ماجرای «بنتون» از هیاهو تا واقعیت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 10 فروردین 1385, 1:39 pm
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

ماجرای «بنتون» از هیاهو تا واقعیت

پست توسط Leila »

‌در حالی كه قریب به ۸ سال از فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ا‌ی بنتون در ایران می‌گذرد، طی روزهای اخیر یك جنجال رسانه‌ای، بنتون كه صاحب این فروشگاه‌هاست را فردی صهیونیست معرفی و دعوت از وی برای ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران را منتسب به شهرداری تهران كرد.
از حدود ۸ سال پیش جمعی از مسئولان و كارشناسان صنعت نساجی ایران متشكل از یك هیئت ۱۳ نفره برای بازدید از صنایع و امكانات تكنولوژی و فناوری‌های جدید دستگاه‌های روز دنیا در صنعت نساجی به ایتالیا سفر كردند، و توانستند
با «لوچیانو بنتون» رئیس شركت بنتون ملاقات كنند. پس از مدت كوتاهی سرانجام بنتون در رأس هیئتی ایتالیایی وارد ایران شد و پس از بازدید‌های دقیق از برخی كارخانجات نساجی ایران، در حالی كه محصولات تولیدی ایران هم مورد توجهش قرار گرفته بود، قراردادی را با طرف ایرانی منعقد و نسبت به احداث فروشگاه‌های پوشاك در ایران اقدام كرد این كمپانی از آن زمان تاكنون اقدام به احداث چند فروشگاه با نام‌های مختلف در ایران كرده است.
اما طی روزهای گذشته در برخی رسانه‌ها اخباری مبنی بر احداث فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایران توسط شركت بنتون كه یك شركت صهیونیستی است، منتشر شد.
در گزارش‌ها آمده بود كه قرار است این شركت با همكاری سازمان مشاركت‌های شهرداری تهران اقدام به راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران كنند.
از سوی دیگر مسئولان شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به شدت این موضوع را تكذیب و عنوان می‌كنند كه این شركت را به دلیل اینكه در گذشته در ایران فعالیت داشته، می‌شناسند و‌ شهرداری تهران با این شركت تاكنون هیچ گونه قراردادی منعقد نكرده است.
‌اما پنج‌شنبه هفته گذشته یك روزنامه رسمی كشور اقدام به چاپ گزارشی در این زمینه كرد و در روز جمعه، همزمان با روز جهانی قدس نسخه‌های زیادی از این گزارش ‌در بین مردم توزیع شد.
در این گزارش بنا به گفته محمد هادی مؤذن مشاور شهردار تهران آمده است: «كار آقای بنتون لباس است، ما كاری به اندیشه‌های ایشان نداریم فقط می‌خواهیم از تخصصشان برای ایرانیان استفاده كنیم؛ از چاقو هم می‌توان برای آدم‌كشی استفاده كرد و هم می‌توان با آن جراحی كرد‌ و جان كسی را نجات داد، باید قبول كنیم كه اكنون در ایران و در حوزه مد و لباس دچار مشكل هستیم، وقتی من به خانمی می‌گویم كه پوشش مناسب داشته باش، باید مصادیق این پوشش‌های مناسب را معرفی كنم، متأسفانه من نهی از منكر می‌كنم ولی معروف را عرضه نمی‌كنم و در این صورت پروسه امر به معروف و نهی از منكر كامل انجام نمی‌شود.»
وی در ادامه گفته است: «بنتون» به دعوت شهرداری تهران به ایران نیامده، وی به دعوت معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه راهی ایران شده و در شهرداری تهران هم حاضر شده تا ما در این مكان از ایده‌ها و طراحان خارجی برای زنان و مردان ایرانی استفاده كنیم.

● طرح موضوع شركت بنتون كاملاً سیاسی است
محمد هادی مؤذن مشاور شهردار تهران در خصوص مصاحبه خود با یكی از روزنامه‌های رسمی كشور گفت: من تمام قسمت‌های گزارش درج شده، روز پنج‌شنبه این روزنامه كه‌ به شهرداری تهران تهمت زده شده است را رد می‌كنم.
وی ادامه داد: من در آن گزارش در دفاع از دولت صحبت كردم و گفتم وقتی دولت به آقای بنتون اجازه ورود به كشور داده است، نباید بگویم این فرد صهیونیست است.
مشاور شهردار تهران با تأكید بر این موضوع كه آقای بنتون با دعوت معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه وارد ایران شده است، گفت: من در آن مصاحبه گفتم ایشان به اینجا آمده‌اند، منظورم از اینجا، تهران بود نه شهرداری تهران.
وی ادامه داد: تاكنون شهرداری تهران هیچ جلسه‌ای با این فرد نداشته و موضوع جلسه با ایشان پشت درهای بسته را نیز تكذیب می‌كنم.
مؤذن با اشاره به این‌كه این شركت ۸ سال است كه در ایران فعالیت می‌كند، گفت: این فرد در لیست سیاه صهیونیست‌ها قرار دارد و مسیحی است، ایشان در فلسطین اشغالی فقط یك شعبه آن هم در منطقه عرب نشین دارد.
به اعتقاد مشاور شهردار تهران، طرح این موضوع كاملاً سیاسی است تا چهره محمد‌باقر قالیباف شهردار تهران را خراب كنند.
وی تصریح كرد: با روشن شدن موضوع خواهید دید زمستان می‌رود و رو سیاهی به زغال می‌ماند.
مؤذن گفت: من اصلاً نگفتم با عقاید ایشان كاری نداریم، من گفتم حالا كه ایشان وارد كشور شده باید از تجربه‌های وی استفاده كنیم.
وی اضافه كرد: این آقا با هواپیمای شخصی وارد ایران شده است چه كسی به ایشان اجازه داده است؟
مؤذن در پایان خاطرنشان كرد: من اعلام كردم، بنتون تجربه دارد و ما باید از تجریه ایشان استفاده شود.

● ابراز بی‌اطلاعی مشاور ارشد شهردار تهران از موضوع شركت بنتون
در خصوص این موضوع تماسی با ایازی مشاور عالی شهردار تهران داشتیم و ایشان در این خصوص ابراز بی‌اطلاعی كرد.

● شهرداری بالگردی در اختیار بنتون نگذاشته است
مدیر‌عامل سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران افزود: ما هیچ جلسه‌ای با آقای بنتون نداشته‌ایم.
‌‌حسین هاشمی خبر برخی از رسانه‌ها مبنی بر این كه شهرداری تهران بالگردی در اختیار ایشان قرار داده تا در سطح شهر گشتی بزند را به شدت تكذیب كرد.

● بنتون ۴ شعبه در تهران و ۳ شعبه در شهرستان‌های كشور دارد
بر اساس اطلاعاتی كه در وب سایت شركت بنتون درج شده، بنتون در میدان كاج سعادت‌آباد، خیابان ظفر، خیابان دولت و خیابان آفریقا در تهران ۴ فروشگاه دایر كرده است.
بنتون همچنین دو فروشگاه در بلوار سجاد و خیابان احمد‌آباد مشهد و یك فروشگاه در بلوار دانشگاه یزد دارد.
مدیران شعبه ایرانی بنتون می‌گویند كه این فروشگاه در ۱۲ ماه گذشته بازدهی بسیار خوبی داشته و توانسته است رضایت مشتریان ایرانی خود را جلب كند.

● اصلاً بنتون كیست؟
صهیونیستی بودن لوچیانو بنتون در حالی بیان می‌شود كه روزنامه آسیا در گزارشی با عنوان «خانواده بنتون و فروشگاه‌های لباس» كه در تاریخ ۴/۵/۱۳۸۴ منتشر كرده، از خانواده بنتون به عنوان تولید‌كنندگانی مستقل نام برده است.

در این گزارش آمده است كه بنتون‌ها كار خود را با فروش دوچرخه برادر كوچك‌تر لوچیانو و خرید یك ماشین بافندگی دست دوم آغاز كردند و با فروش محصولاتی كه توسط خواهر لوچیانو بافته می‌شد، توانستند حضور خود را در بازار پوشاك ایتالیا اعلام كنند.
Benetton كه یكی از مارك‌های مشهور مد لباس غربی است طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.
رئیس این شركت «لوسیانو بنتون» است كه در سال ۱۹۶۵ نخستین فروشگاه خود را در شهر بلونو تأسیس و سال بعد از آن فروشگاهی را در شهر پاریس تأسیس كرد.
گفته می‌شود اكنون بنتون بزرگ‌ترین تولید‌كننده لباس در اروپا به شمار می‌رود و در نقاط مختلف جهان فروشگاه‌ زنجیره‌ای دارد.
از سوی دیگر سفیر ایران در ایتالیا با صدور بیانیه‌ای اعلام كرده است كه بنتون فردی مسیحی كاتولیك است.
ابوالفضل ظهره‌وند در بیانیه خود تأكید كرده است كه بنتون به دعوت شهردار تهران به ایران نیامده و سفر وی به ایران نیز به منظور پیگیری امور مربوط به شعب‌ و نیز افتتاح فروشگاه جدیدی در تهران صورت گرفته است.
سفیر ایران در ایتالیا برای روشن شدن موضوع سفر بنتون به ایران، افزوده است: وی از دوستان صمیمی و قدیمی یك سرمایه‌گذار ایرانی است و در این سفر كه با هواپیمای شخصی میهمان ایرانی انجام شد، بنتون نیز كه عازم تهران بود، با ایشان همراه شد. در خلال این سفر دو روزه، بنتون در پی كار خودش در تهران بود و شهرداری تهران صرفاً میزبان میهمان ایرانی بود كه وی پس از اتمام بازدیدها و بررسی‌ها به اتفاق بنتون به ایتالیا مراجعت می‌كنند و به دلیل موفقیت‌آمیز بودن سفر تصمیم گرفتند تا علاوه بر اجرای پروژه‌های توافق شده با شهرداری، جمعی از سرمایه‌گذاران ایرانی و ایتالیایی را نیز در سفر بعدی با خود همراه كنند.
ظهره‌وند افزوده است: جرم قالیباف این بود كه در رویكردی فراجناحی و مسئولانه و با گشاده‌رویی خواست كه درخواست سفارت را اجابت كرده و با برنامه‌های دولت آقای احمدی‌نژاد همكاری كند. درباره بنتون نیز باید یادآور شوم كه ایشان یك فرد كاتولیك و مسیحی است و در مورد حضور ایشان در ایران باید سئوال كرد كه چه كسانی روز اول ایشان را به ایران دعوت كرده اند و طرف‌های كاری ایشان چه كسانی هستند. پاسخ این سئوالات را باید در جای دیگر و بیرون از شهرداری جست‌وجو كرد.

● چرا پس از ۸ سال این موضوع مطرح می‌شود؟
اما سوال اصلی این است كه چرا پس از گذشت ۸ سال فعالیت این شركت در ایران، به یك باره بحث صهیونیست بودن بنتون مطرح ‌و همكاری هر سازمان با این شركت گناهی نابخشودنی محسوب می‌شود و از طرفی همزمان با روز جهانی قدس گزارشی در این زمینه منتشر و سازمانی را به خاطر همكاری با این شركت ‌متهم می‌كنند؟
‌موسی‌الرضا ثروتی نماینده مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: برخی از كارها در كشور به یك باره سر‌باز می‌كند و قضیه روشن می‌شود، مثل جریان باغ قلهك كه در دست انگلیس‌ها بود.
وی ادامه داد: من در خصوص شركت بنتون اطلاعی ندارم‌ ولی بسیاری از شركت‌های خارجی در ایران تحت پوشش فعالیت‌های اقتصادی اقدام به جاسوسی و كارهای دیگر می‌كنند.‌‌

● شهردار تهران تاكنون هیچ صحبتی در این خصوص نكرده است
یكی از مسئولان شهرداری تهران در خصوص اقدام انجام شده توسط یكی از روزنامه‌های رسمی كشور به خبرنگار فارس گفت: به نظر بنده این اقدام سیاسی است.
وی در ادامه گفت: شهردار تهران تاكنون در این زمینه هیچ‌گونه صحبتی نكرده است.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا شهرداری تهران با این موضوع مقابله خواهد كرد؟ پاسخی نداد.
‌اما شنیده‌های خبرنگار فارس حاكی از این است كه بنتون به دعوت یكی از مقامات رده بالای وزارت امور خارجه وارد كشور شده و با پی‌گیری ‌سفیر‌ ایران در ایتالیا این امر رخ داده است و این موضوع را یكی از مقامات مسئول در شهرداری تهران هم تأیید كرده است.‌
از سوی دیگر شنیده شده كه فروشگاه‌‌های لوئیس ویتون، دلچه و گابانا و دیور هم مارك‌های غربی‌ دیگری هستند كه بی‌ سر و صدا به ایران آمده‌اند و ‌احتمالاً در آینده‌ای نه چندان دور‌ ‌پلمب شوند.تصویر


ksabz
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”