اين پروژه را با لطايف الحيل به ايران خودرو قبولاندند

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

اين پروژه را با لطايف الحيل به ايران خودرو قبولاندند

پست توسط Mohsen1001 »

نايب رئيس كميسيون صنايع در خصوصپ روژه 206اس دي گفت: قرار بود پروژه خودروي ديگري دنبال شود، ماجرا اين بود كه ببينيم صندوق عقب آن خودرو چه شكلي مي شود لذا يك پژو 206 را با آهنگري صندوق دار كردند كه ناگهان دلال هاي پژو آمدند و با لطايف الحيل گفتند اين پروژه اقتصادي تراست.

به گزارش فارس، حميدرضا كاتوزيان نايب رئيس كميسيون صنايع و معادن درباره برآورد كلي وضعيت صنعت خودرو در كشور اظهار داشت: صنعت خودرو در ايران از رشد خوبي برخوردار بوده و بخش نسبتا قابل توجهي از اقتصاد را به خود اختصاص داده است و از اين روي كم توجهي به صنعت آثار زيانبار و صنفي را در كليت اقتصاد به دنبال خواهد داشت.

وي تصريح كرد: صنعت خودرو هم اكنون دو راه پيش رو دارد اول آنكه تبديل به صنعت مونتاژ يعني همان سياستي كه در دولت قبل دنبال مي شد بشود و دوم آنكه با كسب توانمنديها و قابليت هاي خود به سمت توسعه محصولات ملي حركت كنيم.

كاتوزيان تأكيد كرد: در دولت قبل با روش سياستي اول سرانجام سمند با همه سختي هايش افتتاح شد اما مديران اين پيشرفت را كافي دانسته و اعتقاد به همكاري با شركت هاي خودروسازي خارجي در قالب مونتاژ داشتند و طي مسير دوم نيز ما را به سمت صنعتي شدن سوق پيدا مي كنيم كه كشور را صاحب محصول مي كند.

وي با انتقاد از سياست دولت گذشه در بخش صنعت خودرو گفت: دولت گذشته به طور كلي به دنبال توسعه محصولات ملي نبود بلكه راه رشد و اعتلا را در توسعه صنايع مونتاژ مي ديد اما دولت احمدي نژاد روي خودكفايي و ملي شدن تأكيد دارد وي اين انتظار بين متخصصين و مردم به وجود آمده كه دولت جديد كشور را صاحب محصول مي كند و از حد يك مونتاژ كار ساده خارج خواهد كرد.

وي همچنين گفت: به نظر مي رسد بسيار كمتر از حد انتظار ماخيلي چيزها تغيير كند اما واقعيت اين است كه همان مناسبات رويه ها و سمت گيري هاي قبلي مانده و اگر تحركي هست بسيار كند و ضعيف است.

وي درباره سرنوشت استراتژي صنعت خودرو اظهارداشت: هشت ماه است كه گفته مي شود در حال تدوين است اما به نظر مي رسد اين زمان طولاني شده و آثار بدي دارد و بايد زودتر تكليف روشن شود.

كاتوزيان درباره تأثير نظر خود و برخي از نمايندگان در تصميم گيري هاي وزارت صنايع گفت: اصلا اينطور نيست و بنده كمترين اثري در تصميم گيريها و تدوين استراترژيها نداشته ام و حتي نظر مشورتي هم از من نخواسته اند و در مواردي نيز خطراتي را گوشزد كرده ام كه مورد توجه قرار گرفته است.

نايب رئيس كميسيون صنايع در ادامه اين گفت وگو درباره حضور «رنو» و «پژو» در ايران اظهار داشت: من معتقدم صنعت خودروي ما بيش از حد مجاز فرانسوي شده به طوري كه به نوعي ما را به مشكل انحصاري مونوپل فرانسه كرده اند كه اين از نظر سياسي، اقتصادي و كم و كيف خودرو خطرناك است.

وي تصريح كرد: به نظر مي رسد تعطيلي پروژه هاي ملي و احياي پروژه هاي مونتاژ تحت تأثير و نفوذ پرقدرت فرانسويها صورت گرفته است اين كه گفته مي شود طراحي پرهزينه است يا ما فرصت داشتن پروژه ملي نداريم حرف هاي كليشه اي است كه به آنها به بعضي تحويل داده اند و آنها هم تحويل ما مي دهند.

وي به عنوان مثال درباره پژو 206 و ال90 گفت: اين خودروها را مونتاژ مي كنيم و براي طراحي تك تك قطعات ريز و درشت و براي طراحي تمام خودرو هزينه ها را مي پردازيم و اين در قيمت تمام شده آمده است ولي برخي افراد نام آشنا و نامطلع جزوه هاي همين خارجيها را گرفته اند و نظريه پردازي مي كنند كه طراحي به صرفه نيست و بايد به مونتاژ ادامه بدهيم.

وي در ادامه گفت: اگر اين تفكر حاكم شود مطمئنا يك روزي خواهند گفت كه با مزيت رقابتي در توليد رب گوجه فرنگي و ترشي ليته هم نداريم و من موارد زيادي از تماميت خواهي اينها را براي تعطيلي پروژه هاي ملي سراغ دارم مانند رفتار پژو زماني كه ما روي سمند كار مي كرديم و كارشكني هايي كه آنها داشتند در اين ميان به تعطيل كشاندن پروژه موتور ملي تنها موارد كوچكي از اين تلاش هاست.

نماينده تهران همچنين در خصوص ارزيابي وضعيت ايران خودرو در حال حاضر اظهار داشت: ايران خودرو به دليل داشتن قدمت طولاني و پيشكسوت خودروسازي در ايران و خاورميانه زير ذره بين قرار دارد و به طور دقيق رصد مي شود و انتظار از ايران خودرو به ويژه پس از نشان دادن توانايي در توليد سمند بسيار بالاست.

كاتوزيان اضافه كرد: اين روندها شاهد صادرات سمند به كشورهاي ديگر هستيم و افتتاح خط توليد سمند در آذربايجان احساس غرور و افتخار و سربلندي را در ما ايجاد كرد. اما بايد تلاش ايران خودرو جهت دار يعني به سمت ملي كردن كامل اين صنعت گام بردارد.

وي درباره شايعات پيرامون مسائل مالي ايران خودرو گفت: درباره اوضاع مالي ايران خودرو سوالات ابهامات و شايعاتي مطرح است كه از طريق سازمان هاي نظارتي رسمي پيگير هستيم و اميدواريم به نتيجه روشن برسيم.

نايب رئيس كميسيون صنايع درباره وضعيت ال90 پس از پذيرش اصلاحات قرارداد اظهار داشت: رنو پيشنهادات اصلاحي را پذيرفت و پروژه در حال پيشرفت است. اما دغدغه در اين پروژه هميشه ضعف طرف ايراني بوده كه اگر از همان ابتدا با هوشمندي و غرور برخورد مي كردند اين چالشها به وجود نمي امد.

وي تصريح كرد: متأسفانه دوستان ايراني طرف اين قرارداد خيلي ضعيف برخورد كردند.

وي تأكيد كرد: حقوقدان هاي مستقل قرارداد را بررسي كردند و همه از عمق فاجعه تعجب كردند و در هر صورت قرارداد اصلاح شد اما من هنوز نسبت به تيم ايراني طرف كار خوش بين نيستم و معتقدم بسته و غيرشفاف عمل مي كنند و هنوز مرعوب طرف خارجي هستند.

كاتوزيان در ادامه گفت: در اين قرارداد رنو 51 درصد و طرف ايراني 49 دصد سهم دارد آن وقت رنو حكومت مي كند و امپراطوري تشكيل داده است و البته مناسباتي هم در اين ميان حاكم است.

وي همچنين درباره پروژه موتوملي نيز گفت: طراحي و توليد نمونه موتور 1700 يعني (EF07) به پايان رسيدو مي رود كه توليد شود اما همكاري دوستان در اين زمينه خوب نيست و نگران كننده است. ساخت قطعات و عقد قراردادها آنگونه كه بايد سرعت ندارد.

كاتوزيان همچنين درباره توليد پژو 206 صندوق دار كه دانش طراحي پلتفرم از آن كسب شده گفت: اين هم از مواردي است كه انتقادات زيادي به آن وارد بود و مكرر آنها را بازگو كرديم كه در مجموع نفعي براي ما به همراه نداشت و دلال هاي شركت پژو در دامن ايران خودرو گذاشتند.

وي اضافه كرد: قرار بود پروژه خودروي ديگري دنبال شود و ماجرا اين بود كه ببينيم صندوق عقب آن خودروي مورد نظر چه شكلي مي شود لذا يك پژو 206 را با آهنگري صندوق دار كردند كه ناگهان دلال هاي پژو آمدند و با لطايف الحيل گفتند اين پروژه اقتصادي تر است وبه ايران خودرو تحميل كردند.

وي گفت: اميدوارم كه پژو ايران خودرو عاقلانه عمل كنند و اين خودرو كه نزديك به 200 ميليارد تومان براي ايران هزينه داشته و هنوز هم بايد هزينه كنند به نام ايرانيها باشد و در صدور و توليد آن سود طرف ايراني ديده شود و گرنه اين حاتم بخشي از كيسه بيت المال را مشخصا پيگيري خواهيم كرد.

وي در خصوص كسب دانش پلتفرم در اين پروژه گفت: اين حرف مبناي كارشناسي ندارد و پلتفرم مجموعه اي از اجزاست (كفي خودرو، ترمز، زمان و...) كه دانش طراحي اين سيستمها به تدريج در مزكر تحقيقات ايران خودرو دنبال مي شود.

خبرخودرو
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”