لغو نشست 1 + 5 در مورد ایران به دلیل عدم حضور چین

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 430
تاریخ عضویت: جمعه 14 اردیبهشت 1386, 10:30 am
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 17 بار

لغو نشست 1 + 5 در مورد ایران به دلیل عدم حضور چین

پست توسط machkol »

لغو نشست 1 + 5 در مورد ایران به دلیل عدم حضور چین

به گفته منابع دیپلماتیک، نشست اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت هسته ای ایران به دلیل عدم شرکت چین لغو شده است.
این جلسه قرار بود دوشنبه آینده (نوزدهم نوامبر) برگزار شود و لغو آن در واقع تصمیم گیری شورای امنیت برای تحریم بیشتر ایران را به تأخیر می اندازد.

اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراهی آلمان که درگیر مناقشه اتمی ایرانند، در نشست پیشین خود در لندن تصمیم گرفته بودند برای گام بعدی در قبال ایران در انتظار گزارش تازه ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت اتمی این کشور بنشینند.

در گزارش آژانس که دیروز منتشر شد آمده که هرچند ایران در شفافسازی فعالیت اتمی خود گامهای قابل توجهی برای همکاری با آژانس برداشته اما همچنان پرسشهایی در این زمینه برای آژانس مانده است.

بدین ترتیب انتظار می رود که آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان با توجه به موضعی که از پیش گرفته بودند به سمت تصویب قطعنامه تازه ای در شورای امنیت برای اعمال تحریم بیشتر بر ایران پیش بروند.

اما روسیه و چین پیشتر مخالفت خود را با افزودن با تحریم ایران ابراز کرده اند و در آستانه انتشار گزارش آژانس نیز وزیرخارجه چین سفری به تهران کرد و در بازگشت گفت که به اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر اینکه به دنبال سلاح اتمی نیستند اعتماد دارد.

اعضای شورای امنیت برای تصمیم گیری در مورد ایران قرار است بر اساس گزارش آژانس و نظر خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل کنند.

با اینکه ایران گزارش آژانس را مثبت و به نفع خود قلمداد کرده اما محتوای آن به گونه ای نیست که خواست آمریکا و متحدان اروپایی اش را برآورده کند.

خاویر سولانا نیز اعلام کرده که تا پایان نوامبر به بررسی گزارش آژانس خواهد پرداخت و دیداری نیز با مسئول مذاکرات اتمی ایران خواهد کرد تا بر این اساس نظر خود را ابراز کند.

جدا صحنه چیه؟
غیر ممکن است که در نهایت آنچیزی نشویم که مردم فکر می کنند هستیم.
ژولیوس سزار
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”