سازمان جهانی بهداشت :برای گسترس سریع بیماریهای عفونی درجهان‌هشدار داد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

سازمان جهانی بهداشت :برای گسترس سریع بیماریهای عفونی درجهان‌هشدار داد

پست توسط ganjineh »

تصویر
سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه نسبت به ظهور سریع بیماریهای عفونی در سراسر زمین كه بسرعت گسترش می‌یابند و درمان آنها دشوارتر می‌شود هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، سازمان جهانی بهداشت در گزارش سالیانه خود احتمال ظهور بلای دیگری نظیر ایدز، سارس یا تب ابولا را طی سالهای آینده كه بتواند میلیونها تلفات برجا بگذارد در حد بالا اعلام كرد.
بیماریهای عفونی بسیار سریعتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ در حال گسترش هستند.
این گزارش هشیاری نسبت به پدیدار شدن تهدیدهای جدیدی نظیر سارس را حیاتی اعلام كرد. بیماری سارس در سال ‪ ۲۰۰۳‬از چین به ‪ ۳۰‬كشور دیگر انتقال یافت و ‪ ۸۰۰‬قربانی گرفت.
این گزارش تصور عدم ظهور بیماری دیگری نظیر سارس، ابولا یا ایدز را بسیار ساده لوحانه توصیف كرده است.
از دهه ‪ ۱۹۷۰‬تاكنون به میزان به سابقه‌ای دستكم یك تهدید جدید شناسایی شده است. حدود ‪ ۴۰‬بیماری امروزه وجود دارد كه تا یك نسل پیش ناشناخته بودند.
تنها طی پنج سال گذشته، كارشناسان این سازمان بیش از ‪ ۱۱۰۰‬همه‌گیری بیماریهای مختلف را بررسی كرده‌اند.
با توجه به اینكه هر ساله بیش از دو میلیارد نفر سفر هوایی انجام می‌دهند، شیوع یا همه‌گیری یك بیماری در یك نقطه جهان ظرف چند ساعت به تهدید قریب الوقوعی در جای دیگر تبدیل می‌شود.
این گزارش خواستار احیای تلاشها برای مراقبت ، پیشگیری و كنترل بیماریهای همه گیر مانند وبا، تب زرد و بیماریهای مننژیت شده است.
سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد كمك به كاركنان بهداشتی كشورهای فقیر در شناسایی و مهار شیوع بیماریهای نوپدید نظیر ابولا و تب خونریزی‌دهنده ماربورگ نیازمند مساعدت بین‌المللی است.
این گزارش نسبت به مقاومت گسترده دارویی كه پیامد درمان ناكافی پزشكی و مصرف غلط پادزیستها است ، كه تلاشهای جهانی برای مهار بیماریهای عفونی را به طور جدی به خطر انداخته است هشدار داده است.
بیماری سل یك مشكل خاص است بطوری كه گونه‌های سل مقاوم در برابر دارو در سراسر جهان ظهور یافته است.
مقاومت دارویی در مورد بیماریهای اسهالی ، عفونتهای بیمارستانی، مالاریا، مننژیت، عفونتهای دستگاه تنفسی، و عفونتهای مقاربتی نیز مشهود است.
با آنكه ویروس آنفلوانزای مرغی اچ‪ ۵‬ان‪ ۱‬تاكنون به یك ویروس قابل انتقال بین انسانها جهش نیافته است، اما دانشمندان بیم آن دارند همه‌گیری بعدی آنفلوانزا را یك ویروس پرندگان ایجاد كند و یك و نیم میلیارد نفر از جمعیت جهان را مبتلا نماید.
در مورد همه‌گیری آنفلوانزا ناشی از این ویروس یا یك ویروس دیگر آنفلوانزای پرندگان تنها مسئله زمان مطرح است.
این گزارش تاكید كرده است تمام كشورها باید اطلاعات بهداشتی ضروری نظیر نمونه‌های ویروس و شیوع بیماریها را براساس قوانین بهداشتی بین‌المللی گزارش دهند تا از این خطرها جلوگیری شود.
این گزارش همچنین در مورد اطلاع رسانی سریع و شفاف در مورد حوادث نشت مواد شیمیایی سمی، برق هسته‌ای و سایر فجایع زیست محیطی به منظور به حداقل رساندن تهدیدهای بهداشت عمومی تاكید كرده است.


خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”