انهدام مخازن سوخت اربیل و الهوریه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با عملیاتهاي نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 2653
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 آبان 1385, 3:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 2612 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار
تماس:

انهدام مخازن سوخت اربیل و الهوریه

پست توسط moh-597 »

 عملیات انهدام مخازن سوخت اربیل و الهوریه 

 [External Link Removed for Guests] 


دولت بعثی در شوک

سه روز است که دولتی بعثی عراق حمله ناجوانمردانه خود را برعلیه ایران آغاز نموده است در این زمان نیروی هوایی بیشترین بار جنگ را بردوش می کشد پایگاههای هوایی کشور در دو روز گذشته حماسه ها آفریدند که از آن جمله حمله موفقیت آمیز کمان – 99 در روز گذشته (یکم مهرماه 59 ) بوده است .
عراق هنوز هم در شوک حمله روز گذشته است اکثر پایگاه های هوایی مهم عراق بمباران شده بود و دشمن در سردرگمی کامل بسر می برد آنها که حتی تصور چنین پاسخی را از تیزپروزان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نداشتند هیچ گونه حرکتی نمی توانستند انجام دهند هواپیماهای آنان نیز در پی حمله 140 فروندی نیروی هوایی کاملا زمین گیر شده بود و آن تعدادی هم که توانسته بودند برای تعقیب جنگنده های ایرانی به پرواز درآیند به دام شکاریهای اف 14 افتاده بودند به شکلی که در کمتر از یک ساعت 5 فروند هواپیمای آنان در هوا مورد هدف قرار گرفت و مابقی از ترس به پایگاههای خود مراجعه کردند .
فرماندهان نیروی هوایی که بخوبی می دانستند به عراق نباید فرصت بازسازی داد طی دستوری به پایگاههای نیروی هوایی از آنان خواستند تا با طراحی و اجرای عملیاتهای گوناگون فرصت هرگونه عکس العملی را از آنان بگیرند .


 [External Link Removed for Guests] 


آغازی بر شروع یک حمله گسترده

یکی از این پایگاهها ، پایگاه سوم شکاری همدان بود که در طول روز گذشته به همراه دو پایگاه ششم و دوم بیشترین حملات را برعلیه عراق انجام داده بود . در پی این تحولات فرمانده پایگاه سوم از طراحان اتاق عملیات پایگاه خواست که طراحهای خود را جهت حملات متعدد به مراکز نظامی و اقتصادی عراق آماده کنند .
روز دوم مهر سال 59 تصمیم گرفته شد تا یکی از مهمترین مراکز عراق مورد حمله تیزپروازان نیروی هوایی قرار بگیرد . در این زمان سوخت برای هر دو کشور عامل حیاتی بود و با توجه به شرایط بحرانی امکان تهیه سوخت برای جنگ افزارها به سختی انجام می شد . لذا فرمانده عملیات پایگاه و دیگران همکاران دست بکار شدند و طرحی را آماده نمودند تا مخازن نگهداری سوخت عراق را مورد آماج حملات خود قرار دهند که طی این طرح انهدام بزرگترین مخزن سوخت عراق در الهوریه و تجمع مخازن اربیل در دستور کار قرار گرفت مقرر شد ابتدامخازن سوخت شهر اربیل و سپس مخازن الهوریه منهدم شود .
با توجه به اینکه عراق اینک هوشیار شده بود لازم بود تا با دقت خیلی زیاد عملیات طراحی شود . لذا تصمیم بر این گرفته شده که این عملیات با رعایت کامل اصول حافظتی و استفاده از بهترین خلبانان پایگاه انجام شود .

 [External Link Removed for Guests] 

گروه اول آماده حمله به اربیل

خیلی سریع گروه اول آماده پرواز شد چهار فروند فانتوم هر کدام مسلح به شش بمب mk82 از پایگاه سوم شکاری به پرواز درآمدند . فانتومها با ارتفاع گرفتن به میزان 15000 پا و با آسودگی کامل به پرواز ادامه دادند و از قسمت جنوبی شهر بیجار گذشتند سپس به عبور از شهر دیواندره شروع به کم کردن ارتفاع نمود و خارج از دید رادارهای دشمن از قسمت جنوبی سردشت و از لابه لای کوهستانها وارد خاک عراق شدند هدف 10 کیلومتری شهر اربیل در شمال بغداد بود . خلبانان در خاک عراق با تعجب در حال پرواز بودند زیرا کوچکترین خطری آنان را تهدید نمی کرد . با نزدیک شدن فانتومها به شهر اربیل و هدف طبق نقشه می بایست از شمال ، شهر اربیل دور زده و در راه بازگشت مخازن را که در جنوب شهر بود مورد هدف قرار دهند تا اینجا همه چیز مرتب بود ولی این پایان کار نبود . رادارهای عراقی موفق به کشف فانتومها شده بودند توپهای سبک 23 میلیمتری آتش بی امان خود را برروی فانتومها گشوده بود در طرف دیگر نیز دو فروند میگ 23 عراقی بعنوان اسکرامبل از پایگاه خود به پرواز در آمدند تا جنگنده های ایرانی را را رهگیری و منهدم سازند .

 [External Link Removed for Guests] 

مخازن منهدم شد ولی ...

اینک دیگر فانتومها به هدف رسیده بودند در 5 مایلی هدف فانتومها با علامت لیدر دسته آماده بمباران شدند و لحظاتی بعد مخازن در آتش می سوختند . ماموریت با موفقیت انجام شده بود . اینک جنگنده ها باید با تمام سرعت خود را به مرزهای کشورمان می رساندند . جنگنده ها که سبک هم شده بودند با قرار دادن موتورها در حالت پس سوز شروع به دور شدن از منطقه کردند غافل از اینکه میگها آنها را ردیابی و در حال تعقیب آنها بودند در 40 مایلی مرز یکی از فانتومها متوجه میگ عراقی شد . خلبان بلافاصله به لیدر اطلاع داد که دو فروند جنگنده دشمن در تعقیب آنها هستند ، با فرمان لیدر دسته فانتومها از هم فاصله گرفته و با کم کردن ارتفاع به سرعت به راه خود ادامه دادند . این زمانی بود که خلبانان کابین عقب با دقت در حال بررسی اوضاع و مقابله با تهدیدات احتمالی دشمن بودند .


شلیک موشک به سمت فانتوم ایرانی


تا مرز دیگر فاصله ای نمانده بود که کمک خلبان فانتوم شماره سه متوجه شد که یکی از میگهای عراقی برروی هواپیمای آنان قفل راداری انجام داده است . کمک در حالی که به سختی تلاش می کرد که قفل راداری دشمن را بشکند مرتب از خلبان می خواست که ارتفاع را کمتر کند . در همین زمان میگ عراقی موفق شد با قفل کردن راداری برروی فانتوم یک تیر موشک هوا به هوا به سمت فانتوم شلیک کند . کمک بلافاصله به خلبان اطلاع می دهد و از او می خواهد تا سرحد ممکن ارتفاع را کاهش دهد ، ارتفاع فانتوم به حدی پایین بود که عوارض طبیعی زمین هرلحظه خلبانان را تهدید می کرد موشک لحظه به لحظه به فانتوم نزدیک تر می شد ، این پایان مشکلات نبود از طرفی با نزدیک شدن به ارتفاعات مرزی خلبان باید ارتفاع می گرفت و در این حالت موشک به راحتی با فانتوم برخورد می کرد . در آخرین لحظات بالاخره کمک خلبان موفق می شود قفل راداری را شکسته و موشک را منحرف کند هواپیما نیز اینک به ارتفاعات مرزی رسیده بود میگ عراقی که ناکام مانده بود از ترس تامکتهای ایران گردش می کند و به داخل خاک عراق فرار می کند .
لحظاتی بعد فانتوم آخر سالم در پایگاه فرود می آید و گزارشات لازمه نیز تنظیم می شود . با توجه به گزارشهای داده شده و با کمی تغییرات دسته دوم آماده پرواز می شود . فرمانده عملیات پایگاه توضیح می دهد که با زدن مخزن اربیل فکر عراق متوجه آنجاست و یادآور می شود که مخازن الهوریه هم بزرگتر و هم مهمتر از مخازن اربیل است و به خلبانان یادآور می شود که مراقب باشند .دسته دوم آماده پرواز می شوند

کار توجیهات قبل از پرواز در اتاق بریفینگ پایگاه شروع می شود سروان خلبان عباس دوران (سرلشکر شهید عباس دوران) بعنوان فرمانده دسته پروازی شروع به بریف خلبانان می کند و نکات مورد نظر را با خلبانان درمیان می گذارد و همچینین نوع مهمات مورد استفاده و نقاط گردش را مشخص می کند . تصمیم گرفته می شود که جنگنده ها با دور زدن هدف آنرا را بصورت خطی بمبارن کنند تا به این ترتیب تمامی نقاط مورد نظر منهدم شود . دوران همچنین یادآور شد که در چند کیلومتری این مخازن پایگاه هوایی الهوریه قرار دارد که باید حسابی مواظب آن باشیم هدف ما در 3 کیلومتری الهوریه قرار دارد . این درحالی بود که به دوران ابلاغ شده بود که خود را به پایگاه ششم شکاری معرفی نماید و او می بایست بعد از انجام ماموریت پایگاه همدان را ترک نماید .
برای این پرواز نیز 4 فروند فانتوم در نظر گرفته می شود سه فروند از فانتومها به شش تیر بمب mk82 و 4 تیر موشک راداری مجهز می شوند و هواپیمای فرمانده دسته (شهید دوران) به 4 تیر بمب bl775 ، 2 موشک حرارتی و 2 تیر موشک راداری مجهز می شود .


 [External Link Removed for Guests] 

دسته دوم به سمت هدف پرواز می کند

خلبانان با تحویل گرفتن تجهیزات پروازی روانه آشیانه هواپیماها شدند و هرکدام سوار بر مرکب آهنین بال خود آماده پرواز شدند هنوز ساعاتی چند از آغاز صبح نگذشته بود که جنگنده با خزش بر روی باند در دل آسمان جای گرفتند . دوران که به خوبی می دانست عراق الان هوشیار است مسیر پروازی را در بریفینگ تغییر داده بود جنگنده ها با اوج گرفتن تا ارتفاع 18000 پا و با سرعتی در حدود 300 نات به سمت کرمانشاه پرواز کردند و با نزدیک شدن به ایلام ارتفاع را به 9000 پا و سرعت را با 400 نات رساندند . در نقطه ایذایی اول خلبانان با علامت دوران جنگندهایشان را تا ارتفاع 1000 پایی به زیر کشیدند و با عبور از جنوب صالح آباد در پوشش دره های عمیق وارد خاک عراق شدند در این هنگام جنگنده ها با سرعتی بالای 1000 کیلومتر در حال حرکت بودند .
خلبانان متعجب بودند که چرا هیچ مانعی برای حضور آنها وجود ندارد . دقایقی بعد دوران با رمز اطلاع می دهد که تمامی جنگنده ها مسلح کنند . مخازن سوخت بزرگتر از آن بود که تصور می شد دوران که جلوتر از بقیه پرواز می کرد متوجه شد که هیچ سایت موشکی در منطقه وجود ندارد و آنجا فقط توسط پدافندهای 57 و 23 میلمتری محافظت می شود البته از نحوه چیدمان پدافند معلوم بود که پدافند 57 میلیمتری توسط رادار کنترل می شود پس بلافاصله به خلبانان اطلاع داد که ارتفاع را کم کرده تا در تیر رس پدافند 57 نباشند ولی پدافند 23 میلیمتری هنوز تهدیدی جدی بود .


مخازن سوخت منهدم شد

دوران با سرعت از روی مخازن عبور کرد و جنگنده ها نیر با عبور از روی هدف در 5 مایلی آن با گردشی به سمت مخالف آماده بمباران شدند .
در همین هنگام آژیر خطر در پایگاه الهوریه به صدا درآمده بود و خلبانان اسکرامبل آماده پرواز می شدند . دوران با دقت اوضاع را بررسی می کرد تا خطری فانتومها را تهدید نکند .
با رسیدن 3 فانتوم به بالای مخازن لحظاتی طول نکشید تا صدای انفجارهای مهیب کل منتطقه را پر کند عملیات تا اینجا کاملا موفق بود در حالی که جنگندهها خوشحال از به هدف نشستن بمبهای خود بودند دوران متوجه شد که دوفروند میگ عراقی آماده پرواز و حمله به فانتومها هستند . درنگ جایز نبود باید با حریم پایگاه نزدیک می شد .

 [External Link Removed for Guests] 

باند پایگاه هوایی هدف قرار گرفت

دوران ارتفاع هواپیما را به حدود 10 متری سطح زمین رساند و با سرعت به سمت پایگاه حرکت کرد پدافند پایگاه لحظه ای قطع نمی شد دیگر کمی دیر شده بود و جنگنده آماده تیک آف بودند در یک لحظه دوران فکر جدیدی کرد و با یک گردش سریع و فشار آوردن جی بالا به سمت راست چرخید و با رسیدن بر بالای باند چهار تیر بمب خود را برروی باند و رمپ پروازی فرو ریخت . با آسیب دیدن باند عملا دیگر هیچ هواپیمایی نمی توانست از این پایگاه به پرواز درآید .
تا این لحظه خلبانان با چشم دوختن به آسمان دنبال هواپیمای دوران بودند که صدای دوران در رادیو طنین می اندازد که باند را زدم شما سریعا به پایگاه برگردید .
در همین لحظه دوران متوجه چندین کامیون حمل سوخت نزدیک آشیانه جنگنده های عراقی می شود حجم پدافند بسیار بالا بود و این ریسک بزرگی بود که بخواهد دوباره برروی پایگاه برگرد و از طرف دیگر تمام بمبها رو برروی باند فرو ریخته بود . او در یک لحظه تصمیم می گیرد که تانکر را هدف قرار دهد کاری که استقبال از مرگ بود . لذا با گردشی سریع برروی پایگاه نواخت مسلسل هواپیمایش را برروی تند قرار میدهد و محوطه را به رگبار می بندد که در طی آن موفق به انهدام کامیونهای سوخت و وارد آوردن خسارتهای سنگین دیگری به پایگاه الهوریه می شد .


 [External Link Removed for Guests] 

جنگنده ها سالم به زمین نشستند


درنگ جایر نبود دوران با قرار دادن قدرت موتور در حالت 100 درصد و روشن کردن پس سوز به سرعت به سمت مرز حرکت می کند با توجه به خطرات احتمالی نزدیکترین مسیر را به سمت مرزهای کشورمان انتخاب می کند و موفق می شود از جنوب کشور به سلامت از مرز عبور کند . لحظاتی بعد او در کنار سه فانتوم دیگر قرار می گیرد و لحظاتی بعد در پایگاه همدان به سلامت فرود می آیند .
آنها به همراه دسته قبلی پرواز ضربات مهلکی را بر پیکره عراق وارد نموده بودند و این درحالی بود که تازه ساعتهای اولین صبح روز دوم مهرماه بود و عراق باید تا پاسی از شب خود را آماده هجومهای پی در پی عقابان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می کرد .
هرگونه برداشت و استفاده از این مطلب منوط به ذکر منبع و نام نویسنده می باشد
پایان
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
[External Link Removed for Guests]

صفحه اینستاگرام
[External Link Removed for Guests]
Fast Poster
Fast Poster
پست: 247
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 1 اردیبهشت 1387, 5:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 78 بار

پست توسط soheil_riazi »

:
عالی بود. متشکرمsmile: :smile: :smile:
زنده باد ايران. درود بر همه ي دانشمندان ايراني
دوستان علافه مند به ریاضیات در تکمیل سایت زیر کمک کنند
[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 38
تاریخ عضویت: جمعه 19 بهمن 1386, 3:17 pm
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

پست توسط armin19801 »

چرا توي دست نوشته هاي سرهنگ دوران از اين عمليات چيزي نوشته نيست؟
Senior Poster
Senior Poster
پست: 797
تاریخ عضویت: شنبه 11 فروردین 1386, 9:11 pm
سپاس‌های دریافتی: 56 بار

پست توسط TOPGUN »

دوست عزيز

خيلی جالب بود دمشون گرم ولی

واهد سرعت کيلومتر در سا عت است نه کيلومتر
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 2653
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 آبان 1385, 3:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 2612 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار
تماس:

پست توسط moh-597 »

armin19801 نوشته شده:چرا توي دست نوشته هاي سرهنگ دوران از اين عمليات چيزي نوشته نيست؟دوست عزیز در دست نوشته های این شهید بزرگوار و هیچ کدام از خلبانان ما کامل نیست بقول سرتیپ عتیقه چی " ما فرصت نمی کردیم بخوابیم چه برسه به نوشتن "

TOPGUN نوشته شده:دوست عزيز

خيلی جالب بود دمشون گرم ولی

واهد سرعت کيلومتر در سا عت است نه کيلومتر


دوست عزیز اینرو من هم می دونم دیگه انقدر به مسائل فرعی نپردازید
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
[External Link Removed for Guests]

صفحه اینستاگرام
[External Link Removed for Guests]
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 38
تاریخ عضویت: جمعه 19 بهمن 1386, 3:17 pm
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

پست توسط armin19801 »

moh-597 نوشته شده:
armin19801 نوشته شده:چرا توي دست نوشته هاي سرهنگ دوران از اين عمليات چيزي نوشته نيست؟دوست عزیز در دست نوشته های این شهید بزرگوار و هیچ کدام از خلبانان ما کامل نیست بقول سرتیپ عتیقه چی " ما فرصت نمی کردیم بخوابیم چه برسه به نوشتن "

سرهنگ خلبان محمد عتیقه چی بعد از جنگ در حالی که پست معاونت عملیات پایگاه نهم شکاری رو بر عهده داشت تقاضایی بازنشستگی کرد و با درجه سرهنگ تمامی بازنشسته شد.
جالب است که بدونید در پرواز آخر تیمسار ارتشبد خاتم به وحدتی دزفول در 18 شهریور 1354 کابین عقب ستوان خلبان محمد عتیقه چی بود
توی عملیاتی که سرگرد خلبان داوود اکرادی رو روی کرکوک زدن (اکرادی شماره دو تیمسار سرتیپ خلبان یاسینی بود) و اکرادی ایجکت کرد و روی زمین به شهادت رسید(البته ایشان سالم به زمین رسید ولی عراقی ها به پشت جیپ بستنش و روی زمین آنقدر کشیدند که به شهادت رسید) سرگرد خلبان عتیقه چی توی برنامه بود ولی چون شب قبلش آلرت ایستاد غیر قابل پرواز شد وبه اصرار تیمسار یاسینی به جاش اکرادی رفت
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 2653
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 آبان 1385, 3:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 2612 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار
تماس:

پست توسط moh-597 »

armin19801 نوشته شده:
moh-597 نوشته شده:
armin19801 نوشته شده:چرا توي دست نوشته هاي سرهنگ دوران از اين عمليات چيزي نوشته نيست؟دوست عزیز در دست نوشته های این شهید بزرگوار و هیچ کدام از خلبانان ما کامل نیست بقول سرتیپ عتیقه چی " ما فرصت نمی کردیم بخوابیم چه برسه به نوشتن "

سرهنگ خلبان محمد عتیقه چی بعد از جنگ در حالی که پست معاونت عملیات پایگاه نهم شکاری رو بر عهده داشت تقاضایی بازنشستگی کرد و با درجه سرهنگ تمامی بازنشسته شد.
جالب است که بدونید در پرواز آخر تیمسار ارتشبد خاتم به وحدتی دزفول در 18 شهریور 1354 کابین عقب ستوان خلبان محمد عتیقه چی بود
توی عملیاتی که سرگرد خلبان داوود اکرادی رو روی کرکوک زدن (اکرادی شماره دو تیمسار سرتیپ خلبان یاسینی بود) و اکرادی ایجکت کرد و روی زمین به شهادت رسید(البته ایشان سالم به زمین رسید ولی عراقی ها به پشت جیپ بستنش و روی زمین آنقدر کشیدند که به شهادت رسید) سرگرد خلبان عتیقه چی توی برنامه بود ولی چون شب قبلش آلرت ایستاد غیر قابل پرواز شد وبه اصرار تیمسار یاسینی به جاش اکرادی رفتممنون دوست عزیز

درست گفتید جناب سرهنگ عتیقه چی بخاطر ناملایمات زیاد در سال 69 تقاضای بازنشستگی رو کردند

در اون پروازی که گفتید تیمسار قاسم امینی شماره سه پرواز حدود 15 مایل بعد از محل سقوط اکرادی هدف قرار می گیرند و مجبور به اجکت می شوند . در همین هنگام از سوی یکی از هلی کوپترهای عراقی به ایشان و کمک که برروی زمین بودند حمله می شود که شماره یک به شماره چهار دستور می دهد مراقب آنها باشد تا خبر دهد با مانورهای شماره چهار و شلیک توپ ایشان هلی کوپتر متواری می شود با درخواست یاسینی و اعلام موقعیت امینی توسط ایشان گروه رسکیو نیروی هوایی با حمایت اف 14 ها ایشان و کمکشان را از داخل خاک عراق به سلامت خارج می کنند
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
[External Link Removed for Guests]

صفحه اینستاگرام
[External Link Removed for Guests]
New Member
پست: 15
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:22 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

پست توسط arashghir »

اين را هم از من داشته باشين....مرحوم شهيد اکرادي برادر همسر سرهنگ خلبان يدالله جوادپور :smile: بودند که در حال حاضر خارج از کشور هستند
ارسال پست

بازگشت به “عملیاتهاي نيروي هوايي”