مشکل 'دست داشتن دولتمردان افغان' در تجارت ترياک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 584
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 17 بهمن 1385, 2:53 am
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 69 بار

مشکل 'دست داشتن دولتمردان افغان' در تجارت ترياک

پست توسط majidjon13 »

تصویر

بارنت روبین کارشناس آمریکایی امور افغانستان می گوید تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور، به دلیل حضور مقامات بلند پایه دولتی در این تجارت، به یک چالش عمده در این کشور مبدل شده است.
آقای روبین که برای شرکت در کنفرانس دو روزه "پاریس پکت" به کابل سفر کرده، می گوید اکنون دیگر روشن شده است که مقامات بلندرتبه دولت افغانستان و یا نزدیکترین وابستگان آنان، در قاچاق مواد مخدر دست دارند.

بارنت روبین بر این موضوع نیز تاکید می کند که قاچاقچیان مواد مخدر در افغانستان از نفوذ و قدرت فوق العاده برخوردار هستند و حتی شماری از سرمایه گذاران در این کشور مجبور می شوند برای آغاز به کار و داشتن مصونیت در این کشور با قاچاقچیان مواد مخدر روابط دوستانه برقرار کنند و حتی از آنها کمک بخواهند.

او می افزاید که حضور قاچاقچیان مواد مخدر در دستگاه دولتی افغانستان به حدی گسترده است که اگر نیروهای امنیتی تلاش برای بازداشت این افراد را آغاز کنند، احتمالاً دولت افغانستان از هم خواهد پاشید.

'همه می دانند'

این کارشناس مسائل افغانستان می گوید: "همه در افغانستان این را می دانند که مقامات بسیار بلند پایه دولت افغانستان و وابستگان نزدیک آنان به گونه گسترده ای در قاچاق مواد مخدر دست دارند. همه آنان را می شناسند و از زندگی مجلل و پرهزینه آنها آگاهند. اما هیچکس نمی تواند آنان را بازداشت کند. اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد احتمالا دولت درافغانستان ازهم می پاشد".

به نظر بارنت روبین "با توجه به چنین شرایطی، کشتکاران فقیر و یا آنانی که نفوذ سیاسی ندارند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می شوند بنابر این مردم در افغانستان فکر می کنند که سیاست مبارزه با مواد مخدر در این کشور به گونه عادلانه اجرا نمی شود."

درآمد خانواده ها


بسیاری از خانواده ها در افغانستان به درآمد تریاک وابسته اند
از سوی دیگر بارنت روبین می گوید به دلیل وابستگی اقتصادی بسیاری ازخانواده ها به درآمد ناشی از قاچاق موادمخدر، دولت افغانستان نمی تواند در مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر به پیروزی های چشمگیری دست یابد.

او همچنین تاکید می کند که تولید و قاچاق مواد مخدر سبب شده است که دستگاه دولتی افغانستان به فساد آغشته شده و درعین حال شورش ها در این کشور افزایش یابد.

بارنت روبین می گوید برای مبارزه با همه چالش ها در افغانستان از جمله قاچاق مواد مخدر، نیاز است تا پیشتر از همه، دولت افغانستان تقویت شود و حاکمیت آن به سراسر این کشور گسترش یابد.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، افغانستان امسال مقدار بیشتری مواد مخدر تولید کرده است.

دولت این کشور نیز با ابراز نگرانی از افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر می گوید حضور شبکه های بزرگ مافیایی و در برخی موارد دست داشتن مقامات دولتی در این تجارت، کار مبارزه با قاچاق مواد مخدر را عملا با مشکلات جدی روبرو کرده است

بی بی سی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”