درخواست وام یک میلیارد دلاری ایران از بانک جهانی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 390
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 20 اسفند 1385, 10:35 pm
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

درخواست وام یک میلیارد دلاری ایران از بانک جهانی

پست توسط درودبرايران »

ایران از بانک جهانی برای اجرای پروژه های آموزشی وبهداشتی درخواست یک میلیارد دلار وام کرده است.
این درخواست به بانک جهانی اعلام شده و قرار است در روزهای آینده از سوی کارشناسان این بانک بررسی شود.

احمد پاکباز مدیر کل وام ها و تسهیلات خارجی سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران گفته است که هشت طرح جدید شامل فاز دوم فاضلاب تهران، آموزش فنی و حرفه ای و ایمنی راهها عمده ترین پروژه هایی هستند که برای گرفتن وام به بانک جهانی معرفی شده اند.

در حال حاضر در ایران با کمک بانک جهانی، 9 پروژه به ارزش یک میلیارد و 350 میلیون دلار در حال اجراست.

بازسازی بم، بازسازی مناطق زلزله زده در چهار استان شمال غرب ایران، پروژه های بهداشتی و پنج پروژه آب و فاضلاب شهرهای شیراز، اهواز، ساری، رشت و تهران مهمترین طرح های در دست اجرا در ایران است که با وام بانک جهانی در دست ساخت است.

بودجه بازسازی بم 220 میلیون دلار، بازسازی مناطق زلزله زده استان های غربی ایران 180 میلیون دلار، فاضلاب تهران 145 میلیون دلار، پروژه های بهداشت 87 میلیون دلار و برنامه محیط زیست 20 میلیون دلار بوده است.

بخشی از این پروژ ها در مراحل پایانی قرار دارند و ایران پیش بینی کرده که تمام طرح ها تا دو سال آینده به پایان برسند.

در میان طرح هایی که با وام بانک جهانی در حال اجراست طرح فاضلاب تهران از همه قدیمی تر است. این طرح از سال 1381 آغاز شده و پیش بینی می شود در تابستان سال آینده به پایان برسد.

افزایش همکاری ها

با وجود مخالفت آمريکا به عنوان یکی از بزرگترین سهامداران بانک جهانی، این بانک چندین فقره وام در اختيار ايران قرار داده و این کشور در اجرای چند پروژه از کمک های بانک جهانی استفاده کرده است.

روابط بانک جهانی با ایران بعد از دو دهه رکود در چند سال گذشته بهبود قابل ملاحظه ای یافته و این بانک علاوه بر پرداخت وام با چند سازمان دولتی همکاری داشته است.
بررسی وضعیت صندوق بازنشستگی ایران که گزارش آن سال ۱۳۸۲ منتشر شد نمونه ای از این همکاری هاست.

نمایندگان بانک جهانی پس از بازدید و بررسی صندوق بازنشستگی ایران با ارائه گزارشی به مسئولان ایرانی هشداردادند که این صندوق ها تا ده سال دیگر زیان ده خواهند شد.

بانک جهانی با اشاره به نرخ بازنشستگی در ایران اعلام کرده بود: روند رشد بازنشستگی در ایران ۹ درصد در سال است در حالی که نرخ افزایش شاغلین تنها به ۴ درصد رسیده است، به همین جهت منابعی که به صندوق ها داده می شود کمتر از هزینه ها است و تعداد مستمری بگیران از صندوق های بازنشستگی در حال افزایش است.

همچنین در سال ۱۳۸۲ برای اولین بار بعد از انقلاب ۱۹۷۹ تفاهم نامه ای بین IFC (موسسه تامین مالی بین المللی وابسته به بانک جهانی) و بانک خصوصی کارآفرین امضا شد تا یک شرکت لیزینگ ماشین آلات و حمل و نقل ساختمانی با سرمایه مشترک ایجاد شود.

در این شرکت حدود ۳۰ میلیون دلار سرمایه گذاری پیش بینی شده بود و بانک کارآفرین با تاسیس یک شرکت لیزینگ ماشین آلات حمل و نقل و ساختمانی، آنها را به صورت اجاره و فروش در اختیار شرکت های پیمانکاری و حمل و نقل قرار می دهد.

آمریکا از مخالفان پرداخت وام در ایران بوده است با این حال، ایران توانسته هیات مدیره بانک جهانی را متقاعد کند تا اعتباراتی در اختیار این کشور قرار دهد.

همکاری بانک جهانی و ايران در چند سال اخیر در بخش های رفاهی در حال گسترش بوده و ایران امیدوار است این همکاری گسترش بیشتری پیدا کند.

(بی بی سی)
بايد امشب بروم...
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”