ايران ركورددار، در ميان برترين‌هاي فوتبال آسيا

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1334
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۸۷, ۱:۰۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 80 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار

ايران ركورددار، در ميان برترين‌هاي فوتبال آسيا

پست توسط samanrossonero »

سايت كنفدراسيون فوتبال آسيا در آستانه برگزاري مراسم "گالا 2008" با چاپ گزارشي به دلايل انتخاب بهترين بازيكنان قاره از سال 1994 تا سال 2007 پرداخته است.

در اين گزارش به ركورد ايران، ژاپن و عربستان در ميان برترين‌ها و چهار عنوان بهترين بازيكن سال آسيا كه از اين سه كشور انتخاب شده‌اند اشاره شده و در ادامه دلايل انتخاب اين نفرات تشريح شده است.

سعيد العويران (عربستان) 1994:

به "مارادوناي اعراب" معروف بود. العويران پس از درخشش عربستان در جام جهاني 94 و گلي كه مقابل بلژيك به ثمر رساند با شايستگي به اين عنوان رسيد. گلي كه او زد ششمين گل برتر تمامي ادوار جام جهاني معرفي شد. بازيكن تيم الشباب در 50 بازي براي " پسران صحرا" بيست و چهار گل به ثمر رساند.

ماسامي ايهارا (ژاپن) 1995‌:‌

مدافع تنومند و يكي از سوپر استارهاي اوليه جي ليگ ژاپن در 122 بازي براي ژاپن، پنج گل زد. او در يوكوهاما مارينوس بازي مي‌كرد و هواداران به او لقب آقاي مارينوس داده بودند. او پس از خداحافظي از دنياي فوتبال از سال 2002 به مربيگري روي آورده است.

خداداد عزيزي (ايران ) 1996:‌

يكي از بهترين مهاجماني كه پيراهن تيم ملي را پوشيد و با چشمان تيزبينش به قلب دفاع حريفان مي‌زد، خداداد عزيزي بود. خداداد كه در جام ملتهاي آسيا هم به عنوان بهترين بازيكن انتخاب شد جزو نخستين ايراني‌هايي بود كه به بوندس‌ليگا رفت و پيشروي ديگر بازيكنان ايراني بود.

هيده‌توشي ناكاتا(ژاپن) 1998 و 1997:

معروف‌ترين چهره فوتبال آسيا براي تيم ملي و تيم باشگاهي‌اش عملكرد فوق‌العاده‌اي داشت. ناكاتاي بازي‌ساز نقش كليدي براي تيم ژاپن در سه جام‌جهاني ايفا كرد و در كنار آن توانست به جايگاه ثابتي در سري A ايتاليا دست يابد.

علي دايي (ايران) 1999:‌

ركورددار گل‌زن در بازي‌هاي ملي، علي دايي يكي از قابل احترام‌ترين بازيكنان آسياست. او يك ستاره در بوندس‌ليگا بود و به ركورد 109 گل ملي در 158 بازي رسيد، البته اين آمار پيش از موفقيت‌هاي دايي در عرصه مربيگري به دست آمد.

نواف التمياط (عربستان) 2000:‌

آسيب‌ديدگي‌هاي متعدد هم نتوانست در عملكرد التمياط تاثيرگذار باشد. زماني كه اين بازيكن توانست عربستان را به ديدار نهايي جام ملت‌هاي آسيا در سال 2000 برساند اين اميدواري ايجاد شد كه نسل تازه‌اي در سده جديد در راه است.

فان ‌زي‌هي (چين) 2001:‌

فان‌زي‌هي يكي از اولين بازيكنان چيني بود كه توانست در فوتبال انگليس براي خود اسمي دست و پا كند.

شين‌ جي‌ اونو (ژاپن) 2002:‌

يكي از تطبيق‌پذيرترين بازيكناني كه تا به حال در فوتبال حضور داشته اونو است. بازيكني كه مي‌توانست در هر نقطه‌اي از زمين بازي كند و قدرت‌اش را در ليگ ژاپن و ليگ هلند هم اثبات كرد. او تيم جوانان ژاپن را به فينال جام جهاني 1999 رساند و در سه جام‌جهاني حضور داشت. اونو در حال حاضر در تيم بوخوم بازي مي‌كند.

مهدي مهدوي‌كيا (ايران) 2003:‌

بيشتر از همه گلي كه او در ديدار برابر آمريكا در جام جهاني 98 به ثمر رساند معروف شده است. مهدوي‌كيا يكي از پيشروهاي بازيكنان‌ آسيايي در فوتبال اروپا بود. او 104 بازي ملي در كارنامه‌اش دارد و سالهاست كه در بوندس‌ليگا بازي مي‌كند.

علي‌ كريمي (ايران) 2004:‌

بدون ترديد كريمي يكي از بهترين و تهاجمي‌ترين بازيكنان مياني تاريخ فوتبال آسيا است. او در سال 2004 درخشيد تا به جمع بهترين بازيكنان اضافه شود. دوندگي‌هاي بي‌امان و شوت‌هاي دقيق كريمي باعث شده بود كه هد او را با مارادونا مقايسه كنند. او در اين چند سال در تيم‌هاي الاهلي، بايرن مونيخ و پرسپوليس بازي كرده است.

حمد المنتشري (عربستان) 2005:‌

المنتشري جزو معدود مدافعاني است كه تا به حال توانسته اين عنوان را كسب كند. او در دفاع نقش غير قابل انكاري در موفقيت‌هاي تيم الاتحاد و تيم عربستان داشته و به تيم باشگاهي‌اش هم براي دو عنوان قهرماني در ليگ قهرمانان آسيا كمك زيادي كرده است.

خلفان ابراهيم (قطر) 2006:‌

درخشش بي‌نظير در يك فصل براي السد قطر و تيم ملي اين كشور باعث شد كه ابراهيم به عنوان اولين قطري به اين عنوان برسد. موقعيت‌شناسي از ابراهيم يكي از خطرناك‌ترين مهاجمان قطري ساخته است.

ياسر القحطاني (عربستان) 2007:‌

گر چه عربستان در فينال جام ملتهاي آسيا به موفقيتي نرسيد اما القحطاني تا پايان موفق بود. او زننده گل قهرماني الهلال در ليگ عربستان هم بود.


منبع:ایسنا
(( خدا دوست دارد آن لب که ببوسد نه آن لب که از ترس دوزخ بپوسدخدا دوست دارد من و تو بخندیم نه در جاهلیت بپوسیم بگندیم ))تصویر تصویر تصویر
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”