اظهار شگفتي کارشناسان غربي از پيشرفت ايران در توليد سانتريفيوژ پيشرفته

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

اظهار شگفتي کارشناسان غربي از پيشرفت ايران در توليد سانتريفيوژ پيشرفته

پست توسط Achilles »

اشاره :

[align=justify]«تلاش ايران براي توليد ميزان مناسبي از سوخت هسته‌اي به خاطر استفاده از سانتريفيوژ نوع دهه هفتاد P1 به كندي پيش‌ رفته است. اين كشور تا نوامبر از اين دسته از سانتريفيوژها استفاده كرد كه از نظر فرضي براي غني‌سازي سه هزار سانتريفيوژ لازم براي سطح صنعتي لازم است، اما از آنها در ظرفيت پايين به كار برد.»

اما ديپلمات‌هايي كه پرونده هسته‌اي ايران را بررسي مي‌كنند، گفتند: اين كشور آزمايش‌هاي مكانيكي را بدون وجود ماده هسته‌اي در يك مدل كارآمدتر در بخش آزمايشگاهي نيروگاه وسيع نطنز آغاز كرده است.
يك ديپلمات ارشد نزديك به پرونده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تأييد كرد: اين كشور به تازگي آزمايش سانتريفيوژهايي را با طرح P2 آغاز كرده است كه در غرب كاربرد دارد و مي‌تواند دو تا سه برابر سريعتر از p1 اورانيوم را غني‌سازي كند.
 

خبر از تابناک 18 بهمن 86


[align=justify]امشب رادیو فردا از قول یکی از کاشناسهای آژانس اتمی میگفت که این کارشناس از پیشرفت ایران در ساخت نوع پیشرفته ای از سانتریفیوژ اظهار شگفتی زیادی کرده و گفته که کسی که این سانتریفیوژ رو ساخته از هوش بسیار بالایی برخورداره.


یادمه پارسال که احمدی نژاد برسر برنامه اتمی با غربیها فحش رد بدل میکرد و تهدید کرده بود که میخواد تو نطنز سه هزار سانتریفیوژ قطار کنه، رادیو فردا مصاحبه ای با یکی از کارشناسهای اتمی آمریکایی داشت و نظرشو درباره این تهدید ایران میپرسید، این کارشناس هم با لحنی مضحک و عصبی این ادعای ایران رو بلوف سیاسی تعبیر کرد و گفت ایرانیها حتی نمیتونن یک سانتریفیوژ رو بدرستی مونتاژ کنن چه برسه به سه هزارتا !!

توجه داشته باشید که انتخاب عدد سه هزار از طرف احمدی نژاد برای سانتریفیوژها، بیشتر برای انگشت کردن تو چشم غرب استفاده میشده ، چراکه این تعداد سانتریفیوژ به ایران این امکان رو میده تا در مدت کوتاهی بتونه بمب تولید کنه و البته سیاست درستی هم بود .

با این حساب احتمالا غرب سعی خواهد کرد کمتر با ایران درگیر بشه چراکه اونا هم سیاستمدارن و سیاست سرشون میشه.

توجه داشته باشید که منظور از سیاستمدار آقای بوش و بلر نیست، چراکه آقایان صرفا عهده دار اداره ویترین سیاستند و سیاستمداران اصلی در پشت پرده اهرمهای قدرت رو در دست دارن.


مثل کسانی که در انگلیس آقای بلر رو مجبور به استعفا و در آمریکا سازمانهای جاسوسی رو مجبور به نوشتن گزارشی کردن که در نقش پدری مودب و متمدن، فرزند ناخلفش جرج بوش رو در انظار همسایه ها ادب میکنه.

حالا دیگه این پسر شرور سعی میکنه کمتر زبون درازی کنه ولی گه گداری یه چیزایی میگه که همسایه ها فکر نکنن که این پسر شرور از رو رفته!! 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

پست توسط Achilles »

اصل خبر :

آزمایش غنی سازی اورانیوم با «سانتریفوژ ایرانی»

[align=justify]ايران نمونه تازه ای از سانتريفوژ ساخته شده در داخل کشور را که می تواند مواد را سريع تر از ماشين های قبلی ترکيب و اورانيوم را غنی کند، در مکان های زيرزمينی پهناوری آزمايش کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ديپلمات ها و کارشناسان غربی، مستقر در وين، مرکز آژانس انرژی اتمی روز پنج شنبه با اعلام اين مطلب گفتند تعدادی سانتريفوژ پیشرفته با نام تازه «IR-2» در ایران آزمایش شده که بسته به ميزان غنی سازی اورانيوم، می تواند برای توليد برق يا ساخت کلاهک هسته ای مورد استفاده قرار گيرد.

روز پنج شنبه، خبرگزاری رویترز نیز گزارشی از آغاز به کار سانتریفوژهای پیشرفته در ایران منتشر کرده بود، اما در آن گزارش، این دستگاههای گریز از مرکز، مدل غربی P-2 خوانده شده بودند.

اما کارشناسانی که به دليل ارائه اطلاعات محرمانه نخواسته اند نامشان فاش شود، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفتند که تهران آموخته است که با استفاده از ترکيب مواد بازار سياه هسته ای و توليدات داخلي، بر مشکلات تکنيکی غلبه کند و خود دستگاه های پيشرفته ای بسازد که می توانند در سطوح بالای توسعه هسته ای، مورد استفاده قرار گيرند.


ايران به دليل متوقف نکردن غنی سازی اورانيوم که يک درخواست بين المللی است، دو بار از سوی شورای امنيت سازمان ملل تحريم شده و در آستانه دور سوم تحريم هاست.

روز پنج شنبه، کارشناسی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده بود، گفته بود که جزئيات موضوع سانتریفوژهای پیشرفته ایران، در گزارش آقای البرادعی به شورای امنيت سازمان ملل در اواخر اين ماه ذکر خواهد شد.

ایران می گويد که برنامه هسته ای اش صلح آميز است و آن را برای توليد برق به کارخواهد گرفت، اما ديپلمات های غربی می گويند ايران فقط در صورتی می تواند عدم اطمينان به برنامه هسته ای اش را از بين ببرد که محدوديت های الزام آور و بازرسی ناگهانی متخصصان آژانس را بپذيرد و غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

ایران برای توليد سوخت هسته ای از سيستم دهه هفتادی P-1 با حداکثر سرعت استفاده می کرد که کهنه بودن اين سيستم اختلالاتی را در غنی سازی اورانيوم به وجود آورده بود.

تحليلگران معتقدند که ايران ديگر سانتريفوژهايی که بر اساس طراحی P-1 هستند را به نيروگاه نطنز اضافه نخواهد کرد.

يک ديپلمات غربی که به اطلاعات در اين زمينه دسترسی دارد به خبرگزاری رویترز گفت: «ايرانيان استفاده از مدل پيشرفته را آغاز کرده اند. هنوز مشخص نيست که اين آزمايش ها به چه سطحی رسيده يا دقيقا چند تا هستند، اما ظاهرا ده ها مورد می توانند باشند.»

مشخص نيست که آزمايش های بدون مواد تا چه حد موفقيت آميز بوده و آزمايش با مواد برای غنی سازی اورانيوم چه وقت صورت خواهد گرفت.


ايران هيچ عکس العملی به اين گزارش ها نشان نداده است.

ديويد آلبرايت، رييس انستيتوی علم و امنيت بين الملل و بازرس تسليحاتی سابق سازمان ملل گفت: « از جنبه مثبت، اين امر حساسيت بين المللی را افزايش خواهد داد.»

وی اضافه کرد: «اين يک توسعه مضطرب کننده است. ايران ظاهرا در خفا بر روی پروژه سانتريفوژهای P-2 کار کرده و ممکن است که حالا به غنی سازی اورانيوم با آن نزديک باشد.»

جمهوری اسلامی ايران در سال ۲۰۰۶ ميلادی برای اولين بار اعلام کرد که سانتريفوژها را برای غنی سازی اورانيوم با نظارت بازرس های آژانس انرژی اتمی، به راه خواهد انداخت که اين امر تحريم ايران توسط قدرت های غربی را به دنبال داشت.

به گفته ديپلمات غربی، آژانس انرژی اتمی از زمانی که محمد البرادعی ماه گذشته در تهران فرصت يافت که از يک کارگاه بازديد کند، متوجه سانتريفوژهای پيشرفته شد. 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 7:40 pm
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

پست توسط Achilles »

شهاب نیوز: بحث درباره آزمایش یک سانتریفیوژ جدید در ایران پس از آن که توسط مقامات آژانس مطرح گشت و اصل موضوع بدون توضیح بیشتر از سوی مقامات رسمی جمهوری اسلامی مورد تایید قرار گرفت، در یک ماه اخیر موضوع داغ رسانه‌های خارجی بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی شهاب نیوز؛ رسانه‌های خارجی این سانتریفیوژ جدید را همان سانتریفیوژ P2 خواندند که از سال 2003 در قطعنامه‌های شورای حکام و گزارش‌های البرادعی مورد اشاره قرار گرفته است. سانتریفیوژ P2 نسل جدیدتر سانتریفیوژهای P1 است که هم‌اکنون در نطنز فعالیت می‌کند.

با این حال؛ روز جمعه خبرگزاری آسوشیتدپرس اطلاعات تازه‌ای را به نقل از یک مقام ناشناس مطرح کرد که برای نخستین بار در رسانه‌ها منتشر شده است. بر اساس اطلاعات جدید این خبرگزاری؛ «سانتریفیوژ جدید» مورد اشاره همان سانتریفیوژ P2 نیست و رسانه‌ها در این زمینه اشتباه کرده‌اند.

طبق ادعای تایید نشده این خبرگزاری آمریکایی، سانتريفوژ جدید و پیشرفته ایران «IR-2» نام دارد و طراحی و ساخت آن متعلق به خود ایران است.

گفتنی است طراحی سانتریفیوژهای P1 و P2 متعلق به دهه 70 میلادی و یک تکنولوژی اصالتاً هلندی است که در برنامه‌های هسته‌ای پاکستان که توسط عبدالقدیرخان پایه‌ریزی شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. رسانه‌های غربی در یک سال اخیر بارها مدعی شده‌ بودند که برنامه غنی‌سازی ایران به دلیل قدیمی بودن این تکنولوژی با مشکلاتی مواجه است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین اعلام کرده که دانشمندان ایرانی با استفاده از ترکيب تجهیزات خارجی و توليدات داخلي، توانسته‌اند بر مشکلات تکنيکی خود غلبه کرده و یک سانتریفیوژ پیشرفته و فاقد مشابه خارجی را از ابتدا طراحی و تولید کنند که از راندمان بالایی برخوردار است.

با توجه به پیچیدگی بسیار زیاد فرآیند طراحی و ساخت سانتریفیوژها؛ اگر خبر آسوشیتدپرس درست باشد بی‌شک بایستی به دانشمندان هسته‌ای کشورمان و سازمان انرژی اتمی که پس از حدود دو دهه تلاش در دولت‌های هاشمی و خاتمی و احمدی‌نژاد به چنین موفقیتی دست یافته‌اند، تبریک گفت.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA »

باز میخوان موضوع پرونده رو حساس کنن...

خیلی تکراریه

اول میان میگن خودشون ساختن چه باهوشن

بعد میان میگن نه از پاکستان و کره شمالی .....گرفتن

آخر هم میان میگن دارن به سرعت با وسایل جدید بسمت ساخت بمب اتمی پیش میرن

جهان در خطره

یه جایی اشتباه میشه همه چیز رو آروم میکنن تا گندی که زدن از ذهن ها پاک بشه

بعد دوباره از اول!
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”