نرم‌افزارهايي براي ترجمه "فينگليش" به فارسي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 682
تاریخ عضویت: شنبه 23 دی 1385, 12:47 am
محل اقامت: زير آسمون ابري
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 164 بار
تماس:

نرم‌افزارهايي براي ترجمه "فينگليش" به فارسي

پست توسط Montana2100 »

اين روزها برخي از كاربران ايراني به دليل نگراني از به خطر افتادن زبان و نگارش فارسي به طراحي و توليد برنامه‌هاي مترجم "فينگليش" پرداخته‌اند.

" فينگيليش " يا "پينگليش"، يك زبان غير رسمي است كه در آن لغات كلمات فارسي با حروف لاتين نوشته مي‌شود.

امروزه استفاده از فينگليش ميان كاربران اينترنت و همچنين مشتركان تلفن همراه در كشور رواج بسياري يافته و همين امر نگراني‌هايي را در مورد به خطر افتادن زبان و نگارش فارسي به وجود آورده است.

با توجه به اين موضوع، برخي كاربران ايراني اقدام به طراحي و توليد مترجم فينگليش كرده‌اند تا به گفته خود آنان زبان و نگارش فارسي را از "خطر انقراض" نجات دهند.

البته اكثر اين "مترجم‌ها" براي كاربراني كاربرد دارد كه سيستم رايانه آنها فاقد صفحه كليد يا برنامه‌هاي نرم‌افزاري فارسي است و مجبورند براي بيان گفته‌هاي خود به زبان فارسي از فينگليش استفاده كنند.

در مقدمه يكي از برنامه‌هاي مترجم فينگليش در سايت ‪www.pitchup.com‬ آمده است: فينگليش يا پينگليش امروزه به ركن اصلي اينترنت براي فارسي زبانان تبديل شده است.

در مترجم فينگيليش، كاربر مي‌تواند به عنوان مثال با وارد كردن كلمه فينگليش مانند "‪ "salam‬ترجمه فارسي آن را به صورت "سلام" مشاهده كند.

چندي پيش طي بخشنامه‌اي از طرف معاون اول رييس جمهوري سازمان‌هاي دولتي ملزم به استفاده از زبان فارسي در ارسال پيام كوتاه (‪ (SMS‬شدند.

برخي از سايت‌هاي فارسي زبان ( مانند www.centralclubs.com ) نيز از كاربران مي‌خواهند تا از ارسال هرگونه پيام و نظر به صورت فينگليش خودداري كنند.

[External Link Removed for Guests]
تصویر
.................... دنياي ديگري هم هست كه مي‌توان در آن آواز خواند ...................
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”