عرض سلام-دعوت به همکاری - طرح جدید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران-کرج
سپاس‌های ارسالی: 114 بار
سپاس‌های دریافتی: 52 بار
تماس:

Re: عرض سلام-دعوت به همکاری - طرح جدید

پست توسط عمو تیرتفنگ » جمعه 20 دی 1387, 3:48 pm

انقدر نا امید نباشید انشاالله اونو تولید میکنیم ما میتوانیم :smile: :(
ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم

Major
Major
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

پست توسط kingday » جمعه 20 دی 1387, 5:07 pm

جناب عمو تير تفنگ عزيز

در مورد طرحي كه ارائه كردين چندين نكته فني هست كه در طراحي شناورهاي جنگي بايد رعايت بشه:
1- داشتن حداقل سطح مقطع از جلو به چندين دليل :
الف - حداقل احتمال برخورد موشك و اژدر
ب- حداقل انعكاس راداري
ج- و از لحاظ هيدرو ديناميك و ايرو ديناميك داشتن حداقل پساي فشاري و پوسته اي جهت افزايش سرعت و اثرات برخورد امواج

2- قدرت مانور بالا براي فرار از برخورد اژدرها و يا ترك منطقه نبرد ( كه طرح بدنه سه تكه قدرت مانور را به علت ايجاد ممان عرضي يا اينرسي تا حد زيادي كاهش ميدهد)
3- پايين بودن مركز ثقل تا حد امكان به نحوي كه باعث افزايش پايداري شناور در اثر برخورد امواج از بغل به آن ميشود. ( درست برعكس تصور شما كه فرمودين :‌به علت پهنای ناو ودر عمق فرو نرفتن وسوار شدن ناو روی امواج هیچگاه به وسیله طوفان غرق نمی شود ) البته شكلي كه شما كشيدين در عمل اينطور نخواهد بود و مقدار آبخور كشتي قطعا بيشتر از دو برابر مقدار در شكل خواهد بود. البته در عمل پهناي زياد موجب افزايش پايداري ميشه ولي نه به قيمت از دست دادن امنيت و كاهش كارايي اون راههاي بهتري هم هست.

4- سرعت نسبتا بالا و داشتن موتور يدكي (كه البته شما فرموده بودين كه 2 موتور خواهد داشت در حاليكه بايد 4 موتور داشته باشه دو تا براي هر قسمت كناري كه اين موضوع موجب بالا بردن هزينه ساخت و وزن كشتي و .... ميشه)

دوست عزيز من سعي كردم از لحاظ فني نظر خودم رو بگم و طرح شما رو بررسي كنم و متاسفانه طرح شما كم اشكال نيست و تقريبا هر چهار مورد بالا در اون رعايت نشده
من پيشنهاد ميكنم كه بر روي قايقهاي هيدروفويل كاربكنيد كه بسيار به درد ايران ميخوره ولي هنوز كسي روي اونا كار نكرده .

با تشكر

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط عمو تیرتفنگ » شنبه 21 دی 1387, 12:46 am

سلام لازمه بگم هیچ طرحی در هیچ جای جهان بدون عیب نیست .
در پاسخ به صحبتها و انتقادات بسیار بسیار سازنده شما دوستان باید بگم تو همین یکی دو تا صفحه کلی کمکم کردید و اطلاعاتم کاملتر شد .تصویر
توضیهات تکمیلی .تصویر
اولا چیزی که در عکس میبینید کامل و جامع و تخصصی نیست و فقط خواستم منظورم رو برسونم که امیدوارم موفق شده باشم .ارتفاع ناو هم کوتاهه ولی تو عکس زیاد خوب نشون داده نشده .
دوما باید بگم چون هنوز در مراحل اولیه ی طراحیه کاملا میتونه دستخوش تغیرات اساسی بشه .
شما دوست دارید در چه قسمتهایی تغییرات انجام بگیره . ایا برای مسلح شدن به اسلحه یا موشک جدید تر طرحی دارید .حتما بگید .
در مورد قدرت مانور علاوه بر یک باله اصلی یا ( سکان ) که به شناور اصلی متصله دو باله یا ( سکان ) دیگر هم برای شناور های فرعی در نظر گرفته شده که قدرت سکان دهی ناو رو تا سه برابر افزایش میده .اینم بگم شناور های فرعی حدودا 1 تا 1.5 متر در اب فرو میرن و مقاومت زیادی ایجاد نمیکنند .
در مورد موتورها باید بگم برای این محل نصبشون در شناور اصلیه که اولا در مقیاس در نظر گرفته موتورها در شناورهای فرعی جا نمی شن و دوما برای اینکه در موقع هدف گرفته شدن به موتورها اسیب وارد نشه .یکی از ما موریتهای شناورهای فرعی جلوگیری از اسیب به شناور اصلیه وشناورهای فرعی قابل تعویض طراحی شدن.درداخل هر شناور فرعی دو موتوراب کش اسپیکو(spico ) ساخت ایتالیا طراحی شده که هرکدوم قابلیت انتقال 2000 گالن اب در دقیقه و به ارتفاع 30 متر رو دارن .

لطفا در مورد قايقهاي هيدروفويل هم بگم که دوست دارم در موردش بیشتر بدونم . اگر عکس یا اطلاعاتی در موردش داری دریغ نکن . حتما روش کار میکنم.

از اینکه پاسخ شما رو دیر به دیر میدم شرمنده ام .چون کاملا دربارشون فکر میکنم . نظراتتون خیلی سازنده است ادامه بدید.

به قسمت ادوات زمینی برید خبرای جدید میفرستم.
ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 13 بار
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

پست توسط سيالكوتي » شنبه 21 دی 1387, 9:38 pm

باسلام خدمت رفقا اقا ماهم بازي :grin:
داش عموتير جان مي شه بگي تو كودوم نرم افزار طراحي كردي از طراحيت خوشم اومد. من هم يك سري طرح نظامي دارم كه نياز به طراحي دارند .
حاجي جون من هم نظر بدم ؟
راستي هيچ وقت نا اميد نشي ها
اما مساله اي كه هست اينه كه همه ي كشور هاي دنيا بعد از جنگ جهاني ساخت نبرد ناو ها را از دستور خارج كرده و حتي ناو هاي كوچكتر از ان را نيز ديگر استفاده نمي شود (منظور يك كلاس كوچيكتر )
يكي از مشخصات بارز نبرد ناو ها انبوه توپ ها بر روي ان ها بود كه در طرح برادر عزيزم عمو تير جان ديدم امروزه وقتي با موشك مي شود برد 120 كيلومتر را زد ديگر نيازي توپ بار برد 30 كيلو متري به عنوان سلاح نزديك نيستو همچنين سيستم هاي نرم و سخت دفاع نزديك نيز در خدمت گرفته شده كارايي خوبي دارند
و مشكل ديگر ان ها اين بود كه در صورتي كه غرق مي شدند هزينه هاي هنگفتي با ان ها نيز به اعماق در يا مي رفتند
اصولا هر چيزي كه بزرگتر باشد در جنگ هاي امروزي قويتر نيست

Major
Major

پست توسط kingday » شنبه 21 دی 1387, 10:22 pm

وزن كشتي چه قدره!!

شايد بشه تمام اين تسليحات و امكانات نظامي رو در بدنه اي كوچكتر ( از نظر عرضي) با وزن بسيار كمتر جاسازي كرد تا با موتوري كم قدرت تر و كم هزينه تر بتونه سرعت لازم رو داشته باشه همراه با مانورپذيري بهتر
اگه دقت كرده باشي اكثر ناوها بدنه هايي باريك و دراز دارن و از داخل به پنج يا شش و بعضا هفت قسمت مستقل تقسيم شدن كه در صورت آب گرفتگي دو يا حتي سه قسمت شناور غرق نشه البته اين مربوط به حالت برخورد موشك يا اژدر از بغل هستش .
در صورت برخورد مين از جلو تنها قسمت جلويي تخريب و آب گرفته ميشه و با توجه به ايزوله بودن بخشهاي ديگه و عدم ايجاد ممان كافي براي كج كردن كشتي به سمت پايين به خاطر طول زياد اون باز كشتي غرق نميشه.
آيا شما محاسبه اي در مورد وزن احتمالي داشتين؟؟
انهدام يك ناو بزرگ براي موشكهاي ضد كشتي بسيار پيشرفته و بمبهاي هوشمند كار راحتي هستش اما زدن چهار قايق نسبتا بزرگ نه خيلي كوچك ولي بسيار سريع و با قدرت مانور پذيري خوب كار ساده اي نيست.
فرض كنيد ارتش به جاي طراحي و ساخت يك ناو بزرگ و بسيار مجهز كه قابليتهاي دوربرد داره چهار قايق پيشرفته از نوع هيدروفويل رو بسازه با همون حجم از تسليحات و امكانات ناو بزرگ و اما در عمل قدرت آتش و غافلگيري چند برابر بيشتر و احتمال آسيب پذيري كمتر.

قايقهاي هيدرو فويل ( كه پروژه ليسانس خودم بوده ) قايقهاي بسيار سريعي هستن كه براي خلاصي از اصطكاك وحشتناك آب با بدنه در سرعتهاي بالا از بالهايي شبيه به بال هواپيما در مقياس كوچكتر يا اصطلاحا هيدرو فويل استفاده ميكنن و باعث ميشن كه در سرعتهاي مشخصي بدليل ايجاد نيروي برا توسط بالها بدنه شناور از سطح آب خارج شده و موجب كاهش قابل توجه پساي پوسته اي و تا حدي پساي فشاري بشن كه سرعتهاي بالاي 50 نات را براي شناورها ممكن ميكنه و از اثرات برخورد امواج ايجاد شده توسط خود شناور بر روي بدنه خودش بسيار كاسته ميشه يعني در سرعت بالا سرنشينان احساس راحتتري دارن و تكانهاي كمتري احساس ميكنن و اين امكان براي شليك توپ يا موشك در سرعت بالا كاربرد داره
.تصویر
تصویر

البته محدوديتهايي هم داره مثل پايداري كم در هواي طوفاني و آسيب پذيري در مقابل امواج بلند كه براي كاربرد هاي نظامي در خليج فارس چندان مهم نيست.
موفق باشيد

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط عمو تیرتفنگ » شنبه 21 دی 1387, 10:34 pm

سلام علیکم سيالكوتي عزیز. اقا شما هم بازی . ولی ما بحصمون جدییها .شما سرور مایی هر چی میخای بگی بگو فقط فحش نده .راستی من هیچوقت نا امید نمیشم .
برای طراحی اون مثل سلاح ارش که توی پایان ژ-3 هم گفتم از برنامه پینت استفاده کردم . ولی انصا فا کار سختیه . نا امیدت نکنم امتحانش کن .
باهات موافقم اصولا ساخت تجهیزات گل و گنده کار بیخودیه ولی این ناو در کلاس متوسط و در حدود دو تا سه برابر ناوچه پیکانه و زیاد بزرگ نیست همون طور که گفتم ما باید در ابهای بین المللی حظور داشته باشیم و توان فعلی ما در این زمینه واقعا کمه . در مورد نظر شما درباره استفاده از موشک بیشتر فکر میکنم ولی بگم توپ هم کم هزینه است وهم جنگ اکترونیک روش تاثیر نداره و وجود دو توپ روی ناو لازمه. اگردقت کنید فکر میکنم به اندازه کافی موشک حمل میکنه .
احتمال غرق شدن اون نسبت به ناوهای موجود خیلی کمتره . ناوهای موجود از یک بخش تشکیل شده و با یک بار هدف قرار گرفتن ازبین میره ولی این ناو در نگاه کاملا بدبینانه میتونه دهها بار هدف قرار بگیره وغرق نشه وضمنا شناورهای مجاورش قابل تعویضه .درمورد هزینش بگم اولا تمامی مواد وامکانات و تجهیزات مورد نیاز در داخل موجوده ونیازی به واردات وهزینه هنگفت وساخت سوله ی بزرگ نداریم وروی امنیت کشور با وجود این همه دشمن نمی شه قیمت گذاشت .ایا ناوهای امروزی ما بدون پوشش هوایی و موشکهای نیروی زمینی میتونن در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس بجنگند معلومه که نمیتونن ولی اگر این ناو ساخته بشه که میشه میتونه . میخوام یک موضوع جدید در باره ی نحوه درگیری این ناو باز کنم بیاید ونظر بدید .

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط عمو تیرتفنگ » یک شنبه 22 دی 1387, 12:12 am

kingday عزیز کارت درسته من این نوع طراحی رو چند جا دیده بودم و کاملا مورد تائید منه ولی نمیدونستم اسمش هيدرو فويله خیلی خیلی منونم .
من این نوع شبه قایق رو کاملا به قایقهای مثلا تندروی خودمون ترجیح میدم وباید بگم برای خلیج فارس بهترین چیزه وخیلی به درد پاترولها می خوره . اما !؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!
ایا اون میتونه به شعاع پنج یا شش یا ده هزار کیلومتری از پایگاه بره,30 خدمه حمل کنه ,30 تا تفنگدار دریایی ببره ,10غواص ببره ,چندین تن تجهیزات ببره ,چند قایقهای تندرو ببره ,مین روبی کنه ,مین گذاری کنه ,مینی زیر دریایی حمل کنه ,میتونه همزمان به ساحل , زیر دریایی , جنگنده , ناو ,قایقهای تندرو , اشیاع پرنده و جاسوس و غیره حمله کنه , پوشش هوایی بده , پوشش راداری و رادیویی بده , اختلال راداری و رادیویی ایجاد کنه , توپ فوق سنگین حمل کنه ,چند نوع موشک حمل کنه ,دو موتور داشته باشه ,چند بار هدف قرار بگیره وغرق نشه و صد تا چیز دیگه . مسلما نمی تونه .
ناو ارتمیس جای خودش و قایقهای هيدرو فويل هم جای خودش . اما چیزی از قابلیتهای قایقهای هيدرو فويل کم نمیشه .اگر چند تا از اینا با ناوهای بزرگ یدک بشه و اون رو بشه همه جا برد وای به حال دشمن.هر چی از قایقهای هيدرو فويل بگم کم گفتم چون واقعا بهش اعتقاد دارم .
اماشناورهای فرعی ناو هم از چهار قسمت تشکیل شده و اندازه و طول ناو هم زیر 90 متره ولی تو تصویر خوب نشون داده نشده .
البته در فکر طرحهای باز هم کو چکتر از ارتمیس هستم و پیشنهاد شما رو هم در نظر خواهم گرفت .

من مطمئنم ما یک جنگ بسار بزرگ در پیش داریم وباید بحث رو از خلیج فارس فرا تر ببریم چون ما بحران رو پشت سر گذاشتیم .

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

پست توسط Mil@d » یک شنبه 22 دی 1387, 12:25 am

البته محدوديتهايي هم داره مثل پايداري كم در هواي طوفاني و آسيب پذيري در مقابل امواج بلند كه براي كاربرد هاي نظامي در خليج فارس چندان مهم نيست.

دوست عزیز نمی دانم شما دریانوردی کرده اید یا نه خلیج فارس درست است که معمولا آرام است..ولی روزهای طوفانی نیز دارد.ا   ,
عزیز این شناور هیدروفیل که به شکلی زیبا تشریح نمودید.من در منبعی ندیدم در خلیج فارس تست شده باشد که آیا در این شرایط اقلیمی جواب می دهد یا نه؟آیا شما منبعی دارید؟(البته برای امورنظامی)
  بی  

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط عمو تیرتفنگ » یک شنبه 22 دی 1387, 12:58 am

مثل اینکه از دست من ناراحت شدی . من اصلا قصد جسارت ندارم. اگه ناراحت شدی من واقعا شرمنده ام. منرو ببخش . :-P :razz:

من از این مدل قایقها را در سایتی به نام navy news دیدم که مجهز به 1 توپ 106 م.م و موشکهای ضد هوایی سبک بود و 1مدل ازمایشی از ان را هم در نیروی دریایی انگلیس دیدم . در البوم عکسهایم عکس 1 قایق امریکایی رو داشتم که روی هوا بود و با چند تا باله به اب متصل شده بود و با سرعت روی اب در حال حرکت بود و این برای من بسیار جای سوال بود تا زمانی که با دوست خوبی مثل شما اشنا شدم ومن رو مطلع و روشن کردید.متاسفانه عکس رو گم کردم ولی در اولین فرصت برات میفرستمش. درباره استفاده از این قایقها در خلیج فارس اطلاعاتی ندارم و فقط میدونم اگر چنین چیزی در خلیج فارس باشه خیلی میتونه به ما کمک کنه چون خلیج فارس معمولا ارومه البته چند سال پیش صنایع دفاع یک وسیله که پشتش مثل هاور ملخ داشت و با فاصله کمی روی اب حرکت میکرد ازمایش کرد ولی دیگه چیزی نشنیدم . با سپاس :(

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط عمو تیرتفنگ » یک شنبه 22 دی 1387, 1:02 am

مثل اینکه   salar  , رو با   , اشتباه گرفتم ببخشید.

Major
Major

پست توسط kingday » یک شنبه 22 دی 1387, 9:00 pm

جناب دريا سالار عزيز خليج فارس هم مثل هر درياي ديگري شرايط جوي نا آرام دارد ولي معمولا ماموريتهاي ظربتي و غافلگير كننده نظامي در شرايط خوب جوي و مناسب هر شناوري انجام ميشه كه اين شرايط براي قايقهاي تندروي submergible كه در حال حاضر سپاه از اونا استفاده ميكنه هم نا مطمئن بوده و قابل استفاده موثر نيست.
البته شرايط جوي بددرياي شمال را با خليج فارس نميشه مقايسه كرد و قطعا ارتفاع امواج طوفانهاي اقيانوس آرام چندين برابر خليج فارس هستش. من تا حالا نشنيدم حمله نظامي دريايي در شرايط طوفاني دريا انجام شده باشه .

جناب تير تفنگ عزيز موضع سياسي و نظامي ايران تا امروز دفاعي بوده و ما بايد خدارو شكر كنيم اگه بتونيم از 2000 كيلومتر مرز ْآبي خودمون به نحو موثر نگهباني بديم و بحث برون مرزي رو هم از لحاظ سياسي و هم نظامي بايد فعلا فراموش كنيم چون ضرورتي احساس نميشه. و اگر اينطور باشه ما نيازي به ناوهاي دوربرد و بسيار مجهز نداريم.
شرايط كشور ما با آمريكا فرق ميكنه و نيازي به پايگاه دوربرد نداره و هزينه كردن براي چنين ناوهايي كه بسيار آسيب پذير هستن (ناوچه جوشن سهند و سبلان رو بياد دارين) در اولويت نيست.
دوست عزيز فرض كنيد اين ناو يا چند ناو مثل اون در صحنه جنگ واقعي با ناوهاي آمريكا و هواپيماهاي ناو درگير بشن به نظر شما چه قدر شانس سالم موندن و برتري رو دارن؟؟ ما چقدر از شر چند ده موشك احتمالي ضد كشتي و بمبهاي هدايت شونده از ارتفاع زياد و ...... ميتونيم مصون باشيم؟؟
اگرهم بر فرض ما يكي از ناوهاي آمريكا رو غرق كنيم آيا اونا عقب نشيني ميكنن يا اينكه نهايت استفاده از امكانات پيشرفته مثل موشكهاي كروز يا هرچيزي كه فكرش رو بكنيد ميكنن ما نبايد تجربه تلخ ناوهاي سهند و سبلان رو فراموش كنيم.
به همين دلايل الان ميبينيم نيروي دريايي ارتش و سپاه به جنگ ايضايي و شناورهاي كوچك سبك و بسيار سريع رو اوردن و بيشترين تمركز روي موشكهاي سطحي و زير سطحي هستش.
طرح شما در نوع خودش ابتكار خوبي هستش ولي براي موقعيت حساس سياسي فعلي ايران مناسب به نظر نميرسه.شايد در آينده به خواست خدا ايران قدرت بلا منازع جهان بشه و نياز به دهها شناور از اين قبيل داشته باشه.
مورد آخر آيا ميدونيد هزينه تجهيزاتي كه اسم بردين و قرار هستش روي ناو سوار بشه شايد چندين برابر هزينه ساخت خود شناور باشه ؟؟!!
و منطقي تر اين باشه كه اين تجهيزات در سه يا چهار شناور كمي كوچكتر و سريعتر و با همون مجموع قيمت تمام شده تقسيم بشه ؟؟!!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

پست توسط Solver » یک شنبه 22 دی 1387, 9:38 pm

بنده از جنگ افزار و بحث مرتبط زیاد اطلاعات ندارم، الکتروتکنیک خوندم و قدری در رایانه و الکترونیک اطلاعات دارم.

یک طرح برای ساخت یک زیر دریایی بدون سرنشین در ذهن داشتم که روش زیاد کار کردم، البته نه روی کامپیوتر، برادر بزرگ من هم مهندس مکاینیک سیالات هست و از اون هم در مورد بدنه کمک های گرفتم حدود 3 سال پیش، الان اینجا به ذهنم رسید که دوباره بهش بپردازم، البته یه دیدگاه جدیدی در موردش دارم، سالانه مسابقاتی در این حوزه در کشور هم برگزار می شه، اگر دوستان همت کنند، امکان طراحی و سپس ساخت این مینی زیر دریایی وجود دارد. خوشحال می شم راهنمایی کنید.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “ادوات دريايي”