پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه

پست توسط Shahryar »

  آزمایشی نسل سوم جنگنده  

  هوايي ارتش نسل جديدي از رادارها را طراحي كرده است
كه هواپيماها و پرنده‌هاي مخفي را شناسايي و رد يابي مي‌كند.  


فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه و طراحی نسل چهار و پنج این جنگنده خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، امیر سرتیپ میقانی در حاشیه مراسم دوازدهمین سالگرد شهادت شهید منصور ستاری و 12 تن از یارانش با بیان این مطلب اظهار داشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران بعد از هشت سال دفاع مقدس توانسته است به پیشرفت و تحولات گسترده ای دست بزند که طراحی و تولید جنگنده های آذرخش و صاعقه از جمله این دستاوردها است که امروز ما شاهد پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه هستیم.

وی افزود: امروز در ساخت هواپیماهای پیشرفته در داخل کشور به پیشرفت های چشمگیری دست یافته ایم که در حال حاضر در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و به دست متخصصان جوان داخل کشور نسل چهار و پنج هواپیماهای جنگنده در حال طراحی است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش یاد آور شد: امروز ما با همت و تلاش متخصصان جوان خود توانسته ایم علاوه بر طراحی نسل چهار و پنج جنگنده های پیشرفته، در ساخت تجهیزات این جنگنده ها نیز از جمله رادار به پیشرفت های چشمگیری دست پیدا کنیم.

  نیروی هوائی ارتش:
نسل چهارم و پنجم هواپيماي صاعقه رادار گريز توليد مي‌ 


به گفته این مقام عالیرتبه ارتش، نسل سوم جنگنده صاعقه قرار است بعد از اتمام مراحل چک و پروازهای آزمایشی، در سال 86 به یگان هوایی این نیرو اضافه شود و همچنین نسل چهار و پنج این جنگنده ها نیز در آینده نه چندان دور طراحی و تولید شود.

امیر سرتیپ میقانی تاکید کرد که علاوه بر نسل سوم جنگنده صاعقه، نسل های چهار و پنج این جنگنده ها با جنگنده های مدرن جهان از لحاظ تجهیزات مطابقت می کنند که تمامی مراحل طراحی و ساخت این جنگنده ها در داخل کشور است.

وی در خصوص دیگر دستاوردهای این نیرو به رادار ملی اشاره کرد و گفت: ما در نیروی هوایی توانسته رادارهای پیشرفته ای را طراحی و تولید کنیم، به طوری که این رادارها قادرند انواع هواپیماهای جنگنده دشمن و تمامی ماهواره ها را رد یابی کنند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش ، اورهال کردن هواپیماهای غول پیکر ، ساخت انواع آتش بار را از دیگر دستاوردهای این نیرو عنوان کرد.

این مقام ارشد نیروی هوایی ارتش ادامه داد: ما پس از هشت سال جنگ تحمیلی و با سنگ بنایی که شهدا به خصوص شهید ستاری در نیروی هوایی گذاشتند، شاهد تحولات گسترده ای هستیم. ما امسال توانسته ایم به نوآوری های جدیدی دست پیدا کنیم که این امر وابستگی ما را به کشورهای خارجی از بین برده است.

فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي در ادامه خاطر نشان كرد: امسال نوآوري‌هاي ديگري را هم شاهد بوديم از جمله در بعد بازسازي و «اورهال» (تعميرات) هواپيماها، ‌شاهد پرواز سه فروند از هواپيماهاي 747 در هفته گذشته بوديم كه اين هم تحول خوبي است و در آينده‌‌اي نزديك شاهد اورهال و آماده به كار شدن همه هواپيماهاي غول‌پيكر ترابري مانند هواپيماي 747 خواهيم بود.

  آينده‌‌اي نزديك شاهد اورهال و آماده به كار شدن
همه هواپيماهاي غول‌پيكر ترابري مانند هواپيماي 747 خواهيم بود.  وی در پایان سخنان خود به برنامه های نیروی هوایی در دهه فجر اشاره کرد و گفت: نیروی هوایی ارتش در دهه مبارکه فجر دستاوردهای جدیدی را که به دست آورده است قرار است به اطلاع عموم مردم برساند.

به گفته میقانی، دیدار با مقام معظم رهبری در تاریخ 19 بهمن ماه و بیعت با آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از دیگر برنامه های این نیرو در آن ایام به شمار می رود.

خبرگزاریهای فارس و مهر نیوز فرمانده نيروي هوايي ارتش در پايان درباره برنامه هاي دهه فجر گفت:
توانمندي هاي جديد نيروي هوايي ارتش در دهه مبارك فجر
به اطلاع ملت شريف ايران خواهد رسيد.
 


به گزارش خبرگزاري آريا، امير سرتيپ خلبان احمد ميقاني در حاشيه سيزدهمين سالگرد شهادت سرلشكر ستاري فرمانده فقيد نيروي هوايي ارتش و دوازده يار باوفايش با بيان اين كه اين نويد را به مردم داده بوديم كه نسل سوم هواپيماهاي جنگنده صاعقه را خواهيم ساخت، افزود: نسل سوم اين هواپيماها زودتر از برنامه ساخته شده است و هم اكنون پروازهاي آزمايشي خود را انجام مي دهد و تا پايان سال به سيستم ناوبري هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران وارد خواهد شد.

وي گفت: هواپيماهاي نسل 4 و5 از پيشرفته هاي ترين هواپيماهاي جنگنده جهان به شمار مي رود كه با ساخته هاي اروپايي به راحتي رقابت مي كند.

سرتيپ ميقاني تاكيد كرد طراحي هواپيماهاي نسل 4 و5 شكاري و جنگنده كاملا ايراني و بومي است و اين هواپيماها به هواپيماهاي پنهان كار شهرت دارد و رادارهاي پيشرفته دشمن به هيچ وجه نمي تواند اين هواپيماها را رديابي كند.

فرمانده نيروي هوايي ارتش همچنين با اشاره به ساخت رادار ملي به دست متخصصان ارتش جمهوي اسلامي ايران از طراحي و ساخت پيشرفته ترين رادارهاي جنگي در ايران خبر داد و گفت: اين نوع رادارها نقاط كور دشمن را رديابي مي كند و به راحتي مي تواند هدف را شناسايي و آن را در اختيار پدافند و آتش باري هاي نيروهاي خودي قرار دهد.

سرتيپ ميقاني افزود: نوعي از اين رادار بسيار پيشرفته در هواپيماهاي نسل 4 و5 در حال ساخت ارتش نصب خواهد شد.
فرمانده نيروي هوايي ارتش همچنين از ساخت آتش بارها و موشك هايي خبر داد كه رديابي و سرنگوني دقيق هواپيماهاي دشمن از ويژگي هاي خاص آن است.

وي گفت: سيستم آتش بار جديد ايران كاملا قابل رقابت با سيستم هاي اروپايي آن و ايراني است.

فرمانده نيروي هوايي ارتش در پايان درباره برنامه هاي دهه فجر گفت: توانمندي هاي جديد نيروي هوايي ارتش در دهه مبارك فجر به اطلاع ملت شريف ايران خواهد رسيد.

خبرگزاری آریا
آخرین ويرايش توسط 3 on Shahryar, ويرايش شده در 0.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Major II
Major II
پست: 198
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1386, 3:36 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط f20 »

عجب !!! گفته بودند كه نسل دوم صاعقه با هواپيماهاي پيشرفته دنيا قابل مقايسه هست حالا ميگن نسل سوم و چهارم و ... ام قابل مقايسه هست ؟؟؟؟!!!!!!!
من كه موندم واقعا واقعيت چي هست . اميد وار هستم كه واقعا بتونيم هواپيماهاي عالي بسازيم
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 575
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 7 دی 1385, 2:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2851 بار
سپاس‌های دریافتی: 2040 بار

پست توسط MOHAMMAD JAFAR »

در بعضي از سايتهاي خبري خواندم که اين هواپيما در حال انجام پروازهاي آزمايشي است که به احتمال 95% در مهرآباد اجرا ميشوند.پس چرا هيچ عکسي از اين تازه وارد(شايد هم دوست قديمي) نداريم؟ همچنين در بعضي سايتها هم نوشته بود که قرار است اين رادارهاي جديد که ساخت داخل است روي صاعقه هاي نسل 4 و 5 نصب شوند و صاعقه هاي نسل 3 به بعد توانايي رقابت با جنگنده هاي اروپيايي (تايفون گريپن رافال) را دارند! پس بايد خيلي چيزها به ما نشان بدهند و نبايد هواپيمايي مجهز به راکت يا اصلا بدون مقر تسليحات و با دماغه اي که فقط رنگ سياه خورده را به ما نشان بدهند .من هم اميدوارم که اين دفعه يک چيز خوب ببينيم.راستي منظور از نسل 4 و 5 که در متن ها آمده جنگنده ي نسل 4و 5 است يا صاعقه ي نسل 4و5؟
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 175
تاریخ عضویت: چهارشنبه 1 آذر 1385, 4:37 pm
سپاس‌های دریافتی: 28 بار

پست توسط jupiter_2xl »

:grin: شايد منظورشون هواپيماهاي سري شفق هست؟
منم «كـورش»، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابل، شاه سومر و اَكَّـد، شاه چهار گوشه‌ي جهان(بخشي از فرمان كورش بزرگ)
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

پست توسط typhoon »

دوستان سلام . منظور از فردا یکشنبه 16 ام است؟ من میگم چهار چشمی اخبار رو بپاییم از دستمون نره :grin: :grin: .ولی یعنی چی. رادار با توانایی ردیابی جنگندهای استیلت و ماهواره ، جنگنده نسل 4 و 5 . دوستان نمی خواهم بدبین باشم ولی یک خورده عجیب نیست. از 3 حال خارج نیست:1) تمام حرفها دروغ و شایعه است 2) روسها و دلارهای نفتی 3) واقعا مثل اینکه داره نتیجه 20 سال تحقیقات تازه رو میشه.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 557
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 آذر 1385, 1:22 am
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 67 بار
تماس:

پست توسط torabi89 »

در بعضي از سايتهاي خبري خواندم که اين هواپيما در حال انجام پروازهاي آزمايشي است که به احتمال 95% در مهرآباد اجرا ميشوند.پس چرا هيچ عکسي از اين تازه وارد(شايد هم دوست قديمي) نداريم؟

دوست عزيز فکر کنم پرواز آرمايشي رو در نزديگ ترين پايگاه هوايي به محل توليد انجام ميدن مثلا مثل اصفهان.
دوم فکر نميکنم پروژه هاي نظامي رو بيارن توي فرودگاه پر رفت و آمدي مثل مهرآباد تست کنن.

دوستان فکر کنم اون حدث من در مورد موتور هاي آر-دي33 که با روصسه قراردادش بستن خيلي هم بيراه نبوده ؟ همونطور که ميدونيد شفق يک پروژه تک موتوره بوده و ميشه مثلا از اون موتور هاي براي توليد اين جنگنده شفق که به احتمال زياد همون جنگنده نسل 5!!!(هرچند نسل پنج رو قبول ندارم و بيشتر به نسل چهار بودن اون معتقدم و يا حداکثر 4.5) استفاده بشه.
اگر علم در ثريا باشد مردماني از سرزمين پارس به آن خواهند رسيد. پيامبر اکرم (ص)
New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 13 دی 1386, 10:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 111 بار

پست توسط M-ATF »

در گزارش ایسنا از این خبر اومده که رادار جدید ساخته شده که بر روی نسل 4 صاعقه نصب خواهد شد قادر است هواپیماهای پنهانکار را ردیابی کند.

در خبر منتشر شده توسط یکی از سایت های فارس نیوز یا مهر آورده شده بود که رادار جدید ساخته شده حتی توانایی ردیابی ماهواره ها رو نیز داره.

در مورد نسل سوم صاعقه من احتمال می دم همون آذرخش سبز رنگیه که تابستان تنها عکسش منتشر شد.
Captain I
Captain I
پست: 820
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 مرداد 1386, 11:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

پست توسط حسن2568 »

torabi89 نوشته شده:دوستان فکر کنم اون حدث من در مورد موتور هاي آر-دي33 که با روصسه قراردادش بستن خيلي هم بيراه نبوده ؟ همونطور که ميدونيد شفق يک پروژه تک موتوره بوده و ميشه مثلا از اون موتور هاي براي توليد اين جنگنده شفق که به احتمال زياد همون جنگنده نسل 5!!!(هرچند نسل پنج رو قبول ندارم و بيشتر به نسل چهار بودن اون معتقدم و يا حداکثر 4.5) استفاده بشه.سلام دوستان
از نظر من استفاده ازموتورهاي روسي بسيار غير محتمل است چراكه روسها از دادن قطعات هوابيماي مسافر بري هم بعضي وقتها طفره ميرن.ومسئولين اين مطلب رو خوب ميدونند.
در ارديبهشت ماه سال 85 وزير دفاع از كبي سازي موتور تي اف 30كه همون موتور اف14 آ هست در ايران خبر داده بود
بطور قطع روسها در اين كار شركت نداشته اند چون اين مطلب مثل اين ميمونه كه شما براي گرسنه ماندن ديگري از دادن ماهاي(همون قطعات يدكي )خودداري كنيد اما ماهي گيري بهش ياد بديد تا ازتون بي نياز بشه در مورد چيني ها هم همينطور :-o
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 247
تاریخ عضویت: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1386, 10:52 pm
محل اقامت: برج عاج
سپاس‌های ارسالی: 228 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

Re: پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه

پست توسط javedan-seda »

Shahryar نوشته شده:
امیر سرتیپ میقانی تاکید کرد که علاوه بر نسل سوم جنگنده صاعقه، نسل های چهار و پنج این جنگنده ها با جنگنده های مدرن جهان از لحاظ تجهیزات مطابقت می کنند که تمامی مراحل طراحی و ساخت این جنگنده ها در داخل کشور است.

وی در خصوص دیگر دستاوردهای این نیرو به رادار ملی اشاره کرد و گفت: ما در نیروی هوایی توانسته رادارهای پیشرفته ای را طراحی و تولید کنیم، به طوری که این رادارها قادرند انواع هواپیماهای جنگنده دشمن و تمامی ماهواره ها را رد یابی کنند.

برخي افراد گاهي چنان درباره قدرت و دستاوردهاشان غلو ومغلطه ميکنند که من بعضي وقتها فکر ميکنم که اين امريکاييها و اروپايي چه قدر بيچاره وعقب افتاده هستند! :x
من خيلي دوست دارم که اين حرفها رو باور کنم که در ايران جنگنده نسل 5 ساخته شده ولي گاهي وقتها که بازار ميرم وميبينم که همه اجناس از وسايل صوتي وتصويري گرفته تا کتاني پاي مردم از خارج وارد ميشود ومارک made in china
رو روي سنجاق ته گرد وپونز ميبينم ميفهمم که واقعيت چيز ديگريست :-?
ابلها مردا! من عدوی تو نیستم من انکار توام
Major II
Major II
پست: 198
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1386, 3:36 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط f20 »

ببينم اميد وار هستم كه راداري به اين قدرت ساخته شده باشه ولي چطوري آزمايش كرده اند كه هواپيماهاي پنهانكار را هم شناسايي ميكند ؟
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar »

f20 نوشته شده:ببينم اميد وار هستم كه راداري به اين قدرت ساخته شده باشه ولي چطوري آزمايش كرده اند كه هواپيماهاي پنهانكار را هم شناسايي ميكند ؟


نسل‌ جديد رادارها در كشور ساخته شد
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: پرواز آزمایشی نسل سوم جنگنده صاعقه

پست توسط typhoon »

javedan-seda نوشته شده:
Shahryar نوشته شده:
امیر سرتیپ میقانی تاکید کرد که علاوه بر نسل سوم جنگنده صاعقه، نسل های چهار و پنج این جنگنده ها با جنگنده های مدرن جهان از لحاظ تجهیزات مطابقت می کنند که تمامی مراحل طراحی و ساخت این جنگنده ها در داخل کشور است.

وی در خصوص دیگر دستاوردهای این نیرو به رادار ملی اشاره کرد و گفت: ما در نیروی هوایی توانسته رادارهای پیشرفته ای را طراحی و تولید کنیم، به طوری که این رادارها قادرند انواع هواپیماهای جنگنده دشمن و تمامی ماهواره ها را رد یابی کنند.

برخي افراد گاهي چنان درباره قدرت و دستاوردهاشان غلو ومغلطه ميکنند که من بعضي وقتها فکر ميکنم که اين امريکاييها و اروپايي چه قدر بيچاره وعقب افتاده هستند! :x
من خيلي دوست دارم که اين حرفها رو باور کنم که در ايران جنگنده نسل 5 ساخته شده ولي گاهي وقتها که بازار ميرم وميبينم که همه اجناس از وسايل صوتي وتصويري گرفته تا کتاني پاي مردم از خارج وارد ميشود ومارک made in china
رو روي سنجاق ته گرد وپونز ميبينم ميفهمم که واقعيت چيز ديگريست :-?


می دونید حرف شما درباره اجناس توی بازار درست است. ولی ایرانیها یک خاصیت دارند. باید توی یک چیز تحریم بشیم و بهمون ندند و اونوقت شروع به کار میکنیم. اون اجناس رو چون میشه وارد کرد تولید نمیکنیم. ولی جنگنده و رادار چیز دیگری است.
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”