استخاره از دیدگاه روایات و احادیث

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4178 بار
تماس:

استخاره از دیدگاه روایات و احادیث

پست توسط ganjineh »

1- فضیل گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که فرمودند: هیچ بنده مومنی از خداوند عزوجل طلب خیر نمی کند(استخاره نمی گیرد) مگر آنکه خداوند متعال خیر او را به او می رساند اگرچه در آن چیزی قرار بگیرد که به خیال او خوب نیست.
توضیح آنکه : بعضی از مواقع انسان برای کاری استخاره می گیرد و بر خلاف آنچه خیال می کند که خیر او در آن است جواب استخاره بد می آید در این صورت انسان باید بداند که خداوند خیر او را خواسته، چرا که بعضی از مواقع شر و ضرری در کاری است که الان معلوم نیست و در آینده آن شر برای انسان نمایان می شود و استخاره به آینده کار به طور کلی می نگرد اگر خوب باشد خوب می آید و اگر ضرری در آن کار برای انسان باشد، چه الان و چه در آینده بد می آید.
2- از امام صادق علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرمودند: زمانی که من استخاره می گیرم باکی ندارم که خوب بیاید و یا بد بیاید، و پدرم امام محمد باقرعلیه السلام چنان استخاره را به من یاد می داد که گویا سوره های قرآن را به من یاد می دهد.
3- حمیدی که یکی از علمای بزرگ اهل تسنن است در کتاب خود به نام الجمع بین الصحیحین ( جمع بین دو کتاب صحیح مسلم و صحیح بخاری) در حدیثی که سلسله سند آن نیز ذکر شده است، از جابر بن عبدالله انصاری ( صحابی بزرگ و مورد احترام شیعه و سنی) نقل می کند که گفت: همواره پیامبر به ما می آموخت که در تمام کارهای خود استخاره بگیریم و چنان به ما استخاره یاد می داد که گویا سوره های قرآن را به ما یاد می دهد.
4- در کتاب فردوس الاخبار آمده است که: پیامبر اکرم(ص) به انس بن مالک فرمودند: ای انس وقتی که تصمیم بر کاری گرفتی پس حتما استخاره بگیر! و از خدای خود طلب خیر کن! به این طریق که هفت مرتبه بگویی: استخیر الله برحمته خیرة فی عافیه سپس نگاه کن ببین چه چیز به قلبت خطور می کند که آیا انجام بدهی یا نه که هرچه به قلبت خطور کرد خیر تو در همان می باشد.
5- از امام صادق(ع) روایت شده است که آن حضرت فرمودند: " خداوند عزوجل می گوید: همانا از شقاوت و بدبختی بنده مومن من آن است که کارهایش را انجام می دهد ولی از من طلب خیر نمی کند.
6- شخصی گوید از حضرت علی علیه السلام پرسیدم که چه کسی نزد خدا بیشتر مورد بغض قرار می گیرد؟ حضرت فرمودند: کسی که خداوند را متهم می سازد! راوی باتعجب می پرسد چگونه خداوند را کسی متهم می سازد؟ حضرت فرمودند: کسی که استخاره می گیرد و از خداوند طلب خیر می کند و سپس خیر او در خلاف آنچه که دلش می خواسته به او برسد به همین خاطر ناراحت می شود و غضب می کند پس این شخص خداوند را متهم ساخته است.(بحارالانوار مجلسی/71/247)
7- امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که برای انجام کاری یک بار استخاره کند و از خدا طلب خیر نماید خداوند حتما او را راهنمایی خواهد کرد.
8- از جمله وصایای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه السلام است که : ای علی کسی که استخاره کند و از خدا طلب خیر نماید هرگز تیرش به سنگ نخواهد خورد و کسی که مشورت نماید هرگز پیشمان نخواهد شد.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”