دعوت دانشگاه فردوسی مشهد از جورج بوش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 162
تاریخ عضویت: چهارشنبه 25 مرداد 1385, 10:21 am
سپاس‌های ارسالی: 24 بار
سپاس‌های دریافتی: 91 بار

دعوت دانشگاه فردوسی مشهد از جورج بوش

پست توسط aliaminfar »

دانشگاه فردوسی مشهد، از جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا برای شرکت در یک جلسه پرسش و پاسخ در این دانشگاه دعوت کرد، اما کاخ سفید اعلام کرده که این دعوت را جدی نگرفته و آن را نمی پذیرد.

دکتر علیرضا آشوری رئیس این دانشگاه در دعوتنامه ای یک جمله ای، از رئیس جمهور آمریکا دعوت کرده است تا "جهت ایراد سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه، و پاسخ به سوالات آنها در خصوص حقوق بشر، تروریسم و هولوکاست" در جلسه ای در این دانشگاه حاضر شود.

این دعوتنامه یک هفته پس از آن منتشر می شود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک در جلسه مشابهی شرکت کرد.

آمریکا: "جدی نمی گیریم"

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دانا پرینو از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است: "فکر می کنم ما آنرا چندان جدی نمی گیریم."

از خانم پرینو نقل شده است که "اگر ایران جامعه ای آزاد و دموکراتیک بود که مردمش آزادی بیان داشتند، اگر به دنبال سلاح هسته ای نبود، و اگر نمی خواست اسرائیل را نابود کند، شاید رئیس جمهور [آمریکا] این دعوت را مد نظر قرار می داد."

اعتراض جامعه دانشگاهی ایران

در طی یک هفته گذشته مراجع دانشگاهی ایران، نسبت به سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا خطاب به محمود احمدی نژاد در جریان جلسه پرسش و پاسخ در این دانشگاه واکنش نشان داده اند.

منابع خبری، واکنشهای انتقادی تقریبا تمام دانشگاه های ایران را منعکس کردند که به ویژه اظهارات لی بالینجر، رئیس دانشگاه کلمبیا را مورد نکوهش قرار داده بودند.

لی بالینجر در بحث برانگیزترین بخش اظهاراتش، محمود احمدی نژاد را دارای تمام نشانه های یک "دیکتاتور حقیر و سنگدل" معرفی کرد.

در اولین واکنش هماهنگ رؤسای دانشگاههای تهران، شهیدبهشتی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت تهران، در نامه ای به لی بالینجر، اظهارات او را خارج از نزاکت خوانده و "توهین به رئیس جمهور ملتی ۷۲ میلیون نفری با هفت هزار سال تمدن و فرهنگ غنی ثبت شده" خواندند.
پس از آن هم 1200 استاد و عضو هيات علمی دانشگاه‌ها در نامه ای دیگر به آقای بالینجر، او را مورد انتقاد قرار دادند و ابراز آمادگی کردند تا در "محافل علمی و آكادميك آمريكا برای بحث و مباحثه پيرامون مهم ‌ترين مسائل امروز بشر" حاضر شوند.

در نهایت هم وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، به عنوان متولی آموزش عالی در ایران، رئیس دانشگاه کلمبیا را خطاب قرار داد و او را به بازبینی سیاستهای "دوگانه" کشورش، آمریکا، فرا خواند.

جلوتر از دستگاه دیپلماسی؟

با این حال نه تنها در دانشگاه ها، بلکه در محافل و نهادهای سیاسی و اجتماعی ایران نیز، واکنشها از سطح انتقاد بالاتر نرفت.

از این روست که شاید بتوان اقدام رئیس دانشگاه فردوسی مشهد را قابل توجه قلمداد کرد.

دستگاه دیپلماسی ایران در سالهای اخیر تنها از ابراز آمادگی برای گفتگو با آمریکا فراتر نرفته است و به اعتقاد برخی کارشناسان، عبارت "دعوت از رئیس جمهور آمریکا" هنوز حتی جایگاهی در مکاتبات درون وزارت خارجه ایران نیز ندارد.

اگر چه محمود احمدی نژاد پس از سخنرانی در دانشگاه کلمبیا گفت اگر جورج بوش بخواهد به او اجازه داده خواهد شد که در یک دانشگاه ایران سخنرانی کند.

"اقدام تبلیغاتی"

اگر قصد ارجاع این دعوتنامه به مراجع دولتی آمریکایی وجود داشته باشد، بعید به نظر می رسد که این امر بتواند بدون تایید وزارت امور خارجه ایران صورت پذیرد.

از این روست که برخی کارشناسان، با اشاره به سیاست رسمی کنونی دولت و حکومت ایران در این باره، معتقدند مطرح کردن این دعوتنامه در شرایط فعلی تنها هدفی تبلیغاتی دارد.

ضمن اینکه فضای سیاسی در داخل آمریکا هم به گونه ای نیست که پذیرش چنین دعوتی، به فرض رسمیت یافتن، از گزینه های مطلوب دولت آمریکا یا رئیس جمهور این کشور باشد.

برخی منابع عنوان کرده اند که حتی در لیبرال ترین موسسات مشاور امور سیاسی (Think Tank) در آمریکا هم "سرنگونی حکومت ایران" به واژگان رایج بدل شده و صحبت از گفتگو میان ایران و آمریکا، اتهام جاسوسی برای دولت ایران را در پی خواهد داشت.
[External Link Removed for Guests]
ناپلئون بناپارت : کساني که روح ناميد دارند مقصرترين مردم هستند.
Major II
Major II
پست: 162
تاریخ عضویت: چهارشنبه 25 مرداد 1385, 10:21 am
سپاس‌های ارسالی: 24 بار
سپاس‌های دریافتی: 91 بار

کاخ سفيد دعوت دانشگاه فردوسی مشهد از بوش را رد کرد

پست توسط aliaminfar »

کاخ سفيد روز سه شنبه، دوم اکتبر، با رد دعوت يک دانشگاه ايران از جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، برای سخنرانی اعلام کرد آقای بوش اين دعوتنامه را «خيلی جدی» تلقی نمی کند.

دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد گفت:«اگر ايران کشوری؛ آزاد و دمکراتيک می بود که مردمش آزادی بيان می داشتند، خواهان دستيابی به سلاح های هسته ای نبود، و نابودی اسراييل را مطرح نمی کرد، آنگاه شاید (جورج بوش) رييس جمهوری به اين دعوتنامه توجه کند.»

عليرضا آشوری، رييس دانشگاه فردوسی مشهد روز دوشنبه از آقای بوش برای سخنرانی در اين دانشگاه دعوت کرده بود تا ضمن سخنرانی در جمع استادان و دانشجويان، به پرسش‌های آنها در خصوص مسايلی مانند «حقوق بشر، تروريسم و هولوکاست پاسخ دهد.»

دعوت از آقای بوش توسط دانشگاه فردوسی يک هفته پس از حضور محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در دانشگاه کلمبيا صورت می گيرد.
در حالی کاخ سفيد دعوتنامه دانشگاه فردوسی مشهد را برای سخنرانی آقای بوش رد می کند که محمود احمدی نژاد نيزاعلام کرده بود که به رييس جمهوری آمريکا اجازه می دهد تا در دانشگاهی در ايران سخنرانی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای احمدی نژاد اين سخنان را در مصاحبه ای با تلويزيون دولتی ايران، پيش از سفرش به نيويورک بيان کرده بود، اما اين رسانه، تصاوير اخير را روز جمعه ، سه روز پس از سخنرانی رييس جمهوری ايران در دانشگاه کلمبيا، پخش کرد.

اين خرگزاری اظهارات آقای احمدی نژاد را «نشانه هايی از آمادگی غيرمعمول ايران برای پذيرايی از رييس جمهوری آمريکا» توصيف کرده است.

واکنش ها به سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

حضور آقای احمدی نژاد در دانشگاه کلمبيا با حاشيه ای پرجنجال همراه بود و گروه های مختلف در آمریکا و ایران به آن واکنش نشان دادند.

در جریان مراسم حضور محمود احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا، لی بالينجر، رييس این دانشگاه پيش از سخنرانی آقای احمدی نژاد در معرفی وی گفته بود که رييس جمهوری ايران همه ويژگی های «يک ديکتاتورحقير و سنگدل» را دارد.

آقای بالينجر با اشاره به سخنان آقای احمدی نژاد در باره اسراييل، گفته بود که آقای احمدی نژاد يا عمدا سخنان «تحريک آميز» بر زبان می راند يا اينکه «بی سواد» است.

محمود احمدی نژاد با انتقاد از شيوه مهمان نوازی دانشگاه کلمبيا، اظهارات آقای بولينجر را «اهانت آميز و نادرست» خوانده بود و آنها را ادعاهايی توصيف کرد که تحت تاثير مطبوعات و سياستمداران مخالف جمهوری اسلامی ايراد شده است.

اظهارات رييس دانشگاه کلمبيا با موجی از اظهار نظرهای موافق و مخالف در محافل دانشگاهی آمريکا مواجه شد.

در ايران نيز از سخنرانی آقای احمدی نژاد در دانشگاه کلمبيا ستايش شد و آيت الله علی خامنه ای، رهبر ايران، «سخنرانی» آقای احمدی نژاد در دانشگاه کلمبيا و «مسئله‌ای که در اين دانشگاه پيش آمد» را «مايه سرافرازی ملت ايران» خواند.
[External Link Removed for Guests]
ناپلئون بناپارت : کساني که روح ناميد دارند مقصرترين مردم هستند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”