سفر متکی زیر پا گذاشتن عزت ملی بود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
پست: 778
تاریخ عضویت: جمعه 26 آبان 1385, 3:04 pm
محل اقامت: ..مازندران..
سپاس‌های دریافتی: 75 بار

سفر متکی زیر پا گذاشتن عزت ملی بود

پست توسط ghadami2005 »

آفتاب: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص سفر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه کشور به بحرین برای ارائه توضیحاتی درباره سرمقاله یک روزنامه گفت: سفر آقای متکی به بحرین به خاطر مطالب یک روزنامه و برای عذرخواهی از مقامات بحرین، زیر پا نهادن اصل عزت ملی در سیاست خارجی کشور است و از سوی دیگر مگر آنان زمانی که به تمامیت ارضی ما بی‌احترامی می‌کنند، پوزش می‌طلبند که ما از آنان عذرخواهی کرده‌ایم؟

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب افزود: اکنون یک دوگانگی و تعارض در رفتار سیاست خارجی کشور مشاهده می‌شود، یک سیاست سرسختانه در مقابل آمریکا و غرب که به هیچ وجه حاضر نیستیم به آنان باج دهیم یا در مقابل آنان کوتاه بیاییم و یک سیاست ضعیف در مقابل کشورهای کوچک منطقه که تا اعتراضی از سوی آنان می‌شود دست و پای خویش را گم می‌کنیم و اصل عزت ملی را زیر پا می‌گذاریم که این موضوع نشانگر فقدان استراتژی منسجم در سیاست خارجی کشور است.

نماینده مردم ایلام با اشاره به تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: ما بارها شاهد ادعای امارات متحده مبنی بر تعلق داشتن جزایر سه‌گانه به این کشور بوده‌ایم و حتی خلیج فارس را هم خلیج عربی نام نهاده‌اند و اگر وزارت خارجه با آنان برخورد قاطعانه می‌کرد، اکنون شاهد طرح دعوی از سوی امارات علیه ایران و راجع به جزایر سه‌گانه نبودیم.

وی با بیان این که کشور بحرین از امارات متحده حمایت می‌کند گفت: بحرین باید برای حمایت از امارات در تعلق داشتن جزایر سه‌گانه به این کشور،‌ تنبیه شود و باید گفت که این جزایر، بحرین نیستند که به آسانی از آن بگذریم و اجازه دهیم که از ما جدا شوند.

قنبری با تأکید بر این که زمانی بحرین جزو خاک ایران محسوب می‌شده است گفت: دهه 70 میلادی بحرین به دلیل دخالت‌های انگلیس و برگزاری یک رفراندوم کذایی از ایران جدا شد و اگر کشورهای عربی بخواهند اراضی و مرزبندی کشورها را با مراجعه به تاریخ بررسی کنند، بیشترین آسیب به همین کشورها میخورد چرا که بسیاری از آنان در گذشته جزو خاک ایران بوده‌اند و زمانی مرز ایران تا مصر و شام بوده و امروزه بسیاری از کشورهای مستقل جزو خاک ما بوده‌اند.

قنبری گفت: جمهوری اسلامی ایران اکنون ادعایی بر خاک این کشورها ندارد و نمی‌خواهد اراضی گذشته خود را از کشورهای همجوار مطالبه کند اما هر از چند گاهی کشورهای همسایه به ویژه امارات متحده عربی ادعاهای بی‌منطقی می‌کنند که نتیجه‌ای جز جنگ و درگیری در منطقه ندارد.

وی با اشاره به ادعای امارات مبنی بر تعلق داشتن جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک به این کشور گفت: این جزایر جزو خاک لاینفک ایران هستند و کشورهای منطقه قدرت جدا کردن آنان از خاک ایران را ندارند.

وی افزود: سؤال من این جاست که چرا باید به قدری ضعیف عمل کنیم که کشور کوچکی مثل امارات که همه چیز خود را توریست ایرانی دارد، بخشی از خاک ما را طلب کند و آن قدر گستاخانه صحبت کند که پیشنهاد مذاکره بر سر جزایر سه‌گانه را به ایران بدهد.

قنبری با بیان اینکه نباید به هیچ کشوری اجازه داد که چنین پیشنهاد بیشرمانه‌ای را مطرح کنند گفت: اعراب و کشورهای منطقه از حضور آمریکا سوءاستفاده می‌کنند و با غرب رابطه برقرار کرده‌اند و نباید به آنها اجازه داد که در سایه اتحاد با آمریکا، چنین ادعاهای مضحکی کنند بلکه ما باید مقتدرانه با این کشورها برخورد کنیم.

قنبری گفت: به نظر می‌رسد الگوی کنونی سیاست خارجی ما اشتباه است و باید الگوی جدیدی برای آن طراحی کنیم که منطقی و براساس حفظ منافع و عزت ملی باشد. نباید اجازه داد که امارات موضوع جزایر سه‌گانه ایران را حتی در صحبت‌های خود مطرح کند.

وی با بیان این که امارات از سرمایه ایرانی‌ها اداره می‌شود گفت: ما به مرزهای همه کشورها احترام می‌گذاریم و آنان نیز باید راجع به تمامیت ارضی ما با احترام صحبت کنند. صحبت‌های مطرح شده در کیهان فارغ از نویسنده آن، صحبت‌های درستی بود و بحرین زمانی به ایران تعلق داشته است اما ما اکنون ادعایی بر آن نداریم.
"لشگر گوسفندان که توسط يک شير اداره ميشود,ميتواند لشگر شيران را که توسط يک گوسفند اداره ميشود ,شکست دهد."
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”