اخبار پزشکی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

ساخت قرنیه مصنوعی با قابلیت های ویژه

پست توسط ganjineh »

دانشمندان قرنیه مصنوعی جدیدی ساخته اند که در مقایسه با مدل های فعلی، درمانی بی خطر و موثرتر به حساب می آید.
این قرنیه جدید که به سلولهای چشمی می چسبد می تواند امیدواری جدید برای حدود ۱۰ میلیون بیمار در سراسر جهان فراهم کند که به جهت آسیب یا بیماری های مربوط به قرنیه نابینا شده اند.
این قرنیه مصنوعی جدید از قابلیت های مهمی همچون برطرف کردن مشکل پس زدن بافت برخوردار است. این مشکل معمولا پس از کاشت قرنیه های مصنوعی یا حتی پیوند قرنیه دیگر افراد به بیماران نیازمند روی می دهد.
این قرنیه مصنوعی جدید که اخیرا آزمایشات موفقیت آمیز آن بر روی خرگوش ها انجام شده است از سال آینده میلادی وارد کلینیک های چشم خواهد شد.
نکته کلیدی درخصوص این قرنیه مصنوعی پلیمر پوشیده از پروتئینی است که به وسیله محققان در آلمان ساخته شده است.
بر اساس گزارش تکنولوژی ریویو، این پلیمر که در بازار نیز موجود است آب را دفع می کند و بنابراین تراوشات مربوط به اشک چشم را که موجب متورم شدن قرنیه می شود جذب نمی کند.
همچنین این پلیمر موجب توقف رشد سلولها شده و در نتیجه بافت طبیعی روی آن را نمی پوشاند.

خبرگزارى مهر
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

امواج تلفن همراه خطر بروز تومورهای مغزی را در كودكان تشدید می‌كند

پست توسط ganjineh »

به عقیده یك استاد دانشگاه اوربرو سوئد، استفاده از تلفن‌های همراه برای كودكان و نوجوانان به دلیل كوچك بودن اندازه جمجمه آنان صحیح نیست.
كیجل مایلد همچنین معتقد است استفاده از تلفن همراه به مدت ۱۰ سال افزایش خطر ابتلا به سرطان مغز را در پی دارد.
وی گفت: جمجمه كوچك و سیستم عصبی در حال رشد كودكان در اثر استفاده از تلفن همراه مستعد تشكیل تومورهای مغزی می‌شود.
وی گفت: برای من كاملا عجیب است كه سازمان‌ها اعلام می‌كنند تلفن همراه هیچ گونه خطری ندارد. نشانه‌هایی قوی وجود دارد كه پس از ۱۰ سال استفاده از تلفن همراه یقینا اتفاقی رخ می‌دهد.
تحقیق دكتر مایلد در این زمینه اظهار می‌كند كه ۱۰ سال استفاده از تلفن همراه حداقل زمان ممكن برای بروز بیماری‌های‌ مغزی است.
این در حالی است كه درست یك ماه پیش از انتشار تحقیق این دانشمند، سازمان‌ها و مؤسسات دولتی با انتشار گزارش‌هایی اعلام كرده بودند كه استفاده درازمدت از تلفن همراه نقشی بسیار جزئی در بروز تومورهای مغزی دارد.
به زعم برخی كارشناسان، تحقیقات استاد كیجل مایلد منشان می‌دهد كه شركت‌های مخابراتی و سازمان‌های بهداشتی تحقیقات كافی در زمینه اثرات درازمدت استفاده از تلفن همراه انجام نداده‌اند.

خبرگزارى ايسنا
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

روش جديدي براي تصويربرداري از قفسه سينه ابداع شد

پست توسط ganjineh »

راديولوژيست‌هاي آمريكايي روشي ابداع كرده‌اند كه مي‌تواند از وريدهاي قفسه سينه تصوير بگيرد و تشخيص بيماري‌هاي وريدي را آسان مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از سينسيناتي، از اسكنرهاي توموگرافي كامپيوتري چند ردياب براي گرفتن تصاوير سه بعدي از شريان‌ها استفاده مي‌شود اما گرفتن تصاوير دقيق از وريدها كاري دشوارتر بوده است.

اين پروتكل جديد كه توسط پزشكان "كريستوفر ماير" و "آچالا واگال" در "دانشگاه سين‌سيناتي" ابداع شده است به راديولوژيست‌ها اجازه مي‌دهد تا زمان اضافي را كه طول مي‌كشد محلول كنتراست به ويرد برسد تا تصاوير خوبي از سي‌تي اسكن‌ها توليد شود، جبران كنند.

واگال كه استاديار و راديولوژيست است گفت، آنها دريافتند كه سرعت دستگاه‌هاي تصويربرداري سريع براي مطالعات وريدي تقريبا بسيار سريع هستند.

وي افزود، در اين پروتكل جديد از همان تجهيزات تصويربرداري استفاده مي‌شود اما با يك روش جديد كه به آنها اجازه مي‌دهد تصاوير وريدي بهتري بگيرند و تصميمات باليني خوبي اتخاذ كنند.

واگال راهنماهاي استفاده از پروتكل تصويربرداري را روز دوشنبه در واشنگتن در جريان نشست سالانه "انجمن تصويربرداري قلبي عروقي آمريكاي شمالي" ارائه داد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

تشخيص زود هنگام آرتريت روماتوئيد با استفاده از آزمايش خون

پست توسط METRON »

با يك آزمايش خون مي توان بروز آرتريت روماتوئيد يا همان آرتروز مفاصل را اغلب زودهنگام تشخيص داد.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان؛ به گفته متخصصان داخلي آلمان از طريق آزمايش خون وجود آنتي بادي CCP مشخص مي شود و در صورت مثبت بودن وجود اين آنتي بادي از هر ده مورد نه مورد نشان دهنده وجود آرتريت روماتوئيد است.
بنابراين گزارش؛ متخصصان تأكيد كردند درمان روماتيسم مفاصل بايد شش هفته بعد از بروز نخستين علائم آن آغاز شود.
براساس اين گزارش؛ متخصصان افزودند كه تشخيص زودهنگام اين بيماري از طريق توموگرافي هسته اي از دست ها و قوزك پا نيز امكان پذير است و در اين تصاوير التهابات مفصلي و تغييرات جزئي مفاصل مشخص مي شود.
يادآور مي شود: با مشاهده نخستين علائم اين بيماري بايد نزد متخصص رفت.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

روبات جراح در عمل‌هاي كبدي آزمايش شد

پست توسط METRON »

محققان ايتاليايي در حال آزمايش روباتي هستند كه مي‌تواند عمل‌هاي جراحي كبد و كليه را با كمترين ميزان خونريزي انجام دهد.

خبرگزاري يونايتدپرس از رم به نقل از خبرگزاري رسمي ايتاليا "آنسا" گزارش داد، "آچيل لوسيو گاسپاري" از "دانشگاه تور ورگاتا" رم گفت كه اين روبات به نام "آلتير" از جريان الكتريكي با تناوب پايين براي افزايش درجه حرارت در ارگان‌ها استفاده مي‌كند تا خون سفت شود.

اين كار به جراحان اجازه مي‌دهدتا بدون پاره كردن رگ‌هاي خوني شكاف‌هايي در بدن ايجاد كنند.

گاسپاري به آنسا گفت: اين دستگاه شبيه شانه‌اي است كه دندانه‌هاي آن شبيه سوزن‌هاي باريك هستند كه گرما ساطع مي‌كند و خون را لخته مي‌سازد.

از اين دستگاه بطور موفقيت آميزي بر روي ‪ ۱۴‬بيمار كبدي استفاده شد.

دستگاه مشابه‌اي به نام "دا وينسي" در جراحي‌هاي سرطان روده بزرگ در آمريكا استفاده شده است.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

استخوان‌بندي درشت مادرخطر سرطان سينه را در دخترش بيشتر مي‌كند
اين كه مي‌گويند ما در برابر نسل آينده‌مان مسئوليم، يك شعار نيست، دامنه‌اش هم روز به روز وسيع‌تر مي‌شود.


يعني ديگر فقط به اين برنمي‌گردد كه تغذيه و تحصيل فرزندتان چطور باشد. تحقيقات جديد نشان مي‌دهد وضعيت والدين هم مي‌تواند بر سلامت بچه‌ها مؤثر باشد.

اين بار نتايج يكي از اين تحقيقات را بشنويد كه درباره خطر ابتلا به سرطان سينه در دختران است.

محققان انگليسي و فنلاندي در يك طرح مشترك به اين نتيجه رسيده‌اند كه استخوان‌بندي مادران مي‌تواند روي احتمال ابتلا به اين بيماري در دختران آنها، تأثير بگذارد.

به گزارش پايگاه اينترنتي ScienceDaily، گزارش اين محققان نشان مي‌دهد اندازه استخوان لگن مادران مي‌تواند شاخص مهمي در تعيين احتمال ابتلا محسوب شود؛ طوري كه زناني كه بزرگترين قطر لگن آنها بيشتر از 30 سانتي‌متر باشد، دختران‌شان تا 3 برابر بيشتر ممكن است به سرطان سينه دچار شوند. شكل لگن هم در اين مورد مؤثر است. به اين ترتيب كه لگن‌هاي گردتر، مي‌تواند تا 5/2 برابر اين احتمال را بالا ببرد.

حتما اين سؤال برايتان پيش آمده كه اندازه لگن مادر چطور مي‌تواند روي بيماري سرطان دخترش تأثير بگذارد؟ محققان مجري اين طرح، كه از دانشگاه ساوت‌همپتون انگلستان و نيز مؤسسه تحقيقات پزشكي فنلاند هستند، موضوع را اين طور توجيه مي‌كنند كه در زمان بلوغ دختران، يكي از تغييراتي كه در بدن آنها اتفاق مي‌افتد، رشد دهانه لگن آنهاست.

(كه دليل آن هم روشن است؛ آماده شدن دختر براي زايمان در آينده) ميزان اين رشد، وابستگي تام دارد به ميزان هورمون زنانه‌اي كه در زمان بلوغ ترشح آن به صورت جهشي بالا مي‌رود.

هرچه ميزان اين هورمون‌هاي زنانه مسئول تغييرات در بلوغ بالاتر رود، قطر لگن هم بيشتر خواهد شد. به گفته اين محققان، مهم‌ترين شكل بيوشيميايي مؤثر در اين‌باره، هورموني است به نام «كاتكول استروژن».

اما رابطه اين سطح هورموني بالا در مادر با فرزند دخترش چطور شكل مي‌گيرد؟ محققان مي‌گويند البته اين مطالعه روي جنبه‌هاي مولكولي قضيه كار نكرده است و تنها يك كار اپيدميولوژيك بوده است.

يعني آنها اطلاعات بيش از 6 هزار زن باردار را كه اندازه لگن آنها به‌طور معمول براي مراقبت‌هاي پيش از زايمان اندازه گرفته شده، جمع‌آوري كرده‌اند و در يك مطالعه طولاني‌مدت آينده‌نگر، وضعيت ابتلا به بيماري دختران آنها را بررسي كرده‌اند.

تحليل اين اطلاعات، محققان را به سمت شكل‌دهي اين فرضيه هدايت كرده است؛ اين كه احتمالا اين خانم‌ها در زمان بارداري هم سطح هورموني بالاتر از ديگران دارند و اين سطح بالا، روي بافت پستان جنين آنها تأثير مي‌گذارد و باعث به وجود آمدن تغييراتي در مولكول DNA سلول‌هاي اين ناحيه مي‌شود و به اين ترتيب احتمال سرطاني شدن آنها را بالا مي‌برد.

نتايج اين مطالعه در نشريه «زيست‌شناسي انساني» چاپ شده و تأكيد دوباره‌اي است بر نقش والدين در سلامت فرزندان‌شان.

ابعاد ديگري از اين نقش، پيش از اين هم شناخته شده بود. اين موضوع ديگر تقريبا به اثبات رسيده كه وراثت، به‌خصوص از طرف مادري، مي‌تواند تا حد زيادي عامل انتقال بيماري باشد.

از طرف ديگر، نقش چاقي هم در بالا بردن احتمال ابتلابه سرطان سينه، بسيار پررنگ است.

تحقيقات نشان مي‌دهد زناني كه نمايه توده بدني بالاتر از حد طبيعي دارند، يعني به اضافه‌وزن و چاقي مبتلا هستند، در معرض خطر درگير شدن با اين بيماري هستند.

از جمع اين 2نكته مي‌توان نتيجه گرفت كه مادراني كه اضافه‌وزن دارند، خيلي زود بايد براي كنترل اين مشكل خود اقدام كنند، چرا كه سلامت دختران‌شان را در معرض تهديد قرار داده‌اند.

پزشكان توصيه مي‌كنند دختران و خانم‌هايي كه به هر دليل در معرض احتمال بالاتر ابتلا به سرطان سينه هستند، به‌موقع جهت انجام اقدامات تشخيص مراجعه كنند؛ چرا كه تشخيص به موقع اين بيماري مي‌تواند عامل تعيين‌كننده در اثربخشي درمان آن باشد.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

سندرم تخمدان پر كیست شایع‌ترین علت نازایی در تبریز است

پست توسط METRON »

یك متخصص زنان و زایمان گفت: سندرم تخمدان پركیست شایع‌ترین علت نازایی است كه در تبریز شیوع بالایی دارد و حدود ۲۵ درصد از علل نازایی را تشكیل می‌دهد.
دكتر لیدا حیدری با اعلام این مطلب، افزود: سندرم تخمدان پركیست یا همان «PCO» به صورت مشخص زنان را در دهه‌ سوم زندگی گرفتار می‌كند.
به گفته‌ وی، این سندرم امروزه در بین دختران ۱۵ تا ۲۰ ساله نیز شیوع پیدا كرده و علایم این بیماری شامل اختلالات غددی ثانویه، عدم تخمك‌گذاری، چاقی قبل از قاعده شدن اولیه، افزایش رشد موهای زاید، درد مزمن لگن، افزایش جوش صورت، قطع قاعدگی بعد از قاعدگی‌های نرمال، بزرگی تخمدان‌ها و مهمتر از همه نازایی می‌باشد.
وی افزود: سندرم تخمدان پركیست، ممكن است در زنانی كه برای باردار شدن دچار مشكل هستند، بارز شود. مهمترین علت این سندرم، تغییر سطوح هورمون‌ها در بدن است.
دكترحیدری تصریح كرد: زنانی كه در فامیل درجه یك خود به خصوص خواهرانی با این سندرم هستند، نسبت به ابتلاء مستعدترند.
این پزشك متخصص با بیان این مطلب كه تشخیص زودهنگام و درمان این سندرم می‌تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری‌های قلبی را كاهش دهد، افزود: بیمارانی كه در مراحل ابتدایی این سندرم هستند و تمایل به باردار شدن دارند، می‌توانند از داروهای محرك تخمك‌گذاری برای باردار شدن استفاده كنند و جراحی آخرین روش انتخاباتی برای درمان است.

خبرگزارى ايسنا
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

۱۰ تا ۲۰ درصد جراحی‌های زیبایی منجر به عفونت می‌شود

پست توسط METRON »

بررسی ها نشان می دهد ، حداقل در حدود ده تا بیست درصد از اعمال جراحی های زیبایی ، منجر به عفونتهای باکتریایی شده و افراد غیر متخصصی که به این کار می پردازند از چگونگی آن بی اطلاع هستند.
این گروه به عواقب شیوه های مرسوم به کشیدن پوست و تتو که منجر به عفونت می شود توجهی ندارند.
همچنین ، در مواردی نیز پوست نسبت به جراحی های زیبایی واکنشهایی از قبیل خونریزی زیاد و تورم و سوزش نشان می دهد که متاسفانه در بسیاری از موارد امری طبیعی تلقی می شود.
بررسی ها نشان می دهد ، حداقل در حدود ده تا بیست درصد از اعمال جراحی های زیبایی ، منجر به عفونتهای باکتریایی شده و افراد غیر متخصصی که به این کار می پردازند از چگونگی آن بی اطلاع هستند و با گذشت چند روز به آبسه و تب و حتی درد زیاد می انجامد.
اما محققان مرکز زیبایی رم اعلام کرده اند ، می توان به جای کشیدن پوست و یک برش دو سانتی متری در پوست ایجاد کرد و از طریق آندوسکوپیک به خوبی و با عوارض و خونریزی کمتر این کارها را انجام داد.

خبرگزارى مهر
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

یک نفر از هر سه زن دچار پوکی استخوان می‌شود

پست توسط ganjineh »

همه انسانها در معرض پدیده "پوکی استخوان" قرار دارند اما افراد مسن بیش از دیگران دچار این بیماری شکننده می شوند.
دکتر محمود صابری، متخصص مفاصل و جراح استخوان؛ از پوکی استخوان به عنوان بیماری که بر اثر ابتلا به آن احتمال شکنندگی استخوان با ضربات کوچک افزایش می یابد، نام برد و افزود: پوکی استخوان از گرفتاریهای شایع در جوامع امروزی است.
وی با تاکید بر اینکه روند ابتلا به پوکی استخوان در افراد، بعد از سن ۳۵ سالگی آغاز می شود، گفت: در حدود ۵۰ درصد زنان بالای ۴۵ سال و ۹۰ درصد زنان مسن تر از ۷۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند.
این متخصص مفاصل و جراح استخوان؛ میزان ابتلای مردان مسن به پوکی استخوان را کم تر از زنان دانست و افزود: تقریبا از هر ۳ زن یک نفر و از هر ۱۲ مرد، یک نفر دچار این بیماری می شوند.
به گفته صابری؛ شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، به طور عمده در نواحی گردن، استخوان ران، مهره های ستون فقرات و استخوان های مچ دست رخ می دهد.
وی همچنین از شیوع بالای این عارضه در بین زنان، بعد از سن یائسگی خبر داد و افزود: تولید استروژن در تخمدانها بعد از یائسگی متوقف شده و ‌در نتیجه از دست رفتن توده استخوان تسریع می‌ شود.
این متخصص مفاصل و جراح استخوان تصریح کرد: پوکی استخوان قبل از بروز عوارض آن، علامتی ندارد و علائم نیز هنگامی ایجاد می شود که شکستگی اتفاق افتاده باشد.

خبرگزارى مهر
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

هشدار جدید برای مصرف‌کنندگان ویاگرا

پست توسط ganjineh »

قرار است ویاگرا و سایر داروهای هم‌گروه آن که برای رفع ناتوانی جنسی به کار می‌روند، حاوی هشدارهای جدیدی درباره احتمال بروز ناشنوایی ناگهانی در مصرف‌کنندگان شوند.
به گزارش آسوشیتدپرس گرچه روشن نیست که این گروه داروها حقیقتا باعث ناشنوایی شوند، اما سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پنج‌شنبه ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) تصمیم گرفت با توجه ۲۶ گزارش در مورد بروز این مشکل در میان مصرف‌کنندگان این داروها از سال ۱۹۹۶ تا به حال این هشدار جدید به بروشور این داروها افزوده شود.
در داروهای رفع‌کننده ناتوانی جنسی "ویاگرا"، "سیالیس" و "لویترا" این هشدار جدید درج خواهد شد. همچنین داروی"رواتیو"، که بر درمان پرفشاری خون ریوی به کار می‌رود، و همان ماده موثره ویاگرا را دارا است، نیز این هشدار را خواهد داشت.
در بروشور داروی ویاگرا قبلا ناشنوایی به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی ذکر شده بود، زیرا در هنگام آزمایش‌های اولیه بر روی آن موارد معدودی از بروز این عارضه گزارش شده بود.
اما با توجه به اینکه افزایش سن و برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری قلبی که ممکن است که ناتوانی جنسی ایجاد می‌کنند، ممکن است به ناشنوایی هم منجر شوند، هنوز مشخص نیست که آیا رابطه بین مصرف قرص‌های رفع ناتوانی جنسی و ناشنوایی واقعی است یا به بیماری زمینه‌ای آنها مربوط می‌شود.
FDA به بیماران توصیه می‌کند که در صورتی که دچار مشکلات شنوایی شدند- کم‌شنوایی یا زنگ‌زدن در گوش- فورا به دکترشان اطلاع دهند و مصرف دارو را قطع کنند.

همشهری آنلاین
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

دانش بشری درباره ساختار استخوان متحول شد

پست توسط ganjineh »

تصویر

محققان دریافته اند ساختار استخوان به طرز قابل توجهی متفاوت از آن چیزی است که تا پیش از این تصور می شده است.
محققان یا استناد به این کشف جدید به دنبال راههای نوین برای درمان اختلالات و ضعف های استخوانی هستند.
محققان دانشگاه کمبریج با همکاری گروهی دیگر از محققان در آلمان کشف کرده اند سختی و سفتی استخوان عمدتا به دلیل وجود قندهای ویژه ای و نه پروتئین هاست. تا پیش از این تصور می شده است که سختی و سفتی استخوانها به پروتئین ها مربوط می شود.
بر اساس گزارش ساینس دیلی، این یافته های جدید تحولی بی سابقه در درمان بیماری ها و اختلالات استخوانی ایجاد خواهد کرد.
محققان انگلیسی و آلمانی این پروژه که از حمایت شورای تحقیقات علوم بیولوژیکی و بیوتکنولوژی انگلیس برخوردار بودند، فرآیند تبدیل مواد به حالت معدنی را با استفاده از ابزار آنالیز کننده ای موسوم به رونانس مغناطیسی هسته ای (NMR) در استخوانهای اسب مورد بررسی دقیق قرار دادند.
آنها دریافتند قندها به ویژه proteoglycan و glycosaminoglycan نقش کلیدی همچون پروتئین ها در کنترل معدنی سازی در استخوانها دارند.

خبرگزارى مهر
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

ام‌اس با اسکن چشم ردیابی می‌شود

پست توسط ganjineh »

اسکن سریع چشم می‌تواند روشی ارزان و بدون درد برای ردیابی پیشرفت بیماری اسکلروز متعدد یا ام‌اس باشد.
به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران با اسکن‌کردن رشته‌های عصبی خارج شده از شبکیه در عقب چشم توانسته‌اند کوچک‌شدن مغز را که شاخص پیشرفت این بیماری است، اندازه بگیرند.
دکتر پیتر کالابرسی، رئیس مرکز اسکلروز متعدد (MS) در بالتیمور شیکاگو و سرپرست این تحقیق می‌گوید: "به نظر می‌رسد این کار شیوه‌ای عالی برای تحت نظر قرار دادن بیماری باشد."
تصور بر این است که ام‌اس ک بیماری خودایمنی باشد که در آن دستگاه ایمنی به اشتباه به چربی و پروتئین تشکیل دهنده غلاف میلین حفاظت‌کننده سلول‌های عصبی در مغز و نخاع حمله می‌کند.
علائم ام‌اس ممکن است شامل بیحسی یا ضعف در یک با چند عضو، از دست رفتن نسبی یا کامل بینایی، فلج، گز‌گز یا درد، لرزش یا اختلال تعادل باشد.
رشته‌های عصبی در چشم که نهایتا به عصب بینایی ختم می‌شوند، دارای این غلاف نیستند، بنابراین به پزشکان امکان می‌دهند که مستقیما عصب را مورد بررسی قرار دهند.
کالابرسی و همکارانش از یک تکنیک تصوبربرداری به نام "توموگرافی همدوسی نوری" - یک شیوه غیرتهاجمی که در ان امواج نورانی از لایه‌های شبکیه در عقب چشم بازتاب پیدا می‌کنند و تصاویری با وضوح بالا و سطح‌مقطعی به دست می‌دهند - استفاده کردند.
پژوهشگران این تکنیک را بر روی ۴۰ بیمار مبتلا به ام‌اس استفاده کردند، و ضخامت عصب بینایی را در مراحل اولیه بیماری و معمولا قبل از ایجاد آسیب‌های مغری تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اندازه‌گیری کردند.
آنها این اسکن‌ها را با اسکن‌های چشم ۱۵ فرد سالم مقایسه کردند.سپس آنها این نتایج را با اسکن‌های مغزی به دست آمده با MRI که شیوه بسیار گرانتری است مورد مقایسه قرار دادند.
آنها همبستگی محکمی میان تغییرات یافت شده در اسکن‌های چشمی با تغییرات یافت ‌شده در MRI یافتند.
این پژوهشگران می‌گویند اسکن‌های عصب بینایی می‌تواند به همراه اسکن‌های MRI مورد استفاده قرار گیرد و به پزشکان امکان دهد تا شیوه‌ای ارزان برای ردیابی مکررتر پیشرفت بیماری در اختیار بگذارد.
چنین اسکن‌هایی همچنین ممکن است راهی مفید برای آزمودن کارآیی داروهای تجربی طراحی‌شده برای محافظت اعصاب از حمله بیماری باشند.
در حال حاضر علاجی برای ام‌اس که بیش از ۱ میلیون نفر در سراسر جهان به ام مبتلا هستند وجود ندارد. علائم این بیماری اغلب برای اولین بار در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی بروز می‌کند.

همشهری آنلاین
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”