شرح کاملی بر یکی از ترسناکترین پستانداران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

شرح کاملی بر یکی از ترسناکترین پستانداران

پست توسط samanrossonero » یک شنبه 12 آبان 1387, 9:57 pm

مقدمه
گوریل متعلق به راسته نخستیان می‌باشد. نخستیان شامل لمورها (Lemurs) ، میمون‌ها (Monkeys) ، آپیس‌ها (Apes) و انسان می‌باشد. اندام‌های حرکتی بلند است. دست و پا بزرگ بوده و هر یک دارای 5 انگشت بوده که انگشت میانی بلندتر است و انگشت شست در دست و پا مقابل سایر انگشتان قرار دارد. انتهای انگشتان ناخنهای صاف یا برجسته وجود دارد.


دستها و پاها برای گرفتن و بالا رفتن بکار می‌رود. حفره چشم معمولا در بخش پیشین سر قرار دارد و بوسیله بخش استخوانی احاطه شده است. دندانهای آسیا دارای برجستگی بوده و معمولا یک بچه می‌زایند. از پالئوسن تاکنون بوده و هستند. بیشتر در نواحی گرم و مجاور نواحی گرم زندگی می‌کنند. اغلب گونه‌ها درختی هستند. ساختمان بدنی آنها از سایر پستانداران تکامل یافته‌تر است، بویژه دستگاه عصبی. از میوه‌ها ، دانه‌ها و بعضی اوقات از جانوران تغذیه می‌کنند.
زیر راسته آدم نمایان Anthropoideae
شامل انسان ،‌ میون‌ها و آپیس‌ها است. انگشتان آنها دارای ناخنهای پهن یا برجسته است. درخت‌زی یا زمین‌زی هستند و موجوداتی هستند که در روز کار‌آیی فعالیت دارند.i
بالا خانواده آدم نمایان Holi niodeae
بدون دم هستند. آنتروپوئید ، آپیس ، هیلوباتس ، ژیبون و سیامانگا در جنوب شرقی آسیا زندگی می‌کنند، بدنی کشیده دارند. دست و پای آنها بلند است، قد آنها تا 92 سانتیمتر می‌رسد. منحصرا درخت‌زی هستند و به آسانی از روی درختان راه می‌روند ولی روی زمین به آهستگی قدم برمی‌دارند و فقط از پا برای راه‌رفتن استفاده می‌کنند، صدای قوی دارند، همه چیز خوار هستند.

گوریلا گوریلا ، در جنگلهای آفریقا زندگی می‌کند، دارای بدن و دست و پای سنگین است. نرها به بلندی 165 سانتیمتر می‌رسند بیش از 500 کیلو وزن دارند. پوست و مو سیاه رنگ است با کف پا و به کمک بند انگشتان دست با بدن خمیده راه می‌رود. منحصرا روی زمین زندگی می‌کند و دارای گروههای خانوادگی هستند و از مواد گیاهی تغذیه می‌کنند.گوریل ها از بزرگترین پستانداران نسل اول هستند.این حیوانات خشکی زی هستند و در جنگلهای آفریقا زیست میکنند.گوریلها به دو گونه تقسیم شده اند و هر کدام از آن دو گونه خود به ۴ یا ۵ زیرگونه تقسیم گشته است.«دی.ان.ای»گوریلها ۹۸٪-۹۹٪ با «دی.ان.ای» انسان یکسان است و بعد از دو گونه شامپانزه نزدیکترین خویشاوند نوع انسان است.
زیستگاه گوریل

گوریلها در جنگلهای استوایی و نیمه استوایی زندگی میکنند و زیستگاهشان درصد کوچکی از آفریقا را شامل میشود و بیشتر گوریلها در ارتفاعات زندگی میکنند. و زیستگاه گوریلهای کوهستانی در کوه «آلبرت ریفت» و جنگلهای مرتفع «ویرونگا ولکانوئوس» در ارتفاعات ۲۲۲۵ متری تا ۴۲۶۷ متری میباشد.گوریلهایی که در سرزمینهای پست زندگی میکنند در جنگلهای انبوه و مردابها و باتلاقهای پایین تر از سطح دریا زندگی میکنند.


*سیر تکاملی
اسکلت گوریل،جمجه سمت راست متعلق به گوریل نر و چپ ماد ه است

نزدیکترین خویشاوند گوریلها٬ شامپانزها و انسانها هستند که جد مشترک گوریلها از انسانها و شامپانزه ها ۷ میلیون سال پیش جدا شده است.ژن انسان میانگین ۱.۶٪ با ژن گوریل تفاوت دارد.و این تفاوت هم به خاطر چند عدد کپی هر ژن است.اخیرا سه گونه گوریل مطرح بود؛ گوریل زمینی غربی گوریل زمینی شرقی و گوریل کوهی ولی اکنون توافق شده که دو گونه بیشتر وجود ندارد گوریل زمینی غربی و شرقی که هر کدام دو زیر گونه دارند و بتازگی نیز مشخص شده سومین زیرگونه نیز در یکی از گونه ها وجود دارد.انواع گوریلها که دانشمندان بر روی آن توافق دارند به این ترتیب میباشد:
گوریل غربی زمینی
گوریل شرقی زمینی

* گوریل غربی
* گوریل غربی زمینی
* گوریل کراس ریور
* گوریل شرقی
* گوریل کوهی
* گوریل شرقی زمینی

زیر گونه سوم که هنوز نام گذاری نشده است زیرگونه گوریل کوهی است که گاهی به نام گوریل بویندی هم نامیده میشود.*زندگی گروهی

گوریل ها جزو حیواناتی هستند که بر روی پنجه و انگشتانشان راه میروند.گوریل نر بالغ قدش بین ۱۶۵ تا ۱۷۵ سانتیمتر و وزنش بین ۱۴۰ تا ۲۰۴.۵ کیلوگرم میرسد ماده ی بالغ نصف اندازه یک پشت نقره ای(نر بالغ)هستند و بلندی قامتشان به ۱۴۰ سانتیمتر و وزنشان به ۱۰۰ کیلوگرم میرسد.گه گاه گوریل نر بالغ(پشت نقره ای)از نظر قد به بالای ۱۸۳ سانتیمتر و از لحاظ وزنی به ۲۷۰ کیلوگرم میرسد که البته این در طبیعت یک رکورد محسوب میشود.به هر صورت گوریلها چاق در اسارت به وزن ۲۷۰ کیلوگرم نیز میرسند اما این در اسارت رکوردی محسوب نمیشود.
گوریل ماده

گوریل شرقی تیره تر از گوریل غربی است و گوریل کوهی از هر دو تیره تر و پر موتر است.گوریل غربی میتواند قهوه ای یا خاکستری تیره با پیشانی حنایی باشد.گوریلهایی که در جنگلهای نواحی پست زندگی میکنند لاغرتر و چابکتر از گوریلهای بزرگ کوهستانی هستند.تقریبا گروه خونی تمام گوریلها «ب» میباشد و آنها هر کدام مانند انسانها دارای اثر انگشت منحصر به فرد خود هستند.*عادات


گوریل پشت نقره ای یک گوریل نر بالغ است.معمولا بیشتر از ۱۲ سال سن دارد و از موها نقره ای پشتش شناخته میشود.گوریل پشت نقره ای دندانهای نیش بزرگ و کاملا رشد کرده ای دارد.نرهای بالغ پشت سیاه معمولا بالای ۱۱ سال سن دارند.

پشت نقره ای قوی است و رهبر گروه است.هر پشت نقره ای رهبر یک گروه ۵ تا ۳۰ عددی است و در مرکز توجه گروه قرار دارد.وی همه تصمیمات را میگیرد.در درگیری ها بین اعضای گروه نقش میانجی را ایفا میکند و برای حرکت گروه تصمیم میگیرد.گروه را به سمت مراکزی که غذا وجود دارد راهنمایی میکند و مسئولیت رفاه و امنیت گروه را بر عهده دارد.نرهای جوانتر پشت سیاه نامیده میشوند و ممکن است حفاظت و امنیت را پشتیبانی کنند و پشت نقره ای را حمایت کنند.
گوریل پشت سیاه

نرها هنگامی که ۱۱ ساله شدند به آرامی گروه اصلی خود را ترک میکنند و یا به تنهایی یا با گروههای نرهای ۲ تا ۵ ساله تا قبل از اینکه برای جفت یابی و بعد از آن تولید مثل آماده شوند حرکت میکنند.بچه گوریل معمولا ۳ تا ۴ سال کنار مادرش میماند.پشت نقره ای که رهبر گروه است از کودکان یتیم شیرخوار مراقبت میکند اما همیشه نمیتواند از تعداد زیادی از آنها مراقبت کند.

هر گاه یک نر جوان نافرمانی کند یا یک نر خارجی مشکل به وجود بیاورد پشت نقره ای غرّش میکند و مشتهایش را به سینه اش میکوبد ٬ شاخه ها را میشکند ٬ دندانهایش را نشان میدهد و به سمت جلو حمله میکند.گاهی یک نر جوان از طرف رهبر مسن عهده دار رهبری میشود.اگر رهبر به علت بیماری ٬ جنگیدن یا شکار غیر قانونی از بین برود گروه از هم متلاشی میشود و اعضای گروه به سایر گروهها میپیوندند.خیلی از موارد پیش می آید که یک نر دیگ با کشتن پشت نقره ای گروه ٬آن گروه را کاملا تصرف کند و خطر بزرگی وجود دارد که نر غالب بچه های پشت نقره ای کشته شده را نیز از بین ببرد.
گوریل

*غذا و جستجو برای آن

گوریلها حیواناتی گیاه خوار هستند و جزو حیواناتی میباشند که غذای خود را نیم خورده رها میکنند.گوریلها برگ و میوه و حتی گاهی حشرات کوچک را نیز میخورند.گوریل بیشتر روز خود را به خوردن صرف میکند.دندانهای نیش بزرگ و بلندش به او اجازه میدهد تا گیاهان سخت و محکم مانند ساقه بامبو را خرد کنند و بخورند.گوریلهای زمینی اساسا از میوه تغذیه میکنند اما گوریلهای کوهی از شاخ و برگ گیاهان و ساقه و ریشه آنها تغذیه میکنند.

* تولید مثل و طول عمر


دوره آبستنی گوریل ماده ۳۴ هفته به طول می انجامد و معمولا یک بچه بدنیا می آورد.۳ تا ۴ سال بین هر زایمان فاصله است زیرا تا وقتی بچه ها در کنار مادر هستند ٬مادر دیگر آبستن نمیشود.ماده ها در ۱۰-۱۲ سالگی بالغ میشوند و این مدت در اسارت کمتر است و زودتر بالغ میشوند.نرها نیز در ۱۱-۱۳ سالگی به بلوغ میرسند.طول عمر گوریلها ۳۰ تا ۵۰ سال است.اما در مورد این موضوع بحث است و مواردی که سن بالاتر داشته باشند دیده شده.مثلا در باغ وحش دالاس در آمریکا یک گوریل به نام «جنی» هنوز در سن ۵۵ سالگی زنده است.چیزی که ذهن دانشمندان را در این اواخر مشغول کرده درگیری گوریلها با جنس مخالف میباشد.


* هوش
استفاده گوریل از یک شاخه درخت هنگام ماهی گیری

گوریلها خویشاوندی نزدیکی با انسان می‌دارند و همچنین بسیار باهوش هستند.حتی عده کمی از گوریلها در اسارت نوعی زبان مستقل از زیر مجموعه زبانهای اشاره را فرا گرفتند.

* استفاده از ابزار

بر طبق مشاهدات تیم«توماس برور» در جامعه حفظ حیات وحش در سپتامبر ۲۰۰۵ گوریلها اکنون توانایی استفاده ابزار در طبیعت را دارند.یک گوریل ماده در پارک ملی کنگو مشاهده شده است که از یک چوب برای سنجش عمق یک باتلاق استفاده میکرده است.و ماده دیگری دیده شده که از یک تکه چوب به عنوان تکیه گاه در زمانی که میخواست ماهیگیری کند استفاده کرده.این نشان میدهد که گوریلها استفاده از ابزار را هم اکنون فراگرفته اند.

در سپتامبر ۲۰۰۵ یک گوریل دو سال و نیمه در حالی که در یک پناهگاه با سنگ در حال شکستن یک بادام بود دیده شده.و زمانی استفاده کردن از ابزار در گوریلها دیده شده که شامپانزه ها ۴۰ سال زودتر استفاده از ابزار در طبیعت را میدانستند و بسیار عالی از یک چوب برای شکار کردن موریانه ها استفاده میکردند.داستانهایی در میان مردم بومی رواج دارد که گوریلها در دفاع از خود در برابر حیوانات درنده از سنگ و چوب استفاده می کنند.گوریلها دارای دستی نیمه دقیق هستند و مطمئنا میتوانند از هر نوع ابزار ساده و اسلحه استفاده نمایند...


گوریل نر پشت نقره ای
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]اسکلت گوریل-جمجمه سمت راست متعلق به جنس نر و سمت چپ متعلق به جنس ماده
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل غربی زمینی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل شرقی زمینی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل حیوانی پنجه رو
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل ماده پشت نقره ای
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل نر پشت نقره ای
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل پشت سیاه
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]گوریل بچه اش را در آغوش گرفته
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]استفاده گوریل از شاخه درخت در هنگام ماهیگیری
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


منبع:ویکیپدیا
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه 15 تیر 1387, 10:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3545 بار

پست توسط sand_fighter » یک شنبه 12 آبان 1387, 11:01 pm

این حیوان با داشتنی جسه ای بزرگ و ترسناک دارای وقاری خاص است که در طول سالیان داستان نویسان بسیاری در داستان های خود این حیوان زیبا ولی خشن رو جای دادن برای نمونه : مجموعه کتاب های world of warcraft اورک ها به نوعی گوریل های متمدن هستن !!! یا کتاب king kong

ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”