سورن، پيشتاز صنعت خودروي ايران

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

سورن، پيشتاز صنعت خودروي ايران

پست توسط DJ.HAMED »

خبرگزاري فارس- روزنامه انگليسي اينديپندنت طي گزارشي از صنعت خودروسازي در ايران، مراكز تحقيقاتي خودرو در شانزدهمين صنعت بزرگ خودروي جهان را تحسين برانگيز خواند.


در اين گزارش آمده است: شايد تمركز 30 ساله صنعت خودروسازي ايران بر خودروي هيلمن هانتر كه با نام پيكان در ايران عرضه مي‌شد جوك بزرگي در انگليس باشد اما واقعيت آن است كه در حال حاضر ايران با توليد سالانه يك‌‌ميليون دستگاه خودرو شانزدهمين صنعت خودروسازي بزرگ دنيا را در خود جاي داده است.
اين جايگاه براي صنعتي كه از سال 1957 كار خود را با مونتاژ جيپ آغاز كرد و هم‌اكنون به دليل ارتباط با دولت در معرض تحريم‌هاي آمريكا قرار دارد چندان بد نيست.
به گفته تام دانلي مدير يك موسسه تحقيقاتي، ايران بازيگر بزرگي در خاورميانه است و در نظر دارد وارد بازي با بزرگان صنعت خودروي جهان شود تا بتواند توليد خود را به 6/1‌‌ميليون دستگاه تا سال آينده افزايش دهد. آيا ايران مي‌تواند به اين هدف برسد؟ آن چه كه مسلم است ايران در صنعت خودرو پشتوانه خوبي دارد. اين كشور تنها كشور در دهه 1970 بود كه محل خوبي براي مونتاژ كاديلاك آمريكايي تصور مي‌شد. دو مدل جديد خودرو در ايران ارائه شده است كه پيش‌بيني مي‌‌شود با سرعت اين كشور را به سمت جلو پيش ببرند تا ايران بتواند سال‌ها ركود اقتصادي خود در بخش صنعت را جبران كند.
خودروي شش‌‌هزار پوندي سمند سورن كه به عنوان خودروي ملي در ايران شناخته مي‌شود جلودار صنعت خودروي ايران در عرصه جهاني است. برخي اين خودرو را زيباترين خودرو در ايران تلقي مي‌كنند. خودروي مذكور مدل جديد خودروي سمند بوده كه سمند نيز بر پايه پژوي 405 ساخته شده است. در كنار اين خودرو، خودرو تندر 90 قرار داردكه به طور مشترك توسط رنو، ايران‌خودرو و سايپا ساخته مي‌شود.
ايران‌خودرو و سايپا دو صنعت بزرگ خودروسازي ايران هستند. توليد ايران‌خودرو بالغ بر 500‌‌هزار دستگاه در سال است. ايراني‌ها اميد بالايي نسبت به دو خودرو تندر 90 دارند. در عين حال اگرچه هدف تعيين شده براي صادرات خودرو از ايران 250‌‌هزار دستگاه در سال 2011 تعيين شده است در سال گذشته تنها 6‌‌هزار دستگاه خودرو و طي ده سال منتهي به 2003 تنها 1100 دستگاه خودرو از ايران به خارج صادر شد. به‌رغم پيشرفت‌هاي ايران در صنعت خودرو نبايد انتظار داشت خودروهاي ايراني را در اروپا ببينيم. بازارهاي بالقوه صنعت خودروي ايران شمال آفريقا، شوروي سابق، چين و عراق و افغانستان هستند.
ايران‌خودرو در نظر دارد 25‌‌هزار دستگاه خودروي سمند سورن را در كارخانه تازه تاسيس خود در چين توليد كند. كارخانه‌هاي مشابهي در سوريه، بلاروس و ونزوئلا احداث شده‌اند.
اگر چه ايران عضو سازمان تجارت جهاني نيست اما از ظرفيت‌هاي بالايي براي توسعه صنعت خودروي خود برخوردار است. از هر ده نفر در ايران تنها يك نفر داراي خودرو است و به‌علاوه اين كشور نيروي كار ماهر بسيار زيادي را در خود جاي داده است. همچنين علاقه براي داشتن خودرو در ايران بسيار بالا است.
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”