اخبار پزشکی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط shola »

[FONT=Times New Roman]نبرد با خونريزي با كاني‌هاي معدني!
محققان دانشگاهي ايران موفق به اختراع عامل جديد انعقاد خون با تركيب معدني شدند

 

 يکعامل انعقادي (Hemostatic Agent) جديد با کارآيي بسيار بالا در خونريزيهاي زياد، با استفاده از ترکيبي از دو کاني بنتونيت و زئوليت توسط محققاندانشگاه علوم پزشکي شيراز اختراع شد.  
به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،
دکتر سيد محمد جواد مرتضوي، طراح پروژه، در اين

زمينه گفت: در اين پروژهتحقيقاتي ترکيب مؤثري از بنتونيت و زئوليت براي انعقاد خون اختراع شده استکه در آزمايش آن بر روي حيوانات آزمايشگاهي با خونريزي هاي مصنوعي، نتايجبسيار اميدوار کننده‌اي مشاهده شد.
وي با معرفي محمد عاطفي،پريا روشان شمال، نجمه رادپي و ستاره معتضدي به عنوان همکاران خود در اينپروژه افزود: در تحقيقات آزمايشگاهي اين ماده ارزشيابي ها بر سه محور اصليحجم خون از دست رفته، زمان لازم براي انعقاد خون و زمان لازم براي تشکيللخته متمرکز شد که در هر سه محور کارايي ترکيب جديد از موارد مشابه عرضهشده به بازار بهتر بود.
مرتضوي با اشاره بهاينکه خونريزي هاي کنترل نشده در سوانح نظامي، اولين و در ساير سوانح،دومين عامل مرگ و مير است اظهار داشت: اختراع اين عامل انعقادي مي توانددر انعقاد خون به صورت غيرفشاري و در نهايت کاهش آمار مرگ و مير ناشي ازآن مؤثر باشد.
اين دانشيار فيزيک پزشکيدر مورد ساير فعاليت هاي انجام شده در اين زمينه گفت: پس از 11 سپتامبرارتش آمريکا در اين زمينه سرمايه گذاري کرد که بر اساس آن به ماده اي بهنام Quikclot با ترکيب اصلي کاني زئوليت پي برد. کاني زئوليت جاذب قوي آباست و با جذب آب خون و متراکم کردن عوامل انعقادي، مي تواند خونريزي هايشديد را به سرعت متوقف کند.
مرتضوي گفت: هم اکنون استفاده از اين ماده در کشور آمريکا مجاز است.
وي بيان داشت: در اختراعاين عامل انعقادي هم، از کاني بنتونيت استفاده کرديم که منابع آن در کشورما فراوان است و به همين دليل از نظر اقتصادي مناسب تر است.
طراح پروژه اختراع عاملانعقادي جديد گفت: با استفاده از ترکيباتي از اين قبيل که در دنيا ساختهشده، در مواردي دما در محل خونريزي ها به صورت موضعي تا 70 درجه سانتيگراد بالا مي رود که موجب سوختگي در محل مي شود اما نهايت افزايش درجه ايکه با استفاده از اين ترکيب اختراعي جديد در آزمايش ها داشته ايم حدود 2تا 5 درجه سانتي گراد بوده که در اين صورت احتمال ايجاد سوختگي تحت هيچشرايطي وجود ندارد.
محمد عاطفي، سرپرست بخشاجرايي اين پروژه نيز گفت: ترکيب اختراعي جديد نسبت به بقيه مواردبرتري‌هايي دارد که عبارتند از کاهش شديد حجم خونريزي، کاهش زمان انعقادخون، کاهش زمان تشکيل لخته، کنترل قابل ملاحظه واکنش هايي که موجب افزايشدرجه حرارت مي شود و وجود نداشتن عوارض جانبي مشهود.
وي قابليت هاي استفادهاز اين ترکيب را براي سربازان زخمي، ورزشکاراني که دچار آسيب مي شوند وهمچنين استفاده به صورت بسته هايي در آمبولانس هاي اورژانس ذکر کرد و گفت:اقتصادي بودن توليد انبوه اين ترکيب، به دليل فراواني معادن کاني بنتونيتدر کشورمان، از برتري هاي قابل توجه آن نسبت به ساير موارد مشابه در ديگرکشورهاست.
عاطفي بيان داشت: اينترکيب به دليل آزمايش موفق آن بر حيوانات آزمايشگاهي ثبت اختراع شده و هماکنون در حال مذاکره با سازمان انتقال خون فارس و مرکز تحقيقات شيميدارويي و گياهي دانشگاه علوم پزشکي شيراز براي توليد آن به صورت يک مادهدارويي مجاز در کشور هستيم.
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

پلک زدن هنگام کار با رايانه مانع از خستگي و خشکي چشم مي شود

پست توسط sokuteasemuni »

 پلک زدن هنگام کار با رايانه مانع از خستگي و خشکي چشم مي شود   مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران گفت: افراد به هنگام کار با رايانه بايد در فواصل زماني کوتاه و لحظه اي پلک زدن را تکرار کنند تا دچار خستگي و خشکي چشم نشوند.   [External Link Removed for Guests]   "پرويز زرين بخش" جراح و متخصص بيماري هاي چشمي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: افراد به هنگام کار با کامپيوتر به طور ناخودآگاه با حالت خيرگي، به صفحه نمايشگر رايانه نگاه مي کنند که اين امر علاوه بر خستگي، باعث خشکي چشم خواهد شد.
وي گفت: علامت اصلي خشکي چشم به صورت احساس خراش يا وجود جسم خارجي در چشم است که معمولا همراه با سوزش و قرمزي چشم بروز مي کند.
وي با بيان اينکه پس از چند ساعت کار با رايانه به خود استراحت دهيد و براى مدتى به نقطه اي دور نگاه کنيد گفت: معمولاً افرادي که براى مدت طولانى پشت رايانه مى نشينند تحرک کمي دارند و براى مدتى طولاني بدن و چشم هايشان بى حرکت مى ماند که همين موجب خستگى در آنها مى شود.
رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران با بيان اينکه پلک زدن باعث خيس شدن چشم و جلوگيري از خشکى چشم مى شود گفت: پلک زدن سازوکاري غير ارادي است که فرد بطور ناخودآگاه انجام مي دهند و اين حرکات متناوب پلک همراه با اشک چشم، سطح قرنيه را تميز و شفاف و مرطوب نگه مي‌دارد.
زرين بخش گفت: علاوه بر اين گرد و غبار روي صفحه نمايشگر باعث پراکندگي نور در سطح صفحه مي شود و وضوح تصاوير را کم مي کند که اين امر، باعث مبهم شدن تصاوير و در نتيجه خستگي و گيجي کاربر مي شود.
اين متخصص چشم اضافه کرد: پراکندگي نور در سطح نمايشگر باعث مي شود کاربر براي پرهيز از بازتاب نوري، بطور مدام حالت هاي نگاه کردن و يا نشستن خود را تغيير دهد.
رييس مرکز تحقيقات اپتيک و لنز ايران، با اشاره به اينکه عواملي که کيفيت تصوير را کاهش مي دهد ضمن اينکه ديد را مشکل مي کند، باعث خستگي چشم و سردرد مي شود، گفت: يکي از مهمترين اين عوامل گرد و غبار روي صفحه نمايشگر است که وضوح تصاوير را کاهش مي دهد.
وي اضافه کرد: صفحه نمايشگر بهتر است در فواصل زماني مشخصي به طور منظم تميز و گرد و غبار آن زوده شود.  
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

Re: اخبار پزشکی

پست توسط ganjineh »

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]درتركيه يك پزشك خانواده از معاينه يك پيرزن بيمار به دليل داشتن حجاباسلامي خودداري كرد؛ اقدامي كه با اعتراض شديد اعضاي خانواده اين بيمارمواجه شد.به گزارش شعیه آنلاين به نقل از فارس، يك پزشك از معاينه يكپيرزن بيمار به دليل داشتن حجاب اسلامي خودداري كرد.اين پيرزن 69 ساله كهبه دليل درد شديد معده به پزشك خانواده مراجعه كرده بود، به جاي معاينهشدن از سوي پزشك حاضر در محل با سوال وي مبني بر اينكه چرا روسري به سركرده است، روبرو شد.پزشك مذبور وقتي با پاسخ اين لباس و پوشش معمولي ماستاز سوي پيرزن بيمار روبرو شد، اين بار از وي كارت هويت خواسته و وي رابراي آوردن كارت شناسايي روانه خانه كرد.بنا بر اين گزارش، پس از آنكهپيرزن بيمار كارت شناسايي و دفترچه بيمه خود را ارائه كرد، اين پزشك بهبهانه عدم تطابق چهره وي با عكس دفترچه بيمه از معاينه وي خودداري كرد.اقدام اين پزشك با اعتراض شديد اعضاي خانواده اين بيمار مواجه شد.گفتهمي‌شود؛ مديريت بهداشت و سلامت اسكي شهر نيز دستور بررسي و تحقيق دربارهاين موضوع را صادر كرده است.چندي پيش نيز باز در شهر دنيزلي تركيه مامورنكاح اين شهر از ثبت ازدواج يك زوج جوان به دليل داشتن حجاب اسلامي عروس،خودداري كرده بود.در تركيه زنان و دختران مسلمان اين كشور به علت داشتنحجاب اسلامي مورد تبعيض و ظلم واقع مي‌شوند. 
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

سالانه 3 تا 4 ميليون نفر در جهان به هپاتيت C مبتلا مي‌شوند
هپاتيت به معني بروز التهاب در كبد است و شايعترين نوع اين التهاب عفونتي است كه از يكي از 5 ويروس هپاتيت موسوم به E , D, C, B, A حاصل مي‌شود.

‌تمام اين ويروس‌ها مي‌توانند سبب بروز بيماريهاي شديد با علائمي شوند كه چندين هفته به طول مي‌انجامد و شامل زردي پوست و چشم‌ها، كدر شدن ادرار، خستگي شديد، تهوع و استفراغ و دردهاي شكمي هستند. بنابراين ممكن است چندين ماه طول بكشد تا فرد بيمار پس از طي كردن پروسه درمان دوباره احساس سلامتي را به دست آورد.

طبق آمار سازمان جهاني بهداشت؛ سالانه سه تا چهار ميليون نفر در جهان فقط به هپاتيت نوع C مبتلا مي‌شوند كه در 70 درصد موارد، اين بيماري مزمن شده و مي‌تواند باعث بروز سيروز كبدي يا سرطان كبد شود.

پژوهشگران انگليسي در گزارشي كه اخيرا منتشر شده هشدار دادند: بيماري كبدي در طول يك نسل به مهمترين بيماري قاتل مردم انگليس تبديل خواهد شد و از اين حيث گوي رقابت را از سكته مغزي و بيماريهاي قلبي خواهد ربود.

محققان هشدار دادند: مهمترين عامل در شيوع بيماريهاي كبدي در انگليس چاقي و مصرف مشروبات الكلي است. همچنين يكي ديگر از عوامل مهم ابتلا به بيماريهاي كبدي ابتلا به هپاتيت است.

وزراي بهداشت اين كشور تاكيد كردند: با وجودي كه هپاتيت C يك بيماري قابل پيشگيري و علاج پذير است اما بي توجهي به آن باعث شده كه آمار قربانيان آن به طور سالانه افزايش پيدا كند. با اين روند كارشناسان بهداشتي اعلام كرده‌اند كه اطلاع رساني و مقابله با چاقي و الكل و سرمايه گذاري در زمينه مشاوره و درمان مي‌تواند در پيشگيري اساسي از بروز هپاتيت و بيماريهاي كشنده و خطرناك كبدي موثر باشد.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

تهيه برنامه بهداشتي خاص براي مسافران به کشورهاي خارجي ضروري است
سالانه نزديک به 4 ميليون مسافر از ايران به کشورهاي خارجي سفر مي کنند که ايجاد يک برنامه بهداشتي براي آگاهي از سلامت اين افراد به هنگام بازگشت ضروري است.

دکتر مرتضي ايزدي، مسئول مرکز بين المللي طب مسافرتي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در کشورهاي صنعتي وقتي افراد به کشورهاي در حال توسعه سفر مي کنند تحت مشاوره قرار مي گيرند زيرا در فازي از سفر بين 22 تا 64 درصد افراد مراحلي از يک بيماري را طي مي کنند و 10 درصد از اين افراد به پزشک مراجعه کرده و يک درصد نيز در بيمارستان بستري مي شوند.

وي افزود: سالانه نزديک به 4 ميليون مسافر از ايران به کشورهاي خارجي سفر مي کنند و نمي توان از وضعيت سلامت آنها باخبر شد و برنامه خاصي براي اين تعداد مسافر وجود ندارد که برنامه ريزي براي اين معضل بزرگ بهداشتي ضروري است.

ايزدي تصريح کرد : اخيرا با همکاري هلال احمر ، مرکز بين المللي طب مسافرتي ايران افتتاح شده است. اطلاع رساني ، واکسيناسيون به موقع و پيگيري از وضعيت افراد ، حين و پس از سفر از طريق تلفن ، حضوري و ايميل راهگشايي براي اين مشکل است.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

جایزه سازمان جهانی بهداشت به وزیر بهداشت ایران اهدا شد
سازمان جهانی بهداشت با اهدای جایزه به دکتر مرضیه وحید دستجردی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه کنترل دخانیات تقدیر کرد.

در مراسم افتتاحیه پنجاه و ششمین اجلاس کمیته منطقه ‌ای سازمان جهانی بهداشت که با حضور مقامات بهداشتی 22 کشور منطقه مدیترانه شرقی در مراکش برگزار شد، از فعالیتها و اقدامات کنترلی چهار کشور جمهوری اسلامی ایران، اردن، مصر و جیبوتی به دلیل نصب اخطارهای بهداشتی بر روی پاکتهای سیگار تقدیر شد.

دکتر مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز در اولین روز برگزاری این اجلاس، طی سخنانی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر کشوهای منطقه به بیماری آنفلوانزای نوع A، اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه ایران در زمینه این بیماری را تشریح کرد.

وی با تاکید بر ضرورت هماهنگی کشورهای اسلامی در موضوع حج، ضمن تبیین اقدامات بهداشتی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران در زمینه اعزام حجاج، بر ضرورت هماهنگی بین کشورهای اسلامی، به ویژه عربستان سعودی و سازمان جهانی بهداشت برای تامین سلامت حجاج تاکید کرد.

وحیددستجردی همچنین در حاشیه برگزاری این اجلاس در دیدار با خانم چان مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، ضمن تبیین اقدامات بهداشتی پیشگیرانه کشورمان در زمینه بیماری آنفلوانزای A به تشریح اقدامات و برنامه ‌های بهداشتی کشورمان پرداخت و از اجرای طرح غربالگری سرطان سینه با کمک نهاد ریاست جمهوری در سراسر کشور خبر داد.

خانم دکتر چان مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز ضمن تبریک به دکتر وحیددستجردی به دلیل انتخاب وی به عنوان وزیر بهداشت، آمادگی سازمان جهانی بهداشت را در ارائه کمکهای تکنیکی برای بهبود و ارتقای برنامه ‌های بهداشتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس در جلسه مشترکی با وزرای بهداشت کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان به بررسی راهکارهای همکاریهای بهداشتی مرزی پرداخت و در این جلسه مشترک با اشاره به تردد زائرین و مسافرین، خواستار همکاریها و اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در خصوص بیماریهای واگیردار نظیر مالاریا و سل شد.

در این جلسه مقرر شد به منظور دستیابی به نتایج عملی، اولین جلسه وزرای بهداشت کشورهای همجوار به زودی در یکی از چهار کشور مذکور برگزار شود.

پنجاه و ششمین اجلاس کمیته سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی با حضور 22 کشور عضو که از روز دوشنبه 13 مهرماه در مراکش آغاز به کار کرده است تا روز پنجشنبه 16 مهرماه ادامه می ‌یابد. دکتر وحیددستجردی به همراه هیئتی متشکل از مقامات بهداشتی کشور در این اجلاس شرکت کرده بود و بامداد چهارشنبه به کشور بازگشت.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

شمار قربانيان آنفلوآنزاي خوكي به 4 هزار و 108 نفر رسيد
سازمان جهاني بهداشت آخرين شمار قربانيان آنفلوآنزاي خوكي در سراسر جهان را دست كم 4 هزار و 108 نفر اعلام كرد.

مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا به نقل از آژانس بهداشتي سازمان ملل اعلام كرد: تاكنون رقم تاييد شده آزمايشگاهي از تعداد مبتلايان به اين بيماري به 343 هزار و 298 مورد رسيده است و ظرف دو هفته اخير 24 هزار نفر به تعداد مبتلايان افزوده شده است.

بر اساس گزارش مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا، ‌از آنجا كه بسياري از كشورها كنترل و تست‌هاي آزمايشگاهي را فقط روي افرادي كه به شدت بيمار هستند، ‌متمركز كرده‌اند، لذا در ماه اخير شاهد رشد فزاينده تعداد مبتلايان به اين بيماري بوده‌ايم. البته از سوي ديگر افزايش تعداد قربانيان اين بيماري نسبت به ماه قبل به ميزان قابل توجهي كمتر بوده است.

به گفته پژوهشگران؛ بسياري از افرادي كه پس از ابتلا به بيماري جان خود را از دست داده‌اند كساني بودند كه به بيماريهاي مزمن و جدي دچار بوده‌اند و بسياري نيز به عفونت ديگري مانند ذات الريه مبتلا بوده‌اند.

محققان هشدار دادند: در نميكره شمالي زمين با كاهش دما خطر ابتلا به اين آنفلوآنزا افزايش مي‌يابد.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

سازمان بهداشت جهانی در اجرای طرح CBR در ایران همکاری می کند
رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان از تمایل سازمان بهداشت جهانی جهت همکاری با انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران در زمینه اجرای طرح CBR و شناسایی و ارائه خدمات به معلولان روستایی کشور خبر داد.

علی همت محمود نژاد در گفتگو با مهر به جلسه ای که در انجمن حمایت از حقوق معلولان و با حضور ریاست معلولیت و توانبخشی سازمان بهداشت جهانی برگزار شد اشاره کرد و افزود: در این جلسه دکتر کپل با قدردانی از زحمات انجمن دفاع از حقوق معلولان در ایران عنوان کرد که فعالیت این انجمن در شرق آسیا و خاورمیانه چشمگیر است.

بر اساس آمارهای منتشر رسمی در حال حاضر یک میلیون و 200 هزار معلول درکشور شناسایی شده اند که 650 هزار نفر از آنان تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده و از خدمات توانبخشی بهره مند می شوند و همچنین 227 هزار نفر نیز کمک هزینه نگهداری دریافت می کنند.

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان در ادامه گفتگو با مهر اظهار داشت: ریاست معلولیت و توانبخشی سازمان بهداشت جهانی وضعیت معلولان در ایران را به نسبت سایر کشورهای همسایه عالی توصیف کرد و در حمایت از طرح CBR اعلام آمادگی کرد.

محمود نژاد همچنین خواستار همکاری بیشتر دولت در رسیدگی به وضعیت معلولان شد و تصریح کرد: انتظار داریم دولت و سازمان بهداشت جهانی همکاری بیشتری در ارائه خدمات به معلولان به خصوص در مناطق روستایی داشته باشند.

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان خاطرنشان کرد: متاسفانه هنوز معلولان بسیاری در کشور و به خصوص مناطق روستایی وجود دارد که توسط سازمان بهزیستی و یا دولت شناسایی نشده اند و از خدماتی استفاده نمی کنند.

محمود نژاد تصریح کرد: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز که در این جلسه حضور داشت خواسته های انجمن را به حق دانست و قول داد که سازمان بهزیستی در رفع مشکل معلولان و تحقق خواسته های انجمن تلاش کند.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

عدم ارائه میکروبهای استاندارد به ایران/ تحریم ناقض قوانین WHO است
رئیس انستیتو پاستور ایران با انتقاد از عدم ارائه پاتوژنهای معمولی به محققان انستیتو پاستور گفت: با وجود اینکه ارائه این پاتوژنها برای استاندارد روتین واکسنها اهمیت دارد اما این ابزار به دلیل تحریم در اختیار ایران قرار نمی گیرد و این ناقض قوانین سازمان جهانی بهداشت است.

دکتر محمد حسین مدرسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سخنرانی خود و گزارشی که در اجلاس کشورهای عضو
کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیک در مقر دائمی سازمان ملل در ژنو ارائه کرده است، افزود: مشکل اصلی که از سوی ایران در این اجلاس مطرح شد این بود که ایران در برابر کسب میکروبها و آنتی بادیهای استاندارد تحریم شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس این تحریم، میکروبهای استاندارد و آنتی بادیهای استاندارد در اختیار ایران قرار نمی گیرد که این منطبق با قانون سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیست.

مدرسی با اشاره به اهمیت این میکروبها و آنتی بادیها در مسیر تحقیقات گفت: میکروبهایی که برای استاندارد روتین (دیفتری، کزاز و اریون) به کار می رود خطرناک است و ما نمی توانیم به دلیل تحریم آن را به دست بیاوریم و برای جلوگیری از این بیماریها نیازمند دسترسی به این میکروبها و آنتی بادیها هستیم.

وی گفت: انستیتو پاستور ایران با همکاری پاستور فرانسه و طبق پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) با ایمنی زیستی بسیار بالا کارهای علمی را انجام می دهد که نماینده کشور فرانسه نیز در این اجلاس بر ارتباط کاری و علمی ایران و فرانسه و تاکید روی استاندارد بودن کارهای علمی ایران اشاره کرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: پیشنهادی از سوی ایران برای پیش نویس تفاهم نامه داده شد که در آن بر مشکلات رد و بدل شدن میکروبهای استاندارد تاکید شده است و این موضوع مورد توجه قرار گرفت که استفاده صلح آمیز از این میکروبهای استاندارد مورد توجه باشد و کشورهای عضو این تفاهم نامه، مواد بیولوژیک را به کشورهای غیرعضو ارائه ندهند و همه نوع همکاری در جهت تقویت استفاده صلح آمیز از مواد بیولوژیک کشورهای امضاء کننده انجام شود.

مدرسی خاطرنشان کرد: در این اجلاس از ایران برای مشارکت فعال و گویا تشکر شد.

دکتر مدرسی در توضیح بخشهای دیگر این اجلاس به مهر گفت: اجلاس کشورهای عضو کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیک در مقر دائمی سازمان ملل در ژنو برگزار شد و 163 کشور در جلسه عدم تولید و توسعه و جمع آوری سلاح های میکروبی و شیمیایی و معدوم کردن آنها شرکت کردند.

وی اضافه کرد: جلسه کارشناسان پیگیری دو موضوع مراقبت از بیماری در سطوح ملی و بین المللی را شامل می شد. موضوع مراقبت از بیماری به طور اختصاری به عنوان "مراقبت از بیماری، کشف، تشخیص و محدود نگه داشتن بیماری های واگیر" اطلاق می شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به مقدمات در سطح ملی به مهر گفت: موضوعاتی از جمله ساختار سازمانی این مراقبت ها، تعریف گروهی از بیماریها که با گونه ای مشابه با آن روبرو شود و مزایایی که می تواند در یکپارچه سازی مراقبت از بیماری های مسری وجود داشته باشد در این بخش مطرح شد.

وی اضافه کرد: در نتیجه بحثهای موجود به این نکته اشاره شد که هر مراقبتی به چگونگی بیماری شایع در آن محل بستگی دارد و این که بدانیم کدام بیماری تاثیرات سوء بیشتری دارد. تشخیص زود هنگام بیماری در عدم شیوع بیشتر آن موثر است و باید بهترین نوع درمان و محدودسازی بیماری به کار گرفته شود. امکانات موجود از دیگر عوامل مهم است و اگر هیچ سیستم مراقبتی در نظام سلامت نباشد موجب تضعیف نظام پیشگیری می شود.

مدرسی در خصوص مقدمات در سطح بین المللی نیز خاطرنشان کرد: در این زمینه سه سخنرانی از سازمان بهداشت جهانی انجام شد که می توان به کاهش خطر سلاح های بیولوژیک توسط ظرفیت سازی در امنیت بهداشتی که متمرکز روی قوانین بهداشتی بین المللی است، آگاهی جهانی و محلی و مکانیزم های واکنش در مقابل آن و ظرفیت سازی آزمایشگاهی تحت قوانین بهداشت جهانی اشاره کرد.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

مرگ 3900 نفر بر اثر آنفلوآنزاي خوکي در جهان
بر اساس آخرين آماري که سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده است تاکنون در سراسر دنيا 3900 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزاي خوکي جان خود را از دست داده اند؛ آماري که در نگاه اول احساس رويارويي با يک چالش عظيم جهاني را در ذهن تک تک ساکنان دهکده جهاني بوجود مي آورد.

دو روز پيش (سوم مهر) سازمان بهداشت جهان مرگ 3917 نفر در سراسر دنيا بر اثر ابتلا به آنفلوآنزاي خوکي را تاييد کرد؛ بيماري که ويروس آن از ماه آوريل (ارديبهشت) سال گذشته گسترش خود را آغاز کرد و در کمتر از شش ماه تمامي پنج قاره را درنورديد.

از همان زمان آغاز شيوع ويروس اين بيماري، اخبار مربوط به مرگ و مير بر اثر ابتلا به آن با اشتياق غريب رسانه ها روبرو شد به گونه اي که به طور تقريبي تمامي رسانه هاي دنيا جزئي ترين اخبار شيوع ويروس را لحظه به لحظه بر روي خروجي خود قرار دادند و همين انفجار اطلاع رساني در خصوص شيوع بيماري ذهنيت همه را به اين سو سوق داد که با يکي از عظيم ترين چالشهاي جهاني روبرو هستند.

همين مسئله موجي از احساس ناامني را بوجود آورد و با تاکيد رسانه ها بر تشديد بيماري به خاطر ورود به فصل سرما در نيمکره شمالي و در مواردي بازگشايي مدارس اين موج از ناامني چهره جدي تري به خود گرفت.

در اين ميان هيچکس به تهديدات بهداشتي بمراتب خطرناکتر که در نقاط خاصي از کره زمين حضور داشت ديگر توجهي نکرد؛ چالشهايي که در قياس با آنفلو آنزاي خوکي به مراتب خطرناک تر بود.

خبرگزاري شينهوا روز جمعه (سوم شهريور) به نقل از آژانس خبري نيجريه اعلام کرد که سالانه در اين کشور 300 هزار کودک بر اثر ابتلا به مالاريا جان خود را از دست مي دهند.

بر اساس اين گزارش مالاريا همچنين به صورت سالانه مرگ 11 درصد زنان باردار در اين کشور را رقم مي زند و نيمي از مردم در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

اما چرا رسانه ها و مردم سراسر کره زمين توجهي به مرگ 300 هزار نفري در يک کشور ندارند اما مرگ کمتر از چهار هزار نفر در سطح جهاني آنها را دچار آشفتگي کرده و به تکاپو واداشته است.

بر اساس آخرين گزارش سازمان بهداشت جهاني از آمار مرگ و مير ياد شده تعداد 2948 مورد مربوط به مرگ آمريکاييها بوده است و در مکان دوم حوزه اقيانوسيه با مرگ 362 مورد قرار دارد و آسياي جنوب شرقي با 340 مورد، اروپا با 154 مورد، مديترانه شرقي با 72 مورد و آفريقا با 41 مورد در مکانهاي بعد جاي دارند.

با توجه به آمار فوق بنظر مي رسد جواب پاسخ مطرح شده چندان دشوار نباشد. اگر چه نوظهور بودن بيماري آنفلوآنزاي خوکي و شيوع سريع آنرا نمي توان در توجه به آن بي تاثير دانست اما بنظر مي رسد اگر آنفلوآنزاي خوکي همانند مالاريا بيماري مختص به کشورهاي جهان سوم يا يک کشور آفريقايي بود به هيچ وجه چنين چهره ترسناک و تهديد آميزي به خود نمي گرفت و حتي اگر نيمي از جمعيت کشور فرضي هم جان خود را از دست مي دادند توجه رسانه ها و کشورهاي ثروتمند را به خود جلب نمي کرد و شايد کمتر کسي از مرگ ومير ناشي از آن خبر دار مي شد.

اما آنفلوآنزاي خوکي ديگر بيماري مختص جهان سوم يا آفريقا نيست بلکه همه کشورهاي دنيا بخصوص کشورهاي ثروتمند را با خود درگير کرده است و لذا آنفلوآنزاي خوکي و مرگ ناشي از آن به عنوان چالشي عظيم تلقي شد، بدون توجه به اينکه آيا در خصوص خطرناک بودن ويروس اين بيماري اغراق نشده است؟!
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

تصميم اتحاديه اروپا براي كاهش 15 درصدي مرگ و مير ناشي از سرطان تا سال 2020
رييس بهداشت اتحاديه اروپا اعلام کرد: اين سازمان قصد دارد تا پايان سال ‌٢٠٢٠ مرگ و مير ناشي از سرطان را کاهش دهد و بدين منظور نيازمند نظارت مضاعف به منظور جلوگيري از افزايش نرخ مرگ و مير در کنار پيرشدن جامعه ها دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رويترز ؛ براساس اين گزارش سالانه‌٢/٣ ميليون اروپايي دچار سرطان مي شوند که دومين عامل شايع در خصوص مرگ و مير است.

براين اساس سرطان سينه در زنان حدود ‌٣٠ درصد مرگ و ميرها را بدين طريق موجب مي شود اين در حالي است که سرطان گردن با بيش از ‌٣ درصد در زنان و مردان بيشترين عوامل مرگ و مير هستند.

رئيس بهداشت اروپا در اين خصوص گفت: براي کاهش ‌١٥ درصدي مقدار سرطان تا سال ‌٢٠٢٠ نيازمند بيش از دو برابر نيروي انساني به منظور نظارت است و اين در حالي است که از سال ‌٢٠٠٣ که اين فعاليت ها شروع شده تنها به ‌٥٠ درصد از اهداف خود رسيده ايم.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

Re: اخبار پزشکی

پست توسط misam5526 »

آمار تلفات آنفلوآنزاي آ به 3 هزار و 917 تن رسيد
سازمان جهاني بهداشت در گزارش جديدي اعلام كرد: از زمان شيوع بيماري آنفلوآنزاي آ در ماه آوريل گذشته تاكنون شمار قربانيان اين بيماري در سراسر جهان به 3 هزار و 917 تن رسيده است.

خبرگزاري فرانسه با انتشار اين گزارش تاكيد كرد: از هفته پيش كه آخرين آمار قربانيان اين آنفلوآنزا از سوي سازمان جهاني بهداشت 3 هزار و 486 نفر اعلام شد در طول يك هفته 431 نفر به اين آمار افزوده شده كه البته رقم قابل توجهي است.

بر اساس اين گزارش؛ به دليل انتشار گسترده بيماري، اين سازمان آمار مرگ و مير و تلفات جاني اين بيماري را به صورت هفتگي اعلام مي‌كند.

بر اساس تازه ترين گزارش اين سازمان، آمريكا هنوز بيشترين تعداد قربانيان اين بيماري را دارد و تاكنون 2 هزار و 948 نفر در اين كشور به آنفلوآنزاي آ مبتلا شده‌اند. در منطقه آسيا - اقيانوسيه نيز 702 نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده و در اروپا نيز شمار تلفات آن به 154 نفر رسيده است. هم چنين شمار تلفات جاني اين بيماري در خاورميانه و آفريقا به ترتيب 72 و 41 نفر به ثبت رسيده است.

اين سازمان اعلام كرد: در نيمكره شمالي زمين كه به زودي وارد فصل سرما و سرماخوردگي خواهد شد شمار كلي مبتلايان به آنفلوآنزا در حال افزايش است، در حالي كه در نيمكره جنوبي زمين شيوع اين بيماري رو به كاهش دارد.

اين گزارش هم چنين مي‌افزايد: سه چهارم از موارد ابتلا به آنفلوآنزا كه در طول هفته ششم تا دوازدهم ماه سپتامبر تشخيص داده شده در شرايط همه گيري بوده است. به علاوه خبرگزاري فرانسه به نقل از اين سازمان اعلام كرد: سازمان جهاني بهداشت نسبت به مصرف پيشگيرانه داروهاي ضد ويروسي آنفلوآنزا هشدار داده است.

اين سازمان تاكيد كرد: داروهاي ضد ويروس نبايد براي پيشگيري از آنفلوآنزاي خوكي مصرف شوند چون تقريبا نيمي از موارد مقاومت دارويي اين ويروس مربوط به مصرف دارو قبل از ابتلا به بيماري بوده است.

در اين گزارش آمده است: افرادي كه قبل از تماس با بيماران و با هدف پيشگيري از داروهاي آنفلوآنزا مانند اوسلتاميوير استفاده مي‌كنند، خطر بروز مقاومت دارويي در آنها تشديد مي‌شود و پس از آن حتي در صورت مصرف دارو به آنفلوآنزا مبتلا مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، مصرف اوسلتاميوير شايعتر از داروي تامي فلو است كه براي درمان آنفلوآنزاي خوكي از سوي سازمان جهاني بهداشت توصيه شده است.

خبرگزاري رويترز مي‌افزايد: اما اين سازمان از سوي ديگر تاكيد دارد كه در صورت مشاهده علائم بيماري مصرف به موقع و زودهنگام داروهاي ضد ويروس كليد مقابله با آنفلوآنزاي آ است.

مقامات بهداشتي سازمان جهاني بهداشت در اين گزارش تاكيد كردند: مصرف سريع و زودهنگام داروهاي ضد ويروسي اقدامي موثر در درمان به موقع بيماري و جلوگيري از پيشرفت آن است.

به گفته اين مقامات،‌اكثر افرادي كه به اين بيماري مبتلا مي‌شوند فقط علائم خفيف آن را بروز مي‌دهند و بدون معالجه بهبود پيدا مي‌كنند اما در كودكان، زنان باردار و مبتلايان به بيماريهاي مزمن علائم آنفلوآنزاي آ بسيار شديدتر است؛ به طوري كه حتي منجر به مرگ مي‌شود. كنترل‌هاي جهاني تاكنون 28 مورد مقاومت اين ويروس را شناسايي كرده است كه البته چندان شايع نيست و در تمام موارد علت اين مقاومت مصرف پيشگيرانه داروهاي ضد ويروسي بوده است. در اين گزارش تاكيد شده كه رعايت اصول بهداشتي بهترين راه براي پيشگيري از آنفلوآنزا است.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”