اخبار پزشکی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

رئیس انجمن صرع ایران:
بیماران مصروع همچنان با کمبود «پریمیدون» مواجه‌اند


تصویر

رئیس انجمن صرع ایران با اشاره به کمبود برخی داروهای مصرفی بیماران مصروع اظهار داشت: گزارشات مردمی، بهترین دلیل برای وجود این کمبودها است.
دکتر غلامرضا زمانی، در ارتباط با اینکه گفته می شود هیچ کمبودی در خصوص داروی پریمیدون در کشور وجود ندارد ، گفت: آنچه مسلم است اینکه از طریق مردم و داروخانه ها می توان متوجه کمبود یا عدم کمبود این دارو شد.
وی افزود: هرچند مسئولان دارویی وزارت بهداشت معتقدند که هیچ کمبودی در این خصوص وجود ندارد اما واقعیت امر این است که بیماران مصروع در تهیه این دارو با مشکل مواجه اند.
رئیس انجمن صرع ایران تاکید کرد: ما برای گفته های خود مستنداتی داریم اما اگر قبول ندارید، می توانید به داروخانه ها بروید و داروی پریمیدون را درخواست کنید.
زمانی با تاکید بر اینکه پریمیدون به صورت قرص و شربت سدیم در داخل کشور تولید می شود، از مصرف بالای این نوع دارو در بین افراد مبتلا به صرع خبر داد و گفت: شنیده ایم که فرم خارجی این دارو از کشورهای ترکیه و کانادا وارد شده است تا کمبود آن جبران شود.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

تصویر

كشف مولكول پیام‌رسان برای درمان ام‌اسبراساس یافته‌های استاد ایرانی دانشگاه «جفرسون» آمریكا، یك ملكول پیغام رسان سیستم ایمنی كه به طور طبیعی به از بین رفتن التهاب كمك می‌كند می‌تواند و سیله‌ای مؤثر علیه بیماری ام اس باشد.
به گزارش ایسنا، دكتر عبدالمحمد رستمی، ‌استاد و رییس دپارتمان نورولوژی در كالج پزشكی جفرسون در دانشگاه توماس جفرسون و بیمارستان نوروساینس جفرسون در فیلادلفیا دریافته است كه پروتئین interkeukin-۲۷) IL-۲۷) به جلوگیری از بروز یا بازگشت علایم این بیماری در حیوانات مبتلا به بیماری شبیه به ام اس كمك می‌كند.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد كه روزی می‌توان از IL-۲۷ به عنوان بخشی از روش درمان این بیماری بهره گرفت.
بیماری ام اس یك بیماری دستگاه ایمنی خودكار است كه سیستم اعصاب مركزی را مبتلا می‌كند و در آن بدن به بافت‌های خودش حمله ور می‌شود.
در بیماری ام اس كه یكی از شایع‌ترین بیماری‌های نورولوژیك است كه جوانان را مبتلا می‌كند، غلاف میلین رشته‌های عصبی ملتهب و زخمی می‌شدند.
تیم تحصیقاتی دكتر رسمتی تلاش كرده‌اند تا دریابند كه چطور واكنش‌های سیستم ایمنی به غلاف میلین و آكسونها در مغز آسیب می‌رسانند.
این محققان پیش از این دریافته بودند كه مولكول IL-۲۷ می‌تواند مكول دیگری موسوم به IL-۱۷ را كه عامل ایجاد التهاب است، خنثی كند.
به نوشته ساینس دیلی، آنها همچنین دریافتند در سایر نمونه‌های ام اس، موشهایی كه فاقد گیرنده‌های IL-۲۷ بودند از التهابات بیشتری رنج می‌بردند.
دكتر رستمی كه همچنین ریاست آزمایشگاه نوروایمونولوژی در دپارتمان نورولوژی در كالج پزشكی جفرسون را نیز عهده‌دار است، به همراه دستیارانش، آزمایش‌های خود را روی نوعی نمونه ام اس جانوری موسوم به «EAE» انجام داده‌اند.
دكتر رستمی در این زمینه خاطر نشان كرد: اگر ما به یافته‌های مشابهی در نوع انسانی این بیماری دست پیدا كنیم می‌توانیم از IL-۲۷ به عنوان تركیبی درمانی برای از بین بردن التهاب در مغز بیماران مبتلا به ام اس استفاده كنیم.

روزنامه جام‌جم
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

تولد نوزاد دو سر در موزامبيك

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز

يك نوزاد دو سر در كشور موزامبيك واقع در شمال شرق آفريقا متولد شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان، مقامات بيمارستاني كه اين نوزاد دو سر در آن به دنيا آمده، اعلام كردند كه او دختر است.

سر دوم اين نوزاد در ناحيه شكم قرار دارد.

سر اصلي طفل داراي ويژگي‌هاي طبيعي شامل دو چشم، يك بيني، دو گوش و يك دهان است اما از قرار سر دوم شكل و شمايلي عجيب و غريب دارد.

پزشكان جزييات سر دوم اين نوزاد را اعلام نكردند.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

عضويت افتخاري يك استاد ايراني در اتحاديه بين‌المللي مبارزه با سل

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

براي اولين بار در تاريخ هفتاد ساله اتحاديه بين‌المللي مبارزه با سل و بيماري‌هاي ريوي يكي از اساتيد برجسته ايراني به عنوان عضويت افتخاري اين سازمان انتخاب شد.

به گزارش روز شنبه انستيتو سل و بيماري‌هاي ريوي ايران استاد "ابوالحسن ضياظريفي" با بيش از ‪ ۶۰‬سال خدمت در امور آزمايشگاهي و بهداشتي كشور همچنان به تحقيق و فعاليت خود در زمينه سل ادامه مي‌دهد.

اين استاد برجسته ايراني به دليل كوشش‌هاي فراوان در كار ميكروب‌شناسي سل اين افتخار را نصيب ايران كرده است.

عضويت افتخاري اين سازمان تا كنون تنها به ‪ ۱۰‬نفر اساتيد برجسته جهان ارايه شده و اين نخستين باري است كه ايران موفق به دريافت اين جايزه مي‌شود.

اتحاديه بين‌المللي مبارزه با سل و بيماري‌هاي ريوي يكي از معتبرترين سازمانهاي علمي مبارزه با سل و بيماري‌هاي ريوي در سطح جهان است.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

مركز ابن‌سينا موفق به انجام ‪ ۱۵۰‬نمونه‌گيري از جفت و مايع اطراف جفت شد

مركز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مكرر ابن‌سينا تاكنون موفق شده است، بيش از ‪ ۱۵۰‬مورد آمينوسنتز (نمونه‌گيري از مايع اطراف جنين) و كوردوسنتز (نمونه‌گيري از جفت ‪ (CVS‬و كاهش انتخاب جنين بدون هيچ گونه عوارض سقط را با موفقيت به انجام رساند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومي پژوهشكده ابن‌سينا، اين كار در راستاي بررسي سلامت جنين و همچنين كاهش جنين‌هاي منتقل شده به رحم پس از انجام روش‌هاي كمك باروري و به منظور پيشگيري از بروز عوارض حاملگي‌هاي چندقلويي انجام شده است.

معمولا كاهش انتخابي جنين در سطح دنيا با ميزان قابل قبول، شش تا ‪۱۲‬ درصد سقط همراه است.

علاوه بر آن استفاده از اين تكنيك داراي خطراتي است كه سقط كامل جنين، پارگي كيسه آب، زايمان زودرس و خونريزي و عفونت در مادر از جمله اين عوارض است.

آمينوسنتز و ‪ CVS‬از جمله تكنيك‌هاي بررسي سلامت جنين در زمان حاملگي است كه در صورت احتمال ابتلاي جنين به اختلالات مادرزادي به صورت سرپايي و بدون بيهوشي در حدود هفته ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۰‬بارداري انجام مي‌شود و طي آن نمونه مايع آمنيوتيك و يا زائده‌هاي جفتي كه حاوي سلول‌هاي جنيني است، جمع‌آوري و براي انجام تست‌هاي ژنتيكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

كاهش تعداد جنين‌ها به منظور پيشگيري از بروز عوارض حاملگي‌هاي چند قلويي ( به خصوص سه قلو و بيشتر) و همچنين براي جنين‌هايي كه با مشكلات و يا ضايعات ژنتيكي مواجه هستند، براي حذف جنين‌هاي غير نرمال و ادامه حيات جنين‌هاي نرمال به كار مي‌رود. اين عمل طي سه ماهه اول حاملگي انجام مي‌شود.

بنا بر اعلام پژوهشكده فن‌آوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي - ابن سينا، تاكنون در اين مركز با بهره‌مندي از اساتيد مجرب هيچ گونه عارضه‌اي حتي يك مورد سقط نيز ملاحظه نشده است.

علاقمندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن ‪۲۲۴۳۲۰۲۰‬ تماس بگيرند.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

مغز افراد مبتلا به ميگرن با سايرين فرق دارد

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

دانشمندان كشف كردند نواحي حسي مغز افراد مبتلا به ميگرن با ديگران تفاوتهايي دارد.

به گزارش ايرنا و به نقل از بي‌بي‌سي، اين پژوهشگران دريافتند بخشي از كورتكس مغز افراد مبتلا به سردردهاي ميگرني، ضخيم‌تر از ديگران است.

آنچه هنوز مشخص نيست اين است كه آيا اين تفاوت، موجب بروز سردردهاي ميگرني مي‌شود يا اين تفاوت ناشي از حملات ميگرني است.

مطالعه عصب شناسي بيمارستان عمومي ماساچوست در بوستون آمريكا حاكي از آن است كه اين تغييرات بطور كلي بيماران را نسبت به درد حساس تر مي‌كند.

محققان مركز تصويربرداري زيست پزشكي بيمارستان مارتينوس، ‪ ۲۴‬فرد مبتلا به ميگرن را با ‪ ۱۲‬سالم مقايسه كردند.

اين پژوهشگران دريافتند منطقه سوماتوسنسوري كورتكس در مغز افراد مبتلا به ميگرن ‪ ۲۱‬درصد ضخيم‌تر از سايرين است.

دكتر "نوشين حاجي‌خاني" مجري اين تحقيقات گفت، حملات ميگرني مكرر عامل يا نتيجه تغييرات ساختاري در مغز است.

به گفته وي اغلب اين افراد از كودكي از ميگرن رنج مي‌برده‌اند از اين رو تحريك بيش از حد و طولاني بخش‌هاي حسي در كورتكس مي‌تواند اين تغييرات را توضيح دهد.

همچنين ممكن است افراد مبتلا به ميگرن بطور طبيعي به محرك‌ها، حساس‌تر باشند.

دكتر حاجي‌خاني افزود، اين نتايج نشان مي‌دهد سازوكارهاي حسي مغز عوامل مهمي در بروز ميگرن هستند.

اين امر مي‌تواند توضيح دهد كه چرا افراد مبتلا به ميگرن اغلب اختلالات دردي ديگري مانند كمردرد، درد فك و ساير مشكلات حسي ديگر مانند آلودينيا دچار مي‌شوند كه در آن پوست آن قدر حساس مي‌شود كه حتي يك نسيم ملايم نيز بسيار دردناك است.

اين محقق افزود تلاش‌هاي بسياري براي درمان نشانه‌هاي ميگرن صورت گرفته است، اما در صورتي كه از بروز حملات در مرحله نخست آن جلوگيري شود، ممكن است اين امر بروز تغييرات در مغز را نيز متوقف كند و مانع از حساس شدن بيماران به درد شود.

تحقيق پيشين نشان داده است كه ناحيه كورتكس مغز در اختلالات عصب شناختي مانند ام‌اس و آلزايمر نازك‌تر مي‌ 
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

روش جدید ژن درمانی برای بیماران مبتلا به پارکینسون

پست توسط METRON »

روش جدید ژن درمانی برای بیماران مبتلا به پارکینسون

تصویر


آزمایش های یك روش جدید ژن درمانی برای بیماران مبتلا به پارکینسون نشان می دهد که نتایج مطلوبی برای این بیماران در بر دارد.
به گزارش شبكه BBC ، در این روش ویروسی با اصلاحت ژنتیکی به داخل بدن بیمار منتقل می شود تا با کمک آن متخصصان بتوانند به تضعیف سلول های عصبی به شدت متاثر از بیماری پارکینسون بپردازند.
محققان برای رسیدن به این هدف در این ویروس ژنی انسانی را قرار داده اند. دانشمندان آمریکایی ۱۲ بیمار را با کمک این روش معالجه کرده اند.
اسکن های مغزی از این بیماران ، نشان داد از شدت بیماری پارکینسون در آنها تا حد قابل ملاحظه ای کاسته شده است. پژوهشگران انستیتوی تحقیقات پزشكی فینشتین این آزمایش ها را انجام داده اند.
آزمایش ها در مورد این روش جدید هنوز ادامه داشته و دانشمندان می خواهند بدانند آیا روش جدید ژن درمانی برای بیماران کاملا ایمن و به دور از عوارض جانبی است یا خیر.
دانشمندان به کمک این ویروس، ژن انسانی موجود در آن را تنها به یک طرف مغز بیمار که کنترل حرکات در سمت آسیب دیده از پارکینسون را برعهده دارد، انتقال دادند تا خطرات بالقوه استفاده از این روش درمانی را به حداقل برسانند. ژنی که در ویروس قرار می گیرد باعث تولید ماده ای شیمیایی به نام اختصاری GABA می شود که در بخش کلیدی مسیری از مغز که در آن فعالیت های حرکتی کنترل می شود این فعالیت ها را کاهش می دهد.
محققان معتقدند در بیماری پارکینسون هم عوامل و فاکتورهای محیطی و هم عوامل ژنتیکی تاثیر دارند.

روزنامه جام‌جم
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

آمار متوسط عمل سزارين درايران حدود ‪ ۴۲‬درصد است

پست توسط METRON »

آمار متوسط عمل سزارين درايران حدود ‪ ۴۲‬درصد است
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: آمار متوسط عمل سزارين در ايران حدود ‪ ۴۲‬درصد است در حالي آماربهداشت جهاني ‪ ۱۵‬درصد است.

دكتر" مهوش آگاه" بعدازظهر امروز - پنج شنبه - در مراسم گشايش نخستين دوره آموزشي زايمان بدون درد به روش هيپنوتيزم در بيمارستان لبافي نژاد افزود: اين آمار نشان مي‌دهد كه ما با متوسط بهداشت جهاني فاصله زيادي داريم بنابراين بايد با اقدامات علمي و صحيح اين فاصله را كم و در نهايت به صفر برسانيم.

وي با اشاره به تمايل مادران براي عمل سزارين خاطرنشان كرد : در واقع ترس از درد زايمان باعث شده تا زايمان با سزارين در جامعه به صورت يك روال درآيد كه تصحيح اين روال نيازمند فرهنگ‌سازي است.

آگاه ، با تاكيد بر "درد زايمان طبيعي " به عنوان دليل اصلي روي آوردن زنان به انجام عمل سزارين گفت : اگر بتوانيم با روش‌هاي مختلف درد را كاهش دهيم بدون شك زنان از عمل سزارين صرف نظر خواهند كرد.

نايب رييس انجمن هيپنوتيزم ايران با اشاره به روش هيپنوتيزم به عنوان يك علم و روش درماني ثابت شده افزود : متاسفانه اين علم در برخي مواقع دچار سواستفاده افرادي سودجو مي‌شود اما از اين كه به عنوان يك علم ثابت شده است ، جاي بحثي ندارد.

وي ادامه داد: مداخله نداشتن دارو در درمان با هيپنوتيزم يكي از فوايد اين روش است به طوري كه حدود ‪ ۸۰‬درصد مردم توان هيپنوتيزم شدن را دارند و ‪ ۲۰‬درصد بقيه شامل افرادي مي‌شوند كه دچار بيمارهاي حاد رواني هستند.

آگاه يادآور شد : در واقع هيپنوتيزم به تنهايي راه درمان نيست بلكه بايد با كمك علم و پزشكي شرايط لازم براي درمان فراهم شود.

دوره آموزش زايمان بدون درد به روش هيپنوتيزم به مدت ‪ ۵۰‬ساعت در بيمارستان لبافي نژاد برگزار مي‌شود.
Major I
Major I
پست: 79
تاریخ عضویت: دوشنبه 16 مهر 1386, 11:31 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

پست توسط METRON »

راز دل روی نوار قلب

تصویر
در چند سال اخیر پیشرفت های عظیمی در زمینه تشخیص عیوب قلب با روش های پردازش سیگنال حاصل شده اند. این پیشرفت ها که با همکاری مشترک دانشکده های مهندسی و پزشکی انجام شده ، توانسته اند افق های روشن و نزدیکی را برای پیشگیری از عوارض قلبی جبران ناپذیر از طریق تشخیص به موقع نارسایی های قلبی فراهم کنند.
درمیان تمام تلاشهای جهانی که در این حوزه صورت می گیرند، پژوهشگران گروه قلب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی هم در اولین حضور خود در هشتمین دوره مسابقات بین المللی قلبی - عروقی که در امریکا برگزار شد با ارائه دو مقاله مقام نخست را کسب کردند.این گروه که در زمینه تشخیص بیماری های قلبی فعالیت می کند از ۴سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و با همکاری یک تیم شش نفره از دانشجویان در اولین حضور خود در این مسابقات به این مقام دست یافتند و از کشورهای کانادا، آلمان و انگلیس که به ترتیب در مقام های بعدی قرار گرفتند پیش افتادند.گروه تحقیقاتی قلب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی (گروه CVRG)از حدود ۴ سال پیش تحت سرپرستی پروفسور علی غفاری کار خود را در زمینه های متنوع تحقیقاتی قلب و عروق مانند مدل سازی سیستم قلبی عروقی ، تشخیص عیب قلب ، شناسایی سیستم و پردازش سیگنال های قلبی شروع کرده است.
از این گروه تاکنون مقالات متعددی در مجلات و کنفرانس های معتبر داخلی و بین المللی به چاپ رسید و یا ارائه شده است و در اوایل اکتبر سال جاری هم ، یک تیم ۶نفره از این گروه در مسابقه جهانی پردازش سیگنال های قلبی که توسط مرکز فیزیونت دانشگاه MIT و در دانشگاه دوک امریکا برگزار شد، مشترکا_ با تیمی از کشور امریکا موفق به کسب رتبه نخست شد و کشورهای کانادا، آلمان و انگلیس به ترتیب در مقام های بعدی قرار گرفتند. البته این اولین باری است که از کشور ایران گروهی در این رقابت شرکت می کند. اعضای تیم شرکت کننده در این مسابقه رامهندس مسعود قاسمی ،مهندس حمید سعد آبادی ، مهندس علی جلالی ، مهندس محمد عطارد، مهندس پرهام قربانیان و دکترحامی گلبیانی تشکیل می دهند. این مسابقات که هر ساله توسط مرکز فیزیونت دانشگاه MITامریکا برگزار می شود با انتخاب موضوعی اساسی ، فعالیت های پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی جهان را در زمینه تشخیص عیب قلب به چالش می کشد. موضوع مسابقه سال جاری که در دانشگاه دوک امریکا برگزار شد نیز، تعیین دقیق محل و شدت انفارکتوس قلبی (Myocardial Infarction) با توجه به داده های سیگنال قلبی الکتروکاردیوگرام بیمار تعیین شده بود.
● تحول در روش های تشخیصی
الکترودکاردیوگرام به معنای ثبت فعالیت الکتریکی قلب در سطح بدن است و به وسیله آن می توان برخی ویژگی های اصلی عضله قلبی را ثبت و بررسی کرد. الکتروکاردیوگرام یا ECG عبارت از ثبت اختلاف پتانسیل بافت قلب به وسیله الکترودهای نصب شده روی سطح بدن است.
به طورکلی در آغاز قرن بیستم ، امواج ثبت شده ECG توسط آینتهوون نامگذاری شد. او منحنی های ثبت شده را با حروف PQRST نامگذاری کرد.البته ECG تنها فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد و عملکرد مکانیکی آن را ثبت نمی کند.دراین میان محدودیت های متعددی در کاربرد ۱۲اشتقاق استاندارد در مطالعه فعالیت الکتریکی قلب وجود دارد. از مهمترین آن می توان به عدم پوشش کامل سطح سینه توسط این اشتقاق ها اشاره کردکه البته در جهت رفع این محدودیت ها، استفاده از تعداد بیشتری الکترود (۱۹ تا ۳۵۲الکترود) روی سطح سینه بیمار پیشنهاد شده است که تمام اطلاعات فعالیت الکتریکی قلب را از روی سطح سینه ثبت می کند.
به این ترتیب و با کمک این وسیله می توان اطلاعات کاملی در مورد فعالیت الکتریکی قلب داشت.
امروزه کاربرد پتانسیل سطح سینه بیمار یا BSPM در تشخیص انواع بیماری ها و آریتمی های قلبی به خصوص در تشخیص آنفارکتوس قلبی روز به روز در حال افزایش است و استفاده از این داده ها در تشخیص گرفتگی های قلب در آینده ای نزدیک جایگزین روش های عکسبرداری MRI خواهد شد.
به گفته حمید سعد آبادی ،از اعضای تیم ایرانی شرکت کننده در مسابقه جهانی پردازش سیگنال های قلبی ، داده های مورد استفاده قرار گرفته در این مسابقه توسط این تیم شامل اطلاعات الکتروکاردیوگرافی BSPM مربوط به چهار بیمار است که در مورد دو نفر علاوه بر اطلاعات مزبور، نوع ، محل و شدت گرفتگی آنها به عنوان الگو کاملا مشخص و معین است و مساله به تخمین نوع، محل و شدت دو فرد دیگر محدود می شود.
● جایگزینی مناسب برای mri
در این مسابقه آنچه که طراحی شده یک دستگاه نبوده است بلکه یک الگوریتم بوده است که بتواند فقط با آنالیز نوار قلب بیمار و بدون استفاده از عکسبرداری محل گرفتگی را تعیین کند. خوشبختانه درحال حاضرروش هایی که توسط گروه پژوهشگران گروه قلب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در این مسابقه ارائه شدند قابل پیاده سازی هستند. بدین معنی که با طراحی یک سیستم ثبت پتانسیل الکتریکی سطح بدن بیمار یا BSPM و یک سیستم پردازشگر رایانه ای ، محل و شدت گرفتگی قلبی با دقت خوبی تعیین می شود. درواقع با وجود چنین سیستمی نیاز به عکسبرداری MRI کاهش می یابد و می توان از مضرات آن جلوگیری کرد. همچنین با طراحی چنین سیستمی امکان تشخیص گرفتگی قلبی را می توان حتی در مراحل اولیه بیماری انجام داد.
به طورکلی دراین مسابقات هرتیم شرکت کننده در رقابت نتایج خود را که شامل اطلاعاتی همچون شدت گرفتگی که با معیار EPD سنجیده می شود، محل گرفتگی قلب (المان هایی از قلب که دچار گرفتگی شده اند بر اساس مدل المان بندی استاندارد قلب ) که با معیار SO سنجیده می شودو محل مرکز گرفتگی قلب که با معیار CED سنجیده می شودبرای برگزار کنندگان فرستادند.
نتایج فرستاده شده به مرکز فیزیونت (برگزارکننده این مسابقه) با مقادیر واقعی آنها مقایسه شد و شرکت کنندگان به این وسیله رتبه بندی شدند.گروه تحقیقاتی قلب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی هم با ارائه دو روش در این رقابت شرکت کرد.
● کجای قلب گرفته است؟
امروزه نوار قلب را تقریبا در هر کلینیکی می توان دید. درواقع درحال حاضرنوار قلب به عنوان یک ابزار ساده برای تشخیص اولیه بسیاری از ناهماهنگی های سیستم قلبی عروقی یا بیماری های مربوط به آنها کاربرد بیشماری پیدا کرده اند. سعد آبادی درباره ویژگی های روش ارایه شده می گوید: این روش در واقع یک الگوریتم برای تشخیص محل و شدت گرفتگی قلبی یا آنفارکتوس قلبی از روی نوار قلب بوده است.
در واقع در این مسابقه هر شرکت کننده با استفاده از یک روش به تعیین محل گرفتگی می پردازد و در انتها نتایج با هم مقایسه می شوند. سعد آبادی می افزاید: از ویژگی های روش های ارائه شده سادگی و سرعت بالای آنها در تشخیص است و لذا امکان پیاده سازی آنها وجود دارد.ما با دو مقاله یعنی دو روش در این مسابقه شرکت کردیم که روش اول به مقام نخست دست یافت. به طور کلی روش اول بر مبنای استفاده از تحلیل پتانسیل سطحی بیمار و روش دوم بر مبنای تحلیل بردار الکتریکی قلبی است. با توجه به این که روشهای خودکار (رایانه ای) تعیین محل و شدت گرفتگی قلبی با استفاده از نوار قلبی از مسائل جدید و بروز در این زمینه هستند، نتایج بدست آمده از دقت بسیار خوبی برخوردار هستند. هرچند که نیاز به تحقیقات و مطالعات بیشتری در این زمینه کاملا احساس می شود.
سعدآبادی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ سازمان یا نهاد یا مرکزی با آنها همکاری ویا پشتیبانی نکرده و پروژه انجام گرفته صرفا با همکاری مجدانه تعدادی دانشجوی علاقه مند انجام گرفته است می افزاید: در حال حاضر امکان ساخت این سیستم وجود دارد و حاضر هستیم که با همکاری شرکت ها یا بیمارستان ها یا... و کمک های مالی آنها به تدوین یک طرح پژوهشی برای طراحی و تهیه یک سیستم رایانه ای برای تعیین محل و شدت گرفتگی قلبی بپردازیم. البته ما در اوایل راه هستیم و تا طراحی سیستمی کاملا خودکار که بدون نیاز به حضور پزشک می تواند با آنالیز نوار قلب بیمار محل گرفتگی را تشخیص دهد فاصله داریم. تاکنون از نتایج این کارها دو مقاله برای کنفرانس (Computers in Cardiology (CinC) در امریکا (که از معتبرترین کنفرانس های کاربرد رایانه در مسائل مربوط به قلب و عروق است)، استخراج و فرستاده شده است که مورد پذیرش قرار گرفته اند. مقالاتی هم برای کنفرانسهای مهندسی پزشکی و مهندسی برق ایران فرستاده شده است.
هم اکنون نیز تیم در حال تدوین و تکمیل این مقالات برای ارسال آنها برای مجلات معتبر بین المللی است.
سعدابادی در پایان آینده این طرح را بسیار روشن ارزیابی می کند و می گوید: هر ساله در مسابقه مرکز فیزیونت دانشگاه (MIT انستیتو تکنولوژی ماساچوست)، یک سوال مهم و اساسی مربوط به کاربرد پرازش سیگنال های قلبی مطرح می شود و پژوهشگران از اقصا نقاط کشورهای دنیا فراخونی می شوند تا روی یک مساله خاص فعالیت کنند. به نظر من و نیز به نظر برگزارکنندگان آن ، مسابقه امسال سخت ترین مسابقه در بین سال های گذشته بوده است و در عین حال جزو کاربردی ترین مسائل مربوط به قلب است.
مسلما نتایج این مسابقه استفاده های بیشماری برای برگزارکنندگان آن دارد. چه بهتر که ما خود دست به کار شویم و با یک برنامه ریزی منظم از داشته های خود بهترین استفاده را ببریم.
البته هرچند هنوز استفاده از روش های ریاضی پردازش سیگنال الکتروکاردیوگرام هنوز به آن درجه دقت روش های عکسبرداری نرسیده است ، ولی مسابقه امسال نشان داد که تا حد بسیار خوبی می توان امیدوار بود که این امر دست یافتنی است و تا آینده ای نه چندان دور این روش ها جایگزین روش های عکسبرداری خواهد شد.

گزارش: روزنامه جام‌جم
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

جراحی موفقیت آمیز دختر 8 پا

پست توسط ganjineh »

 تصویر

"لاکشمی تاتما" اهل هندوستان که به طور مادرزادی با 8 دست و پا به دنیا آمده است مورد عمل جراحی 27 ساعته قرار گرفت و دست‌ها و پاهای اضافی او از بدنش جدا شدند.به گزارش«جهان» و به نقل از فردا، تیم 30 نفره متخصصان با تلاش بسیار توانستند با عملی بسیار پیچیده او را به حالت عادی برگردانند تا بتواند زندگی خود را به راحتی ادامه دهد.او که از نظر ارگان‌های داخلی بدن کاملا سالم است به خاطر شکل عجیب بدنش تاکنون نتوانسته راه برود و اگر عمل نمی شد احتمالا بعد از سن 13 سالگی دیگر دوام نمی‌آورد.عمل جراحی این کودک دست کم 100 هزار دلار هزینه داشت که مقدار زیاد آن به صورت خیریه پرداخت شده است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

اختصاص 2 میلیارد تومان برای كودكان خیابانی

پست توسط ganjineh »

وزارت رفاه و تامین اجتماعی 20 میلیارد ریال برای ساماندهی کودکان خیابانی اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومی این وزارتخانه، این اعتبار از محل بند"ب" تبصره 15، به سازمان بهزیستی کل کشور برای ساماندهی کودکان خیابانی اختصاص یافت.

کودکان خیابانی به افراد زیر 18 سال (دختر یا پسر) اطلاق می‌شود که برای بقای خود به کار و زندگی در خیابان مجبور هستند.

این اعتبار به منظور بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی، عرضه خدمات در زمینه های اجتماعی، آگاه سازی از سوءمصرف مواد مخدر و بیماری‌هایی همچون هپاتیت و ایدز به منظور ارتقای سلامت جسمانی، ساماندهی و در نهایت توانمندسازی کودکان خیابانی برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، اختصاص یافته است.بنابراین گزارش، این اعتبار فقط به مراکز سطح 2 (مراکزی که کودکان خیابانی را پذیرش و نگهداری موقت آنان را بر عهده خواهند داشت) اختصاص می‌یابد.در این مراکز با عرضه خدمات مددکاری اجتماعی، معاینات بالینی، روانپزشکی و روانشناسی برای فراهم کردن هرچه سریعتر زمینه های جایگزینی و توانمندسازی آنان تلاش می شود.روش عرضه خدمات در مراکز سطح یک (پایگاههای ثابت و سیار) به صورت تشخیص و ارزیابی اولیه وضع زیستی، فردی، خانوادگی، اجتماعی، روانی و رفتاری به منظور شناخت نیازهای کودک خیابانی است، اما عرضه خدمات در مراکز سطح 2 اقامت کوتاه مدت است که خدمات اولیه همچون اقدامات بهداشتی و معاینات بالینی، خدمات مددکاری اجتماعی و حقوقی عرضه می‌شود.

منبع : همشهری آنلای
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 دی 1386, 11:14 pm
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

پست توسط MeNRVA »

سردردهای مکرر احتمال مصرف سیگار در نوجوانان را بالا می برد

دکتر « کارن ای. والدی » از دانشگاه اوکلند در نیوزیلند طی مصاحبه ای با رویترز گفت: نوجوانانی که سردردهای مکرر دارند در معرض خطر استفاده از سیگار قرار دارند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) واحد علوم پزشکی ایران ، دکتر والدی و همکارانش معتقدند نوجوانان 15 ساله ای که سردردهای مکرر دارند در مقایسه با آن دسته از همتایان خود که سردرد ندارند 2 برابر بیشتر در معرض خطر مصرف روزانه ی سیگار پس از بلوغ قرار دارند .
محققان خاطر نشان کردند ارتباط نزدیک میان سردرد و مصرف دخانیات طی دوران نوجوانی با تحقیقاتی که قبلا انجام شده بود مطابقت دارد اما چیزی که به تازگی مشخص شده این است که در تحقیقات اخیر استمرار مصرف دخانیات و سردردهای مکرر به اثبات رسیده است.
محققان با مطالعه بر روی اطلاعاتی که 980 زن و مرد درباره سردرد مکرر و وضعیت مصرف دخانیات خود طی 11 تا 13 سالگی (کودکی)15 سالگی ( نوجوانی ) و 26 سالگی ( بلوغ ) ارایه کردند دریافتند بعد از در نظر گرفتن تاثیر عواملی مانند جنسیت و عوامل اجتماعی-اقتصادی ، افرادی که در نوجوانی خود سردردهای مکرر داشتند 2/2 برابر بیشتر از افرادی که سردرد نداشته اند به سیگار اعتیاد پیدا می کنند ضمن اینکه طبق این مطالعات افراد بزرگسالی که در نوجوانی سردرد داشتند و سیگار مصرف می کنند ، به سختی می توانستند آنرا ترک کنند.
دکتر والدی توصیه می کند: والدین توجه ویژه ای به شکایت کودکان و نوجوانان مبنی بر سردرد داشته باشند.
وی اضافه می کند: مطالعه بیشتر در مورد ارتباط سیگار و سردردهای مکرر نیازمند جامعه آماری بیشتر است.
تقصير كفش ها نيست، جاده ها را متهم نكنيم
پای رفتن بايد
پابرهنگانی بودند كه جاده های لجوج بر گام هايشان بوسه زدند...
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”