تردد خودروهاي فرسوده از سال 89 ممنوع مي شود

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 286
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 21 آبان 1385, 10:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 25 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

تردد خودروهاي فرسوده از سال 89 ممنوع مي شود

پست توسط taktaz »

ثبت نام متقاضيان طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده مهمترين موضوعي بود که روز گذشته مجري طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده ستاد تبصره 13 در جمع خبرنگاران بيان کرد و در تشريح دومين مرحله ثبت نام گفت؛ دومين مرحله ثبت نام متقاضيان طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده از امروز به صورت اينترنتي در پايگاه [External Link Removed for Guests]. ir آغاز شده و تا 24 شهريورماه ادامه مي يابد.

سيدمهدي داداشي زين الدين افزود؛ امسال 200 هزار دستگاه خودرو فرسوده جايگزين مي شود و خودروهاي جايگزين شامل سمند، پژو 405، پژو 206 صندوق دار، روآ، پيکان وانت، سايپا صبا (پرايد) و نيسان وانت است و 100 هزار دستگاه نيز به صورت نقدي از رده خارج مي شود. وي تصريح کرد؛ اين طرح شامل مسافربر شخصي ساماندهي شده يا تاکسي هاي موقت نمي شود بلکه تنها تاکسي هاي دائم در اولويت هستند. وي با تاکيد براينکه متقاضيان طرح جايگزيني براي ثبت نام بايد تنها به اين سايت مراجعه کنند و ديگر مراکز غيرقانوني هستند، گفت؛ مسووليت ورود اطلاعات به عهده خود متقاضي است در نتيجه متقاضي بايد منتهاي دقت را در اين باره بکند و سند خودرو نيز بايد تا روزي که خودروي فرسوده متقاضي به مرکز اسقاط تحويل داده مي شود به صورت قطعي به نام وي باشد واز اين پس سند وکالتي مورد قبول نيست. داداشي اضافه کرد؛ ثبت نام در اين سايت به منزله امتياز نيست در نتيجه هيچ گونه قابليت خريد و فروش ندارد و از سويي ديگر تمام اطلاعات ثبت شده در سايت با اطلاعاتي که از راهنمايي و رانندگي درباره ثبت نام کنندگان دريافت مي شود مطابقت داده شده و پالايش مي شود به عبارتي ثبت نام در اين سايت به معني شامل شدن در طرح جايگزيني نيست. وي در مورد اينکه نتايج ثبت نام چه زماني مشخص مي شود ،گفت؛ از 15 مهرماه نتايج ثبت نام مشخص مي شود و متقاضيان از اين تاريخ به بعد مي توانند براي اطلاع از آخرين نتايج شماره ملي و کد 8 رقمي را که در هنگام ثبت نام به آنها داده شده به عنوان رمز وارد دستگاه کنند تا بتوانند به سايت مورد نظر مراجعه کنند.

داداشي اضافه کرد؛ 20 هزار دستگاه از 200 هزار دستگاه طرح جايگزيني مشمول تاکسي هاي نوسازي و 180 هزار دستگاه نيز به خودروهاي سواري و وانت بار اختصاص دارد در نتيجه مسافربرهاي شخصي شامل اين طرح نمي شوند و اين طرح تنها خودروهاي سواري وانت را در بر مي گيرد. وي سن خودروها را مهمترين عامل در طرح جايگزيني دانست و افزود؛ عمر تاکسي ها بايد از 15 سال گذشته باشد اما شرايط خودروهاي سواري 4 سيلندر براي جايگزين شدن، داشتن عمر 30 ساله است به عبارتي ديگر خودروهاي سواري 4 سيلندر با سال ساخت 1356شمسي يا 1978 ميلادي يا ماقبل شامل اين طرح مي شوند. وي تاکيد کرد؛ از سال 89 تردد خودروهاي فرسوده در سراسر کشور ممنوع مي شود. وي شرايط خودروهاي 8 سيلندر را براي خروج از چرخه حمل و نقل کشور 25 سال عمر دانست و افزود؛ خودروهاي مدل 1361 يا 1983 ميلادي و ماقبل آنها در اين طرح مي گنجند. وي با بيان اينکه تقدم و تاخر در ثبت نام تاثيري در اولويت بندي ها ندارد، گفت؛ اولويت ثبت نام کنندگان براي شامل شدن در اين طرح به عواملي همانند پرتردد بودن محل زندگي و شهر متقاضي، ظرفيت و... بستگي دارد.

مجري طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده با پيش بيني اينکه در سال جاري بيش از 200 هزار نفر نسبت به ثبت نام اقدام مي کنند، گفت؛ در سال گذشته طرح با مشکلات زيادي همانند کمبود اعتبار، عدم همکاري بانک ها و ارتباط نداشتن کميته با متقاضي تا زمان مراجعه به مرکز اسقاط مواجه بود اما در سال جاري با اينترنتي شدن ثبت نام، کميته مي تواند از وضعيت هر متقاضي و ارتباط وي با دستگاه هاي مرتبط با اين طرح در هر زمان باخبر شود. داداشي با تاکيد براينکه در سال جاري کميته بر عملکرد بانک ها در اعطاي وام نظارت مي کند، افزود؛ در سال جاري بانک هاي عامل1764 ميليارد تومان براي 200 هزار فقره وام پرداخت مي کنند، همچنين در اين طرح بيش از 110 ميليارد تومان يارانه توسط دولت در اختيار بانک ها قرار مي گيرد و 300 ميليارد تومان نيز به تخفيف گمرکي يا تخفيف خودروهاي جايگزين اختصاص داده اند. مجري طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده با اشاره به وام هاي اعطايي اضافه کرد؛ وام اعطايي به تاکسي ها 5 ميليون تومان با بهره 7 درصد و قسط 98 هزارتومان است، تخفيف گمرکي يا جايگزيني خودروها نيز براي تاکسي هاي سمند و پژو سه ميليون تومان و براي خودروهاي صبا، روآ و سايپا 141 نيز دوميليون تومان است. وي گفت؛ وام اعطايي براي وانت هاي بالاي يک تن 7 ميليون تومان با بهره 7 درصد و قسط ماهيانه 137 هزار تومان است.

داداشي تخفيف خودروهاي جايگزين را براي وانت هاي بالاي يک تن ظرفيت دوميليون تومان اعلام کرد و افزود؛ به وانت هاي زير يک تن و سواري ها نيز 5ميليون تومان با بهره 7 درصد و قسط ماهيانه 98 هزارتومان وام اعطا مي شود و ميزان تخفيف به اين خودروها يک ميليون تومان است. وي مجري طرح نوسازي کاميون ها و اتوبوس هاي برون شهري را وزارت راه و ترابري دانست و اظهار داشت؛ مراحل امضاي قراردادهاي خريد اين نوع از خودروها از خودروسازها در حال اجرا است

نقل از گروه ايران-ايران
هر چه بالاتر ميروي , در نظر آنان که پرواز نميدانند کوچکتر به نظر ميرسي (آندره ژيد)
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”