.....::::: افسردگي :::::.....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

Major II
Major II
پست: 121
تاریخ عضویت: پنج شنبه 17 تیر 1389, 11:27 pm
سپاس‌های ارسالی: 130 بار
سپاس‌های دریافتی: 201 بار

Re: .....::::: افسردگي :::::.....

پست توسط John rider » جمعه 3 تیر 1390, 7:40 pm

یک بیمارباافسردگی شدید،که تحت درمان دارویی نیست، ولی تحت درمان روانی ومشاوره ای است تا چه مدت طول می کشد تاسلامتی خود رابه دست بیاورد؟

وآیاداروهایی که برای این بیماری تجویز میشود، عوارض جانبی دارد؟عوارض چیست؟

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 356
تاریخ عضویت: سه شنبه 8 خرداد 1386, 6:35 pm
محل اقامت: Victoria, Australia
سپاس‌های ارسالی: 6778 بار
سپاس‌های دریافتی: 2887 بار

Re: .....::::: افسردگي :::::.....

پست توسط noora » شنبه 4 تیر 1390, 2:42 am

John rider نوشته شده:یک بیمارباافسردگی شدید،که تحت درمان دارویی نیست، ولی تحت درمان روانی ومشاوره ای است تا چه مدت طول می کشد تاسلامتی خود رابه دست بیاورد؟

وآیاداروهایی که برای این بیماری تجویز میشود، عوارض جانبی دارد؟عوارض چیست؟سلام

دوست گرامی،

در درمان افسردگی خفیف تا متوسط معمولا مشاوره توسط روان شناس کافی است که مدت طول درمان آن بستگی به نظر روان شناس یا مشاور مورد نظر دارد.

اما اگر نشانه های اولیه افسردگی فرد شدید باشند، دارو درمانی و روان درمانی با هم انجام می شود که معمولا این شیوه درمان با موفقیت همراه است، البته با توجه به تفاوت های فردی ، اجتماعی، جسمانی افراد ،نوع درمان در نظر گرفته شده توسط روان شناس یا روان پزشک می تواند متفاوت باشه اما در بیشتر موارد درمان های ترکیبی شامل دارو و سایر روشهای درمانی مفید واقع شده است.

و زمانی که افسردگی حاد (شدید ) باشد معمولا 2 تا 5 ماه طول می کشد که نشانه های شدید افسردگی در فرد کم شود و تسکین پیدا کند که البته این موضوع به نوع درمان و واکنش فرد و شرایط و محیط او بستگی دارد و امکان دارد که مدت تاثیر گذاری دارو در فرد بیشتر باشد و در صورت بهبود فرد و تاثیر گذاری دارو، حدود 1.5 ماه، جلسات درمانی برای بهبودی فرد ادامه پیدا می کند .البته باز هم یادآوری می کنم که این مدت زمان طول درمان با توجه به شرایط فرد و میزان بهبودی آن می تواند متفاوت باشد.

اگر با وجود طی کردن این مراحل، افسردگی همچنان ادامه داشته باشد و نشانه هایی چون بی حالی ، ضعف جسمانی ، گوشه گیری و ... در فرد وجود داشته باشد ،درمان به صورت مداوم همچنان ادامه پیدا می کند ، زیرا احتمال عود کردن بیماری بسیار بالا است .


موفق باشیدتصویر
هرچه مردم نا آگاه تر بمانند زمان درک این نکته که ثروت خودشان به خودشان هدیه شده طولانی تر خواهد بود

Major II
Major II
پست: 121
تاریخ عضویت: پنج شنبه 17 تیر 1389, 11:27 pm
سپاس‌های ارسالی: 130 بار
سپاس‌های دریافتی: 201 بار

Re: .....::::: افسردگي :::::.....

پست توسط John rider » پنج شنبه 9 تیر 1390, 12:47 am

درود
بسیارسپاس گذارم ازاین که پاسخ دادید.تصویر

من افسردگی شدیدداشتم، ولی به دلیل این که ازعوارض دارو ها نگران بودم،ازدارویی استفاده نکردم.
البته مدت درمانم حدود2سال طول کشید.

شاید کاراشتباه والبته خطرناکی، انجام داده ام..تصویر

مطلع هستم که یکی از عوارض مصرف داروهاآسیب رسیدن به ماهیچه های حساس بدن است،مثل تارهای صوتی(ازعوارض بیشتربی اطلاع هستم )

New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: جمعه 28 بهمن 1390, 10:06 am
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

Re:

پست توسط hadieliasi » جمعه 28 بهمن 1390, 10:21 am

Dr.Akhavan نوشته شده:سارا خانم ممنونم به خاطر مطلب خوبت
بهتر است در مورد افسردگي مطالبي را بدانيم
براي همين سعي ميكنم مطالب را طي پستهاي جداگانه قرار دهم
قابل توجه است كه تمام مطالب را خودم با تحقيقي كه داشتم تهيه كردم اميدوارم دوستان حق كپي رايت را رعايت كنندافسردگي چيست
افسردگي، يك بيماري روحي و جسمي است. اكثر افراد هم داراي علايم روحي اين بيماري هستند و هم داراي علايم جسمي آن، اما ماهيت آنها از شخصي به شخص ديگر متفاوت ميباشد. علايم مختلف افسردگي، كم و زياد در هر بيماري ديده ميشوند. بعضي از افراد، هيچ علايمي از افسردگي نشان نمي‌دهند اما رفتار آنها شروع به تغييرات غيرمعمولي مي‌كند. براي مثال، يكي از خانمهايي كه هميشه به مطب من مي‌آمد و خانم خيلي مقرراتي و با انضباطي بود وقتي كه دچار افسردگي شد شروع به دزدي از فروشگاهها كرد.

انواع افسردگي
احساسات افسردگي شما كاملاً شخصي و منحصر به خود شما مي‌باشد، اما پزشك، مشاورو يا ساير متخصصين رشته روانشناسي يا روانپزشكي مي‌توانند بين انواع بيماريها براساس علت ايجاد آنها، علايمشان و مدت زمان طول كشيدنشان تمايز قابل شوند.
طبقه‌بندي افسردگي :
خفيف ، ‌متوسط ، شديد

افسردگي خفيف: در افسردگي خفيف، خلق پايين ممكن است ايجاد شود وبعد از مدتي از بين برود. اين بيماري اغلب بعد از يك واقعه استرس‌زا بروز مي‌كند. شخص ممكن است به غير از احساس خلق پايين، احساس اضطراب و نگراني هم داشته باشد. تغيير در نحوه زندگي، اغلب تمام آن چيزي است كه براي درمان اين نوع افسردگي لازم است.
افسردگي متوسط: در افسردگي متوسط، خلق پايين طول كشيده و باقي مي‌ماند و شخص دچار علايم جسمي نيز مي‌گردد. گرچه اين علايم از فردي به فرد ديگر فرق مي‌كند. در چنين مواردي، فقط تغيير در نحوه زندگي به ندرت باعث بهبودي ميشود و نياز به درمان دارويي هم وجود دارد.
افسردگي شديد: افسردگي شديد يك بيماري تهديدكننده زندگي مي‌باشد كه داراي علايم شديدي مي‌باشد. بيمار دچار علايم و مشكلات جسمي، هذيان‌ها و توهمات شده و مراجعه به پزشك در اولين فرصت از اهميت زيادي برخوردار است.

ساير اصطلاحات افسردگي
ساير اصطلاحاتي كه بطور رايج در پزشكي براي توصيف انواع افسردگي بكار مي روند عبارتند از: افسردگي واكنشي، افسردگي درون‌زاد، افسردگي عصبي، ‌افسردگي رواني، افسردگي دوقطبي، افسردگي يك قطبي، افسردگي تهييجي، افسردگي تاخيري، افسرده‌خويي، افسردگي پنهان، افسردگي عضوي، افسردگي راجع به كوتاه مدت و افسردگي مفصلي.
افسردگي واكنشي: پزشكان از اصطلاح افسردگي واكنشي (Reactive Depression) در دو مورد استفاده مي‌كنند. در مورد اول، به افسردگي‌هايي كه به علت يك حادثه استرس‌زا ايجاد شده است، واكنشي اطلاق ميشود كه مدت اين افسردگي‌ها هم معمولاً زياد نيست. چنين افسردگي‌هايي را مي‌توان به صورت يك پاسخ طبيعي تشديد يافته در مقابل ناملايمات زندگي نيز درنظر گرفت.
انجام مشاوره، حمايت خانواده، كنترل استرس و بعضي از اقدامات عملي، ممكن است تمام آن چيزهايي باشند كه براي درمان اين بيماري لازم هستند.
با اينحال، يك حادثه استرس‌زا مي‌تواند باعث شروع افسردگي شديدي شود و افرادي كه مستعد به اين بيماري هستند مي‌توانند بعد از شروع بيماري شان، زندگي پراسترسي را داشته باشند. در صورت وقوع چنين وضعيتي، بسيار مشكل است كه دقيقاً‌ بگوييم كه اين افسردگي، واقعاً واكنشي به استرس بوده است.
اصطلاح واكنش افسردگي را همچنين براي مواردي كه يك شخص هنوز مي‌تواند به موقعيتهاي اجتماعي واكنش نشان داده و از آن لذت ببرد نيز بكار مي‌برند.

افسردگي درون‌زاد: افسردگي درون‌زاد: (Endogenous Depression) بدون هيچ دليلي ايجاد ميشود. اين افسردگي معمولاً شديد بوده و بيمار احتمالاً دچار علايم جسمي افسردگي همچون از دست دادن اشتها و كاهش وزن، صبح خيلي زود از خواب بيدار شدن، بدتر شدن خلق در هنگام صبح و كاهش ميل جنسي، مي‌باشد. اين نوع افسردگي معمولاً فقط با درمان، بهبود مي‌يابد.
اشكالي كه استفاده از اين نوع روشها براي توصيف انواع افسردگي وجود دارد اين است كه همين علايم بيماري مي‌تواند در بعضي افراد به علت حوادث استرس‌زا ايجاد شود. بعلاوه، فقط بخاطر اينكه شما قادر نيستيد كه روي يك حادثه استرس‌زا انگشت بگذاريد و ان را مشخص نماييد كه باعث بروز افسردگي شده است به اين معني نيست كه چنين حادثه استرس‌زايي وجود نداشته است.

افسردگي عصبي: اصطلاح افسردگي عصبي (Neurotic Depression) براي توصيف نوع خفيفي از افسردگي بكار مي‌رود كه در آن، در بعضي روزها حال بيمار خوب است و در بعضي روزها حالش بد ميشود. چنين بيماراني معمولاً عصرها بيشتر احساس افسردگي مي‌كنند. در چنين نوعي از افسردگي، بيمار ممكن است شبها در بخواب رفتن مشكل داشته باشد و در نيمه‌هي شب هم از خواب بيدار ميشود، اما اين افراد صبح‌هاي زود بيدار
نمي‌شوند. بعضي از اين بيماران بيش از حد مي‌خوابند و بعضي نيز احساس مي‌كنند كه بيشتر از معمول تحريك‌پذير شده‌اند.
افسردگي رواني: افسردگي رواني (Psychotic Depression) يك افسردگي شديد بوده و بيماراني كه به چنين افسردگي دچار ميشوند به علايم جسمي آن نيز مبتلا شده و ممكن است ارتباطشان را با واقعيت از دست بدهند. آنها ممكن است به هذيانها و يا توهمات نيز دچار شوند. بيماران مبتلا به افسردگي رواني هميشه به درمان پزشكي نياز دارند.

افسردگي دوقطبي: افسردگي دوقطبي (Bipolar Depression) نام ديگر بيماري شيدايي- افسردگي (مانيك- دپرسيو) مي‌باشد. افراد مبتلا به بيماري شيداني- افسردگي در بعضي مواقع دچار خلق بالا هستند و در دوره‌هايي نيز به خلق پايين دچار مي‌شوند كه مي‌تواند افسردگي آن خفيف ويا شديد باشد. وقتي چنين بيماراني در حالت خلق بالا (شيداني) قرار دارند آنها احتمالاً احساس خوشحالي و سرخوشي دارند، به خواب و خوراك كمتر از حد معمول نياز دارند و احساس مي‌كنند كه حال عمومي‌شان خيلي خوب است. آنها در چنينمواقعي داراي انرژي زيادي مي‌باشند، خيلي سريع و تند حرف مي‌زنند و احساس مي‌كنند كه انگار افكار در مغز آنها در حال مسابقه دادن هستند. قضاوت آنها مختلف و بد شده و ممكن است دچار هذيانها و يا توهمات نيز بشوند اما اين هذيانها و توهمات با آن نوعي كه در افسردگي رواني ديده ميشود فرق دارد و محتواي آنها بسيار مثبت‌تر است. در چنين مواقعي بعضي از بيماران فكر مي‌كنند كه خيلي پولدار هستند و آدم معروفي شده‌اند و يا اينكه از قدرت زيادي برخوردارند. اين خلق بالا نيز همانند خلق پايين مي‌تواند به بيمار آسيب برساند. گاهي اوقات قضاوتهاي نادرست و توهمات آنها منجر به ايجاد مسايل مالي ميشود. در بعضي موارد، اين بيماران خرجها و ولخرجي‌هاي زيادي انجام مي‌دهند.

افسردگي يك قطبي: افسردگي يك قطبي (Unipolar Depression) اصطلاحي است كه براي توصيف افسردگي‌اي كه در اكثريت افراد ايجاد ميشود بكار مي‌رود و نشان‌دهنده اين است كه در اين نوع افسردگي، فقط خلق پايين ديده ميشود و خلق بالا در آن رخ نمي‌دهد.

افسردگي تهييجي: افسردگي تاخيري (Retarded Depression) نيز توصيف علايم نوعي افسردگي است كه فرآيندهاي جسمي و ذهني بيمار، كند و آهسته شده و اشكال در تمركز حواس نيز اغلب وجود دارد. وقتي كه اين بيماري خيلي شديد ميشود، بعضي از اين افراد حتي نمي‌توانند حركت كرده، حرف بزنند و يا غذا بخورند.

افسرده خويي: اصطلاح افسرده خويي (Dysthymia) به افسردگي خفيف و طول كشيده اطلاق مي‌گردد. پزشكان در مواردي كه در يك دوره دو ساله به مدت بيش از دو ماه، افسردگي در فردي ايجاد شود، چنين تشخيصي را مطرح مي‌سازند. علايم اصلي اين بيماران، ترديد و بي‌تصميمي و كم شدن باعث طبع مي‌باشد. در چنين بيماراني، روان درماني ممكن است بهتر از دارو درماني جواب بدهد.

افسردگي پنهان: افراد مبتلا به افسردگي پنهان (Masked Depression) اظهار مي‌دارند كه اصلاً احساس افسرده بودن ندارند (حتي با وجوديكه ساير علايم افسردگي را دارا مي‌باشند). در چنين افرادي ممكن است قبل از اينكه تشخيص افسردگي داده شود، آزمايشات و معاينات متعددي براي پيدا كردن مشكلشان انجام شود. علايم جسمي مثل درد سينه يا مشكلات خوابيدن اين بيماري با مصرف داروهاي ضدافسردگي بهبود مي‌يابد.

افسردگي عضوي: افسردگي عضوي يا ارگانيك (Organic Depression) نامي است كه به نوعي افسردگي داده شده است كه به علت يك بيماري جسمي و يا مصرف بعضي از داروها ايجاد شده است.

افسردگي راجعه كوتاه مدت: اصطلاح افسردگي راجعه كوتاه مدت (Brief Recurrent Depression) به نوعي از افسردگي گفته ميشود كه افسردگي شديد فقط به مدت چند روز ايجاد ميشود و سپس برطرف مي‌گردد.

افسردگي فصلي: اصطلاح افسردگي فصلي به نوعي افسردگي گفته ميشود كه به علت كم تابيدن نور خورشيد در روزهاي كوتاه زمستان ايجاد مي‌گردد. اين بيماران ممكن است ميل زيادي به خوردن چيزهاي شيرين و يا شكلات داشته باشند و در طي ماههاي زمستان، نياز آنها به خوابيدن افزايش مي‌يابد.

افسردگی در زنان
زنان حدود دو برابر بیشتر از مردان افسردگی را تجربه می کنند. بسیاری از عوامل هورمونی ممکن است در افزایش سرعت افسردگی در زنان شرکت کنند بخصوص عواملی همچون:
تغییرات چرخه مربوط به عادت ماهیانه، بارداری، سقط جنین غیر عمدی، دوره پس از وضع حمل، قبل از یائسگی و یائسگی. بعلاوه بسیاری از زنان با استرسهای اضافی همچون مسئولیتهای محل کار و خانه را دارا بودن، تک والدینی بودن (بدون همسر بودن برای سرپرستی فرزندان) ، و مواظبت کردن از کودکان و والدین سالخورده مواجه می شوند. اخیراً نشان داده اند که در مورد سندرم قبل از قاعدگی سخت(پی ام اس ) در زنانی که آسیب پذیری قبلی این مساله را دارند، این زنان تسکینی در حالت و نشانه های جسمانی را زمانی که هورمونهای جنسیشان متوقف شدند ، تجربه می کنند.
مدت کوتاهی بعد از اینکه هورمونها مجدداً خود را نشان می دهند نشانه های پی ام اس مجدداً در آنها توسعه می یابند. زنانی بدون یک تاریخچه پی ام اس هیچ تاثیر حاصل از تغییرات هورمونی را نشان نداده اند. همچنین بسیاری از زنان خصوصاً بعد از زایمان نوزادشان آسیب پذیر هستند.
تغییرات هورمونی و فیزیکی همچنین مسئولیت یک زندگی جدید بهم می پیوندند ومی توانند عواملی باشند که منجر به افسردگی پس از وضع حمل در برخی از زنان میشوند. تا هنگامیکه افسردگیهای زودگذر در مادران جدید معمول هستند، افسردگی یک رویداد طبیعی نیست و به مداخله فعال نیاز دارد. رسیدگیهای ابتدایی عبارتند از: درمان بوسیله یک پزشک دلسوز و حمایت عاطفی خانواده برای مادر جدید، به منظور یاری کردن به او برای بهبودی یافتن و آسایش جسم و ذهنش و توانا ساختن او برای توجه کردن به خود و لذت بردن از کودکش.

افسردگی در مردان
اگرچه مردان محتملاً کمتر از زنان از افسردگی رنج میبرند، 3 تا 4 میلیون مرد در ایالات متحده امریکا تحت تاثیر این بیماری واقع شده اند. مردان کمتر از زنان افسرده شدن خود را تصدیق میکنند و پزشکان کمتر به آنان (در مورد ابتلا به بیماری) مظنون میشوند. میزان خودکشی در مردان 4 برابر زنان است اگرچه بسیاری از زنان بیش از مردان به آن اقدام می کنند. در حقیقت ، بعد از سن 70 سالگی ، میزان مردانی که خودکشی می کنند افزایش پیدا میکند ، و حداکثر این میزان خودکشی به بعد از 85 سالگی میرسد. همچنین افسردگی در مردان بطور متفاوتی از زنان ، سلامت جسمانی(آنها را میتواند تحت تاثیر قرار دهد. یک مطالعه جدید نشان می دهد که : اگرچه افسردگی با افزایش خطر ابتلا به بیماریهای عروق قلبی در هردوی مردان و زنان ارتباط دارد، اما عمدتاً مردان از میزان بالای مرگ و میر (بر اثر ابتلا به بیماری قلبی) رنج میبرند. افسردگیِ مردان غالب اوقات بوسیله استعمال الکل یا مواد مخدر بروز میکند یا بوسیله عادت جامعه پسندِ کار کردنِ بیش از اندازه با ساعتهای طولانی پنهان میشود. افسردگی نوعاً در مردانی که احساس نا امیدی و غیر کارآمد بودن میکنند ظاهر میشود و کج خلق ، عصبانی ، دلسرد میشوند بنابراین تشخیص افسردگی ممکن است در چنین مردانی سخت باشد. حتی اگر یک مرد تشخیص بدهد که افسرده شده است ، ممکن است به نسبت یک زن مساعدت کمتری را جستجو کند. تنها زمانی میشود به یک مرد کمک کرد که افسردگی را همچون یک بیماری حقیقی که نیاز به درمان دارد ، درک کرده باشند.


به خاطر این مطالب واقعاً متشکرم. برای یکی از دوستانم مشکلی بوجود آمده است ما فکر می کنیم که حالاتی از افسردگی است. مرکز درمان خوب یا یه دکتر خوب برای افسردگی توی تهران نمیشناسین من این بنده خدا رو معرفی کنم؟ با تشکر

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 486
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4870 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

Re: .....::::: افسردگي :::::.....

پست توسط mahshid-banoo » جمعه 28 بهمن 1390, 3:16 pm

  , گرامی

شما میتونید به کلینیک های مشاوره دانشگاه ها رجوع کنید.
چون هم هزینه مناسبی دارد و هم مشاورین خوب و دانشگاهی.
مثل کلینک مشاوره دانشگاه امیر کبیر و شهید بهشتی...

:razz:
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: شنبه 9 آذر 1398, 1:12 pm

Re: .....::::: افسردگي :::::.....

پست توسط hana535 » شنبه 9 آذر 1398, 1:27 pm

افسردگی چیزی فراتر از داشتن احساس غم و اندوه مداوم است!
 افسردگی عمده میتواند علائم مختلفی را ایجاد کند که این علامت ها در زنان، مردان و کودکان متفاوت است. این علائم شامل:
 • احساس غم و اندود
 • کاهش انرژی و خستگی
 • تغییر در اشتها
 • تغییر در وزن
 • کم خوابی یا پر خوابی
 • نا امیدی
 • احساس پوچی و بی فایدگی
 • بی انگیزه بودن
 • تحریک پذیری
 • بدبینی
 • احساس گناه
 • کاهش میل جنسی
 • ناتوانی در تصمیم گیری
 • افکار خودکشی
توجه! باید حتما به این نکته توجه شود که این اختلال در اثر بیماری دیگری (مانند دیابت، انوااع آلرژی ها، بیماریهای عفونی، هپاتیت، سرطان و مشکلات تیروئید) ایجاد نشده باشد و یا ناشی از واکنش به مرگ عزیزان نباشد.
 یک نکته مهم در تشخیص اختلال افسردگی این است که شدت این علایم باید به اندازه ای باشد که روی عملکرد شغلی فرد تاثیر نامطلوبی به جای گذاشته باشد.
 باید برای تشخیص این اختلال سنجش انجام شود که چرخه ی تغییر روحیه فرد چه مدت است و چند روز دوام دارد.
 علایم جسمی نشان دهنده این است که افسردگی فراتر از ذهن فرد است و فقط باعث بر هم زدن و مشکل در افکار فرد نمیشود و اثراتی گسترده تر دارد.
 این علایم در مردان و زنان می تواند وجود داشته باشد اما علایم افسردگی در کودکان کمی متفاوت تر از این نشانه ها است.

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”