گزارش پنجمين همايش تقدير از پيشكسوتان علوم پزشكى

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

گزارش پنجمين همايش تقدير از پيشكسوتان علوم پزشكى

پست توسط Dr.Akhavan »

  پنجمين همايش تقدير از پيشكسوتان علوم پزشكى
در نكوداشت مقام  
شايد ديدن اصرار پزشكان نامدار و استادان دانشگاه براى بوسه زدن به دستان فردى ديگر در حضور قريب ۱۰۰۰ نفر بيننده، بيشتر به يك رويا شبيه باشد ولى اين رويا در مراسم پنجمين همايش تقدير از اساتيد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكى تهران چندين بار، جامه حقيقت به خود پوشيد و حضار تالار ابن سيناى اين دانشگاه از ديدن اشك شوق استادان پيشكسوت و اشك سپاس شاگردان نامدار آن اساتيد، خود به وجد آمدند و صحنه هاى باشكوهى را خلق نمودند. سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ماه سال جارى، تالار ابن سيناى دانشكده پزشكى دانشگاه تهران، شاهد حضور چندين نسل از محصلين و مدرسين علوم پزشكى كشور بود كه همه گردآمده بودند تا از ده نفر از پيشكسوتان اين عرصه به نمايندگى از استادان پرشمارى كه در اين راه تلاش و كوشش داشته اند، تقدير به عمل آورند. اين برنامه كه پنجمين دوره اين مراسم بود، توسط جهاد دانشگاهى دانشگاه علوم پزشكى تهران و با حمايت دانشگاه علوم پزشكى تهران و فرهنگستان علوم پزشكى جمهورى اسلامى ايران برگزار شد و با استقبال كم نظير گروه هاى مختلف دانشجويان و فارغ التحصيلان علوم پزشكى و نيز ساير اقشار مردم روبه رو گرديد.
در ابتداى اين مراسم دكتر سيدمصطفى فاطمى رئيس جهاد دانشگاهى واحد علوم پزشكى تهران در سخنانى با اشاره به اين كه معرفى الگوهاى علمى براى دانشجويان و ارج نهادن به جايگاه علم و دانش از مهمترين اهداف برگزارى اين همايش است، افزود: نكوداشت مقام اساتيد سنتى حسنه است و جهاد دانشگاهى واحد علوم پزشكى تهران قصد دارد با راه اندازى باشگاه اساتيد پيشكسوت اين حركت فرهنگى ارزنده را نهادينه كند.
وى ادامه داد: با توجه به اينكه در فرهنگ دينى و ملى ايرانيان اساتيد و علما جايگاه برجسته و ويژه اى دارند، اقداماتى از اين دست مى تواند در بهره گيرى تجربيات علمى و آموزشى استادان نقش مهمى را ايفا كند. دكتر فاطمى پيشكسوتان عرصه علم و دانش را الگوهاى عملى جوانان خواند و اظهار اميدوارى كرد برگزارى اين همايش زمينه ساز گسترش فرهنگ تجليل و قدردانى از معلمان و اساتيد در دانشگاه ها باشد.
در ادامه اين مراسم كه گروه هاى مختلف دانشجويى و اساتيد و كاركنان دانشگاه علوم پزشكى تهران حضور داشتند، دكتر عليرضا يلدا، متخصص پيشكسوت عفونى، با تقدير از برگزاركنندگان اين همايش در سخنانى اظهار كرد: قوام دولت ها و حكومت ها وابسته به دانشمندان و علماى جامعه است و در واقع اساتيد ثمره و ميوه باغ علم و دانش هستند و ارزش اساتيد نيز به علم و فضل آنها است. اين استاد پيشكسوت افزود: عالم و دانشمند بايد در راه خدمت به خلق و انسانيت گام بردارد و صرف نظر از تبحر علمى بايد دانش خود را خالصانه در راه خدا به كار گيرد. دكتر يلدا در پايان احترام دانشجويان به اساتيد را مورد تاكيد قرار داد و خواستار حمايت مسئولان از استادان دانشگاه ها شد. پس از آن دكتر باقر لاريجانى رئيس دانشگاه علوم پزشكى تهران طى سخنانى با قدردانى از زحمات دست اندركاران اين همايش اظهار كرد: بزرگداشت مقام اساتيد و پيشكسوتان اهل علم حركتى بسيار ارزشمند است و در كشور ما هرگاه به اساتيد توجه جدى شده و توانسته اند به شكل مناسب تجربيات خود را ارائه دهند، علم و تحقيق و دانش نيز گسترش يافته است. وى افزود: احترام به اساتيد يكى از اركان پيشرفت علمى كشور است و در حقيقت استادان پيشكسوت سرمايه هاى اصلى دانشگاه ها هستند، زيرا تلاش اساتيد و اهل دانش است كه به توسعه علمى جامعه منجر مى شود. دكتر لاريجانى به خدمات علمى اساتيد دانشگاه علوم پزشكى تهران اشاره كرد و يادآور شد: ارتباط مستمر با اساتيد پيشكسوت و حفظ و ضبط تجربيات ارزشمند آنان به شكل مكتوب از جمله مسائل مهمى است كه دانشگاه علوم پزشكى تهران نيز به آن اهتمام دارد و به همين منظور راه اندازى دفتر دانش آموختگان دانشگاه را نيز در دستور كار قرار داده است.
رئيس دانشگاه علوم پزشكى تهران در خاتمه برپايى اينگونه مراسم هاى نمادين را ارزشمند توصيف كرد و بر ضرورت نكوداشت مقام و جايگاه استادان تاكيد نمود.
دكتر مهرداد رواقى فوق تخصص بيمارى هاى پوست، دكتر ناصر كماليان فوق تخصص آسيب شناسى، دكتر مسعود امامى متخصص قارچ شناسى، دكتر محمد ملك متخصص بيمارى هاى كودكان، دكتر حميد رحمت متخصص جراحى اعصاب، دكتر عباس پوستى متخصص فارماكولوژى، دكتر كاظم محمد متخصص آمار حياتى، دكتر ايرج ناظرى متخصص قلب و عروق، دكتر ژاله محموديان متخصص دندانپزشكى كودكان و دكتر مجيد غفارپور متخصص نورولوژى ده نفر استاد پيشكسوتى بودند كه در اين مراسم از آنها تقدير به عمل آمد.
شايان ذكر است اولين دوره اين همايش با ابتكار و علاقه دانشجويان رشته پزشكى، با تاسيس دبيرخانه اى به نام «نكوداشت مقام استاد» توسط معاونت فرهنگى جهاد دانشگاهى واحد علوم پزشكى تهران آغاز گرديد و با برگزارى پنج همايش مستمر، اكنون با پيگيرى هاى نيروهاى مشتاق و بانشاطى از ميان دانشجويان، علاقه مندى و توجه مسئولان نيز به موضوع تقدير از اساتيد پيشكسوت كه اكنون دوران بازنشستگى خود را سپرى مى كنند، جلب شده به طورى كه در دوره هاى اول تا چهارم سازمان نظام پزشكى و دانشگاه علوم پزشكى تهران و در اين دوره نيز دانشگاه علوم پزشكى تهران و فرهنگستان علوم پزشكى كشور از برگزارى اين همايش حمايت كرده اند. از مهمترين شاخصه هاى اين همايش دانشجويى بودن آن است به نحوى كه انتخاب اساتيد برگزيده توسط دانشجويان و با مشورت با اساتيد برگزيده دوره هاى قبل انجام مى پذيرد.
از جمله اساتيدى كه در دوره هاى گذشته اين همايش از آنان تقدير شده، مى توان به دكتر عليرضا يلدا متخصص بيمارى هاى عفونى و عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكى، مرحوم دكتر سيدجواد هدايتى متخصص گوش و حلق و بينى و بنيانگذار دانشكده پزشكى دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى، مرحوم دكتر ابوالحسن فرهودى فوق تخصص ايمونولوژى اطفال و بنيانگذار ايمونولوژى بالينى در ايران، دكتر ابراهيم برال متخصص علوم آزمايشگاهى و انجام دهنده اولين آزمايش هورمونى در ايران و دكتر اسماعيل يزدى متخصص جراحى دهان و فك و صورت اشاره كرد.
پس از پايان مراسم تقدير از اساتيد پيشكسوت، حاضرين شاهد اجراى برنامه موسيقى توسط گروه موسيقى به سرپرستى استاد جلال ذوالفنون بودند كه نشاط دوچندانى به جمع بخشيد.
• از ميان گفته هاى اساتيد
از مهمترين نكاتى كه در اين مراسم توسط اساتيد پيشكسوت بيان شد، تاكيد بر نقش مهم همسران ايشان در كسب موفقيت هايشان بود. همچنين علاقه به خدمت به كشور و مردم عامل ديگر تلاش خستگى ناپذير و همراه با موفقيت اين بزرگان بود. چندين تن از ايشان نيز از بى مهرى هايى كه به ايشان شده و به رغم توانمندى شان براى ادامه حضور در كسوت استادى، مجبور به بازنشستگى شده اند گله مند بودند و اين را به ضرر جامعه علمى كشور ارزيابى مى كردند. همچنين آنها به پزشكان جوان توصيه كردند كه به بيمار به ديد مشترى نگاه نكنند و قداست اين حرفه را پاس بدارند و نيز از امكانات علمى موجود نهايت استفاده را در جهت ارتقاى دانش خود و خدمت به همنوعان ببرند. اين پيشنهاد نيز مطرح شد كه تمثال ها و نيم تنه هايى از اساتيد پيشكسوت و بنيانگذاران دانشكده هاى علوم پزشكى در صحن دانشگاه نصب شود تا علاوه بر يادآورى و زنده نگه داشتن ياد آن بزرگان، انگيزه اى نيز براى دانشجويان در جهت ارتقاى علمى و اخلاقى شان ايجاد شود.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”