اشک تمساح واقعیت دارد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

اشک تمساح واقعیت دارد

پست توسط samanrossonero »

تصویراز گذشته هاي دور اصطلاح «اشك تمساح ريختن» در ميان بسياري از ملل يا فرهنگ و زبانهاي مختلف رواج داشته است و افسانه اي قديمي مي گويد هرگاه اين حيوانات خطرناك و مهيب گرسنه مي شوند اشك مي ريزند و گريه مي كنند. بتازگي يك محقق دانشگاه فلوريدا به اين نتيجه رسيده است كه كروكوديل ها در زمان ضيافت و شكم چراني واقعاً زار مي زنند. البته به گفته اين محقق زار زدن كروكوديل ها به دلايل فيزيولوژيكي است و به آنچه از قديم درباره حقه بازي اين خزنده ماقبل تاريخي گفته مي شود هيچ ربطي ندارد.

«كت وليت»، جانور شناس دانشگاه فلوريدا با انجام فيلمبرداري هاي متعدد از كروكوديل ها و سوسمارها در هنگام غذا خوردن به نتايج جالبي در خصوص حالت اين خزنده ها در هنگام غذا خوردن دست يافته است. اين محقق كشف كرده است اكثريت قريب به اتفاق اين خزنده ها هنگام غذا خوردن، و زماني كه غذاي خود را از هم مي درند و مي خورند از چشمهايشان كف و حباب بيرون مي زند و حالتي شبيه به اشك ريختن در اين خزندگان مشاهده مي شود.

به گفته اين محقق در افسانه و قصه هاي قديمي به اشك ريختن اين خزنده در هنگام گرسنگي اشاره هاي بسياري شده است و حتي عجز بسياري از آدمهاي شياد نيز به گريه و اشك تمساح تشبيه مي شود، اما در واقع تمامي اينها داستان بوده و پايه و مبنايي ندارد. اين محقق براي آنكه از صحت و سقم قصه هاي مربوط به اشك ريختن كروكوديل ها سر در بياورد تصميم گرفت نگاه دقيق تري به مسأله داشته باشد و با استفاده از فناوريهاي پيشرفته تصويربرداري، به نتايج جالب توجهي هم رسيد.

اين محقق به كمك همكارش توانست پس از صدها يا هزاران سال قصه سرايي و افسانه نويسي در مورد گريه كروكوديل ها و تمساحها، واقعيت جالبي را كشف كند. البته سابقه تحقيق در خصوص اشك ريختن تمساحها به خيلي دور بازمي گردد و حتي محققي در اوايل قرن گذشته تصميم گرفت براي آزمايش اين امر پياز و نمك به چشم تمساحها بمالد و بفهمد آيا اين افسانه اشك ريختن كروكوديل ها واقعيت دارد يا خير.

اينك دو محقق دانشگاه فلوريدا راز اشك ريزي كروكوديل ها در هنگام غذا خوردن را كشف كرده اند تامشخص شود بسياري از قصه ها و افسانه هاي قديمي تا حدودي با واقعيتهاي علمي مطابقت دارند و اشك ريختن تمساحها براي طعمه بيچاره شان در هنگام خورده شدن واقعيت دارد و يك قصه و افسانه نيست.

منبع: دانستنیها و اطلاعات عمومی
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”