من ، تو ، طبيعت و سلامت..

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

من ، تو ، طبيعت و سلامت..

پست توسط sayehnaz »

کمبود آهن در بدن وراه مبارزه با آن

پارسال همین وقتها بدنم با کمبود آهن شدید مواجه شد که عاقبت دکترم آن را تشخیص دادو قرص آهن برام تجویز کرد که پس از خوردنشون دچار سر گیجه شدید و حال تهوع دائمی شدم و راستش روز به روز وضع جسمیم بدتر شد. یه روز که آموزش آشپزی داشتم به استادم زنگ زدم و عذر خواهی کردم که نمیتونم برم و ایشان اصرار کرد که حتما ً برم و اون روز بجای آشپزی یاد گرفتن راه مبارزه درست با کمبود آهن رو بمن نشون دادند، اونم فقط از طریق استفاده درست از مواد خوراکی طبیعی.
چون کمبود آهن در بانوان بسیار بیشتر از آقایان دیده میشه – و این به دلیل از دست دادن خون در دوران پریود و دیگر عوامل بیولوژیک است- لازم دیدم مطالبی رو که استادم آقای "پیشرو" به من توصیه کردند، اینجا بنویسم.

* * * *
دلیلهای کمبود آهن:
-نرسیدن آهن کافی به بدن بدلیل رژیم های غذائی ، کنار گذاشتن یکباره گوشت از سبد غذائی و تغذیه نا صحیح
- از دست دادن خون : اهدای خون ، پریود و خونریزی بر اثر جراحی
- هدر رفتن آهن در سیستم متابولیسم و تغذیه اشتباه
-اثر بیماریها : عفونتها ، نارسائیهای هورمونی ،رماتیسم و سرطان
- مصرف داروها : آنتی بیوتیک ها و مسکن ها
(لازم به گفتن است خانمهائی که از قرصهای ضد بارداری استفاده میکنند به مقدار زیادی ویتامین ب 6 نیاز دارند که آن را میتوان از طریق خوردن جوانه ها، حبوبات،هویج،موز،سیب زمینی جبران کرد)

* * * *
نشانه های کمبود آهن
-کمبود توانائی جسمی و روحی ،خستگی دائمی، ضعف ،سردردهای گوناگون ،حساس بودن در برابر تغییرات جوی، عصبیت
که میتواند به:
پریدگی رنگ ، خشک شدن پوست ، خشک شدن مو ، ایجاد شیارهای سفید روی ناخنها ، ترک خوردن دور لبها ، تپش قلب ، کم نفسی ، یبوست ، ترک خوردن زبان منتهی شود
کمبود آهن همچنین میتواند به اختلال در فعالیتهای آنزیمی منجر شود که بر فعالیتهای جسمی اثر میگذارد.
سیستم تنظیم حرارت بدن نیز تحت تاثیر قرار میگیرد و میتواند به ضعف نیروی دفاعی بدن بیانجامد و در این شرایط پذیرش بیماری های عفونی بیشتر میشود.
* * * *
چه باید کرد؟
خوردن قرص یا شربت میتواند در برخی افراد موثر باشد ولی در برخی موارد اثرات جنبی آن ناخوشایند است.
بهترین راه رسانیدن آهن مورد نیاز به بدن است آنهم از راه طبیعی.
نکته ها
- آهن باید از طرف بدن جذب شود و این تنها با موجود بودن ویتامین ث و کالیم(پتاسیم) در بدن مقدور میباشد.
چه بخوریم و بنوشیم:
- میوه های خشک ، قیسی و ......
- جوانه های مختلف
- مغزجات و دانه های روغنی بدون نمک و ادویه: گردو، بادام، فندق، بادام زمینی ، بادام هندی، پسته ، آفتابگردان، تخمه کدو
- نان سیاه یا حد اقل سبوس دار ، هویج، تره فرنگی ، کدو سبز، بروکلی ، نخود سبز و عدس
- نخود ، لوبیا سفید و جعفری تازه تا سه برابر دیگر مواد دارای آهن هستند
- لبوی تازه پخته شده
- دل ، جگر، قلوه و گوشت قرمز(دوستان باید به کلسترول و چربی که بعداً مشکلات دیگری را نیز همراه میآورند فکر کنید)
- نوشیدن یک لیوان آ پرتقال طبیعی قبل از غذا به جذب آهن کمک میکند
* * * *
از چه باید بپرهیزیم:
- اسفناج و ریواس دارای اسید اکسال هستند که پذیرش آهن را در بدن کاهش میدهند
- سویا ، برنج دارای اسید فیتین هستند و باید در مقدار خوردن آنها دقت کرد
- قهوه و چای سیاه دارای تانین هستند که باید از نوشیدن زیاد آنها پرهیز کرد، چای سبز را اما میتوان نوشید
(آقای پیشرو در برنامه خانه ما در خصوص چای سبز توضیحات جامعی رو ارائه دادند)
- پودر ها و قرصهای غذائی آماده ، سوپهای آماده و پودینگهای آماده بدلیل داشتن ماده آلگینیت
Alginate
- و در نهایت آنتی بیوتیکها و آنتی اسید ها که موجب از بین رفتن شدید آهن در بدن میشوند

در انتها گوشزد میکنم ، از آنجا که آقای پیشرو خودشون اصلا ً گوشت نمیخورن ، بمن پسشنهاد دادن که با تغذیه
بدون گوشت سطح آهن را در بدنم به حد مطلوب برسونم که من واقعاً از پارسال هیچ موردی با کمبود آهن نداشتم و بخصوص از دست خمیازه های بی پایان راحت شدم و احساس نشاط و قدرت میکنم. این پیشنهادها بویژه برای
دوستان عزیزی که دوران آبستنی را میگذرانند ویا در شرایط پس از زایمان هستند بسیار مفید هستند.
با آرزوی شادی و سلامت برای همه شما.
حرف زدن وچيزي نگفتن! ...اين را بايد تغيير داد، همه با هم.
New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های دریافتی: 19 بار

آگاهي در مورد "روي" ZINK

پست توسط sayehnaz »

روی Zink
کمبود "روی" در بدن این نارسائیها را بوجود میآورد:
- افسردگی
- کم حوصلگی
- عدم تمرکز
- عدم توانائی یادگیری
- کاهش مقاومت در برابر سموم و پذیرش بیشتر بیماریهای ها بویژه بیماریهای عفونی
- نقص در رشد و اختلال در رشد جنسی
- تاثیر بر توانائی تشخیص ، مثلا ً عدم تشخیص بو ها و مزه ها و شب کوری
- بروز بیشتر قارچهای پوستی ، از بین رفتن لایه محافظ درونی دهان و مجاری تنفسی،
دیر بهبود پیدا کردن بیماریهای دهان و لثه
چکار باید کرد؟

با تغذیه درست میتوان کمبود های بدن را جبران کرد و علائم ناشی از نارسائیها را از بین برد.
مهمترین نکته آینست که در سبد غذائی خویش خوراکیهای مختلف را جا دهیم و از یکسویه خوردن جداً بپرهیزیم زیرا هر دسته از مواد خوراکی تنها بخشی از نیازهای بدن ما را تامین میکنند، ویتامین ها، چربی های مفید، مواد کانی(معدنی) و هیدرات کربن ها را باید بصورت مرتب و به مقدار مناسب به بدن رسانید.
پرو ویتامینها و اسیدهای چربی مفید مثل امگا 3 نیز امروزه در زمره موارد مهم تغذیه
شمرده میشوند و باید به آنها اهمیت بیشتری داد.
چگونه کمبود روی را در بدن جبران کنیم؟
- استفاده از مواد خوراکی دریائی : ماهی، میگو، بویژه صدف(صدف اویستر بیشترین مقدار روی را در بین خوراکهای دریائی داراست)
- دل، قلوه، جگر
- شیر گاو به مقدار کمی "روی " دارد اما در بعضی پنیرها مانند کاممبر یا امنتالر میتوان
به مقدار زیادتری "روی" دست یافت
- پرک جو ، ارزن، کورن فلکس، آرد گندم با سبوس و مغز دانه گندم سرشار از
" روی" هستند
- نخود سبز ، عدس ، دانه سویا
- کاکائو
- مغزجات
- ریحان ، ترخون، زیره، میخک، زنجفیل ، مرزنجوش ، سالویا(مریم گلی) و رزماری

با آگاهی مواد خوراکی را انتخاب کردن و راه درست استفاده از آنها موجب سلامت و راحتی شده و عمر درازتری را تضمین میکند.
حرف زدن وچيزي نگفتن! ...اين را بايد تغيير داد، همه با هم.
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”