توضیحات جدید وزارت ارشاد درباره"سنتوری"

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 680
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 3 مهر 1386, 8:46 pm
محل اقامت: رشت
سپاس‌های ارسالی: 99 بار
سپاس‌های دریافتی: 175 بار
تماس:

توضیحات جدید وزارت ارشاد درباره"سنتوری"

پست توسط dr_mehdi57 »

توضیحات جدید وزارت ارشاد درباره"سنتوری"


خسارت فیلمی را خواهیم داد که بخش قابل توجه هزینه‌های آن را بنیاد سینمایی فارابی و دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارشاد پرداخت کرده‌اند. موردی نیست. پول‌هایی را که داداه‌ایم پس نمی‌گیریم و مابقی را هم پرداخت می‌کنیم.
پی اعلام حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر پرداخت خسارت به خالقان فیلم "سنتوری"، معاونت سینمایی وزارت ارشاد اعلام کرد بحث پرداخت خسارت به این فیلم و حمایت از تولید فیلم جدید داریوش مهرجویی یکسال پیش در این معاونت مطرح شده بود.

به گزارش مهر، روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد در توضیح حکم اخیر دیوان عدالت اداری آورده است: متاسفیم پس از مدت‌ها جار و جنجال رسانه‌ای و به میدان کشاندن همه امکانات در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که یکسال پیش مسئولان معاونت در جلسه طرح درخواست توقف نمایش، دلسوزانه آن را ارائه کرده بودند؛ یعنی پیشنهاد جبران خسارت "سنتوری" و کمک به تولید فیلم جدید آقای مهرجویی.

در بخش دیگر این نامه می‌خوانیم: متاسف‌تر آنکه یکسال انرژی کارگردان محترم سینما گرفتار بازی‌های منفعت‌طلبانه افرادی شد که قدرت درک نقش به عنوان تهیه‌کننده را ندارند. امیدی فرصت‌طلبانه که از هنگام تولید فیلم تلاش داشت آن را به مسئله‌ای برای فضای فرهنگی کشور تبدیل کند. آنجا که توصیه‌های دلسوزانه را با "اجازه بدهید ما حل می‌کنیم" بی‌پاسخ گذاشتند؛ از جمله اخذ خسارت برای یک اقدام قانونی. از پرداخت خسارت متاسف نیستیم، چرا که یکسال پیش این پیشنهاد را ارائه کرده بودیم.

در ادامه نامه آمده است: تاسف ما از این است که تا کی فضای افراط و تفریط قرار است عرصه فرهنگ و سینمای کشور را دستمایه بازی‌های سبکسرانه خود قرار دهد؟ معاونت سینمایی از همان ابتدا تلاش داشت اتخاذ تصمیم در مورد یک فیلم را با اعتبار و حیثیت سینمایی کارگردان موثر سینما پیوند نزند، اما آنها که قادر بودند فیلم را بدون مجوز قانونی و مخفیانه از کشور خارج و در آمریکا اکران کنند و با ایجاد فضا برای انتشار غیرقانونی آن عرصه فرهنگی کشور را دچار تنش و آسیب روانی نمایند، موثرتر عمل کردند.

معاونت سینمایی ادامه داده است: ما همانطور که یکسال قبل مطرح کرده بودیم خسارت "سنتوری" را پرداخت خواهیم کرد، اما خسارت بی‌اعتباری اقدام‌های غیرقانونی و تنش در فضای سینما و فرهنگ کشور را چه کسی می‌دهد؟ خسارت فیلمی را خواهیم داد که بخش قابل توجه هزینه‌های آن را بنیاد سینمایی فارابی و دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارشاد پرداخت کرده‌اند. موردی نیست. پول‌هایی را که داداه‌ایم پس نمی‌گیریم و مابقی را هم پرداخت می‌کنیم.

این نامه چنین به پایان می‌رسد: اما کسانی به قیمت پر کردن حساب‌های بانکی خود به بدنه فرهنگ و هنر کشور و تعامل سازنده و موثر میان مسئولان فرهنگی و هنرمندان کشور خدشه وارد کردند. این خسارت را چه کسی متحمل خواهد شد؟ ما همچنان ایستاده‌ایم در وسط. در نقطه تعادل و فارغ از افراط‌ها و تفریط‌ها و نگاههای غیرفرهنگی و غیرکارشناسانه که این راه هم سخت است و هم دشوار و هم گذر از آن کار هر کسی نیست.


[External Link Removed for Guests]
[FONT=Times New Roman]
در زندگي زخمهايي هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا مي خورد و مي تراشد...
 
Frenzied Poster
Frenzied Poster
پست: 412
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 27 فروردین 1387, 11:20 am
سپاس‌های ارسالی: 32 بار
سپاس‌های دریافتی: 41 بار

پست توسط A10 »

حيف فيمهاي با ارزشيماند سنتوري اجازه پخش نميگيرند ولي در عوض فيلمهاي كاملا بي ارزش حتي بد آموز روزانه در سينما و تلوزيون پخش ميشوند
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”