استفاده از دنیای مجازی برای بررسی واكنش در قبال بیماری‌های واگیر دار

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

استفاده از دنیای مجازی برای بررسی واكنش در قبال بیماری‌های واگیر دار

پست توسط ganjineh »

تصویر


دانشمندان معتقدند كه شیوع یك بیماری مرگبار عفونی در دنیای مجازی به كسب شواهد و كشفیات درباره بیماری‌های واگیردار و واكنش انسان‌ها در دنیای واقعی كمك می‌كند.
شبكه خبری بی‌بی‌سی روز چهارشنبه گفت: دانشمندان دو دانشگاه آمریكایی، در یك آزمایش اینترنتی تلاش كردند با انتشار ویروس یك بیماری مجازی موسوم به "خون آلوده" در بازی‌های جنگی رایانه‌ای و آلوده كردن هزاران جنگجوی این بازی‌ها، نتایج این آزمایش را بررسی كنند.
این دانشمندان، بیماری مجازی "خون آلوده" را به گونه‌ای غیر قابل كنترل در بازی‌ها شیوع دادند و منتظر شدند تا ببینند افرادی كه به عنوان كاربران رایانه كنترل رفتار شخصیت‌های آلوده به بیماری در این بازی‌ها را در دست دارند، چه رفتارهایی بروز می‌دهند.
بازیكنان دنیای مجازی تهدید بیماری را جدی گرفتند و واكنش‌های مختلفی شبیه آنچه در جهان واقعی اتفاق می‌افتد در این‌باره از خود بروز دادند.
برخی با از خود گذشتگی به كمك سایر شخصیت‌های آلوده شتافتند و خطر ابتلا به این بیماری را به جان خریدند.
برخی هم از شهرهای آلوده فرار كردند تا خودشان را نجات بدهند وعده‌ای هم كه خود بیمار شده بودند، به عمد تلاش كردند دیگران را مبتلا كنند.
این تجربه به پژوهشگران كمك كرد سرنخ‌هایی را درباره چگونگی رفتار مردم در چنین موقعیت‌هایی در زندگی واقعی به دست بیاورند.
پروفسور "نینا ففرمن"،محقق دانشگاه تافتز آمریكا گفت: از آنجا كه‌رفتار مردم تاثیر مهمی بر چگونگی و میزان گسترش بیماری‌ها دارد، دنیای مجازی فرصت خوبی برای تحقیق و بررسی در این‌باره در اختیار محققان قرار می‌دهد.
شایع‌كردن بیماری‌های عفونی برای مطالعه نتایج آن در زندگی حقیقی كاری غیرانسانی و غیراخلاقی است، اما مدلهای رایانه‌ای به محققان فرصت می‌دهد بدون محدودیت‌های اینچنینی به تحقیقات بپردازند.
"گری اسمیت"، استاد دانشگاه پنسیلوانیا كه در زمینه مدل‌سازی بیماری‌های واگیردار عفونی كار كرده در این مورد كه مدل مجازی تا چه حد می‌تواند نشان دهنده زندگی و رفتار حقیقی انسان‌ها باشد، دچار تردید است ولی با این حال پروفسور اسمیت می‌گوید اینگونه طرح‌ها فرصت‌های منحصر به فرد برای مطالعات رفتاری انسان‌ها به دست می‌دهد.

خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا)
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”