شورای امنيت قطعنامه جديد عليه ايران را تصویب کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه 10 آذر 1386, 5:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

شورای امنيت قطعنامه جديد عليه ايران را تصویب کرد

پست توسط Mil@d »

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز شنبه با اتفاق آرا قطعنامه ۱۸۳۵ را تصويب کرد و بار دیگر از ایران خواسته است تا فعالیت های مربوط به غنی سازی را متوقف کند..

در اين قطعنامه کوتاه، تحريم های تازه ای عليه ايران اعمال نشده است، ولی از ایران خواسته شده است که سه قطعنامه تحريمی تصويب شده پیشین را اجرا کند.

قطعنامه ۱۸۳۵ از ايران خواسته است «بي درنگ و بدون تاخير تعهدات خود در قبال شورای امنيت [ براساس قطعنامه های مرتبط] و شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی را به اجرا بگذارد».

اعضای شورای امنيت پيش از ظهر روز شنبه پشت درهای بسته درباره پيش نويس قطعنامه تازه ای عليه ايران گفت وگو و مذاکره کرده بودند.

زلمی خليل زاد، سفير ايالات متحده در سازمان ملل متحد، پیش از رای گیری به خبرنگاران گفته بود: اعضای شورای امنيت بر سر پيش نويس به توافق دست يافته اند .

پیش نویس این قطعنامه به دنبال توافق روسیه و آمریکا در روز جمعه تهیه شد و به سرعت در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت.

برخی نمایندگان از کشورهای موسوم به گروه 1+5 روز جمعه گفته بودند: در پيش نويس قطعنامه جديد، بر تحريم های تصويب شده در سه قطعنامه پيشين شورای امنيت عليه ايران تاکيد شده است تا از اين طريق نشان داده شود که روند صدور قطعنامه ها عليه جمهوری اسلامی متوقف نشده است و تهران بايد اين قطعنامه ها را اجرا کند.

این نمایندگان تصریح کرده بودند: قطعنامه جديد، تحريم های تازه ای را در بر ندارد، اما بيانيه قاطعی عليه اقدامات ايران در ناديده گرفتن در خواست های بين المللی خواهد داشت.

در همین حال، برخی از اعضای غیر دائم شورای امنیت تاکید کرده بودند که مخالفتی با متن قطعنامه پیشنهادی ندارند.

مارتی ناتالگاوا، سفير اندونزی در سازمان ملل متحد در اين زمينه پیش از رای گیری گفته بود:«وقتی قطعنامه ای به تصويب شورای امنيت می رسد، برای همه اعضای سازمان ملل متحد لازم الاجرا می شود».

وی افزوده بود: اندونزی به اين پيش نويس رای مثبت خواهد داد و از ايران می خواهد قطعنامه های پيشين شورای امنيت سازمان ملل را اجرا کند. اين در حالی است که اندونزی به قطعنامه سوم تحريمی عليه ايران رای ممتنع داده بود.

در حالی شورای امنیت قطعنامه تازه علیه ایران را تصویب کرد که روز جمعه نمایندگان کشورهای ۱+۵ به طور غیر منتظره ای اعلام کردند بر سر پيش نويس قطعنامه جديد شورای امنيت عليه ايران به توافق دست يافته اند.

جان ساور، سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد،در این زمینه گفته بود: آمريکا و روسيه بر سر تصويب قطعنامه تازه ای عليه ايران به توافق رسيده اند.

در همين زمينه خبرگزاری فرانسه به نقل از يک ديپلمات آلمانی گزارش داده بود که در نشست غير منتظره وزيران امور خارجه کشورهای فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين و آمريکا همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، بر سر پيش نويس قطعنامه تازه عليه ايران توافق شده است.

ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، نيز در اين زمينه گفت: اين پيش نويس روز شنبه به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد
  بی  
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

پست توسط KH.I.A.2500 »

milad_asle_hal, با تشکر ، منبع ؟
به خاطر اون تنشهايي که مدتي پيش بين روسيه و امريکا رخ داد ، روسها حاضر نبودن حداقل به اين زوديها با امريکا بر سر تصويب قطعنامه جديد توافق کنن . اما الان هم که قطعنامه جديد تصويب شده با توجه به محتواي اون ، چندان فرقي براي ايران نداره و تنها سودي که براي امريکا داره در واقع به کرسي نشستن حرفهاي امريکا و ضايع نشدن اونها در مقابل جامعه جهاني به عنوان يک ابر قدرت خواهد بود که البته در عمل هيچ چيزي در پي نداره !
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”