ساخت چسب زخم ضد آب با الهام از مارمولك

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 674
تاریخ عضویت: چهارشنبه 28 شهریور 1386, 9:33 am
محل اقامت: جايگاهم آسمان است...
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 104 بار
تماس:

ساخت چسب زخم ضد آب با الهام از مارمولك

پست توسط atropak »

 تصویر 
مارمولك خانگي به خاطر داشتن پاهايي كه باعث مي‌شود اين جانور با نيروي جاذبه مقابله كند، توجه دانشمندان را سالهاست به خود جلب كرده است. اكنون دانشمندان آمريكايي چسب زخم ضدآبي ساخته‌اند كه ساختار آن از سطح چسبناك كف پاي مارمولك الهام گرفته شده است.
به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري رويترز، از چسب جديد مي‌توان در اتاق‌هاي عمل و يا براي ترميم زخم‌ها استفاده كرد. نتايج اين تحقيقات در مجموعه مقالات فرهنگستان ملي علوم آمريكا منتشر شده است.
"رابرت لانگر" استاد موسسه فناوري ماساچوست MITدر مورد فرايند اين كار گفت "در واقع ما كار مارمولك را تقليد كرده‌ايم."
لانگر و جف كارپ همكارش از دانشكده پزشكي هاروارد از فناوري رايانه براي شكل‌دهي پستي بلندي‌هاي بسيار كوچك بر روي سطح باند استفاده كردند تا بافت زيرين را محكم گرفته و چسبندگي آن را افزايش دهد.
اين باند از يك ماده "لاستيك زيستي" ساخته شده كه توسط لانگر كارپ و ديگران ابداع شده است.
قبلا گروه‌هاي مختلف، چسب‌هايي الهام گرفته شده از مارمولك را ابداع كرده‌ بودند كه مي‌توان از آنها در محيطهاي خشك استفاده كرد، اما ويژگي باند جديد آنست كه مي‌توان از آن در محيطهاي مرطوب مانند بافت قلب، مثانه و ريه نيز بهره گرفت. اين باند زيست تجزيه پذير است و از اين رو مي‌توان آن را در بدن باقي گذاشت.
كارپ با اشاره به نياز فراوان به نوار چسب‌هاي پزشكي افزود اين گونه چسب‌ها، بايد وقتي مرطوب مي‌شوند، بدون ايجاد التهاب و يا عوارض سمي، به خوبي بچسبند و در ضمن بايد انعطاف پذير نيز باشند.
لانگر و كارپ براي آنكه اين باند بر روي سطوح مرطوب بچسبد لايه نازكي از چسب قندي را به آن اضافه كردند.
لانگر افزود از اين باند مي‌توان براي پيشگيري از نشت در عمل‌هاي جراحي باي‌پس معده و يا براي تكميل كردن بخيه‌ها استفاده كرد. حتي مي‌توان داروها را در اين باندها قرار داد و از آن‌ها به عنوان وسيله‌اي براي انتقال‌دهنده دارو يا سلول بهره گرفت.
 [External Link Removed for Guests] 
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”