مرگ جاسوس سابق كا.گ.ب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

مرگ جاسوس سابق كا.گ.ب

پست توسط Shahbaz »

مرگ جاسوس افسانه‌اي كا.گ.ب
او در سال 1941 به عنوان جاسوس شوروی وارد نیویورك شد و بلافاصله موفق شد با یك زوج به نام های جولیوس و اتل رزنبرگ تماس برقرار كرده و آنها را برای جمع آوری اطلاعات مورد نیازش فعال كند.
بزرگترین و نام آورترین جاسوس كا.گ.ب در خلال جنگ سرد و كسی كه اتحاد جماهیر شوروی سابق را در دستیابی به بمب اتمی یاری كرد و توانست با ماموریت های جاسوسی موفقیت آمیز خود ضربات زیادی به جبهه غرب وارد كند در سن 93 سالگی در مسكو درگذشت.
به گزارش جام جم آنلاین خبرگزاری فرانسه، الكساندر فكلیسف كه نقش مهمی در بحران موشكی كوبا داشت یكی از كسانی بود كه بزرگترین خدمت را به شوروی سابق در راه رسیدن به بمب اتم كرد و به گفته ناظران در صورتیكه جاسوسی های موفق و بی نظیر فكلیسف نبود ممكن نبود شوروی سابق بتواند با اختلافی اندك از آمریكا به بمب اتم دست پیدا كند.
او در سال 1941 به عنوان جاسوس شوروی وارد نیویورك شد و بلافاصله موفق شد با یك زوج به نام های جولیوس و اتل رزنبرگ تماس برقرار كرده و آنها را برای جمع آوری اطلاعات مورد نیازش فعال كند.
این زوج توانستند كلیدی‌ترین اطلاعات ممكن را از پروژه اتمی امریكا در منهتن از طریق او در اختیار شوروی قرار دهند. فكلیسف بعدها از پروژه رزنبرگ به عنوان بزرگترین شبكه جاسوسی شوروی سابق در امریكا و دنیا یاد كرد و از اعضای آن كه بسیاری از آنها را خود برای این كار تعلیم داده بود، قدردانی كرد.
با این همه این زمانی بود كه خانواده رزنبرگ در سال 1953 اعدام شده بودند. سخنگوی سازمان جاسوسی برون مرزی روسیه در گفتگو با اینترفكس ضمن تایید خبر فوت فكلیسف گفت: او با راه اندازی شبكه جاسوسی خود در نیویورك بزرگترین خدمت را به سازمان جاسوسی برون مرزی روسیه و پروژه هسته‌ای این كشور كرد.

ليتويننكو براي سرويس‌هاي جاسوسي انگليس كار مي‌كرد
از سوي ديگر، منابع خبري انگليسي فاش كردند الكساندر ليتويننكو، مامور سابق اف.اس.بي (كا.گ.ب سابق) كه به يكي از مخالفان كرملين بدل شده بود و در بيست و سوم نوامبر سال 2006 با پلوتونيوم 210 مسموم شد براي ام آي سيكس (سرويس جاسوسي انگليس) كار مي‌كرده است.
به نوشته روزنامه انگليسي ديلي ميل به نقل از منابع ديپلماتيك نزديك به محافل اطلاعاتي انگليس، ليتويننكو 2 هزار پوند در ماه از ام آي سيكس دريافت مي‌كرده است.
ديلي ميل نوشته است جان اسكارلت، كه هم اكنون مدير ام اي شش است زماني كه در مسكو فعاليت مي‌كرده، ليتويننكو را استخدام كرده است. بيوه ليتويننكو اين مطالب را رد كرده است.
اين در حالي است كه با مرگ ليتويننكو تنش سنگيني ميان دو دولت روسيه و انگليس در گرفت و آن زماني بود كه انگليسي‌ها سرويس‌هاي جاسوسي روسيه و از جمله يكي از ماموران اين سرويس در انگليس را به قتل ليتوويننكو متهم كردند و خواستار استرداد او به انگليس براي بازجويي شدند.
روسيه ضمن رد اين درخواست هرگونه دخالت در مرگ اين جاسوس دوجانبه را رد كرد اما تنش سياسي ميان اين دوكشور بر سر اين پرونده همچنان به قوت خود باقي است.
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

پست توسط Shahbaz »

دباره اینکه چه کسانی در دادن اطلاعات اتمی غرب به روسها مشارکت داشته اند داستانهای گوناگونی نوشته شده و افراد زیادی دستگیر شده اند اما بدون تردید کلاوس فوکس ستاره اول این ماجرا است.

[External Link Removed for Guests]
لحظات اولیه انفجار اتمی در لوس الاموس

در ژوئیه 1945 پس از شکست المان درکنفرانسی که متفقین برای تقسیم حوزه نفوذ تشکیل داده بودند رئیس جمهور امریکا برای تحت تاثیر قرار دادن رئیس جمهور شوروی و کسب امتیاز، از داشتن سلاحی جدید با قدرت تخریب بسیار زیاد خبر داد اما استالین با بی علاقگی نسبت به ان بر خورد کرد.و فقط ابراز خوشحالی کرد و گفت امیدوار است که از ان بر علیه ژاپن استفاده شود. بعدا وزیر امور خارجه امریکا این بی علاقگی استالین را اینطور توجیه کرد: این گرجی ساده لوح به اهمیت مسئله پی نبرده است.
اما امریکا و انگلیس از میزان اطلاعات روسها خبر نداشتند. انان نمی دانستند که طرح منهتن ( ساخت بمب اتمی) با وجود سری بودن دچار منفذ شده است.از همین منفذ بود که از سال 1941 اخرین نتایج ازمایشها طرح هسته ای غرب به طور مرتب به سازمان جاسوسی شوروی گزارش می شد.
صبح شانزدهم ژوئیه 1945 زمانی که ترومن رئیس جمهور امریکا درالمان حضور داشت، کارشناسان اتمی متخصصان فنی و مقامات ارتش با اتوبوسهای ارتش وارد منطقه ای در کویر الامو گوردو که ده ها کیلومتر با مناطق مسکونی فاصله داشت شدند.راس ساعت مقررنخستین بمب اتمی به دست بشر منفجر شد این بمب دارای هستهای پلوتونیومی بود به اندازه یک پرتقال ولی به وزن پنج کیلو گرم
بازتاب نور حاصله قویتر از پرتو افتاب بود . دقایقی بعد بر فراز مرکز انفجار ستونی از دود سر به اسمان کشیدو موج حرارت ان سکوی فلزی روی ان را ذوب کرد. خالقان طرح منهتن انرژی خورشید را به روی زمین اورده بودند. کمی دورتر از این جمعیت مرد عینکی لاغر اندامی ایستاده بود و قارچ اتمی را تماشا می کرد. او برخلاف سایرین خود را به زمین نیانداخته بود. او به محاسبات انجام شده درباره قدرت بمب اطمینان کامل داشت.زیرا محاسبات ریاضی این نمایش بزرگ برعهده او بود. دوستانش از کار او تعجب نمی کردند این دانشمند نابغه در بین دوستانش به تکرو و کمرو بودن شهرت داشت اما چیزی که کسی از ان خبر نداشت. او همان منفذ در طرح منهتن بود.

[External Link Removed for Guests]
کلاوس فوکس

امیل یولیوس کلاوس فوکس در 29 دسامبر سال 1911 در شهر روسلزهایم متولد شد. شش سال قبل از ان جوانی المانی به نام البرت اینشتین بدون اینکه جلب نظر مردم عموم دنیا را کرده باشد فرمولی را محاسبه کرده بود که اهمیت ان چهل سال بعد چهره دنیا را تغیر داد. E=MC2 یعنی انرژی برابر است با جرم ضرب در سرعت نور به توان دو این فرمول نشان می داد که ماده می تواند تبدیل به انرژی شود
او استعداد شگفت اوری در ریاضیات داشت و در طول تحصیل در دبیرستان همواره جزو برترینها بود
وی پس از پایان تحصیلات متوسطه در دانشگاه کیل برای رشته فیزیک ثبت نام کرد. زمان تحصیل در دانشگاه به کمونیسم علاقه پیدا کرد و با گروهای کمونیستی شروع به همکاری کرد.
با شدت گرفتن تمایلات ضد کمونیستی دولت المان نازی و حوادثی که پیش امد فوکس به پاریس فرار کرد و از انجا به انگلستان رفت.و پس از مدتی با کمک
دوستانش موفق شد در موسسه عالی فیزیک برای ادامه تحصیل نام نویسی کند در ان دانشکده افرادی چون پروفسور نویل موت ، اپنهایمر و ... حضور داشتند
او با استعدادی که داشت خیلی زود به فیزیکدان هسته ای قابلی تبدیل گشت.
ماکس بورن فیزیکدان برجسته هم که از دست نازیها فرار کرده بود به انجا امد و فوکس را به عنوان دستیارش انتخاب کرد.و مقالات مشترکی با هم منتشر کرده .در واقع هرکس موفق میشد با بورن مقاله ای مشترک بدهد به اوج قله فیزیک هسته ای رسیده بود و فوکس موفق به این کار شده بود.
مدتی پس از شروع جنگ جهانی، انگلستان شروع به جمع اوری المانها کرد و به جز عده کمی بقیه را به اردوگاهها انتقال داد و سپس انها را به کانادا منتقل کرد که فوکس نیز جزو انان بود.پس از مدتی با پادرمیانی ماکس بورن از اردوگاه مرخص شد........
در اواخر سال 1941 فوکس اشنایی دیرین( کوژینسکی ) را در لندن ملاقات کرد و اعلام کرد که می خواهد اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار شوروی قرار دهد. او ملاقات فوکس را با وابسته نظامی شوروی در لندن ترتیب داد.
فوکس هنگامی که با گروه تهیه و ساخت بمب اتمی به امریکا رفت این ملاقاتها و دادن اطلاعات را ادامه داد
فوکس برای شوروی مانند ستاره ای بود که به زمین انها افتاده بود
هنگامی که فوکس و گروه برای جداسازی اورانیم در دانشگاه کلمبیا در نیو یورک کار می کردند چندین هزاز کیلومتر انطرف تر در کنار دروازه های مسکو ایگور کورچاتف رئیس طرح اتمی روسیه با گروهش مشغول به کار بود و هر سطری که از فوکس می رسید را با علاقه مطالعه می کردند.و اشتباهات و راههای انحرافی که امریکایها و انگلیسیها با ان مواجه می شدند برای روسها صرفه جویی می شد. هنگامی که شوروی تاسیسات اتمی را در جنوب مسکو ساخت با تاسیسات امریکا مثل سیبی بود که به دو نیم شده باشد.
پس از مدتی فوکس را به همراه عده ای دیگر از دانشمندان به منطقه لوس الاموس در جنوب غربی امریکا منتقل کردند. تا مدت شش ماه جاسوسان روسی از او بی اطلاع بودند و از محل او اگاهی نداشتند
دراردوگاهی که در لوس الاموس تاسیس شده بو اوپنهایمر اورا به به مجمع دانشمندان عالی دعوت کرد.
اکنون فوکس جزو پنجاه نفری بود که در باره بمب اتم بیش از دیگران اگاه بودند
پس از شش ماه او به مرخصی رفت ودر اولین فرصت اطلاعات مربوطه را به رابط تحویل داد
هنگامی که افسر رابط پاکتی حاوی 1500 دلار را به فوکس داد او به شدت ناراحت شد و ان را رد کرد
فوکس جاسوسی بود که به خاطر اعتقادش کار می کرد.
..........
پس از انفجار بمبهای اتمی در ژاپن این گروه به عمق گناه خود اگاهی داشتند
رابرت اپنهایمر گفته بود: اسلحه ما بربریت و بی رحمی را در جنگهای امروزی بدون هیچ ابایی اماده ساخته است.
هنگامی که طرح منهتن به نتیجه رسید و ازمایش شد فوکس به انگلستان بازگشت ودر مرکز تحقیقات اتمی انگلیس مشغول به کارشد و در انگلستان زندگی مرفه و خوبی برای خود درست کرده بود اما اخبار دستگیری تعدادی از جاسوسان در کانادا او را نگران کرده بود.

نون مای یکی از دانشمندان انگلیسی که از دور به ساخت بمب هسته ای نظارت می کرد و نمونه های کوچکی از اورانیوم 235 را به سفارت شوروی برده بود دستگیر شد
او به مدت شش ماه رابطه خود را با روسها قطع کرد هرچند که او پس از بازگشت اطلاعات مهمی به روسها نداده بود تنها خبر مهم او دراین دوره تصمیم انگلستان برای ساخت بمب اتمی بود
در روسیه ساخت بمب اتمی به سرعت درحال پیگیری بود
در اوت 1949 عقربه های حساس یک هواپیما در ابهای جنوب شرق اسیا متوجه یک ابر رادیو اکتیو شده بودکه منشا ان خاک شوروی می توانست باشد. زنگهای خطر و هشدار به صدا درامد.در امریکا همه از شنیدناین خبر یکه خوردند انتشار این خبر که شوروی دومین قدرت اتمی جهان است با وجود وحشتی که به دلها انداخت ، نوعی ارامش و تسلی خاطر را باعث شد
در ان زمان گفته می شد با دستیابی روسها به سلاح اتمی خدمت بیشتری به صلح شده است.زیرا هردو طرف ازترس واکنش متقابل ازاستفاده ان خوداری میکنند.
رد پایی که موجب کشف هویت جاسوس لوس الام.س شد برای چند دهه محرمانه ماند
در تابستان 1949 کارشناسان امریکایی با استفاده از کامپیوتر که به تازگی اختراع شده بود موفق به شناسایی کد و رمزهای سفارت شوروی شدندو اسناد ظبط شده را برسی و به گزارشی درباره پیشرفتهای طرح منهتن که از کنسولگری نیویورک به مسکو فرستاده شده بود برخورد کردند که در پایان از کلاوس فوکس نام برده شده بود.

به نظر شما ایا کار فوکس باعث موازنه قوا و صلح در جهان شد؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”