پرنده افسانه ای کارتون آلیس و سرنوشت تلخ آن!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

پرنده افسانه ای کارتون آلیس و سرنوشت تلخ آن!!

پست توسط samanrossonero »

تصویر


سال پيش دريانوردان پرتغالي جزيره اي را در جنوب شرقي افريقا يافتند كه بيش از اين پاي هيچ انساني به آن باز نشده بود .

دريانوردان در اولين گشت و گذار خود در اين جزيره كه بعداً ماريتيوس (Mauritius) نام گرفت بزرگترين ساكن جزيره را ملاقات كردند ؛ پرنده اي بزرگ با ظاهري بسيار عجيب و البته مضحك! . همين ملاقات كافي بود تا نام دودو براي اين جانور انتخاب شود ( دودو در زمان پرتغالي به معني احمق است ! ) .

منقار قلاب مانند دودو ، توده چربي در قسمت تحتاني جانوري به همراه پرهاي فر خورده و پف كرده دم ، همگي تصويري از پرنده اي چاق و خپل را ارائه مي كند كه به راحتي ميتوانسته شكار انسانهاي گرسنه شود .

سالهاي پس از آن كه علاوه بر پرتغالي ها ، هلندي ها نيز در اين جزيره سكني گزيدند جمعيت اين پرنده به طرز مشكوكي كاهش يافت تا اينكه ۱۷۰ سال پس از اولين ملاقات در سال ۱۶۸۱ آخرين جمعيت اين گونه به صورت اسرار آميزي ناپديد شد.

برخلاف ظاهر فربه دودو(Raphus cucullatus) ، پاهاي قوي جانور اين امكان را به او ميداده تا بتواند با سرعت زيادي بدود علاوه بر آن منقار قوي و قلاب مانند جانور كه براي تغذيه از دانه و ميوه گياهان تكامل يافته بود به عنوان ابزاري مناسب براي مقابله با انسانها و جانوران به كار گرفته ميشده پس اين تصور كه دودو پرنده اي ابله و شكاري راحت است تصور نادرستي بوده . ظاهر پرنده نيز نتيجه اكولوژي جزيره و عدم وجود صيادان است كه در طي ميليونها سال تكامل ، ظاهري خپل و بي نياز از پرواز را ايجاد كرده است .
دودوها در فصلهاي مرطوب و پرباران به صورت گسترده اي از ميوه گياهان تغذيه مي كردند و چربي زيادي در بافتها خود به ويژه توده چربي قسمت انتهايي بدن ذخيره مي كردند تا بتوانند فصلهاي خشك كه غذا به سختي يافت مي شود را پشت سر بگذارند ، وزن پرنده در طي دوره پرباران به 25 كيلوگرم نيز مي رسيده است ! .

شكل ظاهري جانور باعث شد تا جانور شناسان در ابتدا دودو را در رده پرندگان دريايي مانند آلباتروس و پليكانها قرار دهند اما آناليز توالي DNA موجود در بقاياي استخوان اين جانور مشخص كرد كه دودو ها رابطه بسيار نزديكي با كبوترها دارند و همين باعث شد آنها را در رده كبوترشكلان (Columbiformes) طبقه بندي كنند .

در يكي از دست نوشته ها كه از دريانوردان آن دوره به جا مانده است به موضوع جالبي اشاره شده كه علت انقراض اين جانور را اسرارآميز تر مي كند ! در اين دست نوشته خاطره دريانوردان از شكار يك دودو و گوشت بسيار چرب و تلخ آن ذكر شده است كه نشان مي دهد دودو غداي مناسبي براي انسان نبوده است .

با توجه به اين موضوع كه گوشت دودو قابل خوردن نبوده چه عاملي باعث شده تا اين جانور يك متري در طي 200 سال منقرض شود ؟

عقيده بر اين است كه انسانها همراه خود جانوران خانگي و موشها را به جزيره آوردند ؛ با توجه به اينكه دودوها لانه خود را بروي زمين مي ساختند موشها به راحتي مي توانستند از تخم اين پرنده تغذيه كنند علاوه بر آن حيوانات خانگي به چرا و مصرف مواد غذايي دودها مي پرداختند و رقابتي را ايجاد كرده اند . خود انسان نيز با تخريب جنگل و ساخت مسكن زيستگاه اين پرنده را تخريب كرده و عرصه را براي زيستن صاحبخانه اصلي تنگ كرده است .

تمامي اين عوامل باعث شد دودها به قسمتهايي از جزيره كه انسان هنوز در ان سكونت نداشت مهاجرت كنند اما با ورود انسان به اين مناطق آخرين گروه از اين پرندگان نيز در اين نبرد يكسويه تسليم شدند و جزيره را به ميهمانان ناخوانده آن واگذار كردند .
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”