امارات خواستار وساطت روسیه در اختلافات با ایران است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 530
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 24 تیر 1386, 3:06 am
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های ارسالی: 36 بار
سپاس‌های دریافتی: 140 بار
تماس:

امارات خواستار وساطت روسیه در اختلافات با ایران است

پست توسط Danial_4139 »

دیدار روز گذشته "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه از امارات متحده عربی، آخرین نقطه در سفرهای رئیس جمهور به کشورهای آسیا-اقیانوس آرام بود. مسکو و ابوظبی درباره شرایط تسویه بدهی باقی مانده شوروی به امارات متحده عربی که روسیه باید پرداخت کند، توافق نمودند، درباره همکاری برای مبارزه با جنایات، در زمینه مسیرهای هوایی و استفاده مشترک از فضا نیز توافقنامه هایی امضا شدند. کارشناسان معتقدند که هدف اصلی دیدار پوتین، رایزنی با مقامات امارات درباره جنگ در حال آماده سازی علیه ایران بود.

اوضاع پیرامون ایران، یکی از مسائل اصلی در مذاکرات پوتین با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان بود. مذاکرات پشت درهای بسته انجام شدند، اما کارشناسان در ابوظبی تردیدی ندارند که از پوتین درخواست شد که به روند حل مناقشه ارضی بین امارات متحده عربی و ایران بپیوندد.

"عبدالخالق عبدالله" پروفسور علوم سیاسی دانشگاه امارات به RBC daily گفت: "روسیه تنها کشوری است که می تواند بر تهران تاثیر گذار باشد. ما آماده همکاری با مسکو هستیم، اما خواستار این هستیم که روسیه به بازگرداندن جزایر ابو موسی، تنب کوچک و بزرگ کمک کند".

اختلافات درباره مالکیت این جزایر در تنگه هرمز به سال 1971 باز می گردد که در آن زمان رژیم شاه در ایران آنان را اشغال کرده و به استان هرمزگان ملحق کرد. امارات بطور دائم سعی در بازگرداندن جزایر دارد، اما تهران بر تمامیت ارضی خود ایستادگی می کند.

آقای عبدالله یاد آور نمود: "امارات متحده عربی به کرات گام هایی به سمت روسیه برداشته اند، ما از سیاست مسکو در رابطه با جدایی خواهان چچنی انتقاد نکردیم، ما از درخواست فدراسیون روسیه برای دریافت جایگاه ناظر در سازمان کنفرانس اسلامی حمایت نمودیم. امروز ما از مسکو انتظار گامی در پاسخ داریم".

"ولادیمیر یفسیف" کارشناس انستیتو روابط و اقتصاد بین الملل پیشنهاد داد که مسکو باید سعی کند که از دخالت در امور ارضی خودداری کند. وی گفت: "امروز امارات متحده عربی و نیز سایر سلطنت های خلیج فارس، با خطری جدی تر مواجهند و آن آماده شدن آمریکا برای حمله به ایران است". وی تاکید کرد که هر حمله ای به تاسیسات هسته ای ایران، ذرات هسته ای را به سواحل جنوبی خلیج فارس منتقل می کنند و باد ابر رادیواکتیو را دقیقاً به آنجا می برد. علاه بر این ارتش ضعیف کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز محلی مناسب تر از پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه برای وارد کردن "ضربه تلافی" از سوی ایران خواهد بود. یفسیف می گوید: "امروز امارات متحده عربی نمی تواند مستقیم با ایران صحبت کند و توافق کند که ایران، در صورت حمله از سوی آمریکا روی سر کشورهای عربی خراب نشود و کشورهای عربی این را تنها با وساطت روسیه می توانند انجام دهند".
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”