.:: جنگنده هاي استيلت چيني در راهند ::.

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

.:: جنگنده هاي استيلت چيني در راهند ::.

پست توسط Shahryar »

  هاي استيلت چيني در  

 [External Link Removed for Guests] 
  در حال داگ فايت با دو جنگنده  

دو كارخانه بزرگ هواپيما سازي چين، Shenyang Aircraft Corporation ملقب به (SAC) و Chengdu Aircraft Industry Co ملقب به (CAC) هر دو در حال كار بر روي پروژه جنگنده هاي نسل پنجم استيلت براي نيروي چين ميباشند. اين جنگنده ها قرار است در سال 2015 وارد نيروي هوائي چين PLAAF شوند. هنگاميكه كه شنيانگ براي كار بر روي پروژه جنگنده اي در كلاس F/A-22 و با نام احتمالي J-12 برگزيده شد ، كارخانه رقيب چنگدو ، فعاليت خود را بر روي توسعه نمونه دو موتوره و استيلت جنگنده J-10 با نام احتمالي J-13 نمود. به احتمال زياد هر دو پروژه از تكنولوژي تسليحاتي و هوانوردي روسي بهره زيادي خواهند برد. صنايع هوائي چين تحقيقات مقدماتي بر روي پروژه جنگنده هاي نسل پنجم را از اواسط دهه 1990 آغاز كرد. در سال 1998 منابع اطلاعاتي نيروي دريائي آمريكا از طرح جنگنده اي دو موتوره بر پايه F-22 و با نام J-12 توسط شنيانگ خبر دادند. اطلاعات كمي كه بعدها از اين طرح منتشر شد حاكي از آن بود كه J-12 مجهز به مقر دروني حمل سلاح و رادار آرايه فازي ميباشد.

به احتمال زياد چيني ها در پروژه J-12 به مشكلات تكنيكي زيادي برخورد خواهند كرد، از جمله در مواد، موتورهاي با قابليت بالا، الكترونيك، نرم افزارهاي كنترل پرواز و تكنولوژي استيلت. پروژه اي در اين سطح نيازمند حجم سرمايه گذاري بالا و دانش بالاي مديريت پروژه هاي پيچيده و مديريت ساخت ميباشد. با وجود اين موانع تقريبا روشن به نظر ميرسد كه چينيها از توان فني روسيه و اسرائيل بهره ببرند هر چند كه هيچكدام از اين دو كشور سابقه روشني در ساخت جنگنده هايي در اين كلاس ندارند.

 [External Link Removed for Guests] 
 مهندسين چيني در خلال نمايشگاه هوائي 2004 ژوهاي-
درحال انجام تست تونل باد بر روي جنگنده استيلت
 


 [External Link Removed for Guests] 
 مدل تونل باد J-XX ، منبع:  

 [External Link Removed for Guests] 
 مدل دو موتوره J-10 ؟ Source:  

كومپاني سوخوي روسيه كه رابطه نزديكي با شنيانگ در ارتباط با توليد تحت ليسانس جنگنده Su-27SK با نام چيني J-11 دارد، بنا بر گزارشاتي در حال همكاري با شنيانگ در توسعه طراحي جنگنده هاي نسل پنجم و سيستمهاي آن ميباشد. پس از توسعه موفقيت آميز جنگنده J-10 ، چنگدو و زير مجموعه آن انستيتوي طراحي هواپيمائي 611 ، در حال كار بر روي پروژه 2 موتوره و استيلت جنگنده J-10 با نام احتمالي J-13 جهت رقابت با J-12 هستند. J-13 كه با نام Super J-10 هم شناخته ميشود، كانارد دلتاي خود را از J-10 و بسياري تشابهات ظاهري خود را از پروژه MiG MFI به نام Project 1.44 به ارث برده است. J-13 از نظر طراحي شرايط بهتري را نسبت به رقيب خود شنيانگ J-12 دارا ميباشد و شانس بهتري را براي موفقيت دارا ميباشد. گزارشاتي نيز از همكاري شركت روسي ميگ-ماپو با چنگدو منتشر شده كه حاكي از آن است كه روسها از اواخر دهه 90 با چنگدو در جهت توسعه طرح جنگنده اي بر پايه J-10 همكاري كرده اند. J-13 احتمال دارد كه از دو موتور توربوفن توسعه يافته AL-41 با قابليت تغيير بردار رانش و امكان گشت زني با سرعت سوپر سونيك بهره ببرد. پيش بيني ميشود كه حداكثر وزن برخاست J-13 به 20 تن بالغ شود.

اگر اين گزارشات صحت داسته باشند، J-13 رقيبي با قابليتهاي چشمگير و سرسخت در برابر EF-2000 Typhoon و Rafale خواهد شد اگر چه كه احتمالا با قابليتهاي F-22 Raptor فاصله خواهد داشت. Chengdu Super-10 

 [External Link Removed for Guests] 

Super-10 ، نسل جديد از جنگنده J-10 ميباشد ، جنگنده اي در كلاس سنگين ، چند منظوره، برتري هوائي و نسل پنجم جنگنده براي نيروي هوائي چين PLAAF ميباشد. Super-10 (بنا بر گزارشات) مجهز به موتورهاي قدرتمندتر با قابليت كنترل بردار رانش، رادار آرايه فازي، بدنه محكمتر ميباشد. اين جنگنده نسل پنجم به احتمال زياد مجهز به موتورهاي بهبود يافته روسي AL-31FN خواهد شد. گزارشاتي نيز از همكاري ميگ در جهت تكميل اين پروژه منتشر شده است. همچنين در سال 2007 مقامات بلند پايه نيروي هوائي پاكستان به طور غير مستقيم از دريافت نمونه هاي جديد J-10 يا همان Super-10 خبر داده اند.

 [External Link Removed for Guests] 
 J-XX ؟ 

 [External Link Removed for Guests] 
 آيا J-XX همان J-14 است؟ 

عكسهاي جنجالي فوق براي اولين بار نشان دهنده يك ماكت با مقياس حقيقي از جنگنده استيلت چيني است. اين ماكت كه با جزئياتي به غايت دقيق طراحي گرديده از عزم راسخ چين در نيل به توليد جنگنده هاي استيلت خبر ميدهد. هنوز نام اين جنگنده جديد مشخص نيست، منابع غربي نامهاي J-XX، J-X، XX-J را بر آن برگزيده اند و هرچند كه نام چيني آن به دليل اطلاعات بسيار كمي كه از ان در دسترس ميباشد هنوز مشخص نيست اما احتمالا J-14 خواهد بود. احتمالاتي كه منابع غربي ميزنند از اين قرار است:

1- اين عكس يك J-13 ميباشد.
2- اين عكس يك J-12 ميباشد. (با Nanchang J-12 اشتباه نشود)

3- اين عكس پروژه اي جديد به نام J-14 ميباشد كه تركيبي از دو طرح فوق الذكر است.

 [External Link Removed for Guests] 
 طرح كامپيوتري، J-12 شنيانگ در سمت چپ و J-13 چنگدو در سمت راست 

 [External Link Removed for Guests] 
 تصاوير كاكپيتهاي فوق مدرن و سايت كلاه هلمت HMS
تصاوير فوق نشاندهنده پيشرفت سريع مهندسين چين در زمينه الكترونيك جنگنده هاي
نسل پنجم ميباشد
 

استيلت بودن و موتورهاي با قابليت تراست-وكتورينك دو نكته اساي براي جنگنده هاي نسل پنجم ميباشند و هنوز مشخص نيست كه چيني ها تا چه مقدار در اين طرح پيش رفته اند اما چيني ها در سال 1998 در نمايشگاه هوائي ژوهاي نمونه از موتورهاي thrust vectoring را به نمايش گذاشتند.

 [External Link Removed for Guests] 
  نيروي هوائي چين  

منابع:
Jane's Defence
Sinidefence
Wikipedia
Military Technology (جون 2006)
آخرین ويرايش توسط 1 on Shahryar, ويرايش شده در 0.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

dibas نوشته شده:این چینی ها چقدر به حرف J علاقه دارن، دلیل خاصی داره؟؟؟ :? :-(


dibas جان

مخفف Jianjiji هست و به معنی جنگنده- بمب افکن.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

 تصویر 

Xian H-8 , كپي بي نقصي از بمب افكن B-2. اين عكس در اواخر سال 2007 منتشر شد . Xian H-8 در حال سپري كردن پروازهاي آزمايشي است. سرعت آن حدود 1.2 ماخ براورد شده (براي نفوذ به مناطق محافظت شده يا فرار). Xian H-8 از موشكهاي كروز نسل جديد بهره خواهد برد. برد آن براي اهداف قاره اي (آمريكا) حدود 10.000 كيلومتر تخمين زده شده است. گفته ميشود داراي قابليت سوختگيري هوائي است. همچنين مجهز به سيستمهاي پيشرفته ناوبري ساخت چين ميباشد. Xian H-8 توسط انستيتوي 602 طراحي شده و مسئوليت توليد آن بر عهده Xian است.

در H-8 از تركيبات carbon fiber و ديگر مواد كامپوزيت ، سيستم پرواز با سيم، تكنولوژي بالاي طراحي بال - بدنه استفاده شده. همچنين بالها توانائي حمل حجم زيادي از سوخت را دارا ميباشند. از فناوري نوين پوشش نانومتر به همراه ساير فناوريهاي استيلت نيز استفاده شده. H-8 مجهز به 4 موتور توربو- فن Shenyang WS-10 است. لازم به ذكر است كه برخي منابع غربي با احتياط در مورد صحت اخبار منتشره در مورد Xian H-8 برخورد ميكنند.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 854
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 4 دی 1386, 6:42 am
سپاس‌های ارسالی: 361 بار
سپاس‌های دریافتی: 833 بار

J-XX پیشرفته ترین جنگنده آسیایی

پست توسط renger »

تصویر
[FONT=Times New Roman]J-XXنام پروژه سری مربوط به طراحی و ساخت جنگنده نسل پنجم نیروی هوایی چین است. طرح ساخت این هواپیما به طور رقابتی بین دو شرکت هواپیما سازی بزرگ این کشور در حال انجام است و تصور می رود که این پرنده بعد از تکمیل یشرفته ترین جت جنگنده ای باشد که تاکنون توسط یک کشور آسیایی طراحی و تولید شده باشد.-شرکت جنگ افسار سازی ((شنیانگ)) و صنایع هواپیما سازی ((چنگدو)) در حال کار بر روی پیش نمونه های خود هستند تا بتوانند تا سال 2015 نخستین فروند از این پرنده اسرار آمیز را به ارتش چین تحویل دهند [FONT=Times New Roman]در حالی که شرکت (( شنیانگ)) از طرحی رادار گریز شبیه به هواپیمای آمریکایی F-22  [FONT=Times New Roman]موسوم به  [FONT=Times New Roman]J-12 استفاده می نماید.    [FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]شرکت رقیب یعنی ((چنگدوارکرافت)) در حال کار بر روی یک نمونه بزرگتر و دو موتوره از هواپیمای J-10 است که با کد J-13
شناخته میگردد. چنین به نظر میرسد که در ساخت هر دو پیش نمونه کمک هایی از طرف روسیه به چین ارائه شده است.
بر اساس گزارش منابع جاسوسی غرب کا مطالعاتی برای ساخت جنگنده نسل 5 از میانه دهه 1990 در چین آغاز شده استدر سال 1998 اداره اطلاعات نیروی دریایی آمریکا به مدارکی دست یافت که نشان میداد چینی ها شروع به پژوهشهای مخفی بر روی ساختار F-22 تا با کپی برداری از تکنولوژی های فوق پیشرفته آن بتوانند مسیر خود را برای ساخت جنگنده نسل جدید کوتاه تر کنند. بعد ها در سال 2003 با انتشار تصاویری در شبکه اینترنت این اخبار مورد تایید قرار گرفت این تصاویر که یک مدل آزمایشی را در حین آزمایش های آیرودینامیکی در تونل باد نشان میداد در ارتباط با پروژه J-12 بود و خیلی زود مشخص شد که هواپیما برای حمل تسلیحات ساخت چین سازگاری یافته است و احتمالا از پیچیده ترین نوع رادارهای کنونی یعنی رادار های آرایه فازی فعال استفاده خواهد نمود. این اطلاعات کارشناسنا نظامی جهان را شوکه کرد چرا که به این معنا بود که پیشرفت های زیادی در طیف وسیعی از علوم و ضنایع در چین رخ داده است
این توسعه تکنولوژیکی ، شامل مسائلی چون فناوری مواد، موتورهای هوایی،الکترونیک،نرم افزار های رایانه ای و تکنولوژی های پنهان کاری راداری میشود و از همه مهمتر آنکه پروژه ای به این ابعاد نیازمند سرمایه گذاری و مدیریت مناسب دارد که به نظر میرسد چین به سرعت در حال دستیابی به آنها است. 
  
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]تصویر
مقامات نظامی آمریکا همچنین برآورد کردند که وقتی چین قادر به توسعه سود آور فناوری های دو منظوره ای مثل طراحی هواپیمای جنگنده باشد قادر خواهد بود تا در بازار های غیر نظامی مثل ساخت هواپیماهای مسافربری نیز با قدرت وارد  
  [FONT=Times New Roman]با این حال نباید انتقال تکنولوژی از کشورهای دیگر به چین را از نظر دور داشت. نمونه بارز آن روسیه است که نقش مهمی در فروش فناوری های حساس به چین کرده است. کمپانی روسی سوخوی که به طور اشتراکی در تاسیسات شرکت (( شنیانگ)) هواپیمای SU-27 را تولید میکند طبق اطلاع مشغول توسعه مشترک یک جنکنده جدید نیز هست. 
[FONT=Times New Roman]تصویر
شرکت دیگر چینی یعنی گروه ((چنگدو)) توسعه جنگنده جدیدی را مد نظر دارد که نمونه دو موتوره ای از هواپیمای موفق J-10 محسوب میشد. این طرح همچنین تا حد زیادی تحت تاثیر دانش فنی دریافت شده ازطراحی میگ قرار گرفته است. این جنگنده یا همان طرح J-13 طرح های بال دلتا شکل J-10 را به ارث برده و احتمالا از موتورهای AL-41
ساترن مجهز به تغییر دهنده های بردار رانش استفاده خواهد نمود

در مورد تجهیزات و جزئیات این هواپیما هنوز اخبار موثقی در دست نیست ولی تصاویری از نمای کلی آن منتشر شده است. برنده مناقصه جنگنده نسل جدید چین چه هواپیمای J-12 باشد و چه جنگنده J-13 باید آن را تحولی در زمینه جنگ افزارهای هوایی قلمداد کرد چرا که نتیجه ظهور یک رقیب قدرتمند و تازه نفس در مقابل F-22
،رافائل و یوروفایتر خواهد بود


[FONT=Times New Roman]ماهنامه  
 

[FONT=Times New Roman]تصویر 
[FONT=Times New Roman] 
[FONT=Times New Roman] 

[FONT=Times New Roman]تصویر 
[FONT=Times New Roman]تصویر 
[FONT=Times New Roman]ماه نامه نوآور 
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: .:: جنگنده هاي استيلت چيني در راهند ::.

پست توسط Shahryar »

جدیدترین تصویر آپلود شده بر روی اینترنت از جنگنده نسل جدید چین که جنجال زیادی بر پا کرده:

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]


تصور ذیل هم ماکت کاکپیت جنگنده نسل 5 چین میباشد که درنمایشگاه هوائی Zhuhai به نمایش درآمد:

تصویر
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: .:: جنگنده هاي استيلت چيني در راهند ::.

پست توسط HASAN BARATY » [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]  
 [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]  

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”