آشنایی با هواپيماي ديده باني/ضد شورش OV-10

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

آشنایی با هواپيماي ديده باني/ضد شورش OV-10

پست توسط Shahryar »

  ديده باني و ضد شورش BRONCO  

 [External Link Removed for Guests] 

OV-10 برونكو هواپيمائي با طراحي بخصوص و چند منظوره است كه در نيروي هوائي- دريائي و واحد تنگداران دريائي ايالات متحده و همچنين نيروي هوائي كشورهاي آلمان- اندونزي- كره جنوبي- تايلند و ونزوئلا خدمت كرده است. اين هواپيما كه توسط شعبه Columbus از كمپاني نورث آمريكن راكول طراحي و ساخته شد شكاف ميان مقدورات هواپيما و هليكوپتر ها را تا حد زيادي پر كرد. برونكو كه سريعتر و از نظر تاكتيكي تغييير پذيرتر از هليكوپترها بوده و آهسته تر ولي داراي قابليت مانور بيشتر از جتها ست، قادر به اتخاذ تاكتيكهائي است كه استفاده از آن براي جتها و هليكوپترها تقريبا غير ممكن است.

 [External Link Removed for Guests] 

در عمليات نظامي ، توانائي برجسته برونكو در كشف و انهدام هدفها در جبهه و در مجاورت نيروهاي خودي آن را براي نبردهاي كلاسيك وچريكي مناسب ميگرداند. از ديگر كاربردهاي رزمي اين هواپيما ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد:
اسكورت هليكوپترها- كنترل هوائي خط مقدم- پشتيباني هوائي نزديك و ديده باني هوائي و جمع آوري اطلاعات .
از اين گذشته هواپيماي فوق را ميتوان براي حمل محمولات پرتابي- انتشار دود -پخش اوراق و اعلاميه ها و استفاده از بلندگو به كار گرفت. از ديگر كاربردها در زمان صلح نقشه برداري هوائي- تحقيقات جغرافيائي- سم پاشي- جنگلباني و ديده باني .... ميتوان اشاره كرد.

بدنه اين هواپيما در زير بالها قرار گرفته و دو نفر سرنشين را پشت سر هم در خود جاي ميدهد كه يكي خلبان و ديگري ديده ور است.طرح كاناپي ميدان ديد وسيعي براي سرنشينان فراهم آورده. هر يك از خدمه بر روي صندلي پرتاب شونده LW-3B ساخت شعبه كلمبوس كه قادر به پرتاب در ارتفاع و سرعت صفر هستند قرار ميگيرند. زره حمايت كننده ، پنجره ضد گلوله- و مخازن سوخت عايق بندي شده براي انجام عمليات در شرايط سخت به كار رفته اند. موتورهاي دوگانه،‌كنترلهاي دستي دوبل و ساختمان مستحكم هواپيما ايمني و قابليت بقاي ان را افزايش ميدهد.

معايب: برونكو علي رغم محسنات ذكر شده معايبي هم داشت. دليل آن تلفات بالاي آن در جنگ ويتنام بود. 81 فروند برونكو در خلال جنگ ويتنام از دست رفتند. نيروي هوائي 64 فروند. نيروي دريائي 7 فروند و واحد تنگداران دريائي ايالات متحده 10 فروند. همچنين گزارشهائي از ايجكتهاي ناكام حتي در ارتفاع صفر گزارش شده. نيروي هوائي آمريكا به دليل آسيب پذيري شديد برونكو در مقابل توپهاي ضد هوائي، در دهه 1980 ، اين هواپيماي ساخته شده در اوايل 1960 را كنار گذاشت.

مدل ها:

OV-10A : مدل اصلي
OV-10B : ساخته شده براي آلمان غربي
OV-10C : مدل صادراتي براي تايلند
OV-10E : مدل صادراتي براي ونزوئلا
Ov-10F : مدل صادراتي براي اندونزي
OV-10D : نسل دوم برونكو براي تفنگداران دريائي آمريكا

وضعيت خدمتي:

بسياري ار OV-10 ها در آمريكا به صورت ثابت در معرض نمايش در موزه ها قرار دارند از جمله موزه ملي نيروي هوائي آمريكا نزديك ديتون.

 [External Link Removed for Guests] 

مشخصات:

فاصله دو نوك بال: 12.19 متر
طول هواپيما: 12.67 متر
ارتفاع: 4.62 متر
مساحت بال: 27.03 متر مربع
وزن خالي هواپيما: 3257 كيلوگرم
حداكثر وزن ناخالص به هنگام برخاستن: 6543 كيلوگرم
حداكثر سرعت برونكو در سطح دريا بدون مهمات: 452 كيلومتر در ساعت
سوخت برونكو در پنج مخزن داخل بالها به گنجايش 252 گالن ( حدود 953 ليتر) انبار شده و يك تانك سوخت خارجي 150 گالني (567 ليتري) يا 869 ليتري قابل حمل است.

نيروي محركه برونكو را دو موتور توربوپراپ ساخت Garett- Airesearch از نوع T-76-G-416 هر يك به توان 715 اسب بخار تامين ميكنند. مهمات آن شامل توپهاي 0.3 اينچي (7.62 ميليمتري) به تعداد چهار قبضه، و تا 1633 كيلوگره مهمات متنوع ميباشد.
تذكر: مشخصات برونكو در مدلهاي مختلف ان كمي تغيير ميكند.

منبع: The OV-10 Bronco Association
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”