شناورهاي تندرو نيروي دريايي سپاه را بيشتر بشناسيم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

شناورهاي تندرو نيروي دريايي سپاه را بيشتر بشناسيم

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 1:01 am

با درود دگر بار به یاران همیشه همراه سنترال کلابز
دوستی از من ایراد گرفته بود که از این جمبه ات خسته شدیم شروع مقالاتت را تغییر بده راستش من همیشه سعی میکنم کلمات عربی را کمتر به کار ببرم وگرنه می توانستم بگویم:
سلام علیکم دوستان دائمی من در انجمن تخصصی.
ترجیح می دهم کلمه انگلیسی باشد ولی ریشه عربی نداشته باشد آن هم به دلیل اعتقادات شخصی خودم است که در این مقال توضیحش نمی گنجد.

یک موضوع دیگر تو را به روح عزیزتان قسم در پست های خود اینقدر بحث های تفرقه امیز بین ارتش و سپاه راه نیندازید.اینقدر که شما به قول ما آبادانیا بین این دو نیروی مسلح فنگ می اندازید آنها اصلا با هم در عمل اینطور نیستند وسپاه بسیاری از اموزشهای تخصصی اش را توسط اساتید ارتشی اموخته است.

واما بحث شیرین وجذاب قایق های تندرو موشک انداز نیروی دریایی سپاه

دوستان همانطور که می دانید ایران تنها کشور دنیا است که دارای دو نیروی دریایی مجزا و مستقل می باشد که یک سپاه و دیگری مربوط به ارتش است.
نیروی انتظامی نیز دارای واحد دریابانی محدودی است که اخیرا با حضور پر رنگ سپاه در سواحل خلیج فارس کمتر به چشم می خورد و دارای تعدادی قایق تندرو مجهز به تیربار است.

ارتش نیز که اخیرا بنا به مصوبه ستاد کل و به دلیل داشتن ناوهای سنگین به آبهای عمیق دریای عمان و اقیانوس هند کوچ کرده است و به اسکله جاسک و چابهار رفته است.

ولی همانطور که می دانید خلیج فارس خلیج بسیار کم عمقی است و فقط در امتداد خط جزایر تنب و ابوموسی دارای عمق زیادی که نفتکشهای سنگین قادر به عبور از ان باشند دارای ژرفا می باشد.

به همین علت شناور های سبک و تندرو و چالاک سپاه مجهز به موشک و کاتیوشا و مین و اژدر به راحتی با یک حمله دسته جمعی و سریع کار متجاوزان را خواهند ساخت و اصولا اگر به برخی مصاحبه های فرماندهان نیروی دریایی آمریکا به دقت توجه کنید بارها و بارها به این نکته توجه داشته اند.

سپاه پس از تشکیل نیروی دریایی اش در اواخر 1364 و استراتژی قایق های تندرو که در هفته های آخر جنگ رونالد ریگانی که ماه ها به تحقیر ایران پرداخت را نیز وادار به سکوت کرد به دفعات متعدد با مین ریزی وحمله موشکی به نفتکش ها و ناوهای امریکایی باعث شد قدری ایران از موضع انفالی خود در خلیج بیرون بیاید.

بعد از جنگ نیز با خرید تعدادی قایق های نسل جدید از چین و کره شمالی خود را به سرعت تقویت کرد و از اوایل دهه 80 شمسی به تولید گستره وسیع و انبوهی از قایق های ایرانی پرداخت که هم اکنون در سراسر خلیج فارس مشغول انجام ماموریت هستند که به حق کار طاقت فرسا یی است.ولی به عشق ایران و حفظ ایران بدون خستگی انجام می دهند.

و اما معرفی قایق های تندرو سپاه:

قایق گشتی تاکتیکی آی پی اس 18 موسوم به تیر

وزن:28 تن

طول:21 متر

خدمه:6 نفر

سرعت:52 کیلومتر بر ساعت

قدرت:3600 اسب بخار

این قایق که نسل جدید ایرانی ان یعنی باور مجهز به موشک انداز کوثر و نور است اصالتی کره ای دارد و مجهز به سیستم ضد رادار است و به علت شکل منحصر به فردی که دارد در اثر هوای طوفانی دریا دچار مشکل نمی شود.و با سرعت خوب خود موشک را شلیک کرده و از محل دور می شود.

قایق آی پی اس 16 موسوم به پیکاپ

این قایق مشابه تیر است ولی سه نفر خدمه دارد.

قایق تاکتیکال فوق سریع موشک انداز باور

نسل جدید و ایرانی قایق های کره ای آی پی اس است و دارای قدرت مانور بسیار بالا و سرعتی معادل 140 کیلومتر بر ساعت و پرتابگر موشک ضد ناو و نیز بدنه ضد رادار و دارای سیستم جنگ الکترونیک است.

قایق فوق پیشرفته ضد زیر دریایی و ضد ناو تائدونگ

این قایق که اصالتی کرهای دارای داری شکلی بسیار عجیب و شاید تنها قایق جهان باشد که به این شکل ساخته شده است. از کنار که به آن بنگرید حالت متوازی الاضلاع دارد.
این قایق را حتما در رزمایش پیامبر اعظم به خاطر دارید که چگونه موشک سریع حوت راشلیک کرد.
از جزییات این قایق اطلاعی در دست نیست ولی احتمالا در ایران تولید می شود.

قایق موشک انداز سی 14

اگر اسم کاتاماران را شنیده باشید این قایق از انهاست ودر سال 81 به سازمان رزم سپاه وارد شد مجهز به موشک کوثر است که دارای هدایت تلویزیونی و 25 کیلومتر برد دارد.

مشخصات:
وزن 19 تن
طول:13 متر
سرنشین:10 نفر
سرعت:55 کیلومتر بر ساعت
قدرت:2300 اسب بخار

منابع این مقاله سایت بحرین آنلاین و نیز سایت دیفنس است.

نظر فراموش نشود.نقل قول آزاد است به شرط ذکر منبع.هر چند که بعضی ها رعایت نمی کنند.
  بی  

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 1:14 am

قایق تیر
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

قایق پیکاپ

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

قایق تائدونگ

قایق بوقمار:
دوستان یک توضیح اینکه این قایق نظامیان انگلیسی را دستگیر کرد

قایق کاتاماران c 14 یا china cat

بی  

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 71 بار

پست توسط Ahmad6644 » دو شنبه 27 آبان 1387, 1:53 am

darya.salar.milad, نوشته :
دوستی از من ایراد گرفته بود که از این جمبه ات خسته شدیم شروع مقالاتت را تغییر بده راستش من همیشه سعی میکنم کلمات عربی را کمتر به کار ببرم وگرنه می توانستم بگویم:
سلام علیکم دوستان دائمی من در انجمن تخصصی.

دوست عزيز «به نام خداوند بخشنده‌ي مهربان» هم چيز بدي نيست حتي اگه عربي باشه :-)

در ضمن ممنون از مقالاتي كه قرار مي‌دي
  ازل مهر علي را به من آموخته اند ****** تا ابد نيز دلم دست به دامان علي‌ 

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 2:13 am

Ahmad6644,

نام خدا هميشه در دل من است .

ولي از اين به بعد با همين جمله که شروع سوره هاي قران است آغاز مي کنم.

نمي خوام ملا لغتي باشم.

ولي برگردان درست فارسي آن اين است.رحيم=بخشايشگر رئوف=مهربان

"به نام پروردگار بخشنده بخشايشگر"
  بی  

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 5:58 am

دوستان اينترنت را براي يافتن مطلبي درباره شناور تائدونگ زير و رو کردم چيزي آيدم نشد اگر دوستان اطلاعاتي دارند مشتاقيم بدانيم.
برداشت کلي من از چند خطي که درباره اين شناور سري در اينترنت ديدم اين است که اين شناور که از ابداعات منحصر به فرد کره شمالي است و 3 فروند ان در اختيار ايران قرار گرفته است قابليت زير سطحي نيز دارد و در جاي عبارت submarine به معني زير دريايي را نيز ديدم. البته کمي غير منطقي است ولي چيزي که از مانور پيامبر اعظم يادم مانده است اينه که اين شناور مقداري به زير آب رفت و سپس موشک حوت را شليک کرد.

سيستم الکترونيک ان نيز توسط شرکتهاي داخلي و احتمالا صايران کاملا مدرن بود.

چيزي که ذهن مرا مشغول کرد اينست که هيچکس به طور دقيق نمي دانست اين شناور چيست و چه قابليت هايي دارد.

ولي مهم اينست که اسرارش حفظ شده و در روز موعود قاتل ناوهاي پر زرق و برق دشمن خواهد بود.

همینطور که در عکس می بینید تقریبا نصف بیشتر قایق زیر آب است.من خودم دوره شناورهای دریایی را دیده ام و چنین چیزی را اصلا به یاد ندارم.

بی  

Commander
Commander
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

پست توسط Shahryar » دو شنبه 27 آبان 1387, 10:01 am

مشخصات شناورهای زیر که به طور رسمی از سوی سازمان صنایع دفاع اعلام گردیده به شرح زیر است:

TORPEDO BOAT :

تصویر

تصویر

تصویر

=======================================

FAST PATROL CRAFT :

SINA
تصویر
تصویر

MISSILE LAUNCHER /catamaran series :

تصویر
تصویر

=======================================

Multi Purpose Patrol Boats:

10m/RIB 33
تصویر
تصویر

PATROL BOAT 14 m/ Bahman 3
تصویر
تصویر

شناورهای دیگر از جمله MIL 38/ RIB 42/ MIL 40/ Bahman 4/ MIL 55/ RIB 55 و PATROL BOAT 12 m نیز از تولیدات اعلام شده سازمان صنایع دفاع میباشند.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 1:55 pm

با سپاس از سهريار به خاطر مطلب بسيار زيبايش

در تکمیل مقاله بالا توضیحاتی کوتاه درباره شناور بوقمار اضافه می کنم که عکسش در پستم هست.
قایق بوقمار که می توان گفت ساده ترین قایق سپاه است در ابتکاری جالب به مینی کاتیوشا مجهز شد و از با سابقه ترین قایق های سپاه است.
ولی بر عکس قایق باور فاقد موشک انداز و سیستم جنگ الکترونیک .و قابلیت ضد راداری است.

از این قایق در پایگاه های محلی سپاه و کوچک استفاده می شود مثل آبادان .

این قایق در برابر طوفان های دریایی چندان مقاوم نیست و به همین دلیل ایران باور را به خط تولید رساندچون ساختار باور طوری است که به راحتی غرق نخواهد شد و کاملا ضد گلوله ساخته شده است.

نکته دیگر اینکه در 3 فرودین 86 چندین فروند بوقمار سپاه با محاصره قایق مجهز رویال مارینز بریتانیا انها را بدون هیچ مقاومتی دستگیر کردند.

جالب اینگه در خاطرات انها آمده است که تا به حال ندیده بودند روی قایق سبک موشک انداز نصب شود.!!!

ولی من با توجه به مطالعاتی که در زمینه شناور های تندرو داشته ام قایق باور را بسیار کارامد و پیشرفته می دانم که شاید بتوان لقب ناوافکن را به آن داد.

دقت کنید:نصب موشک نور بر روی قایق.کار آسانی نیست .در لحظه شلیک نیروی بسیار زیادی آزاد می شود و کاملا باید مهندسی قایق طوری باشد که به قول نظامی ها لگد پرتاب را دفع کند.

از باور که بگذریم شناور فوق سری و عجیب الشکل و منحصر به فرد تائدونگ چیز دیگری است.
راجع بع این شناور خیلی تحقیق کردم.متاسفنه هیچ مقاله مستدل و علمی در کل اینترنت درباره تائدونگ وجود ندارد.این شناور شکل خاصی دارد و همانطور که گفتم تا به حال همچین چیزی ندیده بودم.
نیم بیشتر زیر آب و نیم کمتر روی آب:
ودر لحظه شلیک موشک ضد ناو حوت حالت استتاری خاصی به خود گرفت.

به عکس تائدونگ در بالا به دقت نگاه کنيد.
  بی  

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 2:22 pm

شناور فوق سریع باور:تنها شناوری در این ابعاد که قابلیت پرتاب موشکهای سنگین ضد ناو را دارد.
با وچود جثه نه چندان بزرگش بسیار خطرناک است

قایق ذوالجناح(اصطلاح سپاهی IPS 16)

شناور فوق سری و گرانقیمت تائدونک با اسم رمز kajami دارای قابلیت استیلث و پرتاب موشک زیر سطحی و ضد زیر دریایی

بی  

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » دو شنبه 27 آبان 1387, 8:18 pm

کاتاماران

ذوالجناح

بی  

Captain II
Captain II
محل اقامت: اهواز
سپاس‌های ارسالی: 148 بار
سپاس‌های دریافتی: 353 بار

پست توسط بهنام41 » چهار شنبه 29 آبان 1387, 4:15 pm

درياسالار ميلاد
لطفاً كمي در باره قايق تير بنويس.راستش 2سال پيش توي دهنه خليج با يكي ازاين قايق ها ديدار داشتيم. به ما گفتند كه برويد چوئبده تا بياييم.(روبروي اسكله چوئبده سپاه يه اسكله داره)ما با سرعت حركت كرديم و اونا حدود 40 دقيقه بعد رسيدند.دودسياه و كثيفي هم داشت.رنگ سبز زشت و تيره اي هم داشت.بدنه اش ناصاف و انگاري 100 بار تصادف كرده بود. پر بود از جاي پرچ .باورم نمي شد كه اين ابو قراضه جزو نيروي دريايي سپاه باشه.
ماموريت اين نوع قايق چيه؟
چه سلاحهايي دارند؟

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Mil@d » چهار شنبه 29 آبان 1387, 5:25 pm

بهنام جان اطلاعات قايق تير در پست شهريار به زبان انگليسي آمده است.

سپاه در سيستم نامگذاري تجهيزاتش خيلي عجيب غريب عمل مي کند.من اين نسل قايق ها را ديده ام و اصلا قراضه نبود.اتفاقا ظاهريبسيار شيک و مستحکم و داراي تجهيزات نظامي خوبي هستند.

البته بهنام قايق تير به تاريخ پيوسته است.

الان دور دور قايق باور است که موشک ضد ناو دارد و کاملا ضد گلوله و زره پوش است.
  بی  

Senior Poster
Senior Poster
سپاس‌های دریافتی: 56 بار

پست توسط TOPGUN » پنج شنبه 30 آبان 1387, 4:10 am

اين تير قايق خوبيه

جون ميده برای اسکی رو آب، بايد شخسيش کرد و به مردم فروخت :-)

ارسال پست

بازگشت به “ناوچه‌ها”