قوی ترین بمب جهان(پدر بمب ها)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 39
تاریخ عضویت: یک شنبه 25 شهریور 1386, 7:21 pm
سپاس‌های دریافتی: 40 بار

قوی ترین بمب جهان(پدر بمب ها)

پست توسط Saber_recognizer » جمعه 13 مهر 1386, 9:45 pm

قوی ترین بمب جهان(پدر بمب ها)
کد مطلب: 112
تاريخ: يكشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۸۶
منبع: ایسنا
يادداشت: قوي ترين بمب خلاء‎ (Vacuum Bomb) ‎در جهان سه شنبه 11 سپتامبر در روسيه آزمايش شد ‏‎.‎‏

--------------------------------------------------------------------------------

اين بمب که با هواپيما حمل مي شود قابليت ايجاد خلاء دارد‏‎ ‎و قابل ‏مقايسه با قدرت و کارايي يک بمب هسته اي ولي بدون ايجاد خسارات‎ ‎زيست محيطي ناشي از يک بمب هسته اي است ‏‎.‎‏ اين بمب که به طور مخفيانه ساخته ‏شده قدرتى بيش از بمب هاى هسته اى داشته و ارتعاش هاى ناشى از انفجار آن به ‏مراتب شديدتر از ارتعاش هاى هسته اى است . اين بمب موسوم به "پدر تمام بمب ‏ها " است و قدرت آن چهار برابر بيشتر از پرقدرت ترين بمب هاى فعلى جهان است ‏که در اختيار آمريکا قرار دارد زيرا از يك نوع جديد و بسيار كارآمد مواد منفجره كه به آن ‏اشاره اي نشده است، بهره مي‌برد .‏‎ ‎‏ ‏MOAB‏ يا مادر تمام بمب ها كه پيش از اين به ‏عنوان قوي ترين بمب خلاء شناخته مي شد و در سال 2003 آزمايش شده بود، يك ‏بمب هدايت شونده‎ ‎ماهواره‌اي دوربرد است و امريكا از آنها در جنگ با طالبان در ‏افغانستان استفاده کرد .‏بمب روسي اولين بار توسط هواپيماهاى توپولف مدل ‏Tu-160‎‏ در محل آزمايش فرو ‏ريخته شد . قدرت اين بمب ها که با شدت زيادى منفجر شدند، بيش از حد تصور ‏است . اين بمب از لحاظ اندازه از بمب هاى ‏MOAB‏ آمريکايى کوچکتر است، اما به ‏دليل استفاده از فناورى نانوتکنولوژى در ساخت آن و با توجه به حرارتى که در زمان ‏منفجر شدن در مرکز انفجار توليد مى شود قدرت آن بسيار بيشتر از بمب هاى ‏آمريکايى است . بمب خلاء جديد مي تواند جايگزين يک سري از ابزار هسته اي با ‏قدرت ضعيف تر شود که قبلا ساخته شده بود . در همين زمينه وزارت دفاع روسيه ‏اعلام كرد اين طرح نظامي هيچکدام از توافقات بين المللي را نقض نمي کند و به ‏ايجاد‎ ‎رقابت تسليحاتي تازه اي در جهان منجر نخواهد شد . ‏بمب روسيه حاوي ‌8/7 تن ماده منفجره قوي است ولي بمب آمريكا بيش از‏‎ ‎هفت تن ‏ماده منفجره دارد‎ ‎در حالي كه بمب آمريكا معادل ‌11‏‎ ‎تن تي.ان.تي است ولي بمب ‏روسيه معادل ‌44 تن از اين ماده منفجره است. همچنين شعاع‎ ‎انفجار بمب روسيه ‏‏‌990 فوت يا 300 متر و دو برابر شعاع انفجار بمب آمريكا است ‏‎.‎‏ اين بمب روسي در ‏ابتدا يک توده اي از مواد آتش زا را در شعاع انفجاري خود ايجاد ميکند که با اکسيژن ‏موجود در جو مخلوط ميشود سپس درمرحله بعد ، اين توده آتش مي گيرد بطوريکه ‏تمام منطقه آتش گرفته شده را نابود مي کند .‏آزمايش اين بمب با توجه به تنش هاى به وجود آمده ميان مسکو و واشنگتن به دليل ‏مسائلى چون استقرار سپر موشکى آمريکا در اروپاىشرقي، پرواز مجدد هواپيماهاى ‏استراتژيک روسيه و امکان تعليق حضور در پيمان نيروهاى متعارف از سوى روسيه، ‏مى تواند بيش از گذشته، روابط دو کشور را به دوران جنگ سرد نزديک کند . آزمايش ‏بمب خلاء توسط روسيه نشان دهنده توان نظامي اين کشور در پاسخ به طرح آمريکا ‏براي استقرار تجهيزات ضد موشکي خود در شرق اروپاست.

New Member
پست: 8
تاریخ عضویت: یک شنبه 16 دی 1386, 1:46 pm
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پدر تمام بمب ها ( مكانيزم )

پست توسط NOVACAWX » شنبه 29 دی 1386, 11:22 pm

سلام دوستان
چند روز پیش روسیه اعلام کرد که یه بمب خلاء جدید ساخته و همتون هم دیدید .
خبر گزاری ها گفتند فقط امریکا و روسیه این فناوری رو دارند و اطلاعات اون تقریبا سریه و اطلاعات کمی از اون در دسترسه
چند روز پیش که به دنبال اطلاعاتی در مورد موشک فونیکس بودم با مطلبی در مورد بمب های خلاء روبرو شدم که اصلا صحیح نبود اونها نوشته بودند که اول این بمب ها یه انفجار نارس ایجاد میکنند که موجب پراکنده شدن مواد منفجره در اطرافشون میشه و بعدش پس انفجار اصلی رخ میده .
اما این اصلا درست نیست این مکانیزم بمب های ناپالم fc ( ابر اتش ) و بخار بنزین هست که در مورد پدر بمب صدق نمیکنه .
حالا قضیه از چه قراره میگم اما پر از اشکاله و از من گله نکنید !
دو نوع بمب خلاء وجود داره
بمب نوع اول : این نوع تقریبا مشابه ی بمب هسته ای پلوتونیومی هستش با این تفاوت که پلوتونیومی در کار نیست
. ما توی این بمب یه پوسته ی گرد و ضخیم داریم که شبیه یه توپ بسکتباله و از جنس فلزی بسیار محکمه . بازم فرض کنید یک گوی تو پر از یک ماده ی منفجره ی بسیار قوی و ناشناخته داریم ک کاملا شبیه توپ فوتباله و به اندازه ی یک دوم طول قطر اصلی گوی فلزی قطر داره و کاملا اونو در مرکز پوسته ی فلزی گرد قرار داده شده و اطراف اونو یه ماده ی منفجره ی بسیار قوی با چگالی بسیار بالا پرکرده و تمام حجم باقی مانده از پوسته اشغال شده برای اینکه بهتر متصور بشید باید بگم اونو مثل یه تخم مرغ اب پز فرض کنید که اطرافش رو پوسته گرفته داخل اون در مرکز زرده که همون گوی مرکزی هست و دورو برش هم
سفیده. .
توی گوی مرکزی تعداد متنابهی چاشنی وجود داره که مابین 8 تا 60 چاشنی در بمب های مختلف متغیره
اما توی ماده ی منفجره ی ثانویه به تعداد 24 تا 160 چاشنی و جود داره که بنا بر قوانین علم فیزیک . شیمی و هندسه دارای نظم و ترتیب خاصی شده اند .
راستی یه چیزی یادم رفت دور و بر گوی منفجره ی مرکزی رو قطعاتی از الیاژ فولاد و تیتانیوم پوشانده که ضخامت اونها بین 3تا8 سانتی متر متفاوته و کاملامثل توپ 40 تکه از هم مجزا هستند و جدا هستند ولی کاملا با گوی مچ هستند و اطراف اونو پوشونده اند و با اتصالات ظریفی که حکم نگه دارنده رو دارند به هم متصل شده اند .
تمامی چاشنی ها به یک کامپیوتر مرکزی که وظیفه ی هدایت انفجار رو داره متصل هستند و اندازه ی این کامپیوتر 25×25
هست .
خوب عملکرد این بمب بهاین شکله که کامپیوتر مرکزی در ابتدا چاشنی های گوی مرکزی رو منفجر میکنه متعاقبا ماده منفجرشده و به قطعات الیاژی موجود در اطرافش فشار وارد میکنه در همین اثنا چاشنی های مادهی ثانویه هم توسط کامپیوتر فرمان انفجار رو دریافت میکنند و موجب انجام 2کار میشوند اول از همه پوشش 2 تا 3 سانتی اطراف بمب رو تکه تکه کرده و موج بسیار قوی به اطراف وارد میکنه علاوه بر این یک فشار بسیار شدید رو به قطعات الیاژی که حالا در حال منبسط شدن و دور شدن از مرکز هستند وارد میکنه . این فشار باعث ایجاد یک حالت ناهمگن و بحرانی که کسری از ثانیه به طول می انجامه میشه . اما ناگهان گوی مرکزی که به زور منقبظ شده بافشار .قدرتو موج بسیار بسیار شدیدی که به تنهایی و در حالت عادی قدرت اونو نداشت منفجر میشه و موج مخرب اون قدرتی برابر با یک بمب اتمی رو تولید میکنه .
تمام این مراحل زمان بسیار ناچیزی طول میکشه که هدایت اون تنها به کمک کامپیوتر این بمب میسره .
بمب نوع دوم : من فکر کنم این همون بمب روسیه باشه .
ایجاد خلا در این بمب به این ویژگی ها بستگی داره نوع ماده یا مواد منفجرا نحوه ی جای گیری و شکل فیزیکی پوسته بمب داره . اما مهم ترین ویژگی همون نوع ماده ی منفجره هستش .
زمانی که این 8-9 تن ماده منفجر میشود انقدر موج حاصل از انفجار قوی و قدرتمند است که از دایره ی امواج سینوسی و کوسینوسی و از این قبیل دری وری ها خارج میشه و از نقطه ی شروع انفجار تا جای خاصا در اطرافش رو در یک لحظه خالی از ذره میکنه یا بهتره بگم به طور ناگهانی حجم عظیمی از هوا و ذره رو از کنار خودش پس میزنه و خلاء تقریبا صفر ایجاد میکنه .
مثل اینکه شما برید زیر یه فرش 400 متر مربعی که رو زمین پهن شده و فرشو رو سرتون بلند کنید تا شبیه اشباه بشید
این مرحله ی اول بود .
مرحله ی دوم : فروپاشی خلاء به داخل و بازگشت حجم رانده شده به جای اصلی خودشه .
این بازگشت علاوه بر تولید موج معکوس انفجار که به مراتب مخرب تر از انفجار اوله بسیار بسیار شدید تر هم هست .
برای اینکه خلا تولید شده در حال تحمل فشار چند اتمسفر هستش نه یک اتمسفر و این فشار بسیار زیادی هستش زمانی که این فشار به جای خودش برگرده یه همچین حالتی رخ میده .
برای روشن تر شدن 2تا مثال میزنم : برگشت این فشار مثل اینکه با یک پتک 13 کیلوگرمی و با تمام قدرت روی انگشت اشاره ی شما بکوبند یا اینکه به طور ناگهانی و در کسری از ثانیه انگشت شمارو در فشار صفر قرار بدن اون وقته که بدن شما به بیرون فشار یک اتمسفر وارد میکنه و تک تک سلولهای انگشت شما حتی میتوکندری های شما میترکه اینو گفتم تا قدرتو ارزیابی کنید اما این برا یک اتمسفر بود اون از این حرفها خارجه .
اما مرحله ی سومی هم درکار هست اما توضیحش سخته . این انفجار از 2 انفجار قبلی شدتش کمتره اما برای خودش قدرتی داره .
برای اینکه بتونید متصور اون بشید فرض کنید با 20-30 تا از دوستاتون دور یک مگس که در مرکز شما و در ارتفاع نیم متری واقع شده حلقه زدید و دست هرکدومتون یه قلوه سنگ 4 کیلو گرمی هست و به طور هم زمان و با تمام قدرت به طرف مگس پرتاب میکنید اگر این کار رو بکنید حتما متو جه میشوید که یه تعداد از دوستانتون مفقود ال اثر شده اند و یه تعداد دیگه دچار نقص عضو های جزئی مثل نبود سر . بالا تنه و یا از کمر به پایین شده اند . این همون موج سومه .
یا میشه تصور کرد وقتی اون پتک به انگشت شما برخورد میکنه یه مقدار گوشت چرخ کرده به اطراف پاشیده میشه این گوشت چرخ کرده همون موج سومه .
سوالی بود در خدمتم .
ممنون
bye

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”