بازار بوش!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 584
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 17 بهمن 1385, 2:53 am
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 69 بار

بازار بوش!

پست توسط majidjon13 »

تصویر

'بازار بوش'، نامی است که فروشندگان و خریداران، به بازاری در مرکز شهر کابل داده اند. این بازار، به خاطر عرضه کالاها و محصولات آمریکایی، به این نام شهرت یافته است.
"بازار بوش"، که فاصله کمی با ارگ ریاست جمهوری افغانستان دارد، به فروش کالاهای مستعمل و نو آمریکایی اختصاص دارد.

حاجی تور، وکیل این بازار می وگوید "در این بازار، که در محله مرادخانی قدیم موقعیت دارد، بیش از ۶۰۰ دکان در ۱۲ ردیف اخیراً ساخته شده است. نام اصلی این بازار، مارکت 9 ستاره است."

فروشندگان دوره گرد در جلو "بازار بوش" اجناس گوناگونی را به فروش گذاشته اند. از پنبه گرفته تا مواد خوراکی در آن جا به چشم می خورد. در جلو دکان ها نیز، کالاهای گوناگونی به نمایش گذاشته شده است.

در دکان های این بازار، از مواد خوراکی، لباس، لوازم آرایشی، وسایل الکترونیکی و خانگی گرفته، تا لوازم مورد نیاز نظامیان به فروش می رسد.

کالا از منابع نظامی

تصویر

حاجی تور، وکیل بازار، که خودش نیز در یک دکان به فروشندگی مشغول است، می گوید کالاهایی که در این بازار به فروش می رسد، بیشتر از پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل، که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، و همچنین از پلچرخی که پایگاه نیروهای تحت آمری ناتو (آیساف) است، به کابل منتقل می شود.

از حاجی تور پرسیدم که کالاهایی که بیشتر به درد نظامی ها می خورد، چگونه به اینجا آورده می شود؟

او گفت نظامیان آمریکایی بیشتر این اجناس و مواد را به مردم روستایی هدیه می دهند، اما آنان بدون استفاده از این اجناس، آنها را به فروش می رسانند.

به گفته وکیل "بازار بوش"، برخی از کالاهای این بازار از شهرهای بزرگ افغانستان و حتی از پاکستان و چین به اینجا می آید.

اما نجیب، فروشنده جوان در "بازار بوش" گفت که او مواد خوراکی، وسایل الکترونیکی ، لوازم آرایشی و لباس را از مترجمان نیروهای آمریکایی، سازمان ناتو و آیساف می خرد و سپس آنها را به دکانداران بازار بوش می فروشد.

بازار مردانه

تصویر

دکان های کوچک با پنجره های فلزی در دو طرف کوچه های تنگ بازار پر از مشتریان داخلی و خارجی هستند.

محمد صابر، مالک یکی از دکان های این بازار می گوید:" اکثریت مشتریان ما را خارجی خت تشکیل می دهند، بعضی از مهاجرانی که از خارج برگشته اند نیز از ما جنس می خرند."

آقای صابر گفت مشتریان او بیشتر ترجیح می دهند که اموال آمریکایی را به دلیل کیفیت خوب آنها خریداری کنند.

با آن که در این "بازار بوش" لوازم و مواد آرایشی زیادی عرضه می شود، شمار مشتریان زن در این بازار کم است و بیشتر این مشتریان را مردان تشکیل می دهند.

از یکی از مشتریان به نام داوود، که سرگرم چانه زدن برای خرید یک ماشین ریش تراش بود، دلیل خرید او را از این بازار پرسیدم.

او گفت: "این بازار خوبی است. کیفیت وسایل و موادی که در اینجا پیدا می شود، اگر تاریخ مصرف آنها نگذشته باشد، از بازارهای دیگر بهتر است. من از اینجا وسایل برقی، ماشین ریش تراش و آب میوه می خرم."

مشتریان "بازار بوش" از کیفیت کالاهایی عرضه شده در آن راضی هستند. بهای کالاها هم در این بازار نسبتاً ارزان تر از دکان های دیگر است.

بي بي سي
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”