افشاي بي‌صداقتي روس‌ها درباره متن شديدتر قطعنامه سوم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 162
تاریخ عضویت: چهارشنبه 25 مرداد 1385, 10:21 am
سپاس‌های ارسالی: 24 بار
سپاس‌های دریافتی: 91 بار

افشاي بي‌صداقتي روس‌ها درباره متن شديدتر قطعنامه سوم

پست توسط aliaminfar »

بر خلاف ادعاهاي «لاوروف» روسي و «اشتاين ماير» آلماني در زمينه لحن قطعنامه سوم عليه ايران، گزارش‌هاي رسيده از اعضاي غيردايم شوراي امنيت که متن قطعنامه را دريافت كرده‌اند، حکايت از آن دارد که لحن قطعنامه سوم شديدتر از قطعنامه‌هاي پيشين است.

به گزارش سرويس بين‌الملل «تابناك» به نقل از «رويترز»، علاوه بر بانک سپه ايران که در قطعنامه پيشين به آن اشاره شده بود، در قطعنامه جديد، دو بانک ديگر قديمي و مهم ايران، يعني بانک ملي و بانک صادرات به ليست بانک‌هاي تحت تحريم اضافه مي‌شوند.

اعتبارات صادراتي، يکي ديگر از موارد اضافه شده به قطعنامه سوم است و بر اين اساس، محدويت‌هايي بر اعتبارات صادراتي کشورها به ايران ايجاد خواهد شد و کشورهاي جهان از اعطاي اين اعتبارات صادراتي که بر کالاهايي که نقش واسطه‌اي داشته و سرمايه‌گذاري هم به شمار نمي‌رفت، اعمال مي‌شود. بدين معنا که هيچ کشوري، حق دادن اعتبار به ايران براي کالاهايي که به ايران مي‌فروشد را ندارد.

تصویر

همچنين برخلاف قطعنامه قبلي که محدوديت بر سفر 28 مقام ايراني به کشورهاي دنيا به صورت اختياري بود و کشورها به صورت اختياري، اين حق را داشتند که محدويت‌‌هايي بر سفر اين افراد اعمال كنند، اکنون علاوه بر افزايش تعداد افراد و شرکت‌ها، اين محدوديت به صورت اجباري اعمال مي‌شود و کشورها موظفند محدوديت‌هاي اجباري بر مقامات جديد ايراني، سرمايه آنها و همچنين شرکت‌هايي که با آنها ارتباط دارند، به وجود آورند.

علاوه بر اين موارد، همه موارد در قطعنامه‌هاي پيشين، يعني توقف عمليات غني‌سازي و همچنين اجراي پروتکل الحاقي و پاسخ‌هاي ديگر به آژانس نيز گنجانده شده است.

دادن همه اطلاعات به آژانس، بدون گرفتن تضمين در زمينه خارج كردن پرونده ايران از دستور کار شوراي امنيت سازمان ملل متحد، يکي از بزرگترين چالش‌هاي ديپلماسي هسته‌اي ايران است و اگر قرار باشد ما از يك سو تحت فشار قطعنامه‌هاي صادره عليه کشورمان قرار گرفته و از سوي ديگر پاسخ کامل به آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي را مد نظر قرار دهيم و در اين زمينه، حتي توانايي بيرون آوردن پرونده خود از دستور جلسه شوراي امنيت ملي آمريکا را نداشته باشيم، امتيازي به دست نمي‌آوريم. حال بايد پرسيد كه دادن اطلاعات يکطرفه بدون دريافت مابه‌ازاي حقيقي، چه مفهوم و معنايي دارد.
ناپلئون بناپارت : کساني که روح ناميد دارند مقصرترين مردم هستند.
Major II
Major II
پست: 162
تاریخ عضویت: چهارشنبه 25 مرداد 1385, 10:21 am
سپاس‌های ارسالی: 24 بار
سپاس‌های دریافتی: 91 بار

پیش نویس قطعنامه تحریم ایران آماده شد

پست توسط aliaminfar »

این پیش نویس روز 22 ژانویه در برلین مورد توافق قرار گرفته بود

دیپلمات ها می گویند پیش نویس قطعنامه تازه سازمان ملل علیه ایران شامل محدودیت هایی بر تجارت و منع سفر خارجی دانشمندان اتمی ایران خواهد بود.

لورا ترِوِلیان خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل در نیویورک، می گوید آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان توافق کرده اند این پیش نویس را تسلیم شورای امنیت کنند.

این توافق در پی دیدار دیپلمات های شش کشور در نیویورک حاصل شد.

این شورا در گذشته دو مجموعه تحریم ها را علیه ایران تصویب کرده است که هدف آن تنبیه ایران بخاطر ادامه غنی سازی اورانیوم است.

ایران این ادعاها را که خواستار استفاده از فناوری هسته ای برای ساختن بمب اتمی است رد می کند.

تحریم های تازه حاوی محدودیت هایی بر تجارت دولتی یا مورد حمایت دولت ها با ایران و همچنین کنترل محموله های تجاری برای اطمینان از عدم صدور کالاهای ممنوعه به ایران است.

این توافق حاصل ماه ها مذاکره و چانه زنی پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان است.

'قطعنامه تنبیهی'

آلهاندرو وولف، سفیر آمریکا در سازمان ملل، به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما به قطعنامه موثر دیگری که برای ایران روشن کند ادامه بی اعتنایی به قطعنامه های شورای امنیت قابل تحمل نیست امید داریم."

وی افزود: "ما امیدواریم این قطعنامه را ظرف چند هفته به تصویب برسانیم."

نیکلاس برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا، به این خبرگزاری گفت که قطعنامه تازه با هدف تنبیه ایران طراحی شده است.

وی گفت: "این قطعنامه ای تنبیهی است. این را می گویم چون اظهاراتی را دیروز از مسکو شنیدم دایر بر اینکه چنین نیست. اما هست."

وی به اظهارات روز چهارشنبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، واکنش نشان می داد که گفته بود پیش نویس توافق شده تدابیر سرسختانه تازه علیه ایران را لازم نمی آورد.

سازش

تحریم های قبلی علیه ایران شامل منع فروش هرگونه اقلام تجاری که ممکن است در ساخت سلاح اتمی به ایران کمک کند و انسداد دارایی های افراد و بانک هایی که تصور می شود در فعالیت های اتمی ایران دست دارند می شد.

ایران اصرار می ورزد که برنامه اتمی آن دارای کاربردهای صرفا غیرنظامی است.

با این حال این کشور به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد، فرآیندی که می تواند به تولید اورانیوم با خلوص بالا برای توسعه سلاح هسته ای منجر شود. ایران می گوید اورانیوم را در خلوص پایین غنی سازی می کند تا در نیروگاه های اتمی به کار گیرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید دیپلمات های غربی اذعان می کنند که پیش نویس توافق شده تنها یک سازش است.

آمریکا و متحدان اروپایی آن خواهان تدابیر سخت تر بودند اما روسیه و چین که تجارت گسترده ای با ایران دارند چنین نمی خواستند.

تلاش آمریکا برای دستیابی به تحریم های شدیدتر علیه ایران تا حدودی در اثر برآورد سازمان های اطلاعاتی این کشور که اواخر سال گذشته منتشر شد و می گفت ایران برنامه تسلیحات اتمی اش را در سال 2003 متوقف کرده، تضعیف شد.

خبرنگار ما می افزاید که ممکن است شش قدرت جهانی نتوانند قطعنامه را به راحتی به تصویب شورای امنیت برسانند چرا که احتمال مقاومت لیبی، اندونزی، ویتنام و آفریقای جنوبی در برابر آن وجود دارد.
ناپلئون بناپارت : کساني که روح ناميد دارند مقصرترين مردم هستند.
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

پست توسط Present »

چنان میگن که انگار تا حالا ما هر چی می خواستیم بهمون می دادن تا همین الان هم از سال 87 تا حالا انواع تحریما رو چشیدیم
پس باز هم می گوییم انرژی هسته ای حق مسلم ماست :-) :-) :-)
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”