كسب شش مدال در سومين روز رقابت‌هاي قهرماني آسيا

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۵, ۲:۳۰ ب.ظ
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

كسب شش مدال در سومين روز رقابت‌هاي قهرماني آسيا

پست توسط DJ.HAMED »

تصویر

همانگونه كه پيش‌بيني مي‌شد سومين روز مسابقه‌هاي دووميداني قهرماني آسيا در شهر امان پايتخت كشور اردن به يكي از تاريخي‌ترين روزهاي دووميداني ايران بدل شد. روزي كه در آن تيم ايران با كسب شش مدال طلا، نقره و برنز به اندازه دو دوره پيشين اين رقابت‌ها مدال كسب كرد.
زماني كه به تاريخچه دووميداني ايران در مسابقات قهرماني آسيا و بازي‌هاي آسيايي نگاه كنيم در هيچ دوره‌اي به غير از بازي‌هاي آسيايي تهران در سال 1353 تيم ايران بيشتر از تعداد انگشتان يك دست مدال كسب نكرده است. اما اين بار قدرتمندترين تيم تاريخ دووميداني به مسابقه‌هاي قهرماني آسيا آمده و تنها در يك روز شش مدال كسب كرد.

سومين روز مسابقه‌هاي دووميداني قهرماني آسيا براي تيم ايران يك روز بي‌نظير و شايد هم تكرار ناشدني بود. چرا كه تيم ايران در اين روز توانست دو مدال طلا، يك نقره و سه برنز كسب كند.
با توجه به آخرين وضعيت ورزشكاران تيم ايران و نفرات شركت‌كننده در اين دوره از مسابقه‌ها معلوم بود كه سومين روز رقابت‌هاي دووميداني قهرماني آسيا براي ايران آبستن حوادث خوشايندي است.
نخستين خبرهاي خوش اين روز هم با راهيابي مريم طوسي به فينال 200 متر و ركوردشكني هادي سپهرزاد و پيش روي‌اش در ميان دهگانه‌كاران آسيايي آغاز شد.
مرادي و مهاجر شجاعي به فينال 800 متر رسيدند
اما در بخش عصر بر خلاف اين كه مسابقه پرش با نيزه به علت وجود مشكلاتي با چهل و پنج دقيقه تاخير آغاز شد اما، در فاصله شروع اين مسابقه چند نتيجه براي تيم ايران كسب شد. در ابتدا دوندگان 800 متر ايران بر روي پيست تارتان آمدند تا در كنار هادي سپهرزاد كه مرحله چهارم تلاش خود را در پرش ارتفاع انجام مي‌داد، جواز حضور در فينال را پيدا كنند. در اين بخش سجاد مرادي در گروه نخست به راحتي و با زمان يك دقيقه و 48 ثانيه و 47 صدم ثانيه اول شد و به فينال راه يافت. احسان مهاجر شجاعي هم در گروه دوم با زمان يك دقيقه و 51 ثانيه و 53 صدم ثانيه به عنوان نفر دوم از گروه خود راهي فينال شد. هر دوي دوندگان 800 متر ايران در فينال داراي شانس كسب مدال هستند. آنها در اين مرحله با دوندگان عربستان، قطر و سريلانكا رقابت مي‌كنند.
مريم طوسي در 400 متر هشتم شد
درست است كه دو 400 متر رشته تخصصي مريم طوسي نبود اما، او در فينال عملكرد چندان مناسبي را نداشت. طوسي رقابت فينال خود را با زمان يك دقيقه و يك ثانيه و يازده صدم ثانيه و با فاصله‌اي كمتر از صد متر نسبت به حريفان به پايان رساند و در نهايت هشتم شد. البته او قرار است در فينال 200 متر هم بدود. با اين حال مريم طوسي را مي‌توان از دوندگان خوب سرعتي ايران محسوب كرد كه براي نخستين بار است نام يك دونده ايراني را در فينال مسابقه‌هاي دووميداني قهرماني آسيا در بخش زنان ثبت مي‌كند.
نقره و برنز بر گردن بوعذار و عاكفيان
مسابقه مرحله نهايي دو 400 متر در حالي عصر جمعه در ورزشگاه بين‌المللي امان برگزار شد كه دو دونده از ايران يعني رضا بوعذار و محمد عاكفيان در مرحله فينال حضور داشتند. اين در حالي بود كه حضور دو دونده ايران در فينال 400 متر حداقل تا سي سال قبل سابقه‌اي ندارد. اما در پايان دوندگان ايراني در يك رقابت بسيار سخت و نزديك با ساير دوندگان دو مدال نقره و برنز را به خود اختصاص دادند.
در اين رقابت «پاراسانا» از سريلانكا با زمان 46 ثانيه و 71 صدم ثانيه اول شد. رضا بوعذار با زمان 46 ثانيه و 90 صدم ثانيه در مكان دوم قرار گرفت و محمدعاكفيان با زمان 46 ثانيه و 93 صدم ثانيه در مكان سوم ايستاد.
آخرين مدال 400 متر ايران در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا به بازي‌هاي آسيايي تهران بازمي‌گردد.
غلامرضا كريمي در 400 متر با مانع پنجم شد
در حالي كه محسن رباني در گوشه‌اي از ورزشگاه در انتظار عملكرد حريفانش بود و پرتابگران ديسك در گوشه‌اي ديگر از ورزشگاه خود را براي آغاز رقابت آماده مي‌كردند، نوبت به غلامرضا كريمي رسيد تا در فينال ماده 400 متر با مانع با حريفان رقابت كند. كريمي در اين رقابت كه به گفته مربيان بسيار خوب كار كرد با زمان 51 ثانيه و 14 صدم ثانيه پس از دونده‌هاي قزاقستان، ژاپن و هند در مكان پنجم ايستاد. او تنها پس از اين رقابت در حسرت شكستن ركورد ايران كه البته در اختيار خودش است ماند.
حدادي باز هم قهرمان آسيا شد
مسابقه پرتاب ديسك در حالي آغاز شد كه تيم ايران در آن دو نماينده يعني احسان حدادي و عباس صميمي را داشت. هر دوي اين ورزشكاران پرتاب اول خود را به خوبي آغاز كردند. احسان حدادي با 62 متر و 7 سانتي‌متر شروع كرد و عباس صميمي هم با 60 متر و 58 سانتي‌متر. البته پرتابگر قطري در پرتاب اول خود به ركورد 63 متر و 49 سانتي‌متر رسيد تا نشان دهد كه براي كسب مدال به اردن آمده است. اما در جريان همين رقابت بود كه احسان حدادي در حالي كه با ركورد 64 متر و 55 سانتي‌متر اول بود در پرتاب آخر ركورد 65 متر و 38 سانتي‌متر را كسب كرد تا بار ديگر مدال طلاي قهرماني آسيا را بر گردن آويزد.
عباس صميمي در اين رقابت به ركوردي بهتر از 62 متر و 29 سانتي‌متر دست نيافت و به كسب مدال برنز اكتفا كرد. البته صميمي در پرتاب آخر ركوردي بيش از 66 متر را كسب كرد كه در نهايت خطا شد. تيم ايران همانگونه كه پيش‌بيني مي‌كرد در ماده پرتاب ديسك دو مدال كسب كرد كه جوايز اين ماده توسط دكتر عيدي عليجاني مدير تيم‌هاي ملي دووميداني ايران اهدا شد.
رباني هم خود را تاريخي كرد
هيچ كدام از اعضاي تيم ملي دووميداني در اردن و حتي خود محسن رباني فكرش را هم نمي‌كردند كه مدال طلاي پرش با نيزه اين بار به ايران برسد. اما رباني روز گذشته در يك مسابقه جسورانه با حريفان آسيايي خود در حالي كه «سرگي بوبكا» قهرمان افسانه‌اي پرش با نيزه دنيا در جايگاه ويژه اين رقابت را تماشا مي‌كرد، با ركورد 4 متر و 90 سانتي‌متر كار خود را آغاز كرد. او پس از آن مانع‌هاي 5 متر و 10 سانتي‌متر، 5 متر و 20 سانتي‌متر و 5 متر و 30 سانتي‌متر را انتخاب كرد كه در گذشتن از همه اين موانع در همان بار اول موفق بود. وي در نهايت مانع 5 متر و 35 سانتي‌متري را انتخاب كرد كه در گذشتن از اين مانع هم موفق بود و بدين ترتيب 4 سانتي‌متر ركورد ايران را شكست. اين در حالي بود كه بهترين حريف رباني از كره جنوبي با ركورد 5 متر و 25 سانتي‌متر به كار خود پايان داده بود. رباني پس از آن با توجه به اين كه كسب مدال او حتمي شده بود ركورد 5 متر و 40 سانتي‌متر را انتخاب كرد كه موفق به گذشتن از اين مانع نشد.
«كيم» از كره پس از رباني دوم شد و «سوزوكي» از ژاپن در مكان سوم قرار گرفت. تا كنون هيچ كدام از دووميداني كاران ايراني در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا نتوانسته بودند مدال پرش با نيزه كسب كنند.
اميد مهرابي در 3000 متر با مانع چهارم شد
در حالي كه رقابت محسن رباني بيش از سه ساعت به طول انجاميد، «اميد مهرابي» دونده استقامتي ايران در پيست تارتان و در دوي 3000 متر با مانع با حريفان رقابت كرد. او در پايان با زمان 9 دقيقه و 11 ثانيه و 11 صدم ثانيه در مكان چهارم قرار گرفت. البته نبايد ناديده گرفت كه دوندگان آفريقايي در اين گروه مانع از عملكرد مناسب دونده ايراني شدند.
هادي سپهرزاد همچنان در پنج ماده نخست پيشتاز است
هادي سپهرزاد هم پنج ماده‌ نخست خود را در رشته دهگانه بسيار خوب آغاز كرد، البته شايد او از مواد پرش ارتفاع و 400 متر زياد راضي نباشد اما، به هر حال هادي سپهرزاد در پايان پنج مرحله رقابت با حريفان آسيايي خود با 4019 امتياز همچنان پيشتاز است. و هدف او در روز دوم نه تنها كسب مدال طلاي اين رقابت‌هاست بلكه به دنبال ركورد 7700 امتيازي و ورودي به بازي‌هاي المپيك است. تاكنون هيچ كدام از دهگانه كاران ايراني نه به مدال آسيايي دست يافته‌اند و نه به بازي‌هاي المپيك راه پيدا كرده‌اند.
ليلا ابراهيمي اولين مدال زنان را كسب كرد
دوي 3000 متر با مانع زنان آخرين رقابتي بود كه در روز سوم برگزار شد و تيم ايران با حضور ليلا ابراهيمي در آن شانس بسيار بالايي براي كسب مدال داشت. ليلا ابراهيمي در اين دور بسيار سخت (زماني كه با لباس‌هاي خود به درون چاله آب مي‌افتاد و به سختي خود را از آب بيرون مي‌كشيد به اهميت كار او پي مي‌برديم) توانست با زمان 12 دقيقه و 12 ثانيه و 40 صدم ثانيه مدال برنز اين رقابت‌ها را به خود اختصاص دهد. تاكنون هيچ كدام از دووميداني كاران زن ايراني در مسابقه‌هاي قهرماني آسيا نتوانسته بودند مدال كسب كنند. اين نخستين مدال دووميداني زنان است. در اين رقابت دوندگان چين و اردن در مكان‌هاي اول و دوم قرار گرفتند.

تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”