چرا بيماران به نسخه پزشك عمل نميكنند؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 285
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 بهمن 1384, 10:46 pm
محل اقامت: بغل خونه همسايمون
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار
تماس:

چرا بيماران به نسخه پزشك عمل نميكنند؟

پست توسط arian »

گرچه پزشكان همواره خواهان رعايت دستورهاي خود توسط بيمارانشان هستند، اما بسيار ديده شده كه بيماران به جاي توجه و اجراي دستور پزشك خود، به خود درماني يا اجراي ناقص و زيان‌بار اين دستورها مي‌پردازند.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، «نيويورك‌تايمز» در گزارشي با عنوان «رعايت نكردن دستورهاي پزشكي» به اين مسئله پرداخته است. اين روزنامه مي‌نويسد: يك متخصص آلرژي، بيماراني را كه براي درمان‌هايش ارزشي قايل نبودند و دستورالعمل‌هايش را اجرا نمي‌كنند، نمي‌پذيرد. او مي‌گويد كه نمي‌خواهد كسي به خاطر مراقبت‌هاي او بميرد.

رعايت نكردن دستورهاي پزشكي، مشكل بخش عمده‌اي از جمعيت آمريكاست كه معمولا منجر به بروز بيماري‌هاي مزمن و بستري شدن‌‌هاي طولاني و حتي گاه، مرگ مي‌شود. در يك مورد، براي زني كه سال‌ها دردهاي مزمني را در بدنش داشت، «متادون» تجويز شده بود كه روزي چهار بار و در هر وعده يك قرص را مصرف كند، اما او كه به شدت از درد رنج مي‌برد، با دو قرص در يك وعده شروع كرده، دو ساعت بعد، قرص بعدي را خورده و سپس قرص چهارم و به جاي اين‌كه راحت بخوابد، ديگر از خواب برنخواست.

به دلايلي، دست‌كم نيمي از بيماران از دستورات پزشكشان پيروي نمي‌كنند. استفاده نادرست يا استفاده نكردن از داروهاي تجويزشده پزشكي، سالانه حدود دويست ميليارد دلار خسارت به سيستم مراقبت‌هاي پزشكي وارد مي‌كند.

علل اين كار متعدد و پيچيده است؛ ممكن است اشتباهات از سوي بيمار، دكتر و يا شرايط مراقبت از بيمار صورت گيرد. براي مثال؛ ممكن است بيمار تحت فشار ويزيت‌هاي پزشك به طور كامل، دستورهايش را اجرا نكند و يا فراموش كند، به ويژه در موارد تجويز رژيم غذايي، توقف سيگار و يا انجام تمرين‌هاي ورزشي.

يكي از علل اين امر، رابطه ضعيف پزشكان و بيماران است. پزشكان اغلب به علت حجم كاري زياد، قادر به توضيح و تبيين دستورهاي خود براي بيماران نيستند و گاه نيز ممكن است، برداشت بيمار با توجه به تفاوت‌هاي فرهنگي از گفته دكتر متفاوت باشد.

بيماران داراي بيماري‌هاي مزمن، به ويژه بدون علايم آشكار، بيشتر به عدم پيروي از دستورهاي روي مي‌آورند و معمولا پس از شش ماه، درمان را خودسرانه متوقف مي‌كنند.
بيماران معمولا با اين ايده كه درمان سابق كارگر نبوده، در پاسخ پزشكان حتي دروغ گفته‌اند و به پزشك نمي‌گويند كه داروها را مصرف نكرده‌اند و با اين كار، پزشكان را مجبور مي‌كنند تا آزمايش‌ها و داروها و حتي معالجات سخت‌تري را تجويز كنند.

معمولا در بيماري‌هاي مزمن نيز به محض احساس بهبودي، درمان متوقف مي‌شود.
در مورد آسم، استفاده درست از اسپري تا 75 درصد، مي‌تواند در بيماران مؤثر باشد، اما بيش از نيمي از آسمي‌ها در مورد استفاده صحيح از اسپري آموزش داده نشده و پزشكان نيز متوجه اين امر نيستند.
بيماران عفوني به محض احساس بهبودي، مصرف آنتي‌بيوتيك را متوقف مي‌كنند. كه باعث ايجاد يك باكتري ضدآنتي‌بيوتيك در بدن مي‌شود.

در بيشتر موارد، بهتر است به محض بروز مشكل در اثر عوارض‌ دارو بيمار با پزشك تماس گرفته تا به وي داروي جايگزين دهد. در بسياري موارد، تنها يك داروي جايگزين و يا پايين آوردن دوزدار و مشكل را برطرف مي‌كند.

معمولا اجراي رژيم قرص‌هاي چهار بار در روز يا هر چهار ساعت يك بار براي بيماران، بسيار سخت است.
و سرانجام ارتباط نزديك و منظم پزشك و بيمار در ايجاد تغييرات مثبت در بيماران بسيار مؤثر است.
تا حالا به معني کلمه مادر دقت کردي
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

البته این ها در ایران به مراتب از جامعه امریکا بیشتر است.
اکثراً عموم مردم دانای کل هستند و در ابتدای خلقت و یعنی همان بدو تولد همه پزشک و مهندس عمران - مکانیک و ... بدنیا آمده اند و حرف کس دیگر را قبول ندارند.
ولی از من یک نصیحت :
اول اینکه حتما مدت درمان و مصرف داروها را باید بپرسید چون اکثر داروها ابتدا علائم را خوب میکنند و بعد به درمان زیر ساختاری می پردازند
که دوره درمان فرق میکند

دوم اینکه خود درمانی نکنید و نگویید فلانی مثل من مریض بود و با فلان دارو خوب شد ومن هم باید فلان دارو را بخورم
با این کار خود را بیشتر مریض می کنید. :-)
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”