ايران هم مي‌تواند قدرت‌هاي زورگو را تحريم كند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه 24 فروردین 1387, 11:03 pm
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

ايران هم مي‌تواند قدرت‌هاي زورگو را تحريم كند

پست توسط yasermym »

رئيس‌جمهور با تأكيد بر اينكه فشارها و تحريم‌هاي اقتصادي عليه كشورمان غيرقانوني است و رسميت ندارد، گفت: هنوز در مقابل تحريم‌هاي قدرت‌هاي زورگو و بداخلاق عكس‌العمل تندي نشان نداده‌ايم اما اگر بخواهند از حريم خود تجاوز كنند، ملت ايران عكس‌العمل نشان مي‌دهند و جمهوري اسلامي ايران نيز مي‌تواند آنها را تحريم كند.

 تصویر 

دكتر محمود احمدي‌نژاد در گفت‌وگوي اختصاصي با شبكه NHK ژاپن در پاسخ به سوالي تصريح كرد: موضوع هسته‌اي ايران موضوعي ساده و معمولي است. ملت ايران مانند ساير ملت‌ها علاقمند است از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي استفاده كند و اين حق ايرانيان است و همه قوانين بين‌المللي نيز اين حق را به رسميت مي‌شناسند.
رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه ماجراهايي كه در خصوص برنامه هسته‌اي ايران ايجاد شده است، سياسي و فاقد پايه حقوقي است، خاطر نشان كرد: جالب است كساني كه ژاپن را با بمباران اتمي قرباني كردند و امروز نيز دهها كلاهك هسته‌اي دارند با فعاليت صلح‌آميز ايران مخالفت مي‌كنند.
وي افزود: ما از قرباني شدن ملت ژاپن در آن نبرد ناجوانمردانه متأسفيم و اميدواريم در زندگي بشر چنين جناياتي تكرار نشود.
دكتر احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه قدرت‌هاي زورگو براي مقابله با برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران همزمان دو خطاي بزرگ را مرتكب شده‌اند، گفت: آنها اولاً با ممانعت از حق قانوني ملت‌ها فضاي جهاني را متشنج مي‌كنند كه در چنين فضايي همه زيان مي‌بينند و دوم اينكه آنها انرژي اتمي را معادل بمب قرار مي‌دهند. اين در حالي است كه انرژي هسته‌اي، انرژي مفيد، پاك و سالم است و همه بايد از آن استفاده كنند اما بمب اتم زشت و ضدانساني است. قدرت‌هاي زورگو با يكي فرض كردن اين دو قصد دارند مانع از دستيابي و استفاده ملت‌ها از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي شوند.
رئيس‌جمهور همچنين خساراتي را كه به خاطر مصرف انرژي‌هاي فسيلي به طبيعت و انسان وارد مي‌شود، غيرقابل اندازه‌گيري دانست و اظهار داشت: چنين خساراتي در حالي به جهان وارد مي‌شود كه انرژي هسته‌اي در صنعت و توليد نيرو نقش بسزايي دارد و كاملاً پاك بوده و آلودگي ايجاد نمي‌كند.
وي تصريح كرد: قدرت‌هاي زورگو به جاي اينكه كلاهك‌هاي اتمي خود را از بين ببرند، مانع از استفاده ديگران از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي مي‌شوند. ملت ژاپن كه قرباني اقدامات وحشيانه قدرت‌هاي زورگو است، به همراه ساير ملت‌ها حق دارد از انرژي هسته‌اي استفاده كند؛ از اينرو بايد متحد شويم تا دو سه قدرت ناصالح و بداخلاق خلع سلاح شوند و در چنين صورتي است كه بشريت به آرامش خواهد رسيد.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به سوال ديگري درباره بسته پيشنهادي 1+5 به تهران خاطر نشان كرد: قبل از اينكه آنها بسته پيشنهادي خود را ارائه دهند، ما نيز بسته پيشنهادي داده بوديم و منطقي اين است كه ابتدا روي مشتركات دو بسته بحث شود و چنانچه در مشتركات به توافق رسيديم، اختلافات راحت‌تر حل مي‌شود.
رئيس‌جمهور افزود: ما تحريم‌ها را غيرقانوني مي‌دانيم و آن را به رسميت نمي‌شناسيم كه حالا بخواهند از آن به عنوان امتيازي استفاده كنند. همه مي‌دانند فعاليت هسته‌اي كشورمان كاملاً قانوني است و حتي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارش‌هاي خود صلح‌آميز بودن آن را تأييد كرده است؛ با اين وجود بر پايه منطق، قانون، عدالت و احترام متقابل آماده گفت‌وگو هستيم.
رئيس شوراي عالي امنيت ملي در پاسخ به اين سوال كه آيا از اعمال تحريم‌هاي جديد نمي‌ترسيد، خطاب به مجري شبكه NHK ژاپن گفت: اگر كسي بخواهد استقلال ژاپن را سلب كند مردم ژاپن چه عكس‌العملي نشان مي‌دهند؟ قطعاً تنها به اعتراض صرف نمي‌پردازند و مقابله مي‌كنند. استفاده از حقوق قانوني جزء استقلال يك كشور و ملت است. البته بعيد مي‌دانم آنها بتوانند جمهوري اسلامي ايران را تحريم كنند؛ چرا كه در واقع خودشان را تحريم مي‌كنند.
دكتر احمدي‌نژاد خاطر نشان كرد: ايران داراي منابع، استعدادهاي فراوان و موقعيت ژئوپلتيك است و با چنين ويژگي‌هايي تحريم‌ها بي‌معني خواهد بود؛ ضمن اينكه ملت ايران براي پيشرفت نياز به ديگران ندارد.
رئيس‌جمهور در ادامه اين مصاحبه در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اگر رئيس‌جمهور آينده آمريكا تقاضاي مذاكره درباره آينده روابط داشته باشد پاسخ تهران چه خواهد بود، خاطر نشان كرد: ملت ايران اهل گفت‌وگوست. البته شرايط آمريكا به گونه‌اي شده است كه هركس انتخاب شود، بايد رفتار و سياست دولتمردان سابق را تغيير دهد؛ رفتاري كه نه به نفع مردم آمريكا بوده و نه به نفع جهان است.
وي تصريح كرد: محدود كردن دايره دخالت آمريكا در جهان و اصلاح رفتار آمريكا با ملت‌ها از جمله ملت ايران دو تغييري است كه رئيس‌جمهور جديد آمريكا مجبور است آن را انجام دهد. دولت آينده آمريكا بايد به مسائل داخلي كشور خود متمركز شود و اين ضروري است؛ در غير اين صورت جامعه آمريكا از درون دچار آسيب مي‌شود.
دكتر احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه دولت‌هاي آمريكا همواره در نقطه مقابل ملت ايران قرار داشته‌اند، تصريح كرد: آمريكا و دولتمردان آن تاكنون از اين گونه رفتار سودي نبرده‌اند و عاقلانه آن است كه رفتار خود را تغيير دهند؛ البته ما نيز از گفت‌وگو در شرايط عادلانه و احترام‌آميز استقبال مي‌كنيم و چنين پيشنهادي را مورد بررسي قرار مي‌دهيم.
رئيس‌جمهور اضافه كرد: براي همه ملت‌ها از جمله ملت ژاپن و آمريكا احترام قائليم اما رفتارهاي دوگانه را هرگز نمي‌پذيريم.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا روي كار آمدن «اوباما» در آمريكا به نفع ايران است، گفت: براي ايران فرقي نمي‌كند چه كسي در آمريكا رئيس‌جمهور ‌شود؛ مهم‌ اين است هر كسي كه روي كار مي‌آيد بايد اين اقدامات را انجام دهد. البته به شعارهاي انتخاباتي نيز نمي‌توان زياد اعتماد كرد و ما منتظر عمل آنان خواهيم بود؛ چرا كه بعضاً عمل‌ها با شعارها متفاوت است. البته زمان به نفع آمريكا نيست؛ مگر اينكه اين تغييرات اساسي را انجام دهند.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال خبرنگار ژاپني كه در جامعه ايراني فرهنگ، فيلم و اجناس آمريكايي طرفداراني دارد، گفت: ملت ايران با همه ملت‌ها رابطه خوبي دارد و به مردم ژاپن هم علاقمند است و فيلم‌هاي ژاپني را هم زياد تماشا مي‌كند. اصولاً ملت‌ها در تعامل با يكديگر رشد مي‌كنند و ملت ايران نيز در ارتباطات خود با ديگران محدوديتي قائل نيست و در اين خصوص هم نگراني وجود ندارد؛ چرا كه به‌خاطر فرهنگ غني همواره در تعاملات فرهنگي، فرهنگ غالب بوده‌ايم و همواره ديگران تحت تأثير فرهنگ ايرانيان بوده‌اند.
رئيس‌جمهور افزود: مردم آمريكا هم مثل ساير مردم جهان خواهان صلح، عدالت، ‌دوستي و آرامش هستند و از درگيري و خشونت بيزار مي‌باشند. اگر مردم آمريكا فرصت و آزادي لازم را در اختيار داشته باشد، حتماً با بسياري از رفتار دولتمردان خود به مخالفت مي‌پردازد؛ منتها در آنجا برخلاف ادعاها دمكراسي كامل برقرار نيست و بسياري از مردم امكان ابراز نظر ندارند.
دكتر احمدي‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره ارزيابي خود از چند قطبي شدن جهان اظهار داشت: از پيشرفت و اقتدار همه ملت‌ها استقبال مي‌كنيم؛ مشروط بر اينكه اين پيشرفت و اقتدار در خدمت عدالت و صلح باشد. با تشكيل قطب‌هاي گوناگون نبايد حقوق مردم ضايع شود. البته به طور معمول اگر تعداد قطب‌ها زياد باشد، فرصت سلطه‌گري هم كاهش پيدا مي‌كند اما اين روند لزوماً به معناي عدالت و صلح نيست.
وي تأكيد كرد: بايد به سمت تكثر قطب‌ها برپايه عدالت و صلح در كنار اصلاح مقررات جهاني حركت كنيم؛ مقرراتي كه اجازه مي‌دهد برخي دولت‌ها و كشورها حقوق ديگران را تضييع كنند. عده‌اي كه پس از جنگ جهاني دوم خودشان را پيروز جنگ ناميدند، مقررات جهاني را به نفع خود نوشتند و براي ديگران هيچ حقي قائل نشدند؛ در حالي كه امروز از آن دوران بيش از 60 سال مي‌گذرد و جوانان امروز ژاپني و آلماني چه گناهي دارند كه به خاطر اقدامات 60 سال قبل تنبيه و تحقير مي‌شوند.
رئيس‌جمهور خاطر نشان كرد: نيازمند مناسبات جديد سياسي، اقتصادي، امنيتي و فرهنگي در جهان هستيم و بايد با كمك هم اين مناسبات را حاكم كنيم.
دكتر احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه روابط ايران و ژاپن به‌خاطر موضوع هسته‌اي رو به نزول رفته است و انتظار شما براي توسعه بيشتر اين روابط از سوي دولتمردان ژاپني چيست، تصريح كرد: تهران علاقمند به توسعه روابط با همه كشورها بخصوص ژاپن است؛ چرا كه قرابت‌ها و سنت‌هاي فرهنگي مشتركي داريم اما در كار دولت ژاپن دخالت نمي‌كنيم و بايد دولتمردان ژاپن خود تصميم بگيرند. بدون ترديد آينده از آن ملت ايران است و نبايد روابط را تحت تأثير فشار ديگران تنظيم كرد.
وي اضافه كرد: علاقمند به توسعه هر چه بيشتر روابط همراه با احترام متقابل هستيم، اما انتخاب با دولت ژاپن است. ملت ايران نشان داده كه مي‌تواند پيشرفت كند و شكي نيست در 20 سال آينده جمهوري اسلامي ايران يكي از كشورهاي بزرگ و پيشرفته خواهد بود و از اين‌رو علاقمنديم دوستانمان با ما همراهي كنند.
رئيس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبكه NHK كه پرسيد آيا همواره درهاي ايران به روي ژاپن باز خواهد ماند، تصريح كرد: ممكن است؛ چون بالاخره شرايط عوض مي‌شود. اگر بتوانيم خودمان چيزي را توليد كنيم ديگر نيازي به ديگران وجود نخواهد داشت. ضمن اينكه رفتار كشورها در موقعيت‌هاي گوناگون در حافظه تاريخي ملت‌ها ضبط مي‌شود و در تنظيم مناسبات آينده مؤثر است.
دكتر احمدي‌نژاد همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آينده ايران را چگونه ارزيابي مي‌كنيد، خاطر نشان كرد: ايران يك كشور كاملاً مستقل است و با سرعت به سمت قله‌هاي پيشرفت حركت مي‌كند و در مناسبات منطقه‌اي و جهاني تأثيرگذار است. ملت ايران جزء خودباورترين ملت‌هاست و تاريخ ايران سرشار از افتخار است.
رئيس‌جمهور تصريح كرد: پيام ملت ايران همواره در طول تاريخ و حتي زماني كه در اوج قدرت جهاني قرار داشت، پيام صلح، دوستي و عدالت بود و اين ويژگي‌ها در آينده نيز در انتظار ملت ايران است. ايران قدرت بزرگ اقتصادي، فرهنگي و سياسي خواهد شد اما اين قدرت، قدرت انساني، دوستي و محبت است. ايرانيان همواره پيشرفت خود را با بشريت تقسيم كرده‌اند؛ چرا كه معتقدند زماني به سعادت كامل خواهند رسيد كه همه بشريت سعادتمند باشند و از اين رو تلاش دارند براي تحقق اين هدف نقش برجسته‌اي ايفا كنند.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”