بازتاب جهانی موفقیت ایران در کشف ارتباط دیابت با شکستگی مفصل ران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

بازتاب جهانی موفقیت ایران در کشف ارتباط دیابت با شکستگی مفصل ران

پست توسط ganjineh »

تصویر


انتشار دستاورد محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تاثیر مستقیم ابتلا به دیابت های نوع اول و دوم در شکستگی مفصل ران در یکی از معتبرترین نشریات پزشکی جهان توجه محافل علمی و پزشکی جهان را به خود جلب کرده است.
محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تازه ترین تحقیقات خود دریافته اند زنان و مردان مبتلا به دیابت های نوع اول یا دوم در مقایسه با افراد عادی بیشتر در معرض شکستگی های مفصل ران قرار دارند.
نتایج تحقیقات این محققان درحالی در تازه ترین شماره نشریه American Journal of Epidemiology منتشر شده است که از دهه ۸۰ میلادی مطالعات متعددی درخصوص تاثیرات دیابت نوع اول و دوم بر شکستگی ها صورت گرفته اما این یافته ها در تناقض با یکدیگر بوده اند.
گفته های دکتر محسن جانقربانی و تیم همراهش از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشان می دهد، بررسی های پزشکی توام با تحلیل های آماری ناقص ممکن است در شکل گیری نتایج متناقض تاثیر داشته باشند.
این محققان با اشراف به این موضوع تحلیل های فوق العاده ای درخصوص نتایج منتشر شده درباره دیابت ها و شکستگی های ناشی از آن انجام داده و به نتایج بی سابقه ای دست یافتند.
تیم تحقیقاتی محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این پروژه به تحلیل ارتباط میان دیابت ها و خطر شکستگی مفصل ران و خطرات مرتبط با آن پرداختند.
این محققان پس از شناسایی ناهمگنی قابل توجه، به آنالیز ویژه موسوم به "تجزیه و تحلیل برگشتی" پرداخته تا آزمایشاتی را که بیشترین ارتباط را با ناهمگنی دارند شناسایی کنند.
در بررسی محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افراد کهنسالی که تا ۹۸ سال سن داشته اند دو قالب دو مطالعه کنترلی و ۱۴ مطالعه پیرو مورد مطالعه قرار گرفتند. آنها دریافتند که در میان ۸۳۶ هزار ۹۴۱ مورد مطالعه، ۱۳۹ هزار و ۵۳۱ مورد شکستگی روی داده است.
در ادامه گزارش منتشر شده این بررسی در نشریه American Journal of Epidemiology آمده است: ۱۲ مطالعه یاد شده به بررسی دقیق ارتباط میان دیابت نوع دوم و بروز شکستگی در مفصل ران پرداختند که برای این مطالعات RR ۷/۱ اعلام شد. پس از لحاظ شدن سه مطالعه دیگر، ارتباط میان دیابت های نوع دوم و شکستگی مفصل ران به رقم چشمگیر RR ۸/۱ رسید.
دکتر جانقربانی در این خصوص گفت : نتایج مطالعات در اروپا و آمریکا حاکی از آن بوده است که درخصوص مردان و زنان این ارتباط بدون تناقض وجود دارد.


خبرگزارى مهر
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”