اصول هيپنو تيزم و هيپنو تراپي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

چترباز شماره 1, قطعا همينطوره :smile:
ادامه بديد :-D
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

چترباز شماره 1, ممنون از ارسال مطلبتان
بهتر است مطلب خود را در تايپيك مهم خود هيپنوتيزم و هيپنوتيزم تراپي ( در بخش متفرقه در مورد پزشكي ) قرار بدي
البته اميدوارم ابتدا تايپيك را مطالعه كني تا پست تكراري نزني
ممنون
اين هم لينك تايپك هيپنوتيزم :
http://www.centralclubs.com/viewtopic.php?t=3215
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  كمك هيپنوتيزم لكنت زبان فراموش مي  نویسنده:دكتر سيد رضا جماليان


* حدود 5 درصد از افراد جامعه در دوراني از زندگي خود به درجات ضعيف يا شديد لكنت زبان دچار مي شوند.

* طيف گسترده اي از روش هاي درمان دارويي و غير دارويي از جمله هيپنوتيزم درماني در معالجه نسبي يا كامل اين بيماري موثر است.

* درمان بايستي هر چه زودتر صورت بگيرد،‌ پيش از اين كه لكنت زبان به يك عادت تبديل شود و يا در بيمار ” حالت شرطي“ ايجاد كند.

* لكنت زبان به ارتباطات انساني و موفقيت تحصيلي، اجتماعي و عاطفي فرد لطمات شديدي زده و موجب شرمندگي، گوشه گيري و عقب ماندگي شخص مي شود.


ميزان شيوع لكنت زبان

حدود 5 درصد از نوزادان در كودكي يا نوجواني ممكن است به درجات متفاوتي از لكنت زبان مستمر يا گذرا دچار شوند. شيوع اين بيماري در پسرها سه برابر و در برخي از منابع 9 برابر شايع تر از دختران است.

لكنت زبان كه در طي آن در غياب هر گونه ضايعه جسمي و ساختاري برخي از سيلاب ها و اصوات تكرار شده و يا كشيده و طولاني مي شوند در اكثريت عظيمي از موارد قابل درمان است.


علل پيدايش لكنت زبان


لكنت زبان نوعي اختلال در رشد و تكامل تكلم است كه علت واقعي آن هنوز به خوبي روشن نشده و به نظر مي آيد اين اختلال تكلمي به 4 صورت متفاوت مي تواند پديد آيد:

مرحله اول در دوره پيش از سنين دبستاني است. در بسياري از موارد والدين اصرار دارند يك واقعه ترسناك را به عنوان عامل ايجاد اين بيماري معرفي كنند. اين شكل از بيماري در بيشتر موارد به خودي خود بر طرف مي شود.

مرحله دوم در اولين سال دبستان پديد مي آيد و به تدريج با مزمن شدن به سال هاي بعدي عمر كشيده مي شود. كم كم كودك نسبت به اين اختلال آگاهي پيدا كرده و از وجود آن رنج مي برد.

مرحله سوم معمولا پس از 8 سالگي پديد آمده و بدون درمان مي تواند تا سنين بزرگسالي ادامه پيدا كند. در اين شكل از بيماري كودك زماني كه با خودش، عروسكش و يا دوستان نزديكش صحبت مي كند، لكنت زبان ندارد، ولي در شرايط خاصي مانند صحبت كردن در كلاس، مكالمه با افراد غريبه به ويژه افراد مهم و پر هيبت و يا در زمان خريد يا تلفن كردن دچار لكنت زبان مي شود.

مرحله چهارم در سال هاي آخر نوجواني پديد مي آيد.

در كودكان و نوجوانان مبتلا به لكنت زبان دو عارضه رفتاري زير به ويژه در مقايسه با ديگران به چشم مي خورد:

احساس خود كم بيني يا حقارت. هر چند ممكن است اين نشانه عارضه بيماري بوده باشد، ولي پيدايش اين احساس در اين سن عامل بسيار مهمي در ايجاد انواع عقب ماندگي و عدم موفقيت است.

وجود اضطراب و بي قراري در شرايط اجتماعي و زود رنجي شديد.


درمان لكنت زبان

لكنت زبان از بيماري هايي است كه در پرتو شناخت درست بيماري توسط والدين و اراده آنها در شروع و ادامه درمان در بيشتر موارد به طور كامل يا نسبي درمان مي شود . البته روش هاي درماني بسيار متعدد و متنوعي براي آنها ارائه شده كه به نظر مي آيد در بين طيف گسترده انواع روان درماني ها، هيپنوتيزم درماني داراي امتيازات زير باشد:

1- در متن پيدايش و جريان خلسه هيپنوتيزمي، آرامش و درمان اضطراب و بي قراري وجود دارد، در حالي كه انواع روان درماني هاي ديگر خود مي توانند اضطراب بر انگيز باشند.

2- در تمام انواع هيپنوتيزم درماني، به افزايش اعتماد به نفس توجه مي شود كه اين دو نكته در درمان لكنت زبان بسيار مهم هستند.

3- در جريان هيپنوتيزم درماني بر خلاف راه هاي ديگر با عدم تاكيد بر روش ها و تمرين هاي تكلمي شديد، بيمار تحت تاثير فشار بيزار كننده اي قرار نمي گيرد.

4- در شرايط خلسه هيپنوتيزمي – حتي در پايان جلسه اول – بيمار خيلي بهتر از شروع جلسه صحبت مي كند. به اين ترتيب ضبط نوار صوتي در اين شرايط و باز پخش آن پس از پايان جلسه، تاثيرات بسيار زيادي بر روي روحيه بيمار و اميد او به درمان مي گذارد.

5- پس از چند جلسه درماني، مي توان به بيمار ” خود هيپنوتيزم “ را آموزش داد تا او خود در اوقات فراغت بتواند به درمان خودش كمك كند.

6- با كمك تكنيك تلقينات بعد از هيپنوتيزمي مي توان در شرايط خلسه هيپنوتيزمي به بيمار تلقين كرد كه او بعدها و در شرايط هشياري هم احساس آرامش و اعتماد به نفس خود را حفظ كرده و خيلي آرام و سليس صحبت خواهد كرد.


نحوه انجام هيپنوتيزم درماني براي درمان لكنت

در يك جلسه مقدماتي مشاوره، درمانگر ضمن آشنايي با بيمار، به او و اطرافيانش اين مطالب را مي گويد:

- هيپنوتيزم درماني يك روش درماني غير دارويي و در متن پزشكي است و داراي اصالت علمي و قانوني است.

- هيپنوتيزم درماني يك روش درماني پر قدرت و مطلقا بدون عارضه است.

- در طي دوره درمان – حتي از ماه اول – به تدريج آثار بهبودي در نحوه تكلم بيمار پيدا مي شود. روش هاي آرامش بخش يا ريلكس كننده در كنار تكنيك هاي افزايش دهنده اعتماد به نفس، از همان جلسه اول موجب پيشرفت در درمان مي شود.

- در ماه اول هر هفته دو جلسه هيپنوتيزم درماني براي بيمار صورت مي گيرد و به بيمار براي ادامه درمان، خود هيپنوتيزم آموزش داده مي شود. در چند ماه بعد بيمار فقط ماهي دوبار به پزشك مراجعه مي كند و به تدريج با كمك نوار صوتي و خود هيپنوتيزم، بيمار ادامه درمان را به عهده مي گيرد.

- هيپنوتيزم درماني مانند انواع ديگر روان درماني براي رسيدن به يك نتيجه كامل و مستمر، ممكن است به جلسات درماني بيشتري نياز داشته باشد.

منبع : انجمن درمانگران ايران
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 »

جلسه دوم: سوژه کیست؟


به نام خدا

سوژه همان شخصي است كه ما قصد انجام هينوتيزم را برروي او داريم

از سوي ديگر برخي از كودكان 8يا9 ساله هم وجود دارند.كه سوژه هاي مناسبي براي هيبنوتيزم نيستند.

بيماران رواني در زماني كه شديدا دچار اختلال رواني هستند ، نمي توانند هيبنوتزم شوند .ولي اين افراد هم در زمانهايي كه در حالت هوشياري نسبي هستند ، مي توانند هيبنوتيزم شوند.

يك بيمار مبتلا به جنون جواني اگر شديدا مغشوش و آشفته حال باشد ، نمي توانند هيبنوتيزم شوند ، ولي اين فرد در مراحل اوليه بيماري ميتواند كاملا يك سوژه خوب باشد.

افرادي كه داراي سرشت پارانوييد هستند ، به سختي هيبنوتيزم مي شوند . بدگماني ، عدم اعتماد و توهم تحت آزار و اذيت قرار گرفتن از سوي ديگران از ويژگي هاي اين بيمار است،

افرادي كه به بيماري مانيك – دپرسيو دچارند ، در مرحله مانيك يا تحريكي ميتوانند هيبنوتيزم شوند ، ولي در مرحله دپرسيو يا افسردگي بندرت ممكن است كه هيبنوتيزم شوند. به عنوان يك اصل كلي افرادي كه داراي قواي عقلي ضعيفي هستند و يا اينكه نارسايي رواني دارند، نمي توانند هيبنوتيزم شوند . اين افراد فاقد رشد روحي كافي براي تمركز كردن مي باشد. به عبارت ديگر افرادي كه ضريب هوشي (iq ) آنها كمتر از 70 است، نمي توانند هيبنوتيزم شوند.
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 »

جلسه سوم: 90% افراد هيبنوتيزم پذيرند!


به نام خدا

يك هيبنوتيزم ور خوب مي تواند 80% افراد جامعه را كه هيبنوتيزم پذير هستند ، پس از يك تا چهار بار تجربه هيبنوتيزم كند. 10% بقيه براي هيبنوتيزم شدن به كوشش اضافي و كاربرد تكنيك هاي ديگر نياز دارند.

10% بقيه كاملا غير هيبنوتيزم هستند.براي اين پديده دلايل متعددي ذكر كرد كه برخي از آنها عبارتند از : مقاومت ناخودآگاهانه ، عدم ايمان به كاراي هيبنوتيزم ور يا احساس عداوت نسبت به او.در برخي از موارد با وجود آنكه عوامل فوق الذكر وجود ندارند، با اين وجود سوژه هيبنوتيزم نمي شود . تا زماني كه به خوبي ماهيت و طبيعت كشف و بيان نشود ، نمي توان بخوبي براي پيدايش اين مقاومتها در اين افراد دليل قانع كننده اي ارائه داد.

اعداد و آمار ذكر شده مربوط به كساني است كه به اصطلاح هيبنوتيزم ورهاي خوبي به حساب مي آيند. كساني كه بتازگي هيبنوتيزم كردن را فرا گرفته اند ، تنها در حدود 40%تا50% از افرادي را ميتوانند هيبنوتيزم كنند كه قبلا تحت آزمونهاي هيبنوتيزم پذيري قرار گرفته اند.

اگر اين فرد بتدريج مهارت و تجربه خود را افزايش دهد ، ميتواند به مرحله اي برسد كه بتواند حدآقل 80% از سوژه ها را هيبنوتيزم كند.
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 1796
تاریخ عضویت: شنبه 25 شهریور 1385, 4:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 35 بار
سپاس‌های دریافتی: 215 بار
تماس:

پست توسط Karim1504 »

جلسه چهارم: تاثیر عوامل مختلف بر اجرای هیپنوتیزم


به نام خدا

برخي از شرا يط كه درست در محل و يا مجاور محل القاي پديده هيپنو تيز مي وجود دار ند به نظر مي رسد كه در پيدايش خلسه هيپنو تيز مي مفيد و مو ثر هستند در حالي كه بعضي از شرايط د يگر به نظر مي آ يد كه نقش مانع و يا تاخير زا داشته با شند . كساني كه بتازگي با هيپنو تيزم آ شنا شده اند با يستي از اين عوامل آ گاهي داشته با شند تا بيهوده در معرض شكست قرار نگيرند . هيپنو تيز ور هاي ماهر و ورزيده نبايد خيلي در اين زمينه نگرا ني نشان دهند زيرا حتي اگر به اين علل با شكست يا تاخير مواجه شو ند مي توا نند بخو بي با اين شرايط نامناسب مقابله كنند و حتي شكست اثر ناگواري در روحيه آ نان پديد نمي آورد . ولي افراد تازه كار در اين موارد آ سيب پذيرترند و يك سلسله شكست و عدم موفقيت مي تواند بر روي روحيه و يا ا گوي آنان تاثير بگذارد . از سوي ديگر هيچ چيزي همانند پيروزي در راستاي تشويق فرد در رسيدن به موفقيت هاي بيشتر و زيادتر تاثير ندارد . بنابراين شايسته است كه افراد تازه كار تا آ نجا كه مي توانند در فراهم ساختن شرايط مناسب براي جلسات هيپنو تيزم بكو شند تا پيروزي و موفقيت آ نها استمرار و تداوم پيدا كند .

تاثير رنگ و نور

به طور كلي يك فضاي كم نور براي القاي خلسه هيپنو تيزمي مناسب تر است . اگر در روز تمرين مي كنيد لازم است كه پرده ها را بكشيد تا نور كمتر بشود . اگر در شب تمرين مي كنيد بهتر است از لامپهاي رنگي استفاده كنيد تا تاثيرات بيشتري را ظاهر سازند.تمام رنگهايي كه در يف نور به رنگ قرمز نزديك هستند ، آثاري تحريك كننده و خستگي زا را به دنبال دارند و بايستي از آن ها دوري شود. بنابراين در جلسات هيپنوتيزم بايستي از رنگ هاي قرمز ،نارنجي و زرد به ويژه در زمان القاي خلسه احتراز شود.

تاثير رايحه ها گوناگون

اين درس از بديهيات است كه آن گروه از انسانهايي كه بنابر موقعيت شغلي و اجتماعي خود نا چارند به ديگران زياد نزديك شوند و اين حالت در هيپنوتيزم پيش مي آيد.نبايد موادي مانند پياز يا سير بخورند.برخي از موارد و شرايط ديگر هم هستند كه با آنكه به اين اندازه مشخص نيستند ، ولي توجه به آن ها لازم و ضروري است.از آنجا كه در شرايط هيپنوتيزم حواس سوژه بسيار دقيق تر و حساس تر مي شود ، بنابراين مساله مجاورت براي هيپنوتيزمور از اهميت بيشتري برخوردار است.براي مثال برخي از سوژه ها آن چنان حساسيت و تنفري نسبت به بوي دخانيات نشان مي دهند كه اگر هيپنوتيزمور بوي توتون بدهد ، سوژه يا به حالت خلسه فرو نرفته و يا پس از استشمام بوي بد سيگار ، از خواب بيدار مي شود.بنابراين لازم است شما نتنها سيگار نكشيد ، بلكه براي مدت طولاني در محيط هاي مملو از دود سيگار هم قرار نگيريد.

بر اساس برخي از آزمايش هايي كه تا به حال صورت گرفته ، عطر بعضي از گل ها در ايجاد خلسه هيپنوتيزمي مفيد و موثرند.در اين بررسي ها عطر برخي از گل ها نقش سر مست كننده و خواب آوري را نشان داده اند. براي مثال عطر گل هاي ياس ، رز (گل محمدي) و آفتاب گردان تاثير بيشتري را به وجود آورده اند .

عملا سوختن برخي از چوب ها و مواد خشبو كه در اشكال و انواع متعددي در دسترس هستند .براي اين هدف مناسب و مطبوع نيستند. ما دوست نداريم شما زياد از اين بو ها و دود ها استفاده نماييد ، زيرا به اين ترتيب يك جو ساحرانه و يا جادويي را به وجود مي آوريد.بعضي از افراد كه اصرار در سوزاندن چوب و يا مواد ديگري دارند (كه از كشور هاي شرقي ، براي حالت روحاني دادن به مجالس به ساير نقاط جهان صادر مي شوند) بهتر است كه خودشان هم دستاري به سر ببندند و از عنوان سوآمي(عنواني است به معناي استاد و يا راهنما كه در هند بيشتر براي استادان طريقت هاي باطني از جمله يوگا ، بكار مي رود) هم استفاده كرده و با اين عنوان هماهنگي پيدا كنند.

تاثير موسيقي و آواز

موسيقي يك تاثير آرامش بخش و ر يلاكس كننده را نه تنها بر روي بدن ا نسانها ، بلكه بر روي كالبد حيو انات به جاي مي گذارد ، بنابراين براي القاي خلسه هيپنو تيزمي مي توان از آن استفاده كرد . زماني كه شما از مو سيقي استفاده مي كنيد ، مي توا نيد از آن به صورت زمينه استفاده ببريد . صداي آن نبايد بلند باشد . بهتر است اين صداها از اتاق مجاور و يا از يك فا صله مناسب ديگر به گوش برسد . در عصر ما ، شما به خوبي و با سهولت مي توانيد از انواع ضبط صوتها استفاده ببريد .

علاوه بر مو سيقي ، برخي از صداهاي ديگر هم مي توا نند در اين زمينه مورد استفاده قرار بگيرند . صداهاي متر و نوم ، پنكه سقفي ، كولر گازي ، صداي آ بشار و يا حتي ريزش يكنواخت قطرات آب مي توانند به خوبي به كار برو ند . برخي از اصوات كه با فركانس منا سبي زياد و كم مي شوند براي اين هدف به كار رفته است . بر رسيهاي ز يادي در اين زمينه تا ثير گذاري امو اج ماورا صو تي صورت گرفته ولي هنوز نتا يج آن ها براي اطلاع عموم منتشر نشده است .

تاثير سكوت

در باره آ ثار سكوت مطلق تا اندازه زيادي اغراق شده است . اگر در جريان القاي هيپنو تيزم سكوت مطلق به طوري مراعات شود كه در ميان آن صداهايي با عث حواس پرتي نشو ند ، اين كار مي تواند مفيد و سازنده باشد. معمولا صداهاي ترافيك و بقيه ا نواع صداهايي كه معمولا در محيط زندگي به گوش مي رسند ، اثر و اضحي در پيشگيري از خو اب هيپنو تيز مي ندار ند ، مگر آن كه هيپنو تيزم ور قبلا به صور تي تلقيني درباره اين آثار مزاحم مطالبي را بيان كرده باشد . اين سر و صداها ممكن است بيشتر بر روي هيپنو تيزم ور موثر باشد تا سوژه . رفتار و نگرش هيپنو تيزم ور نسبت به اين موضوع از اهميت والا يي بر خوردار است . گاهي او مي تواند صداي ترافيك را زمينه ساز مناسبي براي پيدايش خلسه هيپنو تيز مي معرفي كند . در جر يان بيان تلقينات ، هيپنو تيزم ور مي تواند به سوژه بگو يد كه سر و صدا هاي محيطي نه تنها آ ثار بدي بر روي او به جاي نمي گذارند ،بلكه برخي آ ثار خواب آور را هم اعمال مي كنند . بنا براين شما از اين شرايط نا مساعد به عنوان يك عامل كمك كننده استفاده مي كنيد .

خود من در يك محدوده شش ماهه از اين عامل به صورت يك پروژه تحقيقا تي استفاده كردم . من دو دفتر دارم كه يكي از آن ها ساكت و بي صدا و ديگري در يك منطقه شلوغ و بسيار پر سر و صدا قرار گرفته است . مشاهدات من نشان داد كه در اين دو محل براي هيپنو تيزم كردن اختلاف معنا داري وجود ندارد .
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

هیپنوتیزم، درمان نگرانی و اضطراب

پست توسط gigi64 »

ایسکانیوز ـ هیپنوتیزم در درمان کودکان و نوجوانان مضطرب و نگران مفید است.
به گزارش سرویس علمی _ پژوهشی ایسکانیوز، به نقل از خبرگزاری BBC، محققان بر این باورند، هیپنوتیزم در درمان های روانی که سبب کاهش اضطراب و ترس دانش‌آموزان خواهد شد موثر است.
طی مطالعاتی بر روی گروهی از نوجوانان 11 تا 16 ساله مضطرب که طی جلساتی به همراه والدینشان تحت درمان های روانی قرار گرفتند و هیپنوتیزم شدند مشخص شد.

این جلسات در درمان آنها بسیار موثر است به طوری که می توان گفت هیپنوتیزم بسیار موثرتر از روش های سنتی و قدیمی است و با این روش بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان می توانند از نظر مشکلات ذهنی مورد درمان قرار گیرند.
اضطراب مشکل جدی است که در سن 11 تا 15 سالگی شایع می شود و معمولا این کودکان به طور ناگهانی دچار وحشت می شوند و همیشه نسبت به تفکری که مردم راجع به آنها دارند و رفتارهایی که انجام می دهند نگران هستند.

منبع:سایت خبری ایسکانیوز
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

درمان لکنت زبان با هيپنوتيزم

پست توسط gigi64 »

حدود 5 درصد از افراد جامعه در دوراني از زندگي خود به درجات ضعيف يا شديد به لکنت زبان دچار مي شوند. طيف گسترده اي از روش هاي درمان دارويي و غيردارويي از جمله هيپنوتيزم درماني در معالجه نسبي يا کامل اين بيماري موثر است. درمان بايستي هرچه زودتر صورت بگيرد، پيش از اين که لکنت زبان به يک عادت تبديل شود و يا در بيمار «حالت شرطي» ايجاد کند. لکنت زبان به ارتباطات انساني و موفقيت تحصيلي، اجتماعي و عاطفي فرد لطمات شديدي زده و موجب شرمندگي، گوشه گيري و عقب ماندگي شخص مي شود. در مطلب زير که برگرفته از سايت انجمن درمانگران ايران است به تاثير هيپنوتيزم در درمان لکنت زبان مي پردازد.

ميزان شيوع لکنت زبان

حدود 5 درصد از نوزادان در کودکي يا نوجواني ممکن است به درجات متفاوتي از لکنت زبان مستمر يا گذرا دچار شوند. شيوع اين بيماري در پسرها سه برابر و در برخي از منابع 9 برابر شايع تر از دختران است. لکنت زبان که در طي آن در غياب هر گونه ضايعه جسمي و ساختاري برخي از سيلاب ها و اصوات تکرار شده و يا کشيده و طولاني مي شوند در اکثريت عظيمي از موارد قابل درمان است.

علل پيدايش لکنت زبان

لکنت زبان نوعي اختلال در رشد و تکامل تکلم است که علت واقعي آن هنوز به خوبي روشن نشده و به نظر مي آيد اين اختلال تکلمي به 4 صورت متفاوت مي تواند پديد آيد:
مرحله اول: مرحله اول در دوره پيش از سنين دبستاني است. در بسياري از موارد والدين اصرار دارند يک واقعه ترسناک را به عنوان عامل ايجاد اين بيماري معرفي کنند. اين شکل از بيماري در بيشتر موارد به خودي خود برطرف مي شود.
مرحله دوم: مرحله دوم در اولين سال دبستان پديد مي آيد و به تدريج با مزمن شدن به سال هاي بعدي عمر کشيده مي شود. کم کم کودک نسبت به اين اختلال آگاهي پيدا کرده و از وجود آن رنج مي برد.
مرحله سوم: مرحله سوم معمولا پس از 8 سالگي پديد آمده و بدون درمان مي تواند تا سنين بزرگسالي ادامه پيدا کند. در اين شکل از بيماري کودک زماني که با خودش، عروسکش و يا دوستان نزديکش صحبت مي کند، لکنت زبان ندارد، ولي در شرايط خاصي مانند صحبت کردن در کلاس، مکالمه با افراد غريبه به ويژه افراد مهم و پرهيبت و يا در زمان خريد يا تلفن کردن دچار لکنت زبان مي شود.
مرحله چهارم: مرحله چهارم در سال هاي آخر نوجواني پديد مي آيد. در کودکان و نوجوانان مبتلا به لکنت زبان دو عارضه رفتاري زير به ويژه در مقايسه با ديگران به چشم مي خورد:

1 ) احساس خود کم بيني يا حقارت. هر چند ممکن است اين نشانه عارضه بيماري بوده باشد، ولي پيدايش اين احساس در اين سن عامل بسيار مهمي در ايجاد انواع عقب ماندگي و عدم موفقيت است.
2 ) وجود اضطراب و بي قراري در شرايط اجتماعي و زود رنجي شديد.
درمان لکنت زبان
لکنت زبان از بيماري هايي است که در پرتو شناخت درست بيماري توسط والدين و اراده آنها در شروع و ادامه درمان در بيشتر موارد به طور کامل يا نسبي درمان مي شود. البته روش هاي درماني بسيار متعدد و متنوعي براي آنها ارائه شده که به نظر مي آيد در بين طيف گسترده انواع روان درماني ها، هيپنوتيزم درماني داراي امتيازات زير باشد:
1 ) در متن پيدايش و جريان خلسه هيپنوتيزمي، آرامش و درمان اضطراب و بي قراري وجود دارد، در حالي که انواع روان درماني هاي ديگر خود مي توانند اضطراب بر انگيز باشند.
2 ) در تمام انواع هيپنوتيزم درماني، به افزايش اعتمادبه نفس توجه مي شود که اين دو نکته در درمان لکنت زبان بسيار مهم هستند.
3 ) در جريان هيپنوتيزم درماني بر خلاف راه هاي ديگر با عدم تاکيد بر روش ها و تمرين هاي تکلمي شديد، بيمار تحت تاثير فشار بيزار کننده اي قرار نمي گيرد.
4 ) در شرايط خلسه هيپنوتيزمي - حتي در پايان جلسه اول- بيمار خيلي بهتر از شروع جلسه صحبت مي کند. به اين ترتيب ضبط نوار صوتي در اين شرايط و باز پخش آن پس از پايان جلسه، تاثيرات بسيار زيادي بر روي روحيه بيمار و اميد او به درمان مي گذارد.
5 ) پس از چند جلسه درماني، مي توان به بيمار «خود هيپنوتيزم» را آموزش داد تا او خود در اوقات فراغت بتواند به درمان خودش کمک کند.
6 ) با کمک تکنيک تلقينات بعد از هيپنوتيزمي مي توان در شرايط خلسه هيپنوتيزمي به بيمار تلقين کرد که او بعدها و در شرايط هشياري هم احساس آرامش و اعتمادبه نفس خود را حفظ کرده و خيلي آرام و سليس صحبت خواهد کرد.

نحوه انجام هيپنوتيزم درماني براي درمان لکنت

در يک جلسه مقدماتي مشاوره، درمانگر ضمن آشنايي با بيمار، به او و اطرافيانش اين مطالب را مي گويد:
- هيپنوتيزم درماني يک روش درماني غير دارويي و در متن پزشکي است و داراي اصالت علمي و قانوني است.
- هيپنوتيزم درماني يک روش درماني پر قدرت و مطلقا بدون عارضه است.
- در طي دوره درمان - حتي از ماه اول- به تدريج آثار بهبودي در نحوه تکلم بيمار پيدا مي شود. روش هاي آرامش بخش يا ريلکس کننده در کنار تکنيک هاي افزايش دهنده اعتمادبه نفس، از همان جلسه اول موجب پيشرفت در درمان مي شود.
- در ماه اول هر هفته دو جلسه هيپنوتيزم درماني براي بيمار صورت مي گيرد و به بيمار براي ادامه درمان، خود هيپنوتيزم آموزش داده مي شود. در چند ماه بعد بيمار فقط ماهي دوبار به پزشک مراجعه مي کند و به تدريج با کمک نوار صوتي و خود هيپنوتيزم، بيمار ادامه درمان را به عهده مي گيرد.
- هيپنوتيزم درماني مانند انواع ديگر روان درماني براي رسيدن به يک نتيجه کامل و مستمر، ممکن است به جلسات درماني بيشتري نياز داشته باشد.

منيع : روزنامه ابتکار
New Member
پست: 3
تاریخ عضویت: شنبه 15 دی 1386, 11:11 pm

اموزش هيدنوتيزم

پست توسط rader ford »

تعلق و وابستگي به جسمانيت وعادت کردن به آن ، دليل بسياري از مشکلات روحي يا حتي از دست دادن لذتهاي بي نهايتي است که خداوند امکان تجربه آن را به بشر داده است ...لذا اولين مرحله و گام در رسيدن به عالم آرامش و در واقع رسيدن به او ، رها شدن از جسم و قطع تعلقات است .
مقاله زير آموزش ساده ترين نوع خود هيپنوتيزم به عنوان Relaxation ، مقدمه اي براي کنترل ذهن ، راز اصلي تمرکز قوا و حذف تنشهاي غير ضروري و زيانبار بدن است .


مراحل يازده گانه:

1 - شروع خواب مصنوعي: مکاني ساکت و دنج پيدا کنيد ، آرام روي صندلي اي راحت بنشينيد و يا در جايي نرم دراز بکشيد (گذاشتن موسيقي اي آرام يا صداي طبيعت مي تواند کيفيت کار را بهتر کند). سپس چشمها را بسته و از 10 تا 1 به صورت معکوس بشماريد به طوريکه شماره ها يک در ميان با دم و بازدم تنظيم شوند ، مثلا با شماره 10 ،نفسي عميق بکشيد و 15 ثانيه نگهداريد سپس با شماره 9 بيرون دهيد و همينطور الي آخر. . . در ضمن تصور کنيد لحظه به لحظه و با هر شماره بدن شما سنگينتر مي شود.

2 - رها سازي پاها: ابتدا پاي راست خود را از انگشتانش تا کمر(يا تا زانو)در ذهن مجسم کنيد . آن را احساس کنيد و در ذهن خود تصور کنيد که تمام اجزاي آن مثل خمير شل ، گرم و سنگين شود ؛ سنگين سنگين ،اين کلمه را 5 بار تکرار کنيد ؛ وارد جزئيات شويد و سعي کنيد به ترتيب عمل کنيد يعني به خود القا کنيد که پاي راستتان تا کمر از نوک انگشتان ، پاشنه پا ، کف پا، ساق پا، ران و... همه و همه شل ، سنگين و گرم شده اند بعد همينطور پاي چپ(براي اينکار مي توانيد در ذهن خود 5 بار به پاهايتان دستور بدهيد که آرام سنگين و گرم شو و بگوييد لحظه به لحظه پاهايم گرمتر و سنگينتر و شل تر مي شوند . احساس سه کلمهً گرم ، سنگين و شل را مدام در ذهن خود تکرار کنيد .)

3 - رها سازي تنه: يک نفس نيمه عميق و آرام بکشيد و همه بدنتان را رها کنيد.حالا عضلات شکم ، سينه ، سرسينه ها و پهلوها را رها کنيد ؛ تصور کنيد تمام قسمتهاي بدنتان شل شده اند لذا اين قسمتها را ، راحت ، آسوده ، شل ، سنگين و گرم شده باور کنيد ، مي توانيد 5 بار ذهني بگوييد از کمر تا کتفم شل و سنگين شده و لحظه به لحظه گرمتر و شل تر و روانتر مي شود .(به تصوير کشيدن اجزاء بدن در ذهن به صورت ماده اي مثل خمير يا هر ماده اي که در حال وارفتن و روان شدن باشد بسيار کمکتان مي کند)

4 - رها سازي دستها: منظور ، قسمت مچ دست تا انگشتان مي باشد ؛ پس ابتدا دست راست و سپس چپ خود را رها و شل کنيد ،دقيقا مانند مراحل قبل ؛يعني تصورکنيد تمام اجزاي دست مورد نظر شل و سنگين شده .بهتر است از نوک انگشتان شروع کنيد و 5 بار به خود بگوييد دست چپم شل و سنگين شده است ،آرام و رها .

5 - رها سازي کتفها و بازوها: کتفها و بازوهايتان را شل ، سنگين و بدون هيچ انقباضي قرار دهيد (همانطور که با اعضاي قبلي رفتار کرديد) ، مي توانيد تصور کنيد همينطور که بازوهاي شما سنگين، شل و گرم مي شوند به تدريج مثل خميري نرم ، روان به سوي پاهايتان در جريان است .

6 - رها سازي سر: حال نوبت عضلات گردن ، فک ، چانه ، صورت ، لبها ، گونه ها ، پيشاني ، گوشها ، ماهيچه هاي زير چشم و موها رسيده است .تصور کنيد اختيار اين قسمتها دست شما نيست و همه شان شل ، گرم ، سنگين و مايع شده اند ؛ رهايشان کنيد و در ذهن ببينيد صورتتان آرام و آسوده شل شده است .

7 - چسباندن پلکها: اکنون تصور کنيد پلکهايتان شديداً به هم چسبيده اند ، يعني تصور کنيد آنها را با قويترين چسب دنيا به هم چسبانده اند و شما در ذهن خود مجسم کنيد که نمي توانيد چشمهايتانرا باز کنيد آرام آرام عضلات صورت را شل کرده و رهايشان کنيد .

8 - پاکسازي آلودگيها: در اين مرحله در ذهن و خيال خود تصور کنيد هوايي زلال و شفاف (ترجيحا قابل رويت) به درون ريه هايتان مي فرستيد به طوريکه اين هوا علاوه بر ريه ها ، به تمام سلولها و اتمهاي اجزاي ديگربدن نيز وارد شده و همه عضلات داخلي و ماهيچه ها و مغزتان را پاک پاک پاک ، صاف و زلال و شفاف مي کند و به همين دليل هواي وارد شده سياه رنگ مي شود ؛ پس در بازدم ، آن رنگ سياه که در واقع بيماريها ، نقطه ضعفها ، ناراحتي ها و مشکلاتتان است بيرون مي رود . اين تنفس شامل دم پاک و بازدم سياه رنگ را مرتب تکرار کنيد و تصور کنيد که با بيرون رفتن تنشها و بيماريها به صورت دود سياه ، لحظه به لحظه شادابتر و سرحالتر مي شويد و رفته رفته رنگ سِاه بازدمها نيز کمتر مي شود تا آنجا که هم دم و هم بازدمتان زلال و شفاف و پاک مي شوند و در واقع تمام سلولهاي بدنتان را پاک و تميز و جوانتر شده مي بينيد .

9 - افزايش کيفيت آرامش: تصور کنيد کنار دريا در ساحلي بسيار زيبا يا کنار رودخانه اي جنگلي يا در باغي سرسبز و آرام يا روي تشکي نرم و لطيف يا قايقي راحت در وسط اقيانوسي آرام زير گرماي مطلوب خورشيد ونسيم خنک پرطراوتي(و خلاصه هر مکان و فضاي آرامشبخشي که بودن در آنجا را دوست داريد )دراز کشيده ايد ؛ احساس کنيد که نسيم دريا يا صداي آب شما را آرام و آرامتر مي کند ، خورشيد به صورت حرارتي مطبوع بر شما مي تابد و بدنتان را نوازش و گرم مي کند . حالا در ذهن بگوييد لحظه به لحظه آرامتر مي شوم ، دستهايم ، پاهايم ،کمرم ،سينه ام ،شکمم ،عضلات صورتم همه سنگين و سنگين تر مي شوند .دست چپم ، سنگين شده سنگين سنگين ، دست راستم شل و آرام شده سنگين سنگين ، گرم گرم ؛ هر نفسي که مي کشم مشکلات ، تنشها ،بيماريها و انقباضها از بدنم حذف ميشود و من آرام و راحتم ، پاهايم ، سينه ام و سرم سنگين و گرمند ، من راحتم من آرامم . در اوج نشاط وآرامش ، آسوده و راحت ، رها و آزاد و شاد و اميدوار .(دقت کنيد که تکرار اين کلمات و تصور کردن دوباره اجزاي بدن به صورتي آرام در افزايش کيفت آرامش شما بسيار مهم است).

10 - تلقين خواسته ها: اين مرحله ، مرحله تلقين دقيقتر آمال است ؛ هر چه مي خواهيد و هر آرزوئي که داريد به صورت جمله اي کوتاه در ذهن خود بيان کنيد مثلا بگوئيد من هر لحظه به لحظه و روز به روز از هر لحاظ بهتر مي شوم يا من در درسها يا کارم موفق هستم ،يا من ثروتمندم ،يا من سالمم . حتما اين جملات را به زبان حال (نه اينکه از اين به بعد مي خواهم باشم)و با ساختاري مثبت بيان کنيد (ا زکلمات منفي و کلمه نه خودداري کنيد) . جملات را چندين بار تکرار کنيد و تصور کنيد که به هدف خود رسيده ايد .دوستان را ببينيد که برايتان شادماني مي کنند ، صداها را بشنويد که به شما تبريک مي گويند ، افراد و دوستان شما را در بغل کرده مي بوسند و موفقيتتان را تبريک ميگويند ، احساس بسيار بسيار خوبي داريد .خوش به حالتان.

11 - بيدار شدن از خواب مصنوعي: آرام آرام از 1 تا 10 بشماريد ، با هر شماره تنفس را تندتر کنيد کوتاه و سريع ، و به خود بگوييد وقتي به 10 رسيدم چشمهايم را باز مي کنم ، شاداب و سر حالم ، کاملا با نشاط و سرحال ، خوشحال و پر انرژي . انگشتان پاي راست را تکان بدهيد ، آنگاه انگشتان پاي چپ ،ساق پاي راست و ساق پاي چپ ؛رانها را به حرکت درآوريد ؛ پاها را بالا بياوريد ؛ دستهايتان را تکان دهيد ؛ گردنتان و عضلات صورت را منقبض کنيد ، تکان بخوريد ، شاد و سر حال چشمها را باز کنيد و بعد از 30 ثانيه بنشينيد با اين عمل شما امواج آلفا مغز خود را فعال مي کنيد .( تذکر مهم اينکه در مرحله 11 حتما با تلقين معکوس ، حالت سنگيني و کرختي بدنتان را حذف کنيد مثلا بگوييد پاي چپم سبک شده ، دمايش عاليست و راحتم ، همچنين حتما تلقين کنيد من بعد از بيداري شاد و سرحال و پر انرژي مي شوم ، تمام اعضاي بدنم در حالت عادي راحتتر و پر انرژي اند.)


نکاتي بيشتر:

_ تقسيم کردن بدن به اجزاي بيشتربدين منظور است که عمل تن آرامي به آساني امکانپذير شود .زيرا مغز فرمانهاي جزئي را سريعتر از فرمانهاي کلي به اجرا مي گذارد . پس بدن خود را قسمت به قسمت شل کنيد تا به مرحله مفيد و موثر تن آرامي برسيد.

_ مثالها ، ترتيب و جملاتي که در اين مراحل آورده شده بود بي شک ثابت نيستند ؛ بخصوص در مراحل 8 ،9 و 10 تا آنجا که مي توانيد قوه تخيلتان را به کار بگيرد .طبيعتا پس از انجام يکي دو بار مي توانيد متناسب سيستم روحي ، جسمي و نيازهاي خود آنها را تغيير دهيد و سعي کنيد تمام مراحل را براي خود سفارشي(Customize)کنيد .

_ با توجه به تکنيکهاي NAC (علم تداعي عصبي شرطي ) در ابتداي مرحله 11 که شروع به برگشت به حالت عادي مي کنيد در ذهن خود تصور کنيد مثلا دست چپتان را مشت کرده ايد . بعدها در مواقع ضروري ، هر وقت و هر جا ، در جمع ، ماشين و محيطي شلوغ يا پرتنش که شما اين کار يعني مشت کردن دست چپتان را انجام دهيد و چشمهايتان را ببنديد ، بلافاصله احساس آرامش مي کنيد و امواج آلفا ، مغز شما را شاد مي کنند.

_ در ضمن ذکر اين نکته نيز لازم است که منظور از گفتن فلان جمله در مراحل مذکور آن نيست که آنها را به زبان بياوريد بلکه بايد طوري بيان و احساس شود که کل وجود شما جملات مورد نظر را فرياد کند.

_ مي توانيد جملات مورد نظر را با تنظيم زمانبندي مناسب ،همراه موسيقي اي ملايم بر روي يک نوار کاست ذخيره کرده و از آن در حين انجام دادن مراحل استفاده کنيد .

_ مسلما رفتن به حالت Relaxation و اعمال مشابه براي عوض کردن اجتماع يا آدمهاي اطرافتان نيست بلکه روشي است تا شما را با روحتان آشتي دهد و قدرتهاي نامتناهي اي که خداوند متعال در اختيارتان قرار داده را به کنترل شما درآورد تا بوسيله آنها بتوانيد در برابر محيط ، موقعيتها ، فرصتها و افراد پيرامونتان بهترين تصميم و عکس العمل را به کا بنديد ...

Farewell

ديدن آرامش و شادي ديگران هميشه براي من انرژي بخش است
لذا با آرزوي رها شدن همه انسانها از بندها و زنجيرهايي که در واقع خود به جسم و روح خود کشيده اند شما را به يگانه منبع بي نهايت انرژي ، ايزد بزرگ ، مي سپارم...
تا خود نخواهيد هيچ تغييري رخ نمي دهد ...
اميدوارم در نهايت آرامش و اطمينان باشيد درحالي که سرشار از انرژي ، نشاط و اشتياق هستيد...

منبع نوشته : mohammad-shafyi :-D
تا مرد سخن نگفته باشد . عيب و هنرش نهفته باشد
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 1208
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 21 اسفند 1384, 4:22 am
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 8768 بار
سپاس‌های دریافتی: 1710 بار
تماس:

پست توسط MASTER »

rader ford,

درود بر شما
ورودتان را به انجمن بزرگ و دوست داشتنی CENTRAL CLUBS از طرف تمامی دوستان و اعضای محترم انجمن شادباش میگم


شما به اشتباه مقاله را در بخش برنامه نویسی نوشته اید

لطفا دقت فرمایید :D :razz:
شاد زی مهر افزون ...
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 81
تاریخ عضویت: جمعه 23 آذر 1386, 8:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 731 بار
سپاس‌های دریافتی: 145 بار

پست توسط HOGUO »

K@RIM1504 نوشته شده:دوستان اگر مایل بودید بگید تا ادامه بدم :grin: :grin: :grin: :grin:از توضیحات کاملتون ممنونم اگه ممکنه ادامه بدین

درضمن اگه بتونین منو راهنمایی کنید ممنون میشم . من علاقه زیادی به خود هیپنوتیزم دارم این کارو از روی کتابهای آقای شعبان طاووسی ( کابوک) یاد گرفتم اما هیچوقت نتونستم به مرحله عمیق خواب هیپنوتیزمی برسم درضمن رسیدن به مرحله یه کم عمیقتر مستلزم صرف مدت زمان زیادی برام میشه که این منو دلسرد میکنه و درنهایت هرچند وقت یکبار اونو رها میکنم . هیچ وقت هم استادی نداشتم و جایی که زندگی میکنم کسی به این چیزا فکر نمیکه که دنبال استاد بگردم .

از لطفتون ممنونم :-x :-x :-x
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 7 فروردین 1389, 4:09 pm

Re: اگر ممكن هست درباره هيپنو تيزم وچگونه ميتوان شخص را هيپن

پست توسط hamed35 »

[quotتصویرe="K@RIM1504"]دوستان اگر مایل بودید بگید تا ادامه بدم :grin: :grin: :grin: :grin:[/quote]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”