زهره وطن خواه:رقيبان اصلي من آقاي

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
سپاس‌های دریافتی: 66 بار
تماس:

زهره وطن خواه:رقيبان اصلي من آقاي

پست توسط Fareed3230 »

قهرمان اتومبيلرانى ايران در گفت و گوى باBBC

زهره وطن خواه رقيبان اصلى من آقايان هستند

كسانى كه راديو BBC گوش مى كنند، عادت كرده اند كه هميشه در برنامه روز هفتم با يكى از ورزشكاران ايرانى آشنا شوند. فربد سروندى كه خبرنگار اختصاصى گفت و گو با اين ورزشكاران است، در آخرين برنامه اش سراغ ورزشكاران زن رفته. زهره وطن خواه قهرمان رالى. عشق سرعتى كه از سه سال پيش اتومبيلرانى را شروع كرده، البته او بيشتر عاشق موتورسوارى است:
«از بچگى سرعت و رانندگى رو خيلى دوست داشتم و البته بيشتر از همه به موتور سوارى علاقه مند بود.»
او سال ۱۳۸۲ تنها دخترى بوده كه با آقايان در مسابقات كارتينگ شركت كرده و در همون مسابقات مقام چهارم رو كسب كرده در مسابقات رالى سال ۱۳۸۱ نيز دومين بانوى راننده و سال ۱۳۸۲ هم قهرمان اين رشته شده.
تيم ملى براى اين رشته در ايران تشكيل شده ؟
< نه. ما هنوز تيم ملى براى اين رشته نداريم. ولى خوب بحث اين هست كه قراره تيم ملى تشكيل بشه كه ما بتونيم در مسابقات برون مرزى هم شركت داشته باشيم. البته قراره مهرماه امسال ما رو براى شركت در يك مسابقه رالى برون مرزى به كشور ارمنستان اعزام كنند.

برگه هاى جريمه دارى كه پرداخت نكردى؟
< فراوان. البته چهار ماهى هست كه خيلى كمتر شده. ولى قديم ها توى شهر خيلى تند رانندگى مى كردم و به همين خاطر خيلى جريمه شدم! البته الان بيشتر اين هيجانات رو توى پيست مسابقه تخليه مى كنم.

تصویر

به غير از اين رشته ورزشى فعاليت تخصصى ديگه يى هم دارى ؟
< من چهار سال پيش پرواز با پاراگلايدر رو شروع كردم و دو سال به صورت حرفه اى اين كار رو انجام مى دادم. در نهايت به علت سوانحى كه در اين رشته ورزشى براى ديگران به وجود اومد ، پدر و مادر من اجازه ادامه اين كار رو به من ندادند و من رو بيشتر به رشته اتومبيلرانى تشويق كردند. يكى ديگه از رشته هايى كه قبلاً انجام مى دادم تيراندازى با كلت بادى بوده. بعضى وقت ها هم بيليارد بازى مى كنم.

الان قوانين اتومبيلرانى در داخل كشور به چه صورت هست ؟
< يكى از رشته هاى اتومبيلرانى در ايران رالى هست. توى اين رشته بايد از خودت ماشين داشته باشى. اين مسابقات در دو سطح آماتور و حرفه اى انجام ميشه. مسابقات حرفه اى در بين ۱۵ تا ۲۰ ماشين انجام ميشه. اما در مسابقات آماتور بعضى وقت ها بيشتر از ۱۸۰ ماشين شركت مى كنند.

مسابقات رالى در كجا برگزار ميشه و ماشين ها چه مسافتى رو بايد طى كنند ؟
< يك سرى مسابقات داخلى شهرى داريم كه در داخل شهرهايى مثل تهران و مشهد انجام ميشه. مسابقات برون شهرى هم داريم كه مثلاً از تهران به همدان بصورت رفت و برگشت برگزار ميشه. معمولاً استارت و برگشت ما پيست ورزشگاه آزادى هست. در اين مسابقات مسافت هاى مختلفى رو طى مى كنيم. به طور مثال پارسال در يكى از مسابقات رالى ، ما ۷۵۰ كيلومتر رانندگى كرديم.

اتفاق ناگوارى هم در اين مسابقات براى كسى افتاده؟
< اتفاق ناگوار نه. اما در بعضى از مسابقات چپ كردن ماشين و يا به در و ديوار خوردن داريم كه اينها هم جزء جدا ناپذير مسابقات اتومبيل رانى هست!

پيست ورزشگاه آزادى استاندارد هست ؟
< پيست ما توسط فدراسيون اتومبيلرانى جهانى تاييد شده. توى اين پيست مسابقات سرعت براى اتومبيل ، موتور و كارتينگ برگزار ميشه. اين پيست از نظر استاندارد هيچ مشكلى نداره.

زهره ، يك خانم اتومبيلران چه فرقى با خانم هاى ديگه داره ؟
< به نظر من فرق عمده اى نداره. فقط يك مقدار جسارت بيشترى داره. خيلى از دختر خانم ها وقتشون رو بيشتر توى سلمونى و يا مزون لباس ميگذرونند ، اما من بيشتر توى مكانيكى و پيست هستم و كارهاى ماشينم رو انجام ميدم و اين كار برايم خيلى هم لذت داره.

ماشين خودت براى رانندگى توى شهر چيه ؟
< من يك سيتروئن دارم.
زهره يك زمانى بچه ها توى شهرك غرب دور هم جمع مى شدند و با هم مسابقه رانندگى مى دادند. تو هم بين اونها تا حالا بودى ؟
< نه. البته الان ديگه توى اون خيابون سرعت گير گذاشتند كه كسى نتونه از اين كارها بكنه !

با مسابقات اتومبيلرانى خارج از كشور هم آشنايى دارى ؟
< آشنايى من در حد مسابقات فرمول ۱ هست. يكى از رؤياهاى من هم قهرمانى بانوان دنيا در اين رشته هست.

استقبال از رشته اتومبيلرانى بين خانم ها نسبت به سالهاى گذشته چطور بوده ؟
< علاقمند زياد هست. ولى به خاطر هزينه زياد اين رشته ورزشى افراد كمى به سمت اين رشته ميان.

آيا رقيبى هم توى ايران دارى ؟
< آره رقيب دارم. اما بيشتر رقيب هاى من آقايان هستند نه خانم ها!

ماشين مورد علاقت چيه ؟
<ماشين رؤيايى من پورشه!

تصویر
به زودي در اين مكان امضا اضافه خواهد شد .
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 42 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

پست توسط mach1 »

سلام
Fareed3230
آقا فريد دستت درد نكنه ولي تيتر BBC يه جاش ايراد داره اونم اينجاش هست كه مي گه
زهره وطن خواه رقيبان اصلى من آقايان هستند

آخه اگه رقيب اصليش آقايونه پس چرا هميشه تو رالي ها با لاله صديق درگير ميشه

من يك بار رانندكي ايشونو تو كلاس 1400 جي تي ديدم رانندگي بدي نداره خوب پيچ ها رو مي زد ولي جاي بهتر شدن دارن
Captain I
Captain I
سپاس‌های دریافتی: 66 بار
تماس:

پست توسط Fareed3230 »

كاملا درسته mach1, اما نتايج مسابقات نشون ميده كه ايشون نسبت به لاله خانوم از جسارت و قدرت ريسك

بالاتري برخوردار هستند و همون طور كه ميدوننين قدرت تصميم گيري سريع و درست نقش مهمي در ارتقاي يك راننده داره

و مطمعنا در آينده اي نچندان دور ايشون نفر اول بانوان خواهند شد.
به زودي در اين مكان امضا اضافه خواهد شد .
Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 42 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار
تماس:

پست توسط mach1 »

سلام
Fareed3230 من با نظر شما كاملا موافقم ايشون بدون گارد مقام ميارن
ولي تو يكي از رالي ها اسمشو يادم نيست بد جور به ماشين خانم صديق زده بود :eek:
New Member

پست توسط bijoo »

دوستان اول مسابقات تو پیست اسمش رالی نیست و ریس هست
در مورد خانم وطن خواه هم باید بگم شاید دست فرمونش بد نباشه اما اصلا جرات نداره
از اونجا که 2 ساله در مسابفات رالی یعنی همون مسابقات خاکی ایشون بیشتر اوقات آخر یا چند مورد یکی مونده به آخر شده
ولی مجلات بدشون نمیاد زهره رو بزرگش کنن
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”