اخبار فيزيک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

اخبار فيزيک

پست توسط SadafG » شنبه 7 مهر 1386, 9:03 am
  مهاجر مي‌توانند ميدان مغناطيسي زمين را "ببينند" 


پرندگان مهاجر مي‌توانند ميدان مغناطيسي زمين را "ببينند" و از اين ميدان همانند قطب نما براي سفر در سراسر زمين بهره بگيرند.

به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز، پژوهشگران آلماني براي اولين بار نشان دادند ياخته‌هاي عصبي در چشم كه نسبت به جهت‌يابي مغناطيسي حساس هستند از طريق يك مسير مغزي مخصوص به ناحيه جلويي مغز كه مسئول بينايي است مرتبط مي‌شود.

دانشمندان سالها پيش در مطالعات رفتاري ثابت كردند پرندگان از يك قطب نما مغناطيسي داخلي براي پيمودن سفرهاي ساليانه حماسي خود بهره مي‌گيرند.

اما نحوه عملكرد اين سامانه تاكنون ناشناخته مانده بود.

در تحقيقات جديد دومينيك هايرز و همكارانش از دانشگاه اولدنبرگ در آلمان سازوكار اين سامانه را در سطح آناتومي عصبي بررسي كردند كه مشخص شد راز اين توانايي در چشم پرندگان نهفته است.

مولكولهاي حساس به مغناطيس در چشم كه ‪ cryptochromes‬ناميده مي‌شوند ظاهرا گيرنده‌هاي نوري را بسته به جهت‌يابي ميدان مغناطيسي تحريك مي‌كنند.

اين امر بيانگر آن است كه پرندگان مهاجر ميدان مغناطيسي را به شكل الگوي ديداري درك مي‌كنند.

احتمالا اين الگو به صورت سايه يا نقطه نوري در ديد طبيعي پرنده قرار مي‌گيرد.

اين يافته‌ها براساس مطالعات آزمايشگاهي بر روي يك گونه پرنده مهاجر موسوم به سسك باغي (‪ (Garden Warbler‬است.

نتايج اين مطالعه در "‪"Public Library of Science journal PLoS ONE‬ منتشر شده است.

در اين مطالعه سسك باغي آلماني و روسي به اسارت گرفته شد و الگوهاي عصبي آنها بررسي شد كه در اين بررسي ارتباط مستقيم عملكردي بين سلولهاي شبكيه و ناحيه جلويي مغز بدست آمد.

سسك باغي كه تعداد آنها در سراسر جهان ‪ ۱۰‬ميليون قطعه برآورد مي‌شود در شمال اروپا زادو ولد مي‌كند و زمستان را در آفريقا به سر مي‌آورد.

منبع:
سایت هوپا

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

سياره‌اي با آينده‌ي مشابه زمين

پست توسط SadafG » شنبه 7 مهر 1386, 9:09 am


 سياره‌اي با آينده‌ي مشابه زمين 


اخترشناسان سياره‌اي فراخورشيدي را در حال گردش به دور يك غول سرخ يافتند. شرايط اين سياره مي‌تواند مشابه شرايط سياره‌ي زمين در ۵ ميليارد سال آينده باشد.
تيمي بين المللي از اخترشناسان٬ خبر كشف اولين سياره‌ي فراخورشيدي در حال چرخش به دور ستاره‌اي در حال مرگ را اعلام كردند. اين كشف كه نتيجه‌ي تحقيقي ۷ ساله است در شماره‌ي سپتامبر مجله‌ي نيچر چاپ خواهد شد.
اين سياره تصويري از سرنوشت زمين را در ۴ تا ۵ ميليارد سال آينده تداعي مي‌كند و آن زماني است كه خورشيد سوخت هيدروژني خود را به اتمام مي رساند٬ به صورت يك غول قرمز فوق العاده منبسط مي‌شود و لايه‌هاي بيروني خود را با درخشي هليومي به بيرون پرتاب مي‌كند.

سياره كشف شده‌ي اخير با نام « V ۳۹۱ Pegassi b»٬ از تمامي تغييرات ستاره‌ي مادر خود جان سالم به در برده است.

تيم تحقيقاتي بين المللي به رهبري «رابرتو سيلووتي»(Roberto Silvotti) دريافتند كه سياره‌ي مذكور به دور ستاره‌اي كم نور در صورت فلكي فرس اعظم در حال چرخش است.

«استيو كاوالر»(Steve Kawaler)٬ استاد فيزيك و اخترشناسي دانشگاه ايالتي «آيوا»(Iowa) مي‌گويد:"نكته‌ي هيجان انگيز در كشف اين سياره٬ نجات يافتن سياره از انبساط ستاره و درخش هليومي آن است. اين نكته مي‌تواند نشان دهنده‌ي ادامه ي حيات سياره زمين٬ پس از انبساط خورشيد در آينده‌اي دور باشد. قبل از آن كه اين ستاره لايه‌هاي بيروني خود را از دست بدهد٬ سياره در فاصله‌اي معادل با فاصله كنوني زمين تا خورشيد به دور اين ستاره مي‌چرخيد."

كاوالر افزود: "با توجه به اين كه اين سياره از مشتري بزرگ‌تر است٬ نمي توانيم خيلي خوشحال باشيم. سياره‌اي كوچكتر همانند زمين مي‌تواند آسيب پذير باشد."

كاوالر در سال ۲۰۰۳ با هماهنگ كردن رصدهاي اين گروه تحقيقاتي ۲۳ نفره كه به وسيله‌ي شبكه‌ي تلسكوپ‌هاي «Whole Earth » انجام مي‌شد٬ به آن‌ها كمك كرد. اين مجموعه شامل شبكه‌اي از رصدخانه‌ها در سراسر جهان است كه به منجمين امكان اندازه گيري‌هاي مداوم تغييرات روشنايي ستاره‌هاي متغير را مي‌دهد.

كاوالر همچنين با انجام برخي محاسبات به پيشرفت اين پروژه كمك كرد. اين محاسبات به منظور اطمينان يافتن از اين نكته بود كه بي نظمي‌هاي حركت مداري ستاره به واسطه‌ي سياره‌ي مذكور است.
اخترشناسان دريافتند در حال حاضر شعاع مداري اين سياره ۷/۱ برابر فاصله‌ي متوسط بين خورشيد و زمين است. ستاره‌ها با پير شدن به فاز غول سرخي خود مي‌رسند٬ در اين هنگام به شدت منبسط شده و به آساني قادر به بلعيدن سيارات دروني نزديك به خود هستند.

سيلووتي خاطر نشان ساخت: "اتفاق مشابهي براي خورشيد خواهد افتاد. انتظار مي‌رود كه عطارد و زهره در لايه‌هاي خورشيد ناپديد گردند در حالي كه مريخ به احتمال زياد باقي مي‌ماند. سر نوشت زمين مشخص نيست زيرا موقعيت آن مرزي است. به نظر مي‌آيد كه احتمال از بين رفتن زمين در هنگام غول سرخي خورشيد زياد باشد٬ اگر چه با قطعيت نمي‌توان صحبت كرد."


منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

نابودي ميدان مغناطيسي زمين ، رويا يا واقعيت؟

پست توسط SadafG » دو شنبه 9 مهر 1386, 9:08 pm


 نابودي ميدان مغناطيسي زمين ، رويا يا واقعيت؟  


بنا به گفته انجمن زمين شناسان ايالت متحده آمريكا، از دور عقربه مغناطيسي در آفريقا به اندازه ‪ ۰/۱‬درجه كم شده و ميدان مغناطيسي به نسبت قرن نوزدهم ‪ ۱۰‬درصد ضعيف تر شده است.

به گزارش ايرنا به نقل از ماهنامه علمي، آموزشي ، خبري سازمان زمين - شناسي و اكتشافات معدني كشور، با توجه به اين امر، اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا ممكن است روزي ميدان مغناطيسي زمين از بين برود؟
در جواب اين سوال دانشمندان مي‌گويند با توجه به مطالعه مغناطيس در زمان‌هاي گذشته (‪ (paleomagnetism‬مي‌بينيم كه ميدان مغناطيسي دراعصار گذشته گاهي در حال افزايش و گاه در حال كاهش بوده و در واقع امروزه كره زمين بيشترين شدت ميدان مغناطيسي طول تاريخ خود را دارد.

هرگاه در نقطه‌اي از كره زمين مقداركميت‌هاي مغناطيسي(انحراف مغناطيسي، ميل مغناطيسي، مولفه افقي بردار مغناطيسي) به طور فاحشي با نقاط مجاورش فرق كند، در اصطلاح مي‌گويند ناهنجاري مغناطيسي اتفاق افتاده و احتمالا در آن نقطه از زمين، مخازن ارزشمندي از سنگ‌هاي معدن مغناطيسي مانند سنگ آهن وجود دارد.

استفاده از اين روش در كشف ذخاير معدني، بسيار مفيد است. معمولا مقدار سه كميت مغناطيسي طي روز و سال تغييرات جزئي دارند ولي گاهي اوقات در ميدان مغناطيسي و در نتيجه در مولفه‌هاي آن (سه كميت) به مدت شش يا ‪۱۲‬ ساعت تغييرات ناگهاني رخ مي‌دهد كه دراصطلاح به آن طوفان مغناطيسي مي‌گويند.

اين طوفانها معمولا هر ‪ ۱۱/۵‬سال تكرار مي‌شوند و بسيار جالب است پديده هايي مانند شفق‌هاي قطبي و لكه‌هاي خورشيدي و انتشار موجهاي راديويي نيز داراي دوره‌هاي ‪ ۱۱/۵‬ساله بوده كه نشان‌دهنده ارتباط ميان آنهاست.


منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

سيم‌هاي تك مولكولي برق اختراع شد

پست توسط SadafG » دو شنبه 9 مهر 1386, 9:13 pm


 سيم‌هاي تك مولكولي برق اختراع شد 

دانشمندان آمريكايي الگويي براي مونتاژ اجزاي الكترونيكي پيشرفته تك مولكولي ارائه كرده‌اند.

به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس ديلي، محققان دانشگاه پيتسبورگ اعلام كردند اختراع آنان گام مهمي در تلاش‌هاي روزافزون علم براي كوچك كردن وسايل الكترونيكي جريان برق به مقياس تك مولكولي براي ساخت وسايل الكترونيكي كوچك‌تر، سريعتر و كم مصرف‌تر است.

دانشمندان به سرپرستي "هروژ پتك" استاد فيزيك دانشگاه پيتسبورگ، الگويي براي قراردادن مولكولها روي كانالي به ضخامت يك اتم‌مس، اختراع كردند. اما مي‌توان اين الگو را چندين بار توليد كرد تا طول آن با سيم‌هايي كه در حال حاضر در رايانه‌ها و ديگر وسايل الكترونيكي استفاده مي‌شود، تطبيق يابد.

محققان مي‌گويند اين سيم‌هاي فوق‌العاده نازك و يك بعدي مي‌توانند برق را با كمترين ميزان اتلاف، هدايت كنند و عملكرد يك وسيله برقي را بهبود بخشند.

پتك افزود اين تحقيق براي مولكولهاي كربن موسوم به فولرنس مناسب است اما از اين روش مي‌توان بعنوان الگويي براي محدوده وسيعتري از مولكولهاي آلي استفاده كرد.

نتايج اين تحقيقات در نشريه انجمن شيمي آمريكا منتشر شده است.


منبع : ايرنا

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

كراوات‌هاي ساخته‌ شده با فن‌آوري نانو

پست توسط SadafG » سه شنبه 10 مهر 1386, 7:51 pm


 كراوات‌هاي ساخته‌ شده با فن‌آوري نانو، خطر گسترش بيماري‌هاي عفوني را كاهش مي‌دهد 


يکي از بنيانگذاران شرکت SafeSmart با استفاده از فن‌آوري نانو کراوات‌هايي به نام SafetyTies ساخته‌است تا بيماري‌هاي عفوني(به ‌ويژه عفونت‌هاي بيمارستاني و غذايي) در مراکز بهداشتي و غذاخوري‌ها از راه کراوات افراد گسترش پيدا نکند.

به گزارش سرويس «فن‌آوري» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، انجام آزمايش‌هاي جداگانه در آزمايشگاه‌هاي شرکت BCS در «گاينسويل» واقع در ايالت فلوريدا، منتقل نشدن ميکروب را به‌ وسيله اين کراوات‌ها اثبات کرده‌است.

کراوات به‌ آساني مي‌تواند با غذا، بيماران و يا تخت‌هاي بيمارستان تماس پيدا کند و باکتري‌هاي عفونت‌زاي آنها را به خود جذب كند ولي نقش آن در انتقال عفونت‌ها پيش از اين ناديده گرفته مي‌شد.

در يک مطالعه که نتايج آن را دکتر استيون نورکين در گردهمايي ماه مي‌ سال ‌٢٠٠٤ انجمن ميکروب‌شناسان آمريکا عرضه كرد، مشخص شده‌است که احتمال انتقال آلودگي از طريق کراوات‌هاي پزشکان حين تماس با بيماران، هشت برابر بيشتر از کراوات‌هاي ساير کارکنان بيمارستان است.

مطالعات او همچنين نشان داد که يک چهارم کراوات‌هايي که پزشکان در بيمارستان‌ها مي‌پوشند به باکتري استافيلو کوکوس اورئوس و يک هشتم آنها به باکتري‌هاي فرصت‌طلب بيمارستاني چون کلبسيلا نومونيا، سودوموناز آئروژينوزا و اکتينوباکتر بوماني و نيز ‌٦/٤٧ درصد آنها به عوامل بالقوه بيماري‌زا آلوده هستند.

همچنين گسترش عفونت‌ها از راه کراوات در ميان مهمان‌داران و کارکنان سرويس‌هاي غذاخوري نيز شايع است.

کراوات‌هاي SafetyTies که موادشان با استفاده از فن‌آوري نانو ساخته شده‌است، در جريان آزمايش‌هاي ميکروبيولوژيک شرکت BCS، آلودگي‌هاي ميکروبي را از خود دور كردند؛ براي مثال کراوات‌هاي SafetyTies که به آنها باکتري‌هاي اکلاي و سالمونلا تلقيح شده بود، در مقايسه با کراوات‌هاي ساخته‌شده از ابريشم خالص، بيش از ‌٩٩/٩٩ درصد کاهش در رشد ميکروبي از خود نشان دادند.

همچنين اين کراوات‌ها با باکتري‌هاي گرم مثبت نيز آزمايش شدند و براي نمونه مشاهده شد که کراوات‌هايي که جنس آنها از نانورشته‌هاي ابريشمي بود، به ميزان ‌٩٨ درصد استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متي‌سيلين و به ميزان ‌٩٥ درصد انتروکوک مقاوم به ونکومايسين را ( که دو عامل مهم عفونت هاي فرصت‌طلب بيمارستاني است) از خود دفع كردند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين کراوات‌ها به‌دليل ضد آب و ضد لکه بودن با استقبال عموم مردم به‌ ويژه افراد متخصص، از معلمان گرفته تا بازرگانان مواجه شده ‌است، زيرا بيشتر مردم علاقه دارند کراواتي با عمر طولاني‌تر داشته باشند.

کراوات‌هاي SafetyTies از ابريشم خالص ساخته شده‌اند و ضد لک و چروکند و براي تميز شدن نيازي به شست و شو ندارند و مايعاتي چون قهوه، آب و شراب را از خود دفع مي نمايند.

به گزارش ايسنا، آزمايش‌هاي انجام‌ شده همچنين نشان مي‌دهد که کراوات‌هاي SafetyTies براي پوشندگان آن کاملاً ايمن است؛ زيرا پوشش ساخته‌شده با فن‌آوري نانو به سطح ديگري منتقل نمي‌شود و بر روي کراوات باقي مي‌ماند.


منبع : isna

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

بياييد ستارگان را بشماريم!

پست توسط SadafG » یک شنبه 15 مهر 1386, 8:45 pm


  ستارگان را بشماريم! 

با شركت در پروژه‌ جهاني «شمارش بزرگ ستارگان» مي‌توانيد به سنجش آلودگي نوري در محل زندگي خود و نهايتا در كل جهان كمك كنيد. انجام اين كار بسيار آسان است. تنها كافي است ستاره‌هاي بالاي سرتان را بشماريد!


به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با وجود اين ‌كه بسياري از مردم دنيا به شمار كم ستارگان قابل رويت در آسمان شهرها اهميت نمي‌دهند اما ستاره شناسان و طرفداران حفاظت از محيط زيست از اهميت مساله اتلاف نور كه موجب روشن شدن آسمان شهرها شده است، باخبرند.

آلودگي نوري نه تنها باعث از بين رفتن جلوه‌ي آسمان شب در حومه شهرها شده بلكه نشانگر ميزان انرژي و پولي است كه به دليل استفاده‌ي نامناسب از منابع روشنايي به هدر مي‌رود .

براي نشان دادن اين پديده به مردم و كمك به بررسي آن آزمايشي جهاني در نظر گرفته شده است.

بنياد ملي علوم آمريكا در اجراي اين طرح كه به وسيله‌ي «يو سي اي آر» (University Corporation for Atmospheric Research) اجرا مي شود سرمايه گذاري كرده است.

اين پروژه طي دو هفته نخست ماه اكتبر(تا 23 مهر ماه) اجرا مي‌شود و به بررسي ميزان آلودگي نوري و شمار ستارگان در يك شب پرستاره مي‌پردازد.

انجام اين آزمايش بسيار آسان است. شما مي‌توانيد با مراجعه به وب سايت «شمارش بزرگ جهاني ستاره‌ها»( Great World Wide Star Count) از نقشه‌هاي موجود، متناسب با موقعيت محل زندگيتان پيرينت بگيريد.

در اين دو هفته ساكنان نيم كره‌ي شمالي، صورت فلكي دجاجه و ساكنان نيم كره‌ جنوبي صورت فلكي قوس را مورد بررسي قرار خواهند داد.

براي هر صورت فلكي هفت نقشه در نظر گرفته شده است كه هر يك تا حد قدري خاصي ستارگان آن صورت فلكي را نشان مي‌دهد. نيازي به شمارش تمام ستارگان يك صورت فلكي نيست. بنابر اعلام ماهنامه نجوم، كافي است پس از تاريك شدن هوا از منزل خارج شده و نقشه‌اي كه بهترين مطابقت با صورت فلكي مذكور را دارد مشخص كنيد يا اين كه مشخص كنيد كم نورترين ستاره‌اي كه در صورت فلكي مي‌بينيد در كدام نقشه موجود است.

سپس گزارش خود را به سايت پروژه بفرستيد.

انجام اين كار بسيار ساده است و با انجام آن مي‌توانيد سهمي در اين پروژه‌ جهاني داشته باشيد.

منبع خبر : ايسنا

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

آينه‌ها در جنگ با شهاب سنگ ها

پست توسط SadafG » یک شنبه 15 مهر 1386, 8:51 pm


 ‌ها در جنگ با شهاب سنگ  

نزديك به پنج هزار آينه براي منعكس كردن اشعه خورشيد بر يك شهاب آسماني لازم است تا با ذوب كردن سنگ‌هاي آن، تغيير مسيرش را عملي كنند.

به گزارش روز شنبه شبكه خبري بي.بي.سي، اين موضوع پس از آن اعلام شد كه گروهي از دانشگاه گلاسكو، ‪ ۹‬شيوه مختلف را براي پس راندن اجرام آسماني مقايسه كردند.

هر صد سال حدود صد ميليون شهاب سنگ به زمين برخورد مي‌كند.

يكي از شيوه‌هايي كه اين گروه تحقيقاتي از آينه‌هايي ويژه استفاده كرده‌اند، انفجار هسته‌اي بوده است.

يكي از نگراني‌هاي دانشمندان خسارات ناشي از معلق شدن قطعات ناشي از انفجار هسته‌اي است.

آينه‌هايي كه در يك مدار حركت مي‌كنند، با انعكاس اشعه آفتاب بر شهاب سنگ دماي آن را به دو هزار و ‪ ۱۰۰‬درجه سانتيگراد مي‌رسانند و اين حرارت باعث ايجاد حفره‌اي دراين شهاب سنگ و ضربه به آن مي‌شود.

براساس يافته‌هاي اين تيم، شهاب سنگي كه ‪ ۱۰۰‬متر قطر دارد به راحتي با استفاده از ‪ ۱۰۰‬آينه در چند روز قابل دفع شدن است.

با اين همه اگر شهاب سنگي در مقياس آنچه كه باعث نابودي دايناسورها شد به زمين نزديك شود، ناوگاني از پنج هزار سفينه بايد براي حدود سه سال اشعه خورشيد را بر آن بتابانند.

دكتر "ماسيميليانو واسيل" كه مدير اين پروژه است، شهاب سنگ‌ها را خطري جدي مي‌داند و مي‌گويد: "انفجار تانگوسكا در سال ‪ ۱۹۰۸‬منطقه‌اي بزرگتر از لندن و حومه آن را تحت تاثير قرار داد. با ‪ ۱۰‬سفينه كه هركدام ‪ ۲۰‬آينه داشته باشند مي‌توان ظرف شش ماه، شهاب سنگي مشابه را از مسيرش خارج كنيم." به گفته وي، يافته‌هاي اين تيم حاكي از عملي بودن و نتيجه بخش بودن اين فناوري است.


منبع : ايرنا

Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

پست توسط ganjineh » دو شنبه 16 مهر 1386, 12:20 am

SadafG, دوست عزیز سلام

ممنون از زحمات شما در بخش فیزیک و با توجه به نوع مطالب (خبری) این تاپیک به شرط بروز شدن مطالب تاپیک این تاپیک فعلا به موضوع خبری تبدیل شد . :-o
امیدوارم که این مساله باعث شود تا این تاپیک رونق بیشتری بگیرد :AA:

در ضمن در صورت اینکه این تاپیک فعال نباشد مجددا به تاپیک عادی تبدیل خواهد شد :-o
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

جايزه نوبل 2007

پست توسط SadafG » چهار شنبه 18 مهر 1386, 11:16 am


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


فرهنگستان سطنتي علوم سوئد جايزه نوبل فيزيك 2007 را به دو فيزيكدان فرانسوي و آلماني اهدا كرد كه كشفياتشان امكان مينياتوري كردن قطعات الكترونيكي را فراهم آورده و به اختراع دستگاه هايي مانند رايانه هاي همراه و يا iPod انجاميده است.
به گزارش شبكه BBC ، آلبر فر ، فيزيكدان فرانسوي و پتر گرونبرگ، فيزيكدان آلماني جايزه نوبل 2007 را به صورت مشترك و براي تحقيقاتي دريافت مي كنند كه سال ها پيش و به صورت مستقل از يكديگر انجام داده و منجر به دستاوردهاي نويني براي علم فيزيك شدند.
پتر گرونبرگ در سال در پيلسن ( پلزن امروزي در جمهوري چك) متولد شده است. او در سال 1986 هنگامي كه در بخش فيزيك حالت جامد در انستيتوي تحقيقاتي يوليخ در غرب آلمان به كار اشتغال داشت، به كشفياتي در زمينه الكترومغناطيس رسيد كه دو سال بعد منجر شد او پديده اثر مقاومت بزرگ مغناطيسي GMRرا كشف كند.

آلبر فر، فيزيكدان فرانسوي در سال 1938 در كاركاسون متولد شده است. او نيز هم زمان با گرونبرگ در سال 1988 در دانشگاه پاريس - جنوب در اورسي به شيوه ديگري پديده اثر مقاومت بزرگ مغناطيسي GMRرا كشف كرد.
استفاده از اين پديده اين امكان را فراهم مي آورد كه داده هايي كه به صورت مغناطيسي در ديسك هاي سخت CD ذخيره شده اند به سيگنال هايي الكتريكي تبديل شوند كه براي رايانه ها قابل پردازش و فهم باشند.
به اين ترتيب امكان توليد قطعات مينياتوري در دستگاه هاي الكترونيكي و رايانه اي فراهم آمد كه حاصل آن دستگاه هايي مانند رايانه هاي همراه و يا «آي پاد» iPod است.
پتر گرونبرگ در زماني برنده جايزه فيزيك نوبل مي شود كه در دوران بازنشستگي خود به سر مي برد اما آلبر فر همچنان در دانشگاه پاريس - جنوب تدريس مي كند.


منبع: جام جم آنلاین


 :smile: :smile: :smile: :smile: :smile:  
 :razz: 

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

پست توسط SadafG » چهار شنبه 18 مهر 1386, 11:28 am

[align=left]Physics Nobel 2007 goes to German, Frenchman

By MATT MOORE and KARL RITTER

Two European scientists won the 2007 Nobel Prize in physics on Tuesday for a discovery that lets computers, iPods and other digital devices store reams of data on ever-shrinking hard disks.

France's Albert Fert and German Peter Gruenberg independently discovered a physical effect in 1988 that has led to sensitive tools for reading the information stored on hard disks. That sensitivity lets the electronics industry use smaller and smaller disks.

"The MP3 and iPod industry would not have existed without this discovery," Borje Johansson, a member of the Royal Swedish Academy of Sciences told The Associated Press. "You would not have an iPod without this effect."

The two scientists discovered a phenomenon called giant magnetoresistance. In this effect, very weak changes in magnetism generate larger changes in electrical resistance. This is how information stored magnetically on a hard disk can be converted to electrical signals that the computer reads.

Smaller disks mean fainter magnetic signals, so the ability to detect them is key to shrinking hard disks.

The first disk-reading device based on the effect was launched in 1997 "and this soon became the standard technology," the Nobel committee said.

Phil Schewe, a physicist and spokesman for the American Institute of Physics, said the prize honored "a terrific combination of great physics and huge practical application.

"I can hardly think of an application that has a bigger bang than the magnetic hard drive industry. Every one of us probably owns three or four or five devices, probably more, that depend on billions of bits of information stored on something the size of a dime."

Fert, 69, is the scientific director of the Mixed Unit for Physics at CNRS/Thales in Orsay, France, while Gruenberg, 68, is a professor at the Institute of Solid State Research in the west German city of Juelich.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Asked if he'd thought his discovery would have such wide application, Fert told The Associated Press, "You can never predict in physics.... These days when I go to my grocer and see him type on a computer, I say "'Wow, he's using something I put together in my mind. It's wonderful.'"

In a telephone conference with the award committee, Fert said he was very happy to win, and to share the $1.5 million prize with Gruenberg.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
"This is a surprise for me but I knew that it was possible," he said. "I knew I was among the many candidates."

A former rugby player and now avid sailboarder, Fert told France's Inter Radio that he planned to share some of the spoils of his winnings with colleagues.

"As usual when I get prizes, I share a little with my associates and then I will see," he said. "I don't know. I think I need new sails for my windsurfers."

Last year, Americans John C. Mather and George F. Smoot won the physics prize for their work examining the infancy of the universe, studies that have aided the understanding of galaxies and stars and increasing support for the Big Bang theory of the beginning of the universe.

On Monday, two American scientists, Mario R. Capecchi and Oliver Smithies, and Briton Sir Martin J. Evans, won the 2007 Nobel Prize in medicine for groundbreaking discoveries that led to a powerful technique for manipulating mouse genes.

Prizes for chemistry, literature, peace and economics will be announced through Oct. 15.

The peace award is announced in Oslo, while the other prizes are announced in Stockholm. The prizes, each of which carries a cash prize of $1.5 million, were established in the will of Swedish industrialist Alfred Nobel.

The Nobel prizes are always presented to the winners on the Dec. 10 anniversary of the death of its creator.

___

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

پنجاه سال از تسخير فضا به دست انسان گذشت

پست توسط SadafG » جمعه 20 مهر 1386, 10:22 am


  سال از تسخير فضا به دست انسان  

دانشمندان شوروي چهارم اكتبر سال 1957(ساعت 10 و 28 دقيقه شب به وقت مسكو) نخستين ماهواره ساخت بشر، «اسپوتنيك- 1» را در مدار زمين قرار دادند و جهان وارد عصر فضا شد.

دولت مسكو روز بعد عكس و خبر اين رويداد را به مطبوعات داد و جهان را به حيرت واداشت. مفسران رسانه ها اين پيروزي روس ها را يك كودتاي علمي عليه امريكا تلقي كردند. ماهواره «اسپوتنيك- 1» كه توسط سرگئي كوروليوف طراحي شده بود 90 كيلوگرم وزن داشت. در بسياري از كشورها علائم مخابراتي اين اسپوتنيك دريافت شد. امريكاييان كه در نظر داشتند سال بعد احتمالاً يك ماهواره 11 كيلوگرمي را در مدار زمين قرار دهند، از اين پيروزي مسكو سخت نگران شدند. دولت امريكا با شتاب تمام دست به يك آزمايش فضايي زد تا به اتباع اين كشور اميد دهد كه روحيه خود را از دست داده بود، ولي اين آزمايش شكست خورد. ترس امريكاييان بيشتر از موشكي بود كه اين ماهواره را به فضا برده بود زيرا قرارگرفتن كلاهك اتمي بر چنين موشكي برايشان تصوري وحشت انگيز شده بود. تا امريكاييان به خود بجنبند، روس ها سگي به نام «لايكا» را با يك ماهواره و در سال 1961 يوري گاگارين (نخستين فضانورد جهان) را با اسپوتنيك- 3 در مدار زمين قرار دادند.

برخلاف 15 سال گذشته (سال هايي كه از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي گذشت) امسال به مناسبت پنجاهمين سال تسخير فضا مراسم متعدد و باشكوه و پرسر و صدا در روسيه برگزار شد. اين مراسم و نطق هايي كه به مناسبت آن ايراد شد نشان مي دهد كه روس ها به دوران رقابت هاي فضايي بازخواهند گشت، به همان گونه كه به رقابت هاي نظامي بازگشته اند .

منبع : پارس اسكاي
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1073
تاریخ عضویت: پنج شنبه 22 شهریور 1386, 6:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 3957 بار
سپاس‌های دریافتی: 4418 بار

استاد جوزف تيلور،در دانشگاه صنعتي شريف

پست توسط SadafG » سه شنبه 24 مهر 1386, 8:45 am


استاد جوزف تيلور، فيزيكدان آمريكايي برنده جايزه نوبل فيزيك سال 1993 عصر امروز در دانشگاه صنعتي شريف سخنراني مي‌كند.

به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، موضوع سخنراني عمومي تيلور كه از ساعت 15 تا 16:30 در تالار جابربن حيان اين دانشگاه برگزار مي‌شود، انرژي‌هاي كيهاني و رهيافت‌هاي اخير وي و همكارانش در اين حوزه است.

وي همچنين در پايان اين نشست پاسخگوي سووالات دانشجويان وعلاقه‌مندان خواهد بود.

دكتر جوزف‌ تيلور، استاد دپارتمان‌ فيزيك‌ دانشگاه پرينستون‌ و عضو فرهنگستان‌ علوم‌ آمريكا به همراه هياتي از دانشگران عضو فرهنگستان‌ ملي علوم و فرهنگستان ملي مهندسي آمريكا براي بازديدي يك هفته‌يي به دعوت دانشگاه صنعتي شريف به ايران آمده‌اند كه روز گذشته نيز ضمن بازديد از پارك‌ فن‌آوري‌ پرديس در ضيافت شام معاون علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور و رييس بنياد ملي نخبگان شركت كردند.

دكتر جوزف‌ تيلور در سال 1993 به‌ همراه‌ همكارش‌ «هالس» به‌ پاس اثبات‌ عملي‌ يكي‌ از نظريات‌ انيشتين‌ جايزه نوبل‌ فيزيك‌ را دريافت‌ كرد.

تيلور در سال‌ 1941 در فيلادلفيا متولد شد و ليسانس‌ فيزيك‌ را از دانشگاه‌ هاورفورد وPhD ستاره‌شناسي‌ را در سال‌ 1968 از هاروارد گرفت.


وي پس‌ از مدتي‌ به‌ ماساچوست‌ رفت‌ و در آنجا به‌ عنوان‌ استاد ستاره‌ شناسي‌ و مدير رصدخانه‌ي‌ راديويي‌ مشغول‌ به‌ فعاليت‌ شد. او پس‌ از مدتي‌ به‌ رصدخانه‌ ملي‌ راديويي‌ در ويرجينياي‌ غربي‌ رفت‌ و در كشف‌ اولين‌ پولسار همكاري‌ كرد.

پولسارها نوعي‌ خاص‌ از ستاره‌هاي‌ نوتروني‌ دوار شديدا مغناطيسي‌ شده‌ هستند كه‌ تشعشع‌ راديويي‌ قابل‌ شناسايي‌ خاصي‌ از خود متصاعد مي‌كنند.

در سال‌ 1974، تيلور و همكارش‌ هالس، اولين‌ پولسار را در يك‌ سيستم‌ دوتايي‌ كشف‌ كردند كه‌ در حال‌ حاضر به‌ آن‌ها پولسارهاي‌ بازيافت‌ شده‌ مي‌گويند.

گردش‌ اين‌ سيستم‌ دوتايي‌ به‌ دليل‌ انتشار تشعشعات‌ گرانشي‌ كاهش‌ مي‌يابد و سرعت‌ اين‌ كاهش‌ به‌طور دقيق‌ از نظريه‌ي‌ انيشتين‌ محاسبه‌ مي‌شود و براي‌ مدت‌ بيش‌ از سي‌ سال، تيلور و همكارانش‌ با اندازه‌گيري‌هاي‌ خود به‌ مقادير پيش‌بيني‌ شده‌ انيشتين‌ نزديك‌ شدند.

تيلور از اين‌ سيستم‌ باينري‌ پولسار براي‌ آزمايش‌ بسيار دقيق‌ نظريه‌ نسبيت‌ عام‌ انيشتين‌ استفاده‌ كرد. وي‌ با رصد پولساري‌ كه‌ خود كشف‌ كرده‌ بود، وجود تشعشعات‌ گرانشي‌ را اثبات‌ كرد و مقدار و خواص‌ آن‌ها را كه‌ توسط‌ انيشتين‌ پيش‌بيني‌ شده‌ بود نشان‌ داد.

به گزارش ايسنا، تيلور علاوه‌ بر نوبل، جوايز بسياري‌ به‌ خاطر فعاليت‌هاي‌ علمي‌ تحقيقاتي‌ خود گرفته‌ است كه از جمله آنها نخستين‌ جايزه‌ «هيمن» انجمن‌ نجوم‌ آمريكا، مدال‌ هنري‌ دراپر فرهنگستان‌ علوم‌ آمريكا، مدال‌ آلبرت‌ انيشتين، جايزه‌ي‌ ولف‌ فيزيك‌ است.

تيلور در زمينه‌ مخابرات‌ راديويي‌ آماتوري‌ فردي‌ شناخته‌ شده‌ به‌ حساب‌ مي‌آيد.

وي خود‌ در خلاصه‌ زندگي‌ نامه‌اش‌ نوشته‌ است كه در دوران‌ دبيرستان‌ به‌ همراه‌ برادرش، هارولد طبقه‌ سوم‌ خانه‌ را با فرستنده‌ها و گيرنده‌هاي‌ راديويي‌ پر كرده‌ بودند و روي‌ آن‌ها كار مي‌كردند. وي‌ همچنين‌ يك‌ نرم‌افزار و پروتكل‌ طراحي‌ كرده‌ كه‌ ارتباط‌ و انتقال‌ پيام‌ در فواصل‌ دور بين‌ اپراتورهاي‌ راديو آماتوري‌ را ابزاري‌ مي‌كند.

تيلور كه در دوره‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ به ورزش از جمله فوتبال‌، بسكتبال، بيس‌بال، گلف‌ و تنيس‌ نيز توجه‌ داشته، فعاليت‌هاي‌ تحقيقاتي‌اش‌ را به‌طور تخصصي‌ پس‌ از ورود به‌ يك‌ گروه‌ تحقيقاتي‌ كه‌ بر روي‌ الكترونيك‌ راديويي‌ كار مي‌كردند شروع‌ كرده‌ است.

وي در زندگي‌ نامه‌اش‌ مي‌نويسد: «در چند سال‌ اخير متوجه‌ شده‌ام‌ كه‌ دانشمندان‌ خيلي‌ بيشتر از من‌ در مورد اين‌ كه‌ آينده‌ چه‌ چيزي‌ براي‌ آن‌ها خواهد آورد نگران‌ هستند. چه‌ طور مي‌توان‌ وارد بهترين‌ دانشگاه‌ شد، با نام‌هاي‌ بزرگ‌ كار كرد، بهترين‌ فلوشيپ‌ پست‌ دكتري را گرفت‌ و يك‌ جايگاه‌ محكم‌ و مطمئن‌ در دانشگاه‌ پيدا كرد؟

جهت‌گيري‌ من‌ كه‌ بر روي‌ بسياري‌ از تصميمات‌ حرفه‌يي‌ام‌ تاثيرگذار بوده‌ به‌ اين‌ صورت‌ است‌ كه‌ بدون‌ آينده‌نگري‌ طولاني، راهي‌ را انتخاب‌ مي‌كنم‌ كه‌ در مسير آن‌ هيجان‌ وجود داشته‌ باشد.»

استاد تيلور در حال‌ حاضر در پرينستون‌ به‌ همراه‌ گروهش‌ روي‌ انرژي‌هاي‌ كيهاني‌ فعاليت‌ مي‌كند و در سخنراني‌ خود در شريف‌ در مورد كشفش‌ صحبت‌ خواهد كرد.


منبع : news.parseek.com
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”