.....::::: افسردگي :::::.....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  و اعتياد به  


سلامتيران: تحقيقات دانشمندان دانشگاه كلمبيا حاكي است كه احتمال وابستگي به الكل در بزرگسالي در كودكاني كه در دوران كودكي خود دچار افسردگي هستند بيشتر است. به نوشته رويترز، اين محققان براي تاثير افسردگي در روي آوردن نوجوانان و جوانان به الكل تعدادي از كودكان 10 تا 13 ساله را مورد بررسي قرار دادند و پس از انجام يك مصاحبه رو در رو با اين كودكان و والدين‌‌شان دريافتند كودكان ونوجواناني كه علايمي از افسردگي دارند احتمال اينكه در بزگسالي زودتر به مواد مخدر و الكل روي بياورند بيشتر است. بنابراين درمان افسردگي در دوران كودكان و در مراحل اوليه بسيار ضروري است.‌
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan »

  چشايى مى تواند افسردگى افراد را نشان  


انجام يك تست چشايى روى افراد مى تواند افسردگى آنها را نشان دهد و به پزشكان در تجويز داروهاى مناسب براى بيماران مبتلا به افسردگى كمك كند.
به گزارش سرويس علمى پژوهشى ايسكانيوز، به نقل از خبرگزارى بى‏بى سى: بهم خوردن توازن دو ماده شيميايى سروتنين serotonin و نور آدرنالين Noradernaline در مغز افراد مى تواند روى حس چشايى افراد اثر بگذارد چرا كه هر دو اين مواد در ايجاد افسردگى دخالت دارند.
طبق تحقيقات صورت گرفته از سوى دانشمندان در دانشگاه بريستل Bristol به تعدادى از داوطلبان داروهاى ضد افسردگى داده شد و اين داروها سطح دو ماه شيميايى سروتنين و نور آدرنالين را در مغز آنها بالا برد افزايش سروتنين باعث ايجاد حساسيت به دو طعم شيرين و تند در داوطلبان شد و اين در حالى بود كه افزايش نورآدرنالين باعث ايجاد حساسيت به طعم تند و همچنين طعم مواد غذايى تلخ در افراد مورد آزمايش شد.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

افسردگی فصلی و روش های مقابله با آن

پست توسط achachi98 »

افسردگی فصلی که اختلال تاثیر پذیری فصلی(SAD )هم نامیدهخ می شود، حالتی است که هر ساله در یک زمان مشخص رخ می دهد و معمولا در پاییز یا زمستان آغاز می شود و در بهار یا اوایل تابستان پایان می یابد.
نوع نادری از (SAD)به نام افسردگی تابستانی نیز وجود دارد که در اوخر بهار شروع شده و در اوایل تابستان یا اواخر پاییز پایان می یابد.

علائم
کسانی که از این اختلال رنج می برند بسیاری از علائم شایع افسردگی مانند غمگینی،اضطراب،بی قراری،بی علاقه گی به فعالیت های روزانه،انزواگرایی و ناتوانی در تمرکز را دارند. این افراد اغلب نشانه هایی هم چون خستگی مفرط و کمبود انرژی،نیاز شدید خواب،میل به شیرینی،افزایش اشتها و اضافه وزن را تجربه می کنند.


علائم افسردگی فصلی زمستانی

-خستگی
-افزایش نیاز به خواب
-کمبود انرژی
-افزایش وزن
-افزایش اشتها
-مشکل در تمرکز
-میل زیاد به تنهایی


علائم افسردگی فصلی تابستانی

-کاهش وزن
-مشکل در خواب
-کاهش اشتها


علل افسردگی فصلی

علت دقیق این اختلاف کاملا مشخ نیست اما تاثیر عرض جغرافیایی(SAD)حاکی از این است که اختلال فوق به واسطه ی تغییرات قابلیت دسترس بودن نور خورشید ایجاد می شود. یک فرضیه این است که با کاهش نور خورشید،ساعت بیولوژیکی که خلق و خو،خواب و هورمون ها را تنظیم می کند،در زمستان به نوعی عقب می ماند و کندتر می شود. تئوری دیگر این است که مواد شیمیایی مغز که اطلاعات را بین اعصاب منتقل می کنند و نوروترنس میتور نام دارند در افراد مبتلا دست خوش تغییراتی می شوند. و قرار گرفتن در معرض نور خورشید این عدم تعادل را اصلاح می کند.


تشخیص

اگر دچار علائم افسردگی هستید،حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی مشکلات جسمی با عث افسردگی می شوند. اما گاهی اوقات هم نشانه های افسردگی فصلی بخشی از یک مشکل روانی پیچیده تر هستند. یک متخصص باید فردی باشد که سطح افسردگی را تشخیص داده و درمان مناسب را درمان کند.


درمان

تحقیقات نشان می دهد نور درمانی روش موثری برای رفع این اختلال است. گاهی داروی ضد افسردگی به تنهایی یا همراه با نور درمانی به کار می رود. بیرون بودن از خانه طی روز نیز در کاهش اثرات این اختلال موثر است. همان ط.ر که افزایش میزان نور خورشید در محل زندگی و کار مفید است.


پیش گیری

اگر گمان می کنید علائم افسردگی فصلی را دارید،با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا تحت آزمایشات و ارزیابی های لازم قرار گیرید. پزشک شما باید مطمئن شود که این علائم علا دیگری مانند نوع دیگری افسردگی یا بیماری عمده ی بالینی ندارند. انواع دیگر افسردگی ممکن است منجر به این شوند که فرد به خود آسیب رسانده یا ختی خودکشی کند.
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

افسردگی

پست توسط Mr.Amirhessam »

مقدمه

افسردگی اختلالی است که بر تفکر، خلق، احساسات، رفتار و سلامت جسمی شما تأثير می گذارد.

پيش از اين عقيده بر اين بود که « تمام آن در سر شماست » و اگر واقعاً تلاش کنيد
می توانيد خود را از آن رها کنيد. امروزه پزشکان می دانند که افسردگی نوعی ضعف نيست و شما به تنهايی نمی توانيد آن را درمان کنيد. افسردگی يک اختلال پزشکی با زمينه شيميايی يا زيست شناسی است .گاهی اوقات يک زندگی پر استرس محرکی برای افسردگی می شود. در ساير موارد به نظر می رسد که افسردگی بدون يک علت تعيين شده مشخص و بطور خود بخودی روی می دهد.

افسردگی، بدون توجه به علت آن چيزی بيش از یک حالت محزون و یا یک خمودگی درآماتیک است .


افسردگی می تواند تنها يک بار در زندگی فرد اتفاق بيفتد . به هر حال اغلب به صورت حملات تکراری در طول زندگی با دوره های بدون افسردگی در بين آنها اتفاق می افتد يا می تواند وضعيتی مزمن باشد که نيازمند يک درمان پيوسته در طی زندگی باشد.اين اختلال بيش از 18 ميليون آمريکايی را در تمام سنين و نژادها مبتلا کرده است.

داروهايی که در دسترس هستند، حتی در مورد افسردگی های بسيار شديد ايمن و مؤثر هستند. با درمان مناسب، بسياری از افرادی که افسردگی شديد دارند، در عرض چند هفته بهبودی مي يابند و می توانند به فعاليتهای طبيعی روزانه خود باز گردند .

علايم و نشانه ها

دو نشانه شاخص افسردگی که نشانه های کليدی برای تشخيص محسوب می شوند در زير آورده شده اند .

- از دست دادن علاقه به امور روزمره طبيعي

شما علاقه و خوشحالی خود را در فعاليتهايی که قبلاً از آنها لذت می برديد از دست
می دهید. اين مورد « بی لذتی » ناميده می شود .

- خلق افسرده

شما احساس غم يا نااميدی، بی فریادرسی می کنيد و امکان دارد نوبت های گريه داشته باشيد از ديد پزشکان يا ساير مراقبين بهداشتی که افسردگی را تشخيص می دهند، علاوه بر موارد فوق بيشتر علائم و نشانه هايی که در زير آورده شده اند نيز می تواند در بيشتر روزها و یا تقريباً هر روز، به مدت حداقل دو هفته در فرد وجود داشته باشند .

- اختلالات خواب

خواب زياد يا مشکلات حين خواب می تواند علامتی باشد مبنی بر اينکه شما افسرده هستيد. بيدار شدن در نيمه شب يا صبح زود و ناتوانی در به خواب رفتن دوباره معمول هستند .

- اختلال در فکر کردن يا متمرکز شدن

ممکن است برای تمرکز کردن يا تصميم گرفتن دچار زحمت شويد و مشکلاتی با حافظه خود داشته باشيد .

- کاهش وزن يا وزن گيری قابل توجه

کاهش يا افزايش وزن و وزنگيری يا کاهش وزن بدون توجيه می تواند نشاندهنده افسردگی باشد .

- پرخاشگری يا کاهش حرکات بدن

ممکن است بی قرار، پرخاشگر، تحريک پذير و زود رنج به نظر برسيد. يا ممکن است اينطور به نظر برسد که کارهايتان را با سرعت آهسته انجام می دهيد و به سوالات به آهستگی و با صدای یکنواخت پاسخ می دهيد .

- خستگی

ممکن است احساس کسالت و فقدان انرژی را تقريباً هر روز داشته باشيد . ممکن است صبح هنگام به اندازه زمانی که در شب قبل به رختخواب می رفتيد احساس خستگی کنيد .

- اعتماد به نفس پايين

ممکن است احساس بی ارزشی کنيد و احساس گناه شديد داشته باشيد .

- کاهش علاقه به فعاليت جنسی

اگر پيش از ظهور افسردگی از نظر جنسی فعال باشيد، ممکن است کاهش قابل توجهی در سطح علاقه خود به داشتن ارتباط جنسی احساس کنيد .

- افکار مرگ

ممکن است ديدگاه منفی نسبت به خود، موقعيت خود و آينده خود داشته باشيد . ممکن است افکار مرگ، مردن و خودکشی داشته باشيد .

افسردگی می تواند شکايات جسمی گسترده ای را نيز مانند خارش عمومی، تاری ديد، افزايش تعريق، دهان خشک، مشکلات گوارشی ( سوء هاضمه، يبوست و اسهال ) سردرد و کمر درد ايجاد نمايد .

کودکان، نوجوانان و بالغين ممکن است به طور متفاوتی به افسردگی واکنش دهند. در اين گروهها ممکن است نشانه ها اشکال مختلف داشته باشد يا با ديگر وضعيتها پوشانده شود .

انواع اصلی افسردگی شامل موارد زير است :

- افسردگی اساسی

اين نوع از اختلال خلق بيش از دو هفته پايدار می ماند . نشانه ها می تواند، شامل : احساس عظيم غم و سوگ، از دست دادن علاقه و خوشحالی در فعاليتهايی که معمولاً برايتان لذتبخش است و احساس گناه و بی ارزشی باشد. اين نوع افسردگی می تواند باعث کم خوابی، تغيير اشتها، خستگی شديد و مشکل شدن تمرکز شود. فسردگی شديد می تواند خطر خودکشی را افزايش دهد.

- ديستايمی Dysthymia

نوع خفيف تر اما مداوم تر افسردگی است. اين نوع حداقل دو سال و اغلب بيش از 5 سال دوام می آورد. علايم و نشانه ها معمولاً ناتوان کننده نيستند و دوره های ديس تايمی می تواند با
دوره های کوتاه مدت احساس طبيعی بودن جا به جا شود. ابتلا به ديس تايمی شما را در خطر بيشتر برای افسردگی اساسی قرار می دهد .

- اختلالات تطابقی

اگر فردی که محبوب شماست فوت کند، شغلتان را از دست بدهيد يا تشخيص سرطان برای شما گذاشته شود بسيار طبيعی است که احساس فشار، غم، عصبانيت يا لبريز شدن کنيد . در نهايت بسياری افراد با پايان استرسهای زندگی به حالت اوليه باز می گردند. اما بعضی خير،اين چيزی است که بنام اختلال تطابقی خوانده می شود. زمانی که پاسخ شما به يک حادثه يا واقعيت پراسترس باعث ايجاد علائم افسرگی می شود . بعضی افراد در پاسخ به يک حادثه منفرد دچار اختلال تطابقی می شوند. به نظر می رسد اين مشکل در ديگران از ترکيبی از عوامل استرس زا ریشه دارد. اختلال تطابقی می تواند حاد باشد ( کمتر از 6 ماه دوام بياورد ) يا مزمن باشد ( به مدت طولانی تری باقی بماند ) .

پزشکان اختلالات تطابقی را براساس اينکه علايم و نشانه های اوليه به صورت افسردگی يا اضطراب باشند طبقه بندی می کنند .

اختلالات دو قطبی

داشتن دوره های عود کننده افسردگی و سرخوشی(مانيا = شيدايی) مشخص کننده اختلال دو قطبی است.از آنجا که اين وضعيت احساسات را در هر دو سر طيف (قطب ها) درگير می کند، اختلال دو قطبی يا اختلال A افسردگی – شيدايی@ ناميده می شود . شيدايی بر قضاوت اثر می کند و باعث گرفتن تصميمات غير هوشمندانه می شود . بعضی افراد مراحلی از افزايش خلاقيت و نوآوری در طی مرحله شيدايی دارند. تعداد حملات هر حمله در هر يک از قطبها ممکن است مساوی نباشد .

بعضی افراد ممکن است چندين حمله افسردگی پيش از مرحله شيدايی داشته باشند يا بالعکس.

اختلالات خلقی فصلی

اختلالات خلقی فصلی شکلی از افسردگی است که به تغييرات فصل و فقدان تماس با آفتاب مربوط است .

ممکن است باعث بروز سردرد، تحريک پذيری و سطح پايين انرژی شود .

بسياری افراد با افسردگی علايم اضطراب را هم نشان می دهند . اضطرابی که بعد از سن 40 سالگی ايجاد شود اغلب به افسردگی مربوط است تا يک مشکل مستقل .

علتها

هيچ علت منفردی برای افسردگی وجود ندارد. اين بيماری غالباً شکل خانوادگی دارد . کارشناسان معتقدند که يک حساسيت ژنتيکي در ترکيب با عوامل محيطی مانند استرس يا بيماری جسمی می تواند باعث ايجاد يک عدم تعادل در مواد شيميایی مغز با نام نوروترانسميترها شود که موجب افسردگی می شود . به نظر می رسد عدم تعادل بين سه نوروترانسميتر – سروتونين، نوراپی نفرين و دوپامين – با افسردگی مرتبط باشد.

دانشمندان کاملاً نمی دانند که چگونه عدم تعادل در نور و ترانسميترها می تواند علائم و نشانه های افسردگی را ايجاد کند. به طور قطع مشخص نيست که آيا تغييرات نوروترانسميترها علت افسردگی است يا نتيجه آن .

عواملی که با افسردگی مربوط هستند شامل موارد زير است :

ارث : محققين چند ژن را که ممکن است با اختلالات دو قطبی مربوط باشند را مشخص کرده اند، آنان به دنبال ژنهايی مي گردند که با ساير اشکال افسردگی مرتبط باشند . اما همه افرادی که سابقه فاميلی افسردگی را دارند به اين اختلال دچار نمی شوند .

استرس : وقايع پراسترس زندگی، به ويژه از دست دادن يا تهديد به از دست دادن يک فرد محبوب با شغل می تواند محرک افسردگی باشد .

داروها : استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند داروهايی که جهت کنترل فشار خون استفاده
می شوند، قرصهای خواب يا قرصهای جلوگيری از بارداری می توانند علائم افسردگی را در بعضی افراد ايجاد کنند .

بيماريها : ابتلا به يک بيماری مزمن، مثل بيماری قلبی، سکته مغزی، ديابت، سرطان يا آلزايمر باعث
می شود که شما در خطر بيشتری برای افسردگی قرار بگيرد. مطالعات يک ارتباط ثابت نشده بين افسردگی و بيماری قلبی را نشان می دهد . افسردگی در بسياری افرادی که حمله قلبی داشته اند اتفاق می افتد . افسردگی درمان نشده می تواند شما را در خطر بيشتری برای مرگ در سالهاي اول پس از سکته قلبی قرار دهد . ابتلا به کم کاری تيروئيد حتی اگر خفيف باشد هم می تواند باعث بروز افسردگی شود .

شخصيت : صفات شخصيتی خاصی مانند اعتماد به نفس پايين و وابستگی شديد، بدبينی و حساسيت در برابر استرسها می تواند شما را مستعد افسردگی نمايد .

افسردگی پس از زايمان : احساس خفيف ناراحتی که معمولاً چند روز تا چند هفته پس از زايمان اتفاق می افتد در مادران مسئله شايعی است. در اين زمان ممکن است احساس ناراحتی، عصبانيت، اضطراب، تحريک پذيری و کاهش ظرفيت کنيد. فرم شديدتری از baby blues افسردگی پس از زايمان ناميده می شود که آن هم تازه مادران را گرفتار می کند .

الکل، نيکوتين و سوء استفاده از مواد : کارشناسان تصور می کردند افراد افسرده الکل، نيکوتين و داروهای تغيير دهنده خلق را به عنوان راهی برای کاهش افسردگي استفاده می کنند . اما در واقع استفاده از این مواد می تواند با افسردگی و اختلال اظطرابی مرتبط باشد .

رژيم غذايی: کمبودهای اسيد فوليک و ويتامين B12 می تواند باعث ايجاد نشانه های افسردگی شود. سطوح پايين هر دو ماده مغزی با پاسخ ضعيف تری به داروهای ضد افسردگی همراه هستند .

عوامل خطر

افسردگی تمام سنين و تمام نژادها را مبتلا می کند. ميزان افسردگی در ميان افراد متأهل، بخصوص مردان متأهل و افرادی که ارتباطات طولانی مدت دارند کمتر است. اين ميزان در بين افراد مطلقه و کسانی که تنها زندگی می کنند بيشتر است . احتمال عدم تشخيص افسردگی در افراد سن بسيار بيشتر است .

زنان دو برابر بيش از مردان افسردگی را تجربه مي کنند. گرچه مردان احتمال کمتری نسبت به زنان برای افسردگی دارند، اين اختلال بين 3 تا 4 ميليون مرد آمريکايی را مبتلا ساخته است. تفاوتهای جنسيتی تا حدی می تواند ناشی از علل بيولوژيک مثل هورمونها و تغييرات متفاوت سطح
وروتر انسميترها باشد .

چه وقت بايد به دنبال توصيه پزشکی رفت

اگر علاقه کمی به فعاليتهای لذت بخش در خود احساس می کنيد، اگر احساس غم ، نا اميدي، خستگی يا بی ارزشی مي کنيد و اگر عادات خواب و خوراک شما به ميزان زيادی تغيير کرده، پزشک خود را ببنيد تا مشخص کنيد که آيا افسردگی داريد يا خير. اگر کسی را می شناسيد که شخصات افسردگی را نشان می دهد، او را تشويق به دريافت کمک کار شناسانه کنيد .

غربالگری و تشخيص

براي تشخيص افسردگی، پزشک معاينه بالينی شامل: آزمايشاتی برای رد کردن وضعيتهايی که می توانند علايم تقليد کننده افسردگي را ايجاد کنند انجام دهد .

اگر پزشک شما علايم افسردگی شديد را می بينيد يا به احتمال خودکشی مشکوک است می تواند شما را به متخصص روانپزشک ارجاع کند يا حتی بستری فوری را توصيه کند .

پزشک يا روانپزشک تشخيص افسردگی را براساس علائم و نشانه های مشخص بيماری بعلاوه حضور علائم و نشانه هايی که معمولاً همراه با افسردگی هستند می گذارند.

عوارض

افسردگی يک بيماری جدی است که می تواند آثار وخيمی برفرد و خانواده به جا گذارد. افسردگی درمان نشده می تواند منجر به مارپيچ نزولی ناتوانی، وابستگی و خودکشی شود. ميزان خودکشی در مردان 4 برابر بيشتر از زنان است، گرچه زنان بيشتر اقدام به خودکشی می کنند. ميزان خودکشی پس از 70 سالگی در مردان افزايش می يابد، و اين ميزان پس از 85 سالگی بيشتر است .

علايم هشدار خاصی می تواند نشاندهنده افسردگی شديد و احتمال خودکشی باشند. با جديت هر درمانی را برای پیشگیری از خودکشی به کار گيريد حتی اگر فرد تحت درمان افسردگی است. اگر هر يک از علائم خطر زير را مشاهده کرديد با يک پزشک يا درمانگاه روانی تماس بگيريد.

- (pacing ) آرامش، رفتار پرخاشگرانه ، تغييرات خلقی زياد و بيخوابی براي چند شب متوالی.

- تهديد يا عمل به آسيب جسمی يا خشونت .

- تهديد يا صحبت در مورد مرگ يا خودکشی مانند: A ديگر برايم اهميت ندارد@ يا A ديگر نيازی نيست بيش از اين نگران من باشی @ .

- افت فعاليتها و ارتباطات .

- کارهايی مانند خداحافظی با دوستان، نوشتن وصيت نامه يا ... .

- بهبود ناگهانی خلق پس از يک دوره افسردگی .

- رفتار خطرناک غير طبيعي مانند خريد يا حمل اسلحه يا رانندگی ... .

درمان

ساخت داروهای ضد افسردگی و داروهای تثبيت کننده خلق درمان افسردگی را بهبود بخشيده است. داروها می توانند علائم افسردگی را برطرف کنند و در بسياری از انواع بيماری تبديل به خط اول درمان شده اند. روان درمانی هم می تواند بخشی از درمان باشد که به شما کمک می کند با مشکلات دائمی خود که افسردگی را تحريک می کند يا به آن دامن می زند کنار بياييد. ترکيبی از داروها و يک دوره کوتاه روان درمانی در صورتيکه افسردگی خفيف يا متوسط داشته باشيد، معمولأ با دارو يا درمان الکترو شوک آغاز می شود. به محض اينکه بهتر شويد روان درمانی می تواند مؤثرتر واقع شود.

پزشکان عموماً افسردگی را در دو مرحله درمان می کنند. درمان حاد دارويی به برطرف کردن علائم تا آنجا که شما احساس خوب بودن پيدا کنيد کمک می کند. به محض اينکه علائمتان برطرف شود، رمان نگهدارنده مشخصاً بامدت 6 تا 12 ماه براب پيشگيری از عود ادامه داده می شود.

حتی اگر احساس می کنيد حالتان خوب است و به فعاليتهای معمولتان بازگشته ايد، بسيار مهم است که داروهايتان را مصرف کنيد. در افراد بسياری که يک حمله داشته اند، حمله مجدد افسردگی اتفاق می افتد، اما ادامه درمان به مدت حداقل 6 ماه به ميزان زيادی خطر عود فوری را کم می کند، اگر در بيش از دو مورد حمله قبلی افسردگی داشته ايد، امکان دارد که پزشکتان درمان طولانی مدت با ضدافسردگی ها را پيشنهاد بدهد .

مراقبت از خود

با آغاز درمان ضد افسردگی شما همچنان بايد به طور روزانه کنترل شويد در اينجا چند رهنمود آورده شده است .

مرتبأ پزشک خود را ببينيد: پزشک پيشرفت شما را ارزيابي مي کند، شما را حمايت و تشويق می کند و داروهای شما را در صورت لزوم تعديل می کند.

داروهای خود را دريافت کنيد: پيدا کردن دارويی که برای شما بهترين باشد، ممکن است نياز به چندين بار امتحان داشته باشد. امکان دارد چند هفته طول بکشد تا نتيجه را ببينيد. وقتی احساس بهتر بودن کرديد هم به مصرف داروهايتان همانگونه که توصيه شده است ادامه دهيد.

تنها نمانيد: سعی کنيد در فعاليتهای طبيعی شرکت کنيد .

از خود مراقبت کنيد: يک رژيم سالم داشته باشيد و ميزان مناسبی خواب و ورزش داشته باشيد . ورزش می تواند به درمان بعضی اشکال افسردگی، برطرف شدن استرس و آرام شدن شما کمک کند.

از الکل و داروهای تفريحی پرهيز کنيد: سوء استفاده از الکل و داروها از بهبود شما جلوگيری می کند يا سرعت آن را کند می نماید.

[External Link Removed for Guests]

به اين قسمت منتقل شد...
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

پست توسط ganjineh »

اميرحسام, عزیز

بهتر بود مطلبت را در اینجا قرار می دادی :-o
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

يافته ‏هاى جديد براى بهبود بيمارى افسردگى

پست توسط Dr.Akhavan »

  ‏هاى جديد براى بهبود بيمارى  دانشمندان موفق به كشف ژن جديدى شده‏اند كه موش‏ها را شاد مى‏كند و اميدوارند كه بتوانند به كمك اين يافته داروهاى جديدى براى بهبود بيمارى افسردگى در انسان توليد كنند.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزارى دانشجويان ايران (ايسنا دكتر گوى دبونل، روانپزشك و استاد دانشگاه مك‏گيل دراين باره خاطرنشان كرد: اين تحقيق براى نخستين بار نشان داده است كه افسردگى در هر ارگانيسمى منشاء ژنتيكى دارد.
دبونل و دستياران وى با توليد و پرورش موش‏هايى كه فاقد يك ژن خاص بودند به اين تاثير دست يافته‏اند.
بر اساس مطالعات، اين ژن در انسان نيز بر روى انتقال ماده سروتونين كه با تغيير خلق افراد در ارتباط است، تاثير مى‏گذارد.
به گفته اين محقق، موش‏هاى فاقد اين ژن كه TREK-1 نام دارد، شبيه به موش‏هايى رفتار مى‏كنند كه به مدت حداقل سه هفته داروى ضد افسردگى مصرف كرده‏اند.
وقتى در موش‏هاى افسرده اين ژن برداشته مى‏شود اين جانور به گونه‏اى رفتار مى‏كند مثل اينكه هرگز بيمار نبوده است.
اين محققان مى‏گويند كه اگر در آينده دانشمندان بتوانند در پيروى از اين تحقيق به تركيباتى دست پيدا كنند كه اين تركيبات بتوانند فعاليت اين ژن را در انسان متوقف كنند، اين تغيير مثبت خلقى براى بيماران افسرده نيز امكان‏پذير خواهد شد.
به گزارش ايسنا، دبونل در اين زمينه اظهار داشت: اين يافته با تمام تلاش‏ها و كارهايى كه تاكنون در علم داروسازى براى بهبود بيمارى افسردگى صورت گرفته است، متفاوت خواهد بود.
همچنين در مطالعات جداگانه ديگرى كه از سوى دكتر اريك نستلر از دانشگاه تگزاس صورت گرفته، اين محقق و دستيارانش موفق به كشف ژن ديگرى موسوم به BDNFشدند كه در ابتلا به اختلال روانى افسردگى نقش دارد و برداشتن آن در موش‏ها باعث مى‏شود كه تحمل اين جانور نسبت به زورگويى‏هاى ساير موش‏ها افزايش يافته و همچنين در مشكلات اجتماعى با ساير موش‏ها عقب نشينى نكنند.
آمارهاى منتشر شده از سوى دانشگاه كلمبيا حاكى از آن است كه حدود 13 درصد از بزرگسالان آمريكايى در حال حاضر به بيمارى افسردگى مبتلا هستند.
افسردگى خفيف يك عامل پنهان براى ابتلا به افسردگى شديد است به طورى كه در افراد مبتلا به افسردگى خفيف احتمال ابتلا به افسردگى شديد به مرور زمان در آينده به مراتب بيشتر است و حتى ممكن است به خودكشى فرد افسرده منجر شود.
دانشمندان هنوز يك تصوير واضح از دلايل انواع مختلف بيمارى افسردگى و نحوه درمان آن در اختيار ندارند اما با اين وجود بيشتر دانشمندان معتقدند كه تركيبى از عوامل ژنتيكى، فاكتورهاى شيميايى و محيطزيستى مانند استرس در ابتلا به اين اختلال روانى نقش دارن
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

افسردگي و راههاي غلبه بر آن

پست توسط gigi64 »

افسردگي و راههاي غلبه بر آن
افـسردگي اختلالي است كه قادر است افكار، خلق و خو، احـساسات، رفـتــار، سلامتي جسماني و روحي شما را تحـت الشـــعاع قرار دهد. هر انساني در مقاطع خاصي از زنـدگي خود به افسردگي دچار ميگردد. نشانه ها و علايم افسردگي عبارتند از:

غم و اندوه پايدار، اظطراب، احساس پوچي.
احــساس نا اميدي و بدبيني- احساس گناه، احسـاس بي ارزشي و در ماندگي - احساس تيره بختي.
كاهش سطح انرژي و احساس خستگي.
دشواري در تمركز، ياد آوري و تصميم گيري-عدم توانايي در انديشيدن.
بي خوابي و يا افزايش ميزان خواب.
از دست دادن اشتها و كاهش وزن - يا پر خوري و افزايش وزن.
عدم تمايل به ملاقات با ديگران - يا وحشت از تنها ماندن - حضور يافتن در فعاليتهاي اجتماعي دشوار و غير ممكن ميگردد.
احساس بي ارزش بودن و نا عادلانه بودن زندگي- احساس شكست- احساس سربار بودن.
از دست دادن علاقه و ميل به فعاليتهاي معمولي در زندگي و يا سرگرميهايي كه پيشتر براي فرد لذت بخش بوده اند.
بيقراري و بيتابي - زود رنجي و تحريك پذيري- و يا كند شدن حركات و واكنشها- بي تفاوتي.
افت اعتماد بنفس - سرزنش مدام خود - نگراني از گذشته و آينده.
مشكلات جسماني كه معمولا به دارو جواب نميدهند مانند: خارش بدن - تاري ديد -تعريق شديد- خشكي دهان- مشكلات گوارشي (يبوست، اسهال -سوء هاضمه)-سردرد - كمردرد.
افكار صدمه زدن به خود و يا ديگران - افكار خود كشي.

علل پديد آمدن افسردگي نيز گوناگون ميباشد:
وراثت.
محيط هاي نا ايمن و خطرناك مانند: آلودگي هوا و آب.
محيطهاي آشفته مانند: خشونت در خانه و روابط.
درگذشت همسر، فرزند، والدين و دوستان.
ضربه هاي روحي شديد در كودكي و يا بزرگسالي.
از دست دادن حمايتهاي اجتماعي در پي طلاق، دوري از دوستان، قطع رابطه، از دست دادن شغل.
شرايط ناسالم اجتماعي مانند: فقر، بي خانماني و خشونت در جامعه.
بيماريهاي مزمن مانند سرطان، ديابت و ايدز.
شكست و ناكاميها-تجارب ناخوشايند.
تغييرات هورموني - اختلال در تعادل انتقال دهنده هاي عصبي همچون سروتونين.
در اثر مصرف برخي داروها مانند داروهاي خواب آور، ضد بارداري و كاهنده فشار خون بالا.
استفاده از الكل، مواد مخدر و ديگر داروها.
تغذيه نامناسب مانند كمبود فولات و ويتامين B1 و يا مصرف زياد مواد قندي و كافئين دار.
ضعف شخصيت، اعتماد بنفش پايين، بد بيني و هم وابستگيها.
استرس .
الگوي تفكرات منفي.
عدم تحرك بدني و نداشتن تفريح و سرگرمي.
انزوا و گوشه گيري.

1- افسردگي اساسي:
اين نوع افسردگي اختلال در خلق ميباشد كه معمولا 2 هفته بطول مي انجامد. احساس دلتنگي و حزن مفرط و از دست دادن ميل و لذت از فعاليتهاي دلپذيرو احساس گناه و بي ارزشي از نشانه هاي آن ميباشد. اين نوع افسردگي خطرناك بوده و ميتواند به خود كشي منجر گردد.
2- افسردگي مزمن:
شدت علايم آن از افسردگي اساسي كمتر بوده اما دوره آن طولاني و ممكن است و 2 الي 5 سال بطول انجامد. علايم آن معمولا ناتوان كننده نميباشد اما در عملكرد مناسب و احساس خوشايندي فرد تاثير گذار است.
3- اختلال در سازگاري:
هرگاه انسان عزيزي را از دست ميدهد، شغلش را از دست داده و يا تغيير ميدهد، و يا آگاه ميگردد كه بيماري لاعلاجي دارد كاملا طبيعي است كه احساس استرس، اندوه و خشم ميكند. اما در نهايت امر افراد خود را با شرايط پديد آمده وفق ميدهند. اما برخي قادر به چنين عملي نميباشند. هنگامي كه واكنش فرد به يك موقعيت و يا حادثه سبب افسردگي در وي ميگردد به آن اختلال در سازگاري ميگويند.
4- اختلال دو قطبي:
به تغييرات غير قابل پيش بيني خلق از شيدايي تا افسردگي اختلال دو قطبي ميگويند. در يك زمان فرد رفتار برونگرايي مفرط، پر حرفي، خود بزرگ بين از خود بروز ميدهد و در دوره اي ديگر افسرده ميگردد.
5- افسردگي فصلي:
اين نو ع افسردگي معمولا در زمستان شيوع مي يابد. علت آن كاهش تابش نور خورشيد است.اين افسردگي سبب سردرد، تحريك پذيري و كاهش سطح انرژي ميگردد.

راهبردهايي براي غلبه بر افسردگي

1- براي خود اهداف قابل دسترس تعيين كنيد.
2- تنها به ميزان معقول و در حد توان خود مسئوليت بعهده بگيريد.
3- كارها، اهداف و وظايف بزرگ را به بخشهاي كوچك تقسم كنيد.
4- مديريت زمان و الويت بندي را فراموش نكنيد.
5- مدتي از وقت خود را با ديگران و يك دوست صميمي سپري كنيد. سعي كنيد فردي را در زندگي بيابيد كه بتوانيد به وي اعتماد كرده و با وي درد دل كنيد.
6- به سرگرميهايي كه علاقه داريد بپردازيد.
7- ورزش كنيد و فعاليت بدني منظم داشته باشيد.
8- تا بر طرف شدن آثار افسردگي تصميمات مهم و حياتي خود را به تعويق اندازيد.
9- به خاطر داشته باشيد كه بهبودي خلق افسرده زمانبر و تدريجي ميباشد انتظار معجزه نداشته باشيد.
10- از افراد غير حامي و منتقد اجتناب كنيد.
11- به دوستان و خانواده خود اجازه دهيد در روند بهبودي به شما كمك كنند.
12- افكار مثبت را جايگزين افكار منفي گردانيد.
13- به خاطر داشته باشيد كه زندگي بطور ذاتي مبهم و نامشخص بوده و در بسياري از شرايط تنها يك پاسخ واحد مشكل گشا نخواهد بود.زندگي مملو از احتمالات است.
14- شما بايد بياموزيد چگونه ميان اموري كه شما مسئول آنها ميباشيد و يا نميباشيد تفاوت قائل گرديد. معمولا افراد كنترلي كه بر شرايط دارند را كمتر و يا بيشتر از آنچه هست بر آورد ميكنند.اموري كه شما مسئوليتي در قبال آن نداريد و يا خارج از كنترل شماست به حال خود بگذاريد.
15- شما بايد قادر باشيد ميان موقعيتهايي كه ارزش شما بايد بر اساس موفقيتهاي شما تعيين گردند و ديگر موقعيتها تفاوت قائل گرديد.
16- شما بايد بياموزيد كه چه زمان بايد با احساسات خود ارتباط برقرار كرده و چه زمان از آنها فاصله بگيريد.
17- شما بايد بياموزيد كه چه هنگام بايد به بر زمان حال تمركز كنيد و چه هنگام به زمان آينده.
18- خوشبختي و نيل به شادي در زندگي هدف نامعقولي نيست اما شما بايد ابتدا مفهوم خوشبختي را براي خود معنا كرده و سپس با برنامه ريزي و ايجاد سلسه مراتب و پيروي از آنها به خوشبختي مطلوب خود دست يابيد.
19- شما بايد قادر باشيد كه ميان احساسات دروني خود و واقعيتهاي عيني تفاوت قائل گرديد.
20- شما بايد قادر باشيد تا با ديگران رابطه برقرار كنيد.
21- اعتماد بنفس خود را افزايش دهيد.
22- وابستگي خود را به دنياي خارج كاهش دهيد.
23- به خاطر داشته باشيد هيچ فرد ديگر ي جز خود شما مسئول شادي شما نميباشد

[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

نشانه‌هاي رواني افسردگي

پست توسط gigi64 »

نشانه‌هاي رواني افسردگي

مطمئنا بسيار شنيده ايد که مي گويند فلاني افسرده است، اما آيا مي دانيد افسردگي چيست؟ افسردگي عبارت است از احساس غم، دلسردي و يا نااميدي که فردي حداقل به مدت 2 هفته در اغلب روزها و در اغلب ساعات روز همراه با علائم ديگر، داشته باشد. افسردگي يکي از مسائل و مشکلات مهم بهداشت جامعه مي باشد. اختلالات افسردگي با کارکرد اجتماعي و شخصي تداخل مي کند و بيماران افسرده، کساني هستند که ذهن، رفتار، جسم و خلق آنان تحت تاثير قرار گرفته است. افراد افسرده ممکن است که توانايي انجام فعاليت ها و مسئوليت هاي معمول و عادي شغلي خود را از دست بدهند. آيا مي دانيد چطور مي توانيد متوجه شويد که اطرافيانتان يا حتي خودتان دچار افسردگي شده ايد؟ براي اينکه متوجه اين موضوع شويد بايد علائم رواني شايع افسردگي را بدانيد. علائم رواني شايع افسردگي عبارتند از: بي حوصلگي يا خلق پايين، نگراني و اضطراب، از دست دادن احساس هيجاني (عواطف و احساسات)، داشتن افکار افسرده، مشکلات حافظه و تمرکز حواس، توهمات، داشتن افکار خودکشي، که در مطلب زير که برگرفته از پايگاه الکترونيکي خدمات پزشکي ايران است توضيحات لازم داده شده است.

1 ) خلق پايين: خلق پايين در افسردگي بسيار شديدتر از آن چيزي است که شما در هنگام نااميدي و يا مايوس شدن دچار آن مي شويد. خلق پايين عبارتست از احساس غم، پوچي، از دست دادن و بيم و ترس. بعضي از بيماران، آن را به زندگي در زير يک ابر تشبيه مي کنند که همه قسمت هاي زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد. در افسردگي متوسط تا شديد، خلق پايين اغلب در هنگام صبح بدتر مي شود و سپس در طي روز از شدت آن کمي کاسته مي شود اما هيچگاه از بين نمي رود. اين وضعيت را اصطلاحا تغييرات روزانه (Variation Diurnal ) مي نامند. خلق پايين باعث مي شود که از هيچ چيزي نتوانيم لذت ببريم و شما حتي ممکن است علاقه خود را نسبت به سرگرمي هايي که قبلا داشته ايد از دست بدهيد. هيچ چيزي براي شما خوشايند و لذت بخش نخواهد بود. در بعضي از موارد خفيف تر، خلق پايين ممکن است عصرها بدتر از صبح ها باشد و بعضي روزها ممکن است حال بيمار خوب باشد. با اين حال تعداد اين روزهاي خوب به قدري کم است که در بين ساير روزهاي بد به چشم نمي آيد. اگر افسردگي خفيف باشد شما ممکن است از همراهي و هم صحبتي با ساير افراد لذت ببريد. در مواردي که خلق پايين وجود دارد، با کوچکترين مشکلي (و حتي گاهي بدون هيچگونه مشکلي) تمايل به گريه کردن وجود دارد.

2 ) اضطراب و نگراني: وقتي ما احسس مي کنيم که تهديد شده ايم و در خطر هستيم، هورموني به نام آدرنالين در بدن ترشح شده و وارد جريان خون مي شود و از انجا به عضلات و مغز مي رود تا ما بتوانيم سريعتر فکر کرده ودر صورت نياز اقدام به فرار نماييم. اين هورمون باعث مي شود که عضلات ما منقبض شده و آماده فرار يا هرگونه عکس العمل فوري ديگري شويم، اما در صورتيکه هيچگونه اتفاقي بروز نکند، اين احساس در عرض چند دقيقه از بين خواهد رفت. در افرادي که افسرده هستند، اين احساس هاي اضطراب و نگراني مي تواند چندين ماه باقي بماند. بعضي از افراد، صبح ها با يک حالت اضطراب و نگراني زياد از خواب بيدار مي شوند زيرا آنها از روزي که در پيش خواهند داشت دچار ترس و وحشت هستند. اضطراب مي تواند بيشتر از خلق پايين ديده شود و به عنوان مهمترين علامت افسردگي خود را نشان دهد. اگر شما هميشه در وضعيت اضطراب و نگرني هستيد ممکن است متوجه شويد که به ميزان زيادي تحريک پذير و پرخاشگر شده ايد، به طوري که ساير افراد در زندگي کردن با شما دچار مشکل خواهند شد.

3 ) از دست دادن عواطف و احساسات: بعضي از افراد مبتلا به افسردگي شديد، اظهار مي دارند که آنها احساس مي کنند که تمام عواطف و احساسات خود را از دست داده اند و اين يکي از ناراحت کننده ترين علائم افسردگي مي باشد. در چنين مواقعي شما حتي نمي توانيد گريه هم بکنيد و احساس مي کنيد که ديگر هيچ اشکي در چشمان شما وجود ندارد. شما حتي ممکن است نسبت به افراد نزديکتان مثل همسر، خانواده و يا کودکانتان هيچگونه احساسي نداشته باشيد و يا اينکه داراي احساسات اندکي باشيد.

4 ) افکار افسرده: وقتي شما دچار افسردگي هستيد، نحوه فکر کردن شما نيز تغيير مي يابد. شما دنيا را جور ديگري مي بينيد و همه چيز به نظر شما منفي است. چنين طرز تفکري باعث مي شود که افسردگي شما تشديد شود. شما خود را براي وقايع ناگواري که اتفاق مي افتد سرزنش و ملامت مي کنيد و براي کارهاي خوبي که انجام داده ايد هيچگونه ارزشي قائل نيستيد. تمام کارهاي خوبي که در زندگي تان انجام داده ايد را فراموش مي کنيد و دائما چيزهاي بدي که در زندگي داشته ايد را به خاطر آورده و يادآوري مي کنيد. شما ممکن است به جزئيات و نکات منفي خود تمرکز نموده و از نکات مثبت خود غافل شويد. يک مثال جالب اين موضوع، شخصي است که امتحاني را با امتياز 99 درصد قبول شده است. او از اين نتيجه عالي خوشحال نمي شود و همه حواس وتمرکز خود را روي آن يک درصدي که از دست داده است تلف مي کند. شما ممکن است سريعا به نتايج منفي برسيد و تنها با مشاهده يک واقعه ساده به نتايج کلي و منفي دست يابيد. براي مثال، يکي از بيماران من، دختر زيبايي بود که فکر مي کرد زشت است و همه از او نفرت دارند زيرا يکبار در خيابان، مردي به او نگاه تمسخرآميزي کرده بود. چنين افکار منفي اي باعث مي شود که شما به تدريج تحليل رفته و ضعيف شويد. اين افکار منفي در نهايت باعث مي شوند که شما اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس بي ارزش بودن بکنيد و دنياي شما مملو از افکار مايوس کننده همراه با شک و ترديد و اضطراب باشد. در نتيجه شما بيشتر احساس افسردگي يا اضطراب مي کنيد و بنابراين يک حلقه معيوب در زندگي شما ايجاد مي گردد. مشخصات افکار افراد افسرده عبارتند از:

- افکار منفي (مثلا من در کار با شکست مواجه مي شوم)
- انتظارات زياد و غير منطقي (مثلا تا همه افراد مرا دوست نداشته باشند و فکر نکنند که من در کارم خوب نيستم نمي توانم خوشحال باشم)
- تفکرات اشتباه (مثلا نتيجه گيري غلط، تمرکز روزي جزئيات منفي بي اهميت، رسيدن به نتيجه گيري هاي کلي و غلط از ديدن يک واقعه ساده

يک شرح حال از افکار منفي

خانم کاترين، منشي يک شرکت است. يک بار رئيسش به او گفت: آيا مي تواني اين گزارش را دوباره تايپ کني؟ من چند اصلاح در آن انجام داده ام. کاترين افسرده است و به همين خاطر، او فکر مي کند که در کارش خوب عمل نمي کند. او عقيده دارد به خاطر اينکه وظيفه اش را خوب انجام نداده است، مجبور است اين گزارش را دوباره تايپ نمايد. از آن هنگام، کاترين افسرده تر شد زيرا او به طور غيرمنطقي اي انتظار دارد که او اگر مي خواهد که از زندگي اش لذت ببرد بايد وظايفش را به طور کامل و بي نقص انجام دهد. در حقيقت، کاترين وظايفش را هم خيلي خوب انجام مي دهد اما خودش اينطور فکر نمي کند. او به چيزهاي کوچکي که گاهي اوقات بد انجام مي شوند تمرکز مي کند وا ز چيزهاي بزرگي که به خوبي انجام مي گردند غافل است. او اين موضوع را فراموش کرده ست که به خاطر لياقت هايي که از خودش نشان داده است، حقوقش اضافه شده است. او اين حقيقت را فراموش کرده است که رئيسش هميشه در کارهايش مردد است و اصلاحاتي که در گزارش بايد انجام شود به خاطر تغييراتي است که خود رئيس در آن داده است و هيچ اشتباهي از طرف کاترين رخ نداده است. کاترين فقط به جزئيات منفي يک موضوع نگاه مي کند و تنها با يک اتفاق ساده، نتيجه گيريهاي کلي و اشتباهي مي کند که اين کار باعث تشديد افسردگي او مي شود.

5 ) مشکلات تمرکز حواس و حافظه: اگر شما توسط نگراني ها و افکار افسرده، تحليل برويد، برايتان مشکل خواهد بود که درباره چيز ديگري هم فکر نماييد. تمرکز حواس ممکن است براي شما مشکل باشد که اين امر مي تواند به بروز مسايل بيشتري منجر شود. شما براي اينکه چيزي را به خاطر بياوريد بايد روي آن تمرکز کنيد، بنابراين تعجب آور نخواهد بود که اگر تمرکز حواس شما خوب نباشد، مشکلاتي در حافظه و به يادآوردن موضوعات خواهيد داشت. مشکلات مربوط به تمرکز حواص همچنين مي توانند منجر به عدم تصميم گيري مناسب و بي توجهي گردند و شما ممکن است احساس گيج بودن نماييد. اين علائم مي توانند گاهي اوقات به قدري شديد شوند که با بيماري دمانس (زوال عقل) اشتباه گرتفه شوند.

6 ) هذيان و توهمات: اگر شما شديدا افسرده شويد، افکار شما مي تواند به قدري بهم ريخته شود که ارتباط با واقعيت هاي زندگي را از دست بدهيد. ذهن شما مي تواند به قدري بهم ريخته شود که ارتباط با واقعيت هاي زندگي را از دست بدهيد. ذهن شما مي تواند شروع به فريب دادن شما نمايد و شما حتي ممکن است از اين موضوع بترسيد که داريد ديوانه مي شويد. اماچنين موضوعي پيش نخواهد آمد و شما فقط شديدا افسرده هستيد که با درمان مناسب، بهبود خواهيد يافت. در افسردگي هاي شديد، هذيان ها مي توانند رخ دهند اما خوشبختانه اين هذيان ها بسيار نادر مي باشند. هذيان، يک اعتقاد غلط مي باشد که شخص به آن معتقد است. در افسردگي، هذيان ها، انعکاس خلق افسرده هستند و مي توانند افسردگي را تشديد نمايند. يکي از بيماراني که من داشتم، معتقد بود که او بايد خودش را به پليس تسليم کند چون پنج سال پيش به طور اشتباهي بدون اينکه پول يک عدد سيب را به فروشنده بدهد، فروشگاه را ترک کرده است. او فکر مي کرد که پليس به خاطر اين کار او را در اين مدت تحت تعقيب قرار داده است. او عقيده داشت که براي خانواده اش شرمساري به بار آورده است و خود را موجود بي ارزشي مي دانست. غيرممکن بود که او را متقاعد کنم که او دشمن شماره يک جامعه نمي باشد و هر کسي ممکن است از اين اشتباهات بکند و هيچکس نيز به خاطر چنين کاري تنبيه نمي شود. عده اي از بيماران عقيده دارند که آنها شرورترين و پليدترين انسان روي زمين هستند و يا اينکه ساير مردم مي خواهند که از دست آنها راحت شوند زيرا آنها خيلي بد هستند. بعضي از بيماران معتقدند که آنها اصلا هيچ پولي ندارند و بعضي ديگر عقيده دارند که آنها در حل زوال و پوسيدگي قرار دارند و حتي عده اي از آنها معقدند که مرده اند. به اندازه فکرها و ايده هاي مختلفي که در ذهن انسان ها وجود دارد، انواع مختلف هذيان ها نيز وجود دارد اما همه آنها انعکاسي از خلق وافکار افسرده هستند. درحالي که هذيان ها عبارت از افکار غلط هستند، اما توهمات (Hallucinations ) به ادراک غيرواقعي از چيزها گفته مي شود (معمولا صداها). براي مثال، بعضي از بيماران مبتلا به افسردگي شديد، در مواقعي که کسي در اطراف آنها نيست، صداهايي را مي شنوند. اين صداها مانند صداهاي افرادي است که در اتاق با يکديگر صحبت مي کنند و به طور وحشتناکي، واقعي به نظر مي آيند. اين صداها ممکن است شخص را سرزنش کرده و به او بگويند که تو آدم بدي هستي. اين صداها باعث مي شوند که افسردگي تشديد شود. بعضي از بيماران دچار افسردگي شديد، چيزهايي را که اصلا وجود ندارند مي بينند و يا اينکه بو مي کنند، اما چنين مواردي نادر مي باشند.

7 ) افکار خودکشي: وقتي شما شديدا دچار افسردگي باشيد، به نظر شما گذشته تان بد و پر از اشتباه بوده، زمان حالتان وحشتناک است و از آينده هم دچار ترس و وحشت هستيد. بعضي از بيماران به اين نتيجه مي رسند که دنيا ارزش زندگي کردن را ندارد و اينکه بهتر است با خودکشي به زندگي خود پايان داد تا ديگران هم از دست آنها راحت شوند. بسياري از افراد مبتلا به افسردگي، به خودکشي فکر مي کنند (حتي اگر اين فکر بصورت گذرا باشد). خيلي از اين افراد در واقع اقدام به خودکشي نمي کنند اما هر شب که به رختخواب مي روند اميدوار هستند که صبح روز بعد از خواب بيدار نشوند و در نتيجه از عذاب زندگي کردن راحت شوند. بعضي از بيماران نيز هيچگاه تصميم به خودکشي نمي گيرند چون اين کار را از نظر مذهبي واخلاقي، ممنوع مي دانند و يا اينکه فکر مي کنند با اين کار، خانواده شان دچار ناراحتي خواهد شد. بعضي از اين افراد نيز به اين نتيجه مي رسند که آنها هيچوقت اقدام به خودکشي نخواهند کرد چون ترسو و بزدل هستند و چنين احساسي باعث مي شود که آنها بيشتر خود را سرزنش و ملامت کرده و افسرده تر بشوند. اگر شما به خودکشي کردن فکر مي کنيد ممکن است در خطر باشيد که واقعا اين کار را انجام بدهيد. در چنين مواردي سريعا به پزشک يا يک مرکز مشاوره رواني مراجعه نماييد. اين وضعيت، يک اورژنس روانپزشکي است. هميشه به ياد داشته باشيد که افسردگي، قابل درمان مي باشد.

افسردگي و اضطراب در تابستان بيشتر است

افراد در بهار بيشتر احساس خوشکامي مي کنند و به مرور اين احساس در زمستان و پاييز و زمستان کاهش پيدا کرده و در تابستان به کمترين حد خود مي رسد. دکتر حسين کاوياني، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران و متخصص روانشناسي باليني و همکارانش نيز طي تحقيقي با بررسي 115 آزمودني در فصل هاي چهار گانه سال و نيز در وضعيت هاي آب و هوايي مختلف و با استفاده از فهرست صفات خلقي، مقياس اضطراب بک و پرسشنامه افسردگي بک، تاثير تغييرات آب و هوايي و فصلي در خلق جمعيت عمومي تهران را بررسي کرده است. يافته هاي اين پژوهش حاکي از تغيير چشم گير خلق در فصل ها و وضعيت هاي آب و هوايي مختلف است. الگوي تغييرات خلقي مثبت (خوشکامي و برانگيختگي نيروافزا) به ترتيب داراي روال کاهش در بهار، زمستان، پاييز و تابستان است، يعني افراد مورد بررسي در بهار بيشترين احساس خوشکامي (لذت از امور مختلف و سرگرمي ها) و احساس انرژي سرشار در امور مختلف زندگي و خستگي پذيري پايين را تجربه کرده اند که اين احساس ها به ترتيب در زمستان و پاييز کاهش پيدا کرده و در تابستان به کمترين سطح خود رسيده است. اين روند براي تغييرات خلقي منفي (برانگيختگي عصبي، اضطراب و افسردگي) به صورت وارونه است به طوري که روند کاهش خلق منفي به ترتيب تابستان، پاييز، زمستان و بهار بود. به بيان ديگر افراد مورد بررسي در تابستان از نظر عصبي بر انگيخته تر بودند و علايم اضطرابي و افسردگي بيشتري را تجربه نموده بودند، اما در فصل بهار از اين نظر وضعيت بهتري داشتند. به گزارش ايسنا، نتايج اين بررسي همچنين حاکي است: احساس خوشکامي در شرايط باراني (صرف نظر از پاييزي يا بهاري بودن آن) بيشتر است و وضعيت هاي برفي و آفتابي در رده هاي بعدي قرار دارند. همچنين افراد در وضعيت باراني و برفي بيشتر از وضعيت آفتابي و باران پاييزي احساس انرژي و نيرومندي مي کنند. براي سطح افسردگي - قطب مخالف خوشکامي - الگوي تغييرات تقريبا وارونه است يعني افراد در وضعيت آفتابي به ترتيب بيش از وضعيت برفي، باران پاييزي و باران بهاري افسردگي را تجربه مي کنند. تجربه برانگيختگي عصبي در وضعيت آفتابي و سپس برفي بيشتر و در وضعيت باراني کمتر است. يافته ها همچنين گوياي آن است که آزمودني هاي پژوهش در وضعيت باران بهاري و برفي کمترين احساس اضطراب را تجربه کرده اند. مجريان اين طرح همچنين خاطرنشان کرده اند که در اين تحقيق برخلاف برخي بررسي هاي مشابه خارجي، هيچ تفاوتي بين زنان و مردان در ميزان حساسيت نسبت به تغييرات فصلي و آب و هوايي مشاهده نشده است.


منيع : روزنامه ابتكار
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1487
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 2 آذر 1385, 7:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 209 بار

پست توسط ALIAGHAKHAN »

بيماري افسردگي هر سال حدود17 ميليون نفر از مردم امريکا را گرفتار مي کند به طوري که خود بيماري و عوارض آن به صورت يک مشکل اساسي اقشار وسيعي از جامعه را تحت تاثير قرار مي دهد. اين بيماري تقريباً تمام بدن را تحت تاثير قرار مي دهد. سيستم اعصاب، خلق، افکار،رفتار، خوردن، خوابيدن و تفکر يک فرد و نگاه آن به اطراف خود مواردي است که تحت تاثير اين بيماري به شدت تغيير مي کند. علائم اين بيماري ممکن است هفته ها، ماه ها و سال ها طول کشيده و در طول دوره بيماري شدت و ضعف متفاوتي از خود نشان دهد.

بيماران افسرده خود را از جامعه مخفي و منزوي مي کنند، اشتياق، هيجان و احساس لذت در اين افراد بسيار کاهش مي يابد.
علائم واضح اين بيماري به صورت خستگي مزمن، خواب آشفته به صورت بي خوابي يا خواب زياد، تغيير در اشتها، سردرد، درد پشت، اختلالات گوارشي، بي قراري، تحريک پذيري، عصبانيت، از بين رفتن احساس لذت و احساس بي کفايتي و بي ارزشي است.
بسياري از اين بيماران در مورد خودکشي و مرگ فکر مي کنند. زمان اين افراد به کندي پيش مي رود و تمامي مسائل اطراف آنها توخالي به نظر مي رسد. اين بيماران افرادي هستند که به طور مزمن عصباني يا تحريک پذيرند. غمگين يا نااميد بوده و بسيار کم احساس يا بدون احساس اند.

اين بيماري در دو گروه عمده تقسيم بندي مي شود؛ گروه اول اختلالات تک قطبي هست که معمولاً در يک دوره کوتاه در
زندگي افراد ديده مي شود که شامل علائم ذکر شده است. گروه دوم اختلالات دوقطبي ناميده مي شود که ابتدا معمولاًً با افسردگي شروع مي شود و بعد از پيشرفت تبديل به دوره هايي از افسردگي و مانيا مي شود.

اين مقاله بيشتر روي بيماران تک قطبي تاکيد خواهد داشت. علت اين بيماري به طور کامل شناخته نشده است اما علت هاي قابل ذکر شامل استرس هاي شديد، حوادث زندگي، عدم تعادل شيميايي در مغز،اختلالات تيروئيد و کمبودهاي تغذيه اي، فقر غذايي، کاهش قند خون، مونونوکلئوزيس، عدم ورزش، اندومتريوزيس و آلرژي ها است.

يکي از مهم ترين علل افسردگي ژنتيک است که معمولاً تا حدود 50 درصد نقش آن ثابت شده است.

در مورد استرس بايستي گفت که بيشتر مردم از استرس روزمره در درجات مختلف برخوردارند و البته بايستي ذکر کرد که پاسخ افراد به اين استرس ها متفاوت است. اگر استرس از نوع بسيار شديد باشد (مثل مرگ فرزند) و مکانيسم تطابق فرد پاسخگو نباشد معمولاً افسردگي رخ مي دهد.

شايع ترين فرم افسردگي طبق نظر نويسندگان کتاب Nutritional Healing از نوع افسردگي مزمن با شدت کم است که ديس تايمي نيز ناميده مي شود. اين بيماري به صورت دوره طولاني و عودکننده است که معمولاً ناتوان کننده نيست ولي فرد را از يک عملکرد نرمال در مواجهه با اختلالات اجتماعي و احساسي در زندگي عملاً ناتوان مي کند. تحقيقات نشان مي دهد که اين فرم از افسردگي اغلب از تفکرات منفي که ناآگاهانه هستند نشات مي گيرد.

دابل دپرسيون شکلي از ديس تايمي است که فرد دوره هايي را به صورت افسردگي شديد و سپس خفيف تجربه مي کند و گاهي هم به وضعيت عادي برمي گردد.

بسياري از افراد در طول ماه هاي زمستان بيشتر افسرده مي شوند که علت آن کوتاهي روزها و طولاني بودن زمان تاريکي است.

اين اختلال تحت عنوان (اختلال فصلي) ناميده مي شود اين حالت در خانم ها بيشتر از آقايان است. در اين نوع افسردگي بيماران مبتلا از حملات اضطرابي رنج مي برند، اضافه وزن پيدا مي کنند و در نتيجه تغذيه غلط، خواب زياد و کاهش تمايل جنسي را تجربه مي کنند.

بيشتر افراد اختلال فصلي را قبل از تعطيلات تجربه مي کنند و تحقيقات نشان داده که خودکشي اين بيماران در اين زمان هابيشتر است.

تغذيه با تغيير در عملکرد مغز باعث ايجاد اين بيماري مي شود به طوري که فقر تغذيه اي يکي از عوامل مهم اين بيماري شناخته شده است. سطوح مواد شيميايي مغز که نوروترانسميتر ناميده مي شود با آنچه ما مي خوريم در ارتباط است. اين مواد شيميايي که شامل دوپامين، سروتونين و نوراپي نفرين هستند در تنظيم خلق نقش بسيار مهمي دارند.

وقتي مغز سروتونين توليد مي کند استرس ما کم مي شود وقتي دوپامين يا نوراپي نفرين توليد مي شود، تمايل به فکر کردن بيشتر شده و هوشيارتر ميشويم.

سروتونين هورموني است که نقش مهمي در خلق،خواب و اشتها دارد و سطوح پايين آن باعث افسردگي، اضطراب و اختلالات خواب مي شود.

سروتونين از ماده اي به نام آمينو اسيدتريپتوفان توليد مي شود که کمبود اين اسيدآمينه ممکن است در کاهش سطح سروتونين نقش موثري داشته باشد.

خوردن کربوهيدرات هاي مرکب به طور غيرمستقيم باعث افزايش سطح تريپتوفان شده و در نتيجه سروتونين افزايش مي يابد.

مواد غذايي حاوي پروتئين بالا (مثل گوشت سفيد)باعث افزايش سطح دوپامين ونوراپي نفرين مي شود که در اين حالت هوشياري فرد بالا مي رود. بنابراين مصرف اين گروه از مواد غذايي در معالجه اين افراد نقش بسيار مهمي دارد.

يکي از عوامل موثر در درمان افسردگي هاي مزمن سيستم حمايتي خوب از طرف دوستان و فاميل است که در پيشرفت درمان اين افراد بسيار موثر است.

نکات مهم تغذيه اي در بيماري افسردگي

1- خوردن مواد غذايي حاوي کربوهيدرات بالاشامل ميوه ها و همچنين سبزيجات، لوبياي سويا، حبوبات، برنج قهوه اي و ذرت براي اين بيماران مفيد است مصرف مواد غذايي حاوي کربوهيدرات و کم کربوهيدرات باعث کمبود توليد سروتونين و در نتيجه افسردگي مي شود.

2- اگر فردي عصبي هستيد و آرزو مي کنيد که کمي راحت تر باشيد مقدار بيشتري غذاهاي حاوي کربوهيدرات بالاخص از نوع مرکب مصرف کنيد. براي افزايش هوشياري غذاهاي پروتئيني شامل گوشت سفيد که حاوي اسيدآمينه هاي ضروري هستند مصرف کنيد. ماهي قزل آلا و ماهي سفيد براي ايجاد روحيه مناسب بسيار مفيد هستند چرا که هر دو حاوي مقادير زيادي تريپتوفان و پروتئين هستند.

3- از سودا و شيرين کننده هاي مصنوعي مثل آسپارتام اجتناب کنيد. اين مواد باعث اختلال در توليد سروتونين شده و سبب ايجاد سردرد، بي خوابي و تشديد افسردگي در افراد مبتلا مي شود.

4- از موادي که حاوي فنيل آلانين بالا هستند (فنيل آلانين اسيدآمينه اياست که از آن شيرين کننده هاي مصنوعي مثل آسپارتام ساخته مي شود) پرهيز کنيد. اين اسيدآمينه داراي ماده اي به نام فنل هست که آلرژي زا است و باعث تشديد افسردگي مي شود.

5- از مصرف مواد غذايي حاوي چربي هاي اشباع شده بپرهيزيد. غذاهاي سرخ کرده مثل همبرگر و سيب زميني سرخ کرده مناسب نيست. از پروتئين ها مصرف گوشت سفيد بيشتر توصيه مي شود چرا که گوشت قرمز حاوي گلوتن است که افسردگي را تشديد مي کند.

6- از مصرف الکل، کافئين (مثل قهوه و نسکافه) و غذاهاي کنسرو شده بپرهيزيد.

7- ورزش کنيد. تحقيقات نشان مي دهد که ورزش، پياده روي، شنا يا هر فعاليت بدني که برايتان لذت بخش است نقش مهمي در درمان افسردگي دارد.

8- سعي کنيد کاري که انجام مي دهيد با کيفيت انجام دهيد.

9- اگر افسردگي شما فصلي است سعي کنيد ازنوردرماني استفاده کنيد. قرارگرفتن در معرض نور خورشيد و نور ملايم باعث توليد هورموني به نام ملاتونين از غدد پينه آل مي شود که اين هورمون نقش مهمي در جلوگيري از توهمات دارد. بنابراين در فصولي که روزها کوتاه و شب ها طولاني است قرار گرفتن در يک اتاق روشن توصيه مي شود به طوري که پرده هاي اتاق دائم باز باشد. استفاده از لامپ هاي فلورسنت موثرتر است.

10- اگر بيمار افسرده هستيد يک آزمايش تيروئيد حتماً انجام دهيد. اگر احساس کرديد حرارت بدن شما پايين است حتماً با پزشک خود در اين مورد مشورت کنيد، بيماري هاي مربوط به تيروئيد نقش مهمي در بروز افسردگيدارند.

چند نکته

- بسياري از دانشمندان معتقدند افسردگي جزيي از سالمندي است درصورتي که متخصصان تغذيه بر اين باورند که مسائل مربوط به بيماري هاي روحي و رواني و از جمله آنها افسردگي در سالمندي ناشي از اختلالات مربوط به تغذيه صحيح در اين گروه سني از افراد است. به طور مثال کمبود ويتامين هاي گروه B در اين افراد باعث ايجاد اين اختلال مي شود.

- تيروزين اسيد آمينه اي است که براي فعاليت هاي مغزي ضروري است و به طور مستقيم در توليد نوراپي نفرين و دوپامين درمغز نقش مهمي ايفا مي کند اين اسيدآمينه در حبوبات و اسفناج، پنير، موز،بادام، جگر مرغ، شکلات وکافئين قهوه وجود دارد و کمبود آن سبب کاهش توليد هورمون هاي مذکور و درنتيجه باعث اختلال در خلق مي شود. افرادي که ازداروهاي موسوم به (MAOI) مهارکننده هاي مونوآمينو اکسيداز مصرف ميکنند نبايد از مکمل هاي تيروزيني استفاده کنند و از غذاهايي که شامل اين اسيدآمينه است بايستي پرهيز کنند چراکه تداخلات اين گروه از داروها که در افسردگي تجويز مي شود با اين اسيدآمينه سبب افزايش فشارخون ناگهاني و وخيم مي شود.

- تحقيقات نشان داده سلنيوم که ماده معدني مهمي در بدن است باعث بهبود خلق و کاهش اضطراب مي شود و کاهش آن در اثرمصرف مواد غذايي حاوي مقاديرکم اين ماده مصرفي سبب بروز افسردگي مي شود.

- ورزش يک درمان موثر براي افسردگي است. در حين ورزش مغز موادي به نام هاي اندروفين و انکفالين توليد مي کند که ضددرد است و در کاهش آلام جسمي بيماران بسيار کمک کننده است.

- موسيقي نيز يک درمان موثر براي افسردگي شناخته شده است، بنابراين توصيه در اين مورد مهم به نظر مي رسد.

- در يک مطالعه نشان داده شده است که در خون بيماران افسرده سطح اسيدفوليک که يکي از ويتامين هاي گروه B است ودر سبزيجات تيره برگ به وفور يافت مي شود، پايين است. همچنين در همين مطالعه سطح روي در خون اين بيماران هم مشابه وضعيتي مثل اسيدفوليک داشته و پايين است.

- يکي از روش هاي مهم تشخيص افسردگي اندازه گيري غدد آدرنال بيماران است. با تکنولوژي هاي پيشرفته اي چون سي تي اسکن مشخص شده است که غدد آدرنال اين افراد بزرگ تر از حد عادي بوده که به علت پايين بودن سطوح هورمون هاي مشروحه اين غدد در اثر فعاليت هاي جبراني بزرگ مي شوند.

- افرادي که سيگار مي کشند بيش از افراد غيرسيگاري افسرده مي شوند. در يکجمع بندي کلي بايد گفت افراد مبتلا به بيماري افسردگي بايد از کربوهيدرات هاي مرکب چون ميوه ها بيشتر استفاده کنند؛ گوشت سفيد از جمله ماهي براي آنها بسيار مفيد است مصرف موادي چون سودا، الکل، شيرين کننده هاي مصنوعي مثل آسپارتام قهوه و غذاهاي کنسروشده در اين افراد توصيه نمي شود. سبزيجات تيره برگ به علت وجود اسيدفوليک بالا توصيه مي شود. ورزش جزء لاينفک زندگي اين افراد بايد باشد. اين گروه از بيماران از مصرف سيگار بايستي پرهيز کنند و بالاخره اينکه در محل زندگي شان حتماً در مورد نور کافي اتاق ها دقت لازم را داشته باشند.
هيچ كس لياقت اشكهاي تو را ندارد و كسي كه اين لياقت را داشته باشد هيچ گاه تو را به گريه نمي اندازد...
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 آبان 1385, 4:36 pm
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

افسردگی در جوانان دست کم گرفته می‌شود

پست توسط parisa-m »

  به طور متوسط هر پنج جوان از مشکلات روحی روانی رنج می‌برند.

تنها نیمی از این مبتلایان به این بیماری تحت پزشک متخصص روان درمانی مداوا شده‌اند.
فقدان مکان‌های درمانی مانع از مداوای به موقع این بیماری شده است. این بیماری به ویژه در جوانان بالای 14 سال رویت می‌شود.
این مشکلات در جوانان برای خانواده‌ها و پزشکان موضوع غیرقابل هضمی است.
خیلی از این رفتارها بیشتر در زمان بلوغ دختران و پسران بوده و به شکل خجالت یا حجب و یا گوشه‌گیری در جوانان ظاهر می‌شود. هر چه سریع‌ تر بیماری روانی و درمان آن شناخته شود شانس درمان بیشتر می‌شود.  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

پست توسط achachi98 »

 کمک های ساده به افراد افسرده 


فرد مورد علاقه شما ،ماه هاست که آن فرد قبلی نیست.شما امیدوار بودید که آن حالت، موقت باشد ولی این طور نبود. شما درگیر این مساله شدید که وی ممکن است مبتلا به افسردگی باشد.
چه وقت او دوباره به شخصیت قبلیش بر می گردد؟ چه کمکی از دست شما بر می آید؟اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید که شما و فرد مورد علاقه تان تنها نیستید .
قریب به 19 میلیون آمریکایی بزرگسال از افسردگی رنج می برند و این تغییر توسط افراد نزدیک آنان تشخیص داده می شود .اما امروزه،افسردگی یک بیماری کاملاً درمان پذیر است و شما می توانید بیاموزید که چگونه به آنان کمک کنید.هدف نهایی این است که فرد مورد علاقه شما به همان شخصیت قبلی بازگردد،حال ممکن است در حال حاضر تحت درمان باشد یا خیر.
این مقاله به شما می آموزد که افسردگی چیست و شخص مورد علاقه شما چه مراحلی را می گذراند.شما روش های درمان را یاد می گیرید و نقش مهمی در کمک به او برای غلبه بر افسردگی می توانید داشته باشید،درک می کنید.


آیا فرد مورد علاقه شما دارای این علائم است؟

افسردگی از دامنه وسیعی از علائم تشکیل شده که می تواند با روش زندگی،تداخلات زیادی داشته باشد.بعضی از مهمترین علائم در اینجا ذکر شده است.به یاد داشته باشید که هر کسی که افسرده باشد ممکن است همه این علائم را نداشته باشد.
"نداشتن تمرکز
"احساس خستگی و کمبود انرژی
"دردهای غیر قابل توصیف،سردردهای متوالی
"نداشتن انگیزه
"احساس تنهایی،نداشتن ارتباط زیاد با خانواده و دوستان
"گریه کردن،احساس ناراحتی
"عدم تمایل به فعالیت های مورد علاقه قبلی
"مشکل خواب
"نگرانی مداوم
"احساس بی ارزشی یا احساس گناه

آیا شما یک یا چند مورد از موارد بالا را در فرد مورد نظرتان مشاهده کرده اید؟اگر چنین است،شما ممکن است پیشنهاد دهید که در این مورد با پزشک صحبت و راه های مختلف درمان را بررسی کند.


افسردگی چیست؟

راجع به افسردگی،سوء تعبیرهای زیادی وجود دارد.دلیل آن هم این است که از واژه های افسردگی برای بیان حالات ناراحتی و غمگینی نیز استفاده می شود. افسردگی واقعی از تغییر حالات روحی عادی افراد متفاوت است.افسردگی تنها یک ناراحتی ساده نیست و چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن خلاصی یافت.افسردگی می تواند بدن،خلق وخو و افکار را تغییر دهد. افسردگی،افکار فرد را حتی راجع به چیزهای مورد علاقه نیز تغییر می دهد. افسردگی نه تنها فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد ،بلکه حتی آنهایی که با فرد رابطه نزدیک دارند نیز درگیر می کند. حتی اگر فرد مبتلا بخواهد که احساس بهتری داشته باشد،نمی تواند افسردگی را از خود دور کند و دلیل آن این است که افسردگی یک بیماری کاملاً جدی است.همان طور که یک فرد مبتلا به بیماری دیابت یا ناراحتای قلبی نمی تواند ناراحتی را از خود دور کند،فرد افسرده نیز نمی تواند چنین چیزی انجام دهد. اما افسردگی یک بیماری کاملاً درمان پذیر است . در حقیقت با یک درمان مناسب می توان به بیشتر این بیماران کمک کرد.


چه عواملی موجب افسردگی می شوند؟

دلیل اصلی افسردگی شناخته شده نسیت.احتمالاً عوامل ژنتیکی و محیطی موجب بروز این بیماری می شوند. افراد ممکن لاست به جهات مختلفی به این بیماری مبتللا شوند.
در بعضی خانواده ها ،افسردگی ارثی است و در هر نسل وجود دارد اما افسردگی ممکن است توسط شرایط زندگی مانند بیماری جسمی یا یک اتفاق تشنج زا بروز کند.گاهی افسردگی ممکن است ناگهانی و بدون هیچ دلیل واضحی بروز کند. پزشکان معتقدند که افسردگی با عدم تعادل مواد شیمیایی طبیعی در مغز به نام "نورو ترانسمیتر"مربوط است.این مواد مانند پیغام رسان عمل می کند که توسط سلول های عصبی به نام نورون موجب تحرکات ناگهانی می شود. تصور می شود تغییر دادن سطح این مواد در مغز نقش اساسی در درمان افسردگی ایفا می کند.


افسردگی چگونه درمان می شود؟

خبر خوش این است که افسردگی پاسخ بسیار خوبی به درمان می دهد .امروزه راه های متفاوتی برای درمان افسردگی وجود دارد و انتظار می رود بیشتر افراد احساس خیلی بهتری از درمان داشته باشند.


درمان با داروهای ضد افسردگی

یک راه درمان افسردگی،استفاده از داروهای ضد افسردگی است. اعتقاد بر این است که این داروها،با اثیر بر سطح مواد شیمیایی "نورو ترانس میتر" اثر خود را اعمال می کنند. دو ماده "سروتونین"و"نوراپی نفرین"از این دسته مواد هستند که نقش کلیدی در افسردگی دارند. با تغییر عدم تعادل این مواد شیمیایی در مغز ممکن است بتوان افسردگی را بهبود بخشید .
داروهای ضدافسردگی اولین بار در سال 1950 شناخته شدند. جدیدترین داروها،مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین(SSIS)و دسته دیگر مهار کننده بازجذب سروتونین.نوراپی نفریننام دارد که به وفور برای بیماران افسرده تجویز می شوند.درک این مساله بسیار مهم است که کار داروهای ضد افسردگی تنها مخفی کردن علائم بیماری و یا ایجاد خوشحالی مصنوعی در افراد یا تغییر شخصیت آناه نیست،بلکه اعتقاد بر این است که ضد افسردگی ها بر تعادل مواد شیمیایی مغز،طوری اثر می کند که موجب خفیف شدن علائم افسردگی مانند فقدان انرژی و انگیزه شود.


روان درمانی یا درمان با صحبت

برای بعضی افراد،ترکیبی از روان درمانی که گاهی به صحبت درمانی نیز اطلاق می شود به اتفاق داروهای لازم درمان دارویی،موثرترین راه برای درمان افسردگی است. صحبت با یک روان شناس می تواند موجب شود که فرد مورد نظر راجع به افسردگی و احساسات خود بیشتر بداند و یاد بگیرد که با حوادث آینده چگونه برخورد کند. بهترین راه برای فهم اینکه کدام شیوه درمان برای فرد مناسب است،مشاوره با یک پزشک است .هر روش درمانی که انتخاب شود ،هدف نهایی آن برگشت به همان حال قبل از بیماری و با همان احساسات است.


زمان بهبود چقدر طول می کشد؟

افسردگی در طول یک شب ایجاد نمی شود تا در طول یک شب بهبود یابد. این مساله بسیار اهمیت دارد که شما و شخص مورد نظر شما انتظار معقولی از درمان داشته باشید. این مواد را برای درمان ضدافسردگی باید به یاد داشته باشید:
"تاثیر داروها بسیار متفاوت است.داروئی که برای یک بیمار موثر واقع شود،ممکن است روی بیمار دیگر تاثیر نداشته باشد.
"بسته به اینکه از چه داروئی استفاده می شود،شخص ممکن است بعد از دو هفته متوجه تغییراتی شود.
:به طور کلی،شش تا هشت هفته طول می کشد تا از تمام مزایای درمان با دارو بهره مند شوید.
"عوارض جانبی ممکن است وجود داشته باشد.
اگر درمان داروئی بعد از شش تا هشت هفته هیچ اثر درمانی نشان ندهد،و یا اگر عدم تحمل به دارو وجود داشته باشد،بیمار را تشویق کنید تا با یک فرد متخصص راجع به تنظیم مقدار دارو یا تغییر روش درمانی صحبت کند. به یاد داشته باشید که تنها راهی که یک متخصص سلامت می تواند به شما کمک کند،داشتن یک رابطه باز و بی محدودیت با بیمار است.


چه کمکی از شما بر می آید؟

ممکن است هفته ها طول بکشد که اثرات مثبت درمان با داروهای ضد افسردگی یا صحبت درمانی را مشاهده کنید.در حقیقت،اولین کسی که متوجه این تغییرات می شود،فردی است که رابطه ی نزدیکی با فرد افسرده دارد.
اگر شما متوجه هر گونه پیشرفتی در بیمار از قبیل:احساس ناراحتی کمتر،خنده بیشتر،بازیافتن علاقه به فعالیت های قدیمی شدید حتماً این پیشرفت ها را به فرد مورد نظر یاد آور شوید. وقتی او بداند که شما این تغییرات مثبت را درک می کنید برای ادامه درمان و بازگشت به شخصیت قبلی اش تشویق می شود.


رعایت باید ها و نبایدها

**بایدها... :
"به یاد داشته باشید که افسردگی یک بیماری واقعی و کاملاً درمان پذیر است.
"به فرد بیمار یادآوری کنید که مراحل درمانی مدتی طول می کشد.
"فرد بیمار را تشویق کنید با پزشک راحت و بدون محدودیت صحبت کند.
"مسئولیت های امور خانه را طوری تغییر دهید که زندگی را برای فرد بیمار ساده تر کند.
"بیمار را تشویق کنید ک برای نامه ی خواب،غذا و ورزش منظم داشته باشد.
"وقتی تغییر مثبت مشاهده کردید،از خود عکس العمل نشان دهید.
"به بیمار یادآوری نید که صبور باشد و خودتان نیز با یاد داشته باشید که صبور باشید.
"تعادلی بین نیازهای فرد بیمار و خودتان برقرار کنید.

**نباید.. :
"انها را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهید.
"با آنها طوری برخورد کنید که آنها دیگر هیچ وقت نمی توانند درست عمل کنند.
"از مسائل خانوادگی آنها را خذف کنید.
"تصور کنید که افسردگی چیزی است که شما شخصاً و به تنهایی بتوانید آن را اصلاح کنید.
"انتظار نتیجه ی سریع داشته باشید.
"علائم خودکشی را نادیده بگیرید.
"فراموش کنید که برای شخص خود و علائقتان وقت صرف کنید.
"خودتان را برای افسردگی شخص بیمار سرزنش کنید.

مساله خیلی مهمی که نباید فراموش کرد این است که شخص افسرده ممکن است همیشه تمایل به پذیرفتن حمایت و کمک شما نداشته باشد.به یاد داشته باشید که نپذیرفتن و رد کردن کمک دیگران یک قسمت از بیماری آنهاست و تنها شخص شما را شامل نمی شود.


ترجمه و تدوین:دکتر محمد بهنیا
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

داروهاي ضدافسردگي با تاثير سريعتر

پست توسط Dr.Akhavan »

  ضدافسردگي با تاثير  دانشمندان با استفاده از داروي آزمايشي "كتامين" به توليد داروهاي ضد افسردگي كه تاثير سريعتري از داروهاي موجود دارند، نزديكتر شده‌اند.
به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از بتسدا، كتامين يك داروي بيهوشي عمومي قوي و كوتاه اثر است كه فعاليت سيستم عصبي را كاهش مي‌دهد و موجب بي‌حسي موقت بدن مي‌شود.
محور تحقيقات "موسسه ملي سلامت رواني" بر نحوه تاثير كتامين در برطرف كردن علايم افسردگي طي مدت چند ساعت بود. داروهاي كنوني ضد افسردگي هفته‌ها يا ماهها طول مي‌كشد تا اثر خود را نشان دهند.
كتامين به دليل عوارض جانبي احتمالا در درمان افسردگي مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. اين مطالعات به تهيه داروهاي ضد افسردگي كه تاثير سريعتري دارند كمك مي‌كند.
دكتر "توماس اينسل" مدير موسسه ملي بهداشت رواني مي‌گويد اين تحقيق به يافتن هدفهاي دقيقتر داروهاي ضد افسردگي در بدن انسان كمك مي‌كند.
اين مطالعه در نشريه اينترنتي مجله "روانپزشكي زيستي" (‪Psychiatry‬ ‪ (Biological‬منتشر شده است.
ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”