حذف لعيا زنگنه از مدار صفر درجه؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

حذف لعيا زنگنه از مدار صفر درجه؟

پست توسط Leila »

با پخش بيش از نيمي از سريال مدار صفر درجه آخرين ساخته حسن فتحي، بالاخره مميزي‌ تلويزيون هم به سراغ اين سريال آمد.

در هفته‌هاي گذشته اين سريال توانسته بود، از بسياري از خطوط قرمز سيما عبور كند و صحنه‌هايي را به تصوير بكشد كه پيش از اين نمايش آن در سيما سابقه نداشت. نمايش تصاوير ويلون زدن يك شخصيت خارجي در فيلم، نمايش فردي لاابالي، نمايش رابطه عاطفي فردي مسلمان با يك دختر يهودي، نمايش حضور مردي ايراني در اتاق خواب يك دختر يهودي در حالي‌كه آن دختر بيمار و در تختخواب دراز كشيده بود برخي از اين صحنه‌ها بود كه نمايش آن تعجب بسياري از دست اندركاران سيما را به دنبال داشت. چرا كه اينگونه آزادي عمل هيچ گاه به فيلم‌سازان داده نشده است.

اين سريال كه در زمان توليد، با سكوت شديد خبري مقابل دوربين رفت، در هفته‌هاي اخير نتوانسته مخاطب چنداني را جذب كند. البته تلويزيون براي اين سريال سنگ تمام گذاشته و تيزرهاي زيادي را براي اين سريال پخش كرده اما اين برنامه هيچ‌گاه در نظرسنجي‌هاي سيما به رتبه قابل قبولي دست نيافته و براي هفته‌هاي متمادي عنوان سريال پر بيننده از آن سريال‌هايي همچون: پول كثيف، جواهري در قصر، سال‌هاي برف و بنفشه، ما چند نفر، چارخونه و... بوده است. از سوي ديگر مطبوعات نيز به دليل محتواي سياسي شديد اين اثر واكنش مثبتي به نمايش آن نشان نداده‌اند و اغلب نشريات به نوعي اين سريال را بايكوت كرده‌اند.

فتحي اخيرا در گفت و گويي با باشگاه خبرنگاران جوان گفته است:‌ « اين مجموعه، به دليل برخوردهاي سليقه اي مديران پخش تلويزيون، دچار مميزي هاي متعدد شده است و در بسياري از سكانس‌ها، جمله ها و صحنه هايي كه ارتباط دهنده وقايع با يكديگر هستند حذف شده اند و بيننده با ديدن اتفاقات بعدي به دليل نداشته نتيجه مفيد سردرگم مي شود.»

بنا بر گزارش‌هاي رسيده، بخش عمده‌اي از حرج و تعديل‌هاي سريال شامل صحنه‌هايي است كه لعيا زنگنه در آن حضور دارد. مسوولان مميزي به فتحي تاكيد كرده‌اند تا نماهاي درشتي كه از چهره اين بازيگر گرفته شده براي ادامه كار حذف شود. علت اين مساله آرايش غليظ اين بازيگر در مقابل دوربين و نيز مشخص بودن بخشي از اعضاي صورت وي عنوان شده است.

البته فتحي جزو كارگردان‌هاي خوش شانس سيما است. در موردي مشابه به دستور مديران يك شبكه، بخش‌هاي زيادي از يك سريال حذف و فيلم‌نامه آن در زمان توليد دچار تغيير شد. مسوولان شبكه با وجود تصويب فيلم‌نامه، تاكيد كردند تا برخي شخصيت‌ها از سريال حذف شوند. فتحي اين روزها در حال ساخت سريال ميوه ممنوعه براي شبكه دو سيما است.


ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”