شوك بنزين بر بورس ، موتور گازسوز برگ برنده ایران خودرو

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

شوك بنزين بر بورس ، موتور گازسوز برگ برنده ایران خودرو

پست توسط Mohsen1001 »

شوك ناگهاني سهميه‌بندي بنزين بورس را بي‌نصيب نگذاشت و شاخص كل بورس را پايين كشيد.

شاخص كل بورس تهران در معاملات روز گذشته 46 واحد كاهش يافت. مقايسه روند حركت شاخص و رفتار بازار در طول ماه‌هاي گذشته حاكي از بروز واكنشي متفاوت بر روي شاخص كل بورس تهران در معاملات روز چهارشنبه است، زيرا نوسانات بازار در طول اين مدت همواره در محدوده 10درصد در نوسان بوده و افت‌هاي بالاتر نيز عمدتاً‌ مربوط به بازگشايي نمادها بوده است، شهرام شهميري مدير عامل شركت‌كارگزاري سهم آشنا در اين باره معتقد است؛ فشار عرضه يا فشار فروشندگان سهام عمده‌ترين دليل كاهش شاخص در مبادلات ديروز بود.

شهميري در پاسخ به اين پرسش كه آيا ارتباط معناداري بين آغاز سهميه‌بندي بنزين و كاهش شاخص كل بورس تهران وجود داشته است يا خير گفت: در ابتداي معاملات بازار به نفع خريداران سهام در جريان بود اما فشار فروشندگان سهام اين موازنه را به هم ريخت و اين فشار عرضه و يا فروشندگان سهام مي‌تواند ارتباط معني‌داري با اعلام آغاز سهميه بندي بنزين داشته باشد.

وي تأكيد كرد: اعلام ناگهاني و يك شبه براي اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين و همچنين اخباري كه در طول روزهاي گذشته در رابطه با اين موضوع در مطبوعات منتشر شده نوعي اثر رواني بر روي بازار داشت كه در نهايت امروز منجر به سنگين شدن كفه عرضه به نفع تقاضا شد.

مدير عامل شركت‌ كارگزاري سهم آشنا در ادامه خاطرنشان كرد: اخباري كه در مطبوعات منتشر مي‌شود طبيعتاً‌ از نظر رواني بر روي بورس تأثير زيادي دارد.

وي تأكيد كرد: انتشار ناگهاني و يك شبه خبر سهميه‌بندي بنزين و بلافاصله واكنش‌هاي مرتبط با آن تأثير رواني خوبي براي بازار ريسك گريز سهام داشت.

اثرگذاري بر بازار

محمدرضا رهبر مديرعامل شركت كارگزاري حافظ هم به کارنا گفت: بحث سهميه‌بندي بنزين و الزامات آن بلافاصله امروز بر روي جو رواني بازار اثر منفي گذاشت و موجب شد با افزايش نگراني‌ها سهامداران به عرضه سهام روي آورند.

وي افزود: بازار سرمايه از عوامل متعددي تأثير مي‌گيرد هر علتي كه موجب ايجاد تنش و نگراني سرمايه‌گذاري شود امنيت و ثبات اقتصادي را كاهش مي‌دهد. در اين حالت سرمايه‌گذاران متقاضي منتظر رويدادهاي بعد مي‌مانند و در مقابل صف فروش سهام اقدام به خريد نمي‌كنند كه اين اتفاق صف‌هاي فروش را طولاني‌تر مي‌كند.

رهبر تاكيد كرد: هرچند امروز كاهش قيمت جهاني فلزات بر روي برخي از سهام اثر گذاشته اما بخش اعظمي از دليل افت معاملات و شاخص ناشي از سياست‌هاي مالي، اقتصادي، پولي، صادرات و واردات و سهميه بندي بنزين است.

وي ادامه داد: سهميه بندي بنزين بر روند فعاليت شركت‌هاي خودروسازي از مدت‌ها پيش تأثير گذشته‌ كه با اين شرايط و اثرات منفي ناشي از آن اميد مي‌رود كه بخشي از رونق بازار با تغيير سياست‌ سهميه‌بندي بنزين برگردد.

اثر فوري

اكبر زرگاني نژاد هم گفت: هر نوع محدوديتي از جمله سهميه‌بندي بنزين بلافاصله بر روي فعاليت شركت‌ها اثر فوري گذاشته و همين موضوع باعث منفي شدن بازار سهام مي‌شود.

مدير عامل كارگزاري امين سهم گفت: سهميه‌بندي بنزين در امور عادي و جاري شركت‌ها اثر مي‌گذارد و موجب اختلال آني در فعاليت‌هاي شركت‌ها مي‌شود.

وي ادامه داد: آثار سهميه‌بندي بنزين امروز بر بازار قابل مشاهده بود و مسايل حاشيه‌اي اين اتفاق بر عملكرد فعالان حقوقي و حقيقي بازار اثر گذاشت.

زرگاني‌نژاد افزود: سهام شركت‌هاي خودروسازي در حالي با توجه به خبر سهميه‌بندي بنزين مدتها به حاشيه رانده شده‌اند كه خبر شب گذشته سهميه‌بندي بنزين بلافاصله امروز بر كليت بازار اثر گذاشت.

سهام خودرو

يك تحليلگر بازار سهام هم گفت: اوج تأثير سهميه‌بندي بنزين در بازار سرمايه روز چهارشنبه است و مردم خود را با اين مسئله وفق مي‌دهند.

مجيد اصلي در گفت‌وگو با کارنا، گفت: تأثير سهميه‌بندي بنزين به صورت مستقيم بر شركت‌هاي خودروسازي و به صورت غير مستقيم از لحاظ رواني بر كل بازار سرمايه خود را نشان مي‌دهد، سهميه بندي بنزين تأثير چنداني در بازار سرمايه از لحاظ سودآوري شركت‌ها و يا روند رو به رشد آنها نخواهد داشت.

وي تصريح كرد: بازار سرمايه ما تحت تأثير مسايل سياسي و كمبود نقدينگي است و اين دو موضوع براي بورس خيلي مهمتر از مسئله بنزين است. البته مسئله بنزين فقط در بازه زماني كوتاه مدت 15 روزه يا حداكثر تا پايان تيرماه يعني تا زمان برگزاري مجامع شركت‌هاي خودروسازي بر شركت‌هاي خودروسازي تأثير مي‌گذارد.

اين تحليلگر بازار سرمايه با اشاره به اقدامات انجام شده در شركت‌هاي خودروسازي سايپا و ايران خودرو ديزل در خصوص دوگانه سوزكردن خودروها، تصريح كرد: اوج تأثير سهميه‌بندي بنزين در بازار سرمايه همين امروز است و مردم خود را با اين مسئله وفق مي‌دهند و به نظر مي‌رسد كه بازار سرمايه بعد از مدت كوتاهي به روال عادي خود باز گردد.

وی اشاره کرد:وضعیت ایران خودرو به خاطر داشتن موتور پایه گازسوز در بورس بهتر خواهد شد.

وي همچنين در خصوص تأثير اين مسئله در شركت‌هاي پتروشيمي و نفتي در بازار سرمايه، از شركت‌هاي پتروشيمي به عنوان عمده‌ترين واردكنندگان بنزين در كشور نام برد كه سهميه‌بندي شدن واردات بنزين در اين شركت‌ها تأثير بسزايي خواهد گذاشت.

به گفته اصلي؛ با توجه به وابسته بودن شركت‌هاي پتروشيمي به قيمت‌هاي جهاني، فعاليت اين شركت‌ها در بازار سرمايه طي شش ماهه گذشته با روند منفي همراه بوده است.
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”