شاید ندانید،عجیبترین و بزرگترین گربه سان دنیا...!!!((خواندنی))

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 مرداد 1387, 1:08 am
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

شاید ندانید،عجیبترین و بزرگترین گربه سان دنیا...!!!((خواندنی))

پست توسط samanrossonero »

بزرگترین گربه سانی که امروزه در سطح زمین زندگی می کند چیست ؟ شیر ؟ ببر ؟ اگر شما فکر می کنید شیر یا ببر بزرگترین گربه سانی است که بر روی زمین زندگی می کند باید بدانید که اشتباه می کنید ! زیرا لایگر بزرگترین گربه سان زمین است !
لایگر چیست !؟ اگر یک شیر نر و یک ببر ماده با هم جفتگیری کنند موجود عظیم الجثه و خارق العاده ای به وجود میاید که زیست شناسان آن را لایگر ( ترکیبی از دو اسم Tiger و Lion) نامیدند ! لایگر به قدری بزرگ و سنگین است که تولد آن به صورت طبیعی برای ببر ماده ممکن نیست و اکثرا با عمل جراحی است که لایگر به دنیا می آید و اگر بخواهند ببر ماده را به حال خود رها کنند به احتمال زیاد در زمان زایمان می میرد.
زیست شناسان علت غول آسا بودن لایگر را ترکیب خاص کروموزومی می دانند که در نتیجهء ترکیب ژن های شیر و ببر ایجاد می گردد .
اگر شیر نر با ببر ماده جفتگیری کند لایگر ایجاد می شود و اگر ببر نر و شیر ماده با هم جفتگیری کنند ، تایگون ایجاد می گردد . تایگون و لایگر هر دو در طبیعت به ندرت ایجاد می شوند و موارد بسیار نادری از وجود این جانوران در طبیعت وجود داشته و آن هم در شریط خاص محیطی در جنگل های آسیایی بوده که این دو جانور (شیر و ببر) مجبور به جفتگیری با هم شده اند . ولی امروزه در باغ وحش ها عمدا شیر و ببر را در معرض یکدیگر قرار می دهند تا با هم جفتگیری کرده و لایگر ایجاد شود .
اولین لایگر در اوایل قرن 19 در جنگل های آسیایی دیده شد .
لایگر ها تا 400 کیلو وزن و 3.5 متر طول پیدا می کنند ! این اندازه به مراتب بزرگ تر از بزرگ ترین گربه سانی که در حالت طبیعی وجود دارد ، یعنی ببر است !!
گرچه بسیاری از مردم لایگر ها و تایگون ها را دوست دارند و از مشاهدهء آنان لذت می برند ، ولی بسیاری از گرو ه های حمایت از حقوق حیوانات شدیدا مخالف ایجاد لایگر و تایگون اند و معتقداند که این عمل علاوه بر اینکه دخالت در نظام طبیعت است ، باعث به وجود آمدن موجوداتی می گردد که دارای اختلالات شدید ژنتیکی اند و همچنین از مشکلات سلامتی رنج می برند و عموما زندگی کوتاه و بدی دارند . این در حالی است که مسئولین باغ وحش که طرفدار ایجاد لایگر و تایگون اند به شدت با این گفته ها مخالفت می کنند و معتقداند لایگرها و تایگون ها مثل شیرها و ببرها می توانند زندگی خوبی را داشته باشند و هیچ گونه مشکل خاص ژنتیکی و سلامتی در این جانوران وجود ندارد .
به هر شکل ، همهء افراد در یک مورد با هم اتفاق نظر دارند و آن این که لایگرها و تایگن ها موجوداتی بسیار خارق العاده و باشکوه اند !


به اندازه جانور توجه کنید


لایگرتصویر


تصویر


تصویر


تصویر


بچه لایگرها که مادرشان ببر است
تصویرتایگون


تصویر


تصویر


بچه تایگون ها و مادرشان که شیر است


تصویر
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”