برنامه ساخت هواپيماي «استيلت» در نيروي هوايي ارتش‌

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

قفل شده
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

برنامه ساخت هواپيماي «استيلت» در نيروي هوايي ارتش‌

پست توسط Shahryar »

  نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلا‌مي ايران درگفتگو با اطلاعات اعلام  
  ساخت هواپيماي «استيلت» در نيروي هوايي ارتش‌ 

 تصویر 

پروژه ساخت هواپيماهاي استيلت و پنهان‌كار در نيروي هوايي ارتش آغاز شده و موفقيت‌هاي زيادي در اين زمينه به دست آمده است.‌

امير سرتيپ دكتر احمد ميقاني فرمانده نيروي هوايي ارتش در گفتگو با خبرنگار اطلاعات با اعلام اين خبر افزود: همچنين تبديل و بهينه‌سازي هواپيماهاي قديمي در اويونيك، سلاح و رادار از ديگر طرحهاي نيروهاي هوايي ارتش است.

وي همچنين به ساخت آتشبارها و بازسازي سامانه‌هاي آسيب‌ديده اشاره كرد و افزود: بهينه‌سازي‌يي كه در آتشبار هاگ آمريكا انجام داديم از نمونه اصلي خود بهتر شده و در زمينه ساخت ساير آتشبارها نيز موفقيت فراواني به دست آورده‌ايم.

فرمانده نيروي هوايي ارتش با اشاره به ساخت رادار ملي در اين نيرو افزود: البته ما به اين ميزان بسنده نكرديم و امروز در حال ساخت رادارهايي با توانمنديهاي مختلف فعال و غيرفعال و با برد يكهزار كيلومتر هستيم.

وي بااشاره به اين نكته مهم كه اگر <طالب صلحي براي جنگ آماده شو>، افزود: براين اساس‌ ما همواره در حال افزايش توان رزمي خود هستيم و اتكاي ما نيز به توانمندي داخلي و بومي كردن سلاحهاست.

امير ميقاني با اشاره به تحريم كامل تسليحاتي ايران، گفت: با اين كه در تحريم هستيم ليكن هيچكس حق وارد كردن قطعات مورد نيازمان از خارج را ندارد و در اين چارچوب، نهضت قطعه‌سازي را در داخل نيرو آغاز كرده‌ايم و به نتايج خوبي هم رسيده‌ايم چون پايه همه‌ بازسايها و بهينه‌سازيها، قطعه است.‌

وي تاكيد كرد: براين مبنا از لحاظ بومي سازي هواپيماها از فن‌آوري روز استفاده كرده و اكنون روي نسل 4 و 5 هواپيماهاي جنگنده كار مي‌كنيم.

امير ميقاني افزود: همچنين آتشبارهاي توليد شده را با شليك موشك آزمايش كرديم و در مجموع در ساخت انواع سلاحها و رادارها با بردهاي مختلف بومي‌‌سازي صورت گرفته است.

وي در ادامه به ساخت انواع پهپادها در نيروي هوايي ارتش اشاره كرد و گفت: در ارتباط با جمع‌آوري اطلاعات سيگنالي ساخت تجهيزات و بومي‌سازي جمع‌آوري اطلاعات الكترونيكي قدم‌هاي اساسي برداشته‌ايم و به روز شده‌ايم.

فرمانده نيروي هوايي ارتش با اشاره به سياست ساخت هواپيما در نيرو اظهار داشت: اين ظرفيت در نيروي هوايي وجود دارد و با تحقيقات گسترد‌ه‌اي كه انجام شده، به اين فن‌آوري روز دنيا دست يافته‌ايم.

وي افزود: اكنون رادارها قادر به شناسايي نسل‌هاي قديمي هواپيماها هستند لذا بايد تجهيزات ويژه جنگ نامتقارن داشته باشيم و دراين چارچوب بايد از هواپيماهايي استفاده كرد كه پنهان كار و داراي رادار فعال بوده و مهمان آن نيز دورزن باشد و ما در اين راستا حركت مي‌كنيم.

وي خاطرنشان كرد: در بخش آتشبارها به دنبال آن هستيم كه پسيو (فعال) باشد تا در جنگ همتراز به كار آيد.

فرمانده نيروي هوايي ارتش با بيان اين كه با احساس توانمندي اعتماد و اطمينان به فن‌آوري، ساخت نوع جديد هواپيماهاي شكاري را بومي مي‌كنيم، افزود: ساخت هواپيماهاي استيلت‌ها و پنهان‌كاري طبق برنامه زمانبندي شده در حال انجام است. در مورد هواپيماي صاعقه نيز در حال به روز كردن تجهيزات مورد نياز آن هستيم.

امير ميقاني با گراميداشت حماسه‌آفرينان 8 سال دفاع مقدس، به طرح بازسازي اساسي ادوات و تجهيزات مورد نياز نيرو اشاره كرد و افزود: پس از جنگ، خودكفايي نيرو وارد فاز گسترده شد و تعمير، بازسازي و نگهداري انواع هواپيماها و رادار در طرحهاي مختلف و اورهال انواع آتشبارها و تجهيزات به انجام رسيد.‌

وي افزود: در سال گذشته چند فروند از هواپيماهاي 747 ترابري اورهال (تعميرات سنگين و اساسي) شد و پرواز جمعي آن را در سال گذشته و نيز رژه 29 فروردين امسال شاهد بوديم.

امير سرتيپ ميقاني خاطرنشان كرد: نيرو در زمينه ساخت هواپيماهاي ملخ‌دار، جت آموزشي و تاكتيكي اقدام‌هاي گسترده‌اي انجام داده و فن‌آوري ساخت هواپيما را به سازمان صنايع دفاع منتقل كرده است و اكنون هواپيماهاي شكاري ساخت ايران در مرحله توليد انبوه قرار گرفته است.

فرمانده نيروي هوايي ارتش با اشاره به صرفه‌جويي‌هاي ارزي فراواني كه با آغاز بومي‌سازي قطعات و تجهيزات مورد نياز نيرو نصيب كشور شده است، گفت: بدون شك ساخت قطعات هايتك و گلوگاهي در كشور قدم اساسي در رفع مشكلات كشور در بخش نظامي است.

امير ميقاني تهديدهاي موجود برضد كشورمان را جنگ رواني خواند و گفت: دشمن نقاط ضعف زيادي دارد و اين نقاط ضعف را در عراق، افغانستان، لبنان و... رصد كرده‌ايم ضمن اين كه ايران كشوري نيست كه بخواهند به سادگي آن را تهديد كنند.

وي افزود: البته ما بايد همواره آماده باشيم و در جهت ارتقاي سطح آمادگي نيرو قدم بر داريم كه از مباني آن برگزاري رزمايش‌هاست و براي امسال برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه در بعد آفندي و پدافند هوايي رزمايش‌هاي زيادي را برگزار كنيم.

فرمانده نيروي هوايي ارتش خاطرنشان كرد: نيرو هر 3 ماه يك بار رزمايش آفندي يا پدافند هوايي براي مقابله با روز واقعي تهديد انجام مي‌دهد.

وي خاطرنشان كرد: نيرو براي افزايش كارآيي خود سناريوهاي مختلفي را تعريف كرده و براساس آن آمادگي‌اش را افزايش مي‌دهد و از جمله ويژگي‌ رزمايش‌هاي نيرو اجراي آن بر مبناي تهديد نامتقارن است.

امير ميقاني افزود: دكترين نظامي ما پدافندي است و لذا آموزشها و تجهيزات در راستاي پدافند از آسمان كشور است.

وي در بخش ديگري از اين گفتگو با گراميداشت سالروز آزادي خرمشهر، گفت: آزادي خرمشهر به يك آرمان ملي براي نيروهاي مسلح تبديل شده بود و لذا براي فتح آن برنامه‌ريزيهاي گسترده‌اي صورت گرفت كه شكست حصر آبادان آغاز شد. پس از آن عمليات طريق‌القدس اتفاق افتاد و عمليات فتح‌المبين و آزادي شمال خوزستان اوج زمينه‌سازي براي حماسه سوم خرداد بود و طي عمليات بيت‌المقدس نيز خرمشهر از اشغال دشمن بعثي آزاد شد.‌

امير ميقاني با اشاره به تلاش مسئولان 5 قرارگاه اصلي به منظور هدايت عمليات بيت‌المقدس و پشتيباني پايگاههاي هوايي نيرو در مناطق مختلف كشور از اين عمليات، گفت: در جريان عمليات بيت‌المقدس هيچ نوع حمله هوايي توسط نيروهاي بعثي انجام نشد چون نيروي هوايي اجازه چنين اقدامي را به دشمن نداد ضمن اين كه در جريان اين عمليات 53 فروند از هواپيماهاي عراق نابود شد و خلبانان شجاع‌ ما از 15 روز قبل از عمليات 2400 سورتي پرواز انجام دادند.‌

وي با اشاره به عكسبرداري هوايي روزانه در منطقه عملياتي تا شمال خرمشهر و شرق بصره، گفت: برمبناي آرايش دشمن طرح‌ريزي عمليات صورت مي‌گرفت. امير ميقاتي با اشاره به ماموريت ويژه نيروهاي هوايي قبل از انجام عمليات بيت‌المقدس و برنامه رهگيري 24 در منطقه گفت: نيروي هوايي در اين عمليات بزرگ تمامي پتانسيل خود را به كار گرفت در روز دوم خرداد مركز فرماندهي و نيروي هوايي عراق را در شرق بصره بمباران كرد و بسياري از فرماندهان عراقي در جريان آن كشته شدند و پل ارتباطي دشمن از خرمشهر به بصره توسط جنگنده‌ها نابود شد و در نتيجه پشتيباني از نيروهاي دشمن درمنطقه خرمشهر صورت نگرفت و با نابودي فرماندهان در جريان بمباران هواپيماي ايران، سيستم فرماندهي نيروهاي عراقي با مشكل مواجه شد و در نتيجه در روز سوم خرداد دژ مستحكم عراق در خرمشهر سقوط كرد و اين شهر عزيز به آغوش ميهنمان بازگشت.

وي در پايان از شجاعت‌ها و دلاوريهاي فرماندهان وقت نيروي هوايي و نيز خلبانان غيور نيرو در هدايت و انجام عمليات آزادسازي خرمشهر قدرداني كرد.‌

سه شنبه 31 اردیبهشت 1387،
روزنامه اطلاعات
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
قفل شده

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”